Cannaregio

Název této městské části pochází od italského canna - rákosí. To už ledaccos napovídá o nadmořské výšce, záplavoodolnosti, komárovitosti, bahnitosti, prostě o atraktivnosti pozemků pro stavební aktivity. Cannaregio skutečně nikdy nebylo nijakou luxusní adresou a podíváme-li se na úvodní obrázek, mohli bychom si při prvním přiblížení zavzpomínat na Karlín či Libeň v srpnu 2002. Jenže v Karlíně ani v Libni nevisí nikde Tizián a tady ho máme hned pár metrů přes kanál. Nedaleko odsud měl svou dílnu Tintoretto, budeme-li ve směru pohledu pokračovat vodní cestou, doplujeme zanedlouho k rodišti Marca Pola a v blízkém kostelíku spatříme svatého Kryštofa od Belliniho. Co nám ale domov připomene zcela jistě, to je socha svatého Jana Nepomuckého. V Benátkách nenajdeme mnoho samostatně stojících soch, ale jeden slavný San Giovanni Nepomuceno stojí na břehu kanálu právě v Cannaregiu. Dva ze tří obrazů slavných benátských mistrů, na nichž je Jan z Nepomuku zobrazen, nalezneme také v této městské části. Uvědomíme-li si pak způsob mučedníkovy fysické likvidace, nemohl získat lepší místo uctívání, než město na vodě.

Cannaregio vystačí bohatě na celý den. My jsme jím jenom nahodile prošli s cílem dostat se nejkratší cestou k Rialtu a máme hodně o čem psát. Začněme třeba tím Tizánem. Je to obrovské plátno s motivem umučení svatého Vavřice. Můžeme se k němu dostat z lodě, viz. snímek vlevo dole, nebo blok obejít a řádně vstoupit čelním portálem, viz. obrázek dole vpravo. Jsme v jezuitském kostele Nanebevstoupení Panny Marie

a stojíme opět v němém úžasu nad lidskou dovedností.

Kostel nanebevzetí Panny Marie u Jezuitů (Chiesa di Santa Maria Assunta - I Gesuiti)

Jako zastánci římské politiky se Jezuité v Benátkách ocitali ve svízelném postavení. Museli se spokojit s pozemky na okraji chudinské čtvrti a v 16. století pro své římské smýšlení byly z města dokonce vyhoštěni. Když se opět vrátili, bylo to v období baroka, a baroko se také spolu s gigantickým finančním zázemím vrhlo na vnitřní výzdobu klášterního kostela Santa Maria Assunta. Je zajímavé, že nejskvělejší kostely v Benátské laguně se jmenují Santa Maria Assunta (Torcello, Frari), neboli jsou zasvěceny aktu nanebevzetí matky boží. Že by nějaký vyšší mariánský záměr?

Je dost možné, že to, co jsme spatřili v interiéru kostela, se nikde jinde spatřit nedá. Dost dobře se to také nedá popsat. Fotografování je zakázáno a tak přikládáme alespoň pohlednice z kostela.

Jezuitský výtvarný boj o přízeň věřících dosáhl fenomenálního výsledku. Při prvním dojmu máme pocit, že Jezuitům kostel daroval mocný perský šách a na výzdobě se podílely tisíce pečlivých a pracovitých otrokyň u tkacích stavů. Když přijdeme blíže, zjistíme, že perské vzory jsou z mramoru, když opět poodstoupíme, začínáme přemýšlet o tom, že z kamene být nemohou a že to jsou přeci jenom koberce, vypadající zblízka jako kámen. Známý anglický šťoural John Ruskin tuto kamennou imitaci koberce, podobně jako sádrovou imitaci mramoru v kostele Scalzi, popisoval jako odnož církevních lží. My se názorově nepřipojujeme. Vnitřek kostela je nádherným dokladem lidské šikovnosti a důmyslu, a když si vzpomeneme na smutnou, obrovskou trhlinu na boční zdi tohoto kostela, máme tendenci Jezuitům ledacos odpustit, a místo na pátera Koniáše vzpomenout radši na jejich bratry Bohuslava Balbína nebo Josefa Dobrovského.

Slavný Canaletto si naštěstí neodpustil návštěvu severu Cannaregia bez barev a plátna. Kostel v barokní podobě se budoval právě za jeho života.

Mostek na obraze z 18.století se klene nad Rio Santa Catarina, kterýžto kanál je kolmý na Rio Gesuiti. Tento kanál se nám později dostal do záběru dvakrát.

