Тема:Тема. Що таке закон
Мета: пояснити учням, що таке право, галузь права та норма
права, познайомити їх із процесом виникнення права у суспільстві:
на прикладах з життя показати, як ці правила діють; формувати
правильне ставлення учнів до правил співжиття людей та необхід-
ності їх дотримання; наводити приклади правових норм та розріз-
няти їх види, характеризувати правові відносини та наводити при-
клади правових ситуацій.
28 Усі уроки «Правознавство. Практичний курс». 9 клас
Тип уроку: комбінований.
Форма уроку: урок з використанням інтерактивних технологій.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ . Мотивація навчальної діяльності
Актуалізація опорних знань
1. Що таке правило?
2. Навіщо в житті потрібні правила?
3. Які правила найбільш важливі? Чому?
Перевірка письмового домашнього завдання
Учні презентують власні мініатюри.
ІІІ . Вивчення нового матеріалу
Виконати завдання за варіантами.
1-й варіант
У ч и т е л ь. Розрізняють правила (норми) моральні, релігійні,
правові, політичні, етичні, традиційні. Визначте, яких правил сто-
суються наведені норми:
а) поводься так, як би ти хотів, щоб поводились з тобою;
б) заходячи до хати, привітайся з господарями;
в) в Україні на Різдво відвідують хрещених батьків;
г) в транспорті поступайтеся місцем інвалідам;
д) переходити дорогу необхідно тільки у визначеному для цьо-
го місті;
е) перевищення швидкості під час автомобільного руху ка-
рається штрафом.
2-й варіант
«Правовий диктант» (необхідно з’ясувати, які з наведених си-
туацій є юридичною, а які моральною нормою):
а) викладач підійшла до учня, який сидів, і почала з ним роз-
мовляти. Учень, продовжуючи сидіти, охоче відповідав на
запитання;
б) учень кинув недопалок на підлогу в коридорі школи;
в) учень запізнився на заняття на 30 хвилин без поважної при-
чини;
Розділ 1. Правила і закони у суспільстві й твоєму житті 29
г) учень не привітався з викладачем;
д) учениця 10 класу не поступилася місцем у трамваї похило-
му чоловікові;
е) учень виготовив ніж з набірною ручкою;
ж) група учнів після відбою бешкетувала в гуртожитку.
Відповіді: норми права: б, в, е, ж; норми моралі: а, г, д.
«Мозковий штурм»
Обговорити в парах і зробити висновок про те, які з наведених
у попередньому завданні, є…
а) обов’язковими;
б) найбільш важливими;
в) загальнообов’язковими:
г) необхідними;
д) у разі порушення тягнуть за собою відповідальність.
Висновок
Правові норми — це загальнообов’язкові, найбільш важливі та
необхідні норми соціальної поведінки.
Сукупність взаємопов’язаних загальнообов’язкових норм по-
ведінки, що встановлюються гарантуються та охороняються державою
з метою регулювання відносин у суспільстві, називається
правом.
Запитання
• На якій ще відмінності права акцентується увага в цьому визна-
ченні?
Робота в зошитах
Записати визначення понять.
Правила, які регулюють відносини між людьми у певній сфері
життя (у сім’ї, під час навчання, на роботі), називаються галузями
права.
Сімейні відносини регулює сімейне право; відносини на ро-
боті — трудове; права та обов’язки — конституційне; діяльність
державних органів — адміністративне; питання, пов’язані зі зло-
чинами, — кримінальне.
Конкретні загальнообов’язкові правила — це норми права.
Колективна робота
У вигляді дерева відобразити взаємозв’язок між правилами (звичаями,
мораллю, правом тощо), правовими галузями і нормами права.
30 Усі уроки «Правознавство. Практичний курс». 9 клас
У ч и т е л ь. Відносини між людьми, що регулюються цими норма-
ми та законами, називаються правовідносинами. Життєві відносини
між людьми та створеними ними організаціями мають різні сторони
та форми зовнішнього вияву, включають в себе різноманітні елементи
суспільних відносин — не лише правових, а й моральних, релігійних,
політичних, культурних, міжнаціональних та ін. Не всі суспільні
відносини охоплюються правовим регулюванням. Правового харак-
теру набувають лише ті суспільні відносини, що є актами поведінки,
які мають соціальну цінність. В юриспруденції правовими відносина-
ми вважають лише ті, що пов’язані між собою юридичними правами
та обов’язками та охороняються державою. Люди повинні підкоряти-
ся правовим приписам норм права. Порушення цих норм тягне за собою
владний державний примус з метою добитися від суб’єкта права такої
суспільної поведінки, яка відповідає загальновизнаним правовим
нормам. Учасники правових відносин в юридичній літературі назива-
ються суб’єктами правовідносин.
Правовідносини включають також об’єкт правовідносин та
юридичний факт.
Суб’єкти правовідносин — це окремі люди, підприємства,
установи,організації і вся держава в цілому, які відповідно до норм
права виступають носіями суб’єктивних юридичних прав та
обов’язків. Суб’єктами правовідносин можуть бути особи правоздатні
(тобто носії прав та обов’язків) та дієздатні (тобто здатні свої-
ми діями реалізувати свої права та виконувати свої обов’язки).
Суб’єктами правовідносин не можуть бути малолітні діти та психіч-
но хворі особи, не здатні до правильної оцінки наслідків власних
дій, а також організації, що припинили існування.
Об’єкти правових відносин — це конкретні речі та види влас-
ності, з приводу володіння якими суб’єкти вступають у правові від-
носини між собою.
Юридичний факт права — це передбачені законом обставини,
з настанням яких виникають, припиняються або змінюються пра-
вові відносини. Такі життєві обставини поділяють на дві групи —
дії, що залежать від волі суб’єктів правовідносин, та події, що не
залежать від їхньої волі (стихійні явища, народження та природна
смерть людини, досягнення нею повноліття тощо). Законність пе-
редбачає поділ дій людей на правомірні (тобто такі, що відповіда-
ють правовим приписам) та неправомірні (правопорушення). Юри-
дичні факти формулюють гіпотези правових норм. Вони мають
досить велике значення для правового регулювання суспільних
відносин у повсякденному житті