První den přes kanál Jezuitů

Druhý den z mostku Jezuitů

Zřejmě nás zaujala budova v pozadí. Později jsem se ji snažili najít na satelitních záběrech Google Maps a jednu chvíli to vypadalo, že na satelitním snímku budova vůbec není, dokonce to časem vypadalo, že jsme vyfotili nějakou halucinaci. Hledali jsme dokonce až v Santa Croce a v San Polo ..... nic.

Rozřešení přineslo obrovskou úlevu. Ty snímky jsme skutečně pořídili v Cannaregiu, v blízkosti Jezuitů, jenže ta budova je tak obrovská, že je ve skutečnosti mnohem dále, než se jeví. Dokonce mezi naším fotoaparátem a budovou je ještě klášterní komplex Santa Catarina (po pravé straně).

Ta budova, to je totiž

Velká scuola milostrdných bratří - Scuola Grande di Misericordia

Misericordia znamená milosrdenství a kdysi se milosrdným bratřím na severu Cannaregia velice dařilo. O jejich oblibě svědčí i to, že rozlehlá zátoka na severu města nese jejich jméno, Sacca di Misericordia. V nepsané soutěži o nejvýstavnější scuolu se bratři vrhli do výstavby svého reprezentačního sídla. Jenže došly peníze. Milosrdenství je příliš obecné a největší sbírky získávala bratrstva pod patronátem konkrétních protimorových aktivistů. A tak zatímco v režii svatého Rocha došlo k velkolepé vnější i vnitřní výzdobě (viz. Scuola Grande di San Rocco), Scuola Grande di Misericordia zůstala bez vnější fasády.

Za dob napoleonské okupace sloužila jako špitál a civilní funkce se již nezbavila. V jejím nitru se nalézá druhý největší sál po Dóžecím paláci. V šedesátých letech sloužil jako basketballové hřiště a pro své rozměry se vždy ubránil úvahám o ponechání zubu času. V nejbližší době má být trvale uzpůsoben pro výstavní funkce. Podle obrázků by mělo být velice hezkým místem naproti ležící náměstíčko s roztomile strašidelnou starou scuolou a kostelem Santa Maria di Mal Verde.

Prostě při příští návštěvě Cannaregia míříme rozhodně také sem.

Kostel svatých Apoštolů - Chiesa degli Santi Apostoli

Míst, odkud v Cannaregiu nelze vidět vysokou věž se slunečními hodinami, patřící kostelu Všech apoštolů, nenajdeme mnoho. A nejen to, vrchol této věže zahlédneme z Rialta, dokonce až z Lida. Mnoho mnohem vyšších věží si stěží zapamatujeme, apoštolskou věž budeme mít v paměti ukrytou na dlouhou dobu. Je to jakýsi její osud, vykukovat všude, kde to jen trochu jde. Ve starší podobě ji vidíme i na Carpacciově Uzdravení posedlého a to spolu s původní věži od San Giovanni Crisostomo. Samotný kostel pak svým exteriérem nijak nevyniká, vevnitř jsme nebyli a z jiných zdrojů víme, že je tam pohledný rovný strop. Ale podíváme se tam.

Santi Apostoli

Od Canalettových dob náměstíčko přibralo na stromoví a vůbec na zeleni.

Santi Apostoli Canaletto

Za Canalettových dob byl mostek přes Rio Apostoli mnohem zdobnější než dnes. A nebo je to stánek nějakých kramářů?

Kostel svatého Jana Zlatoústého - Chiesa di San Giovanni Crisostomo

Kostelů zasvěcených Svatému Janu Zlatoústému, byzantskému patriarchovi, najdeme v katolické Evropě velmi málo. Benátky však měly k Byzanci vždy dost blízko a tak můžeme sympatický kostelík Svatého Jana Zlatoústého navštívit v samé blízkosti Rialta. Není snadné tuto stavbu minout ve změti uliček v lidnaté části, ale my jsme ho neminuli a to je moc dobře. Jednak je to kostelík príma, jednak jeho současnou podobu namaloval sám Mauro Codussi, to znamená, že má pěkné kulaťoučké tvary průčelí a uvnitř je světle šedý jako Trabantík z Mototechny. A hlavně, v kostelíku je jedna pěknější malba než druhá.

Kostel Jana Zlatoústého oltář

Obrazárna v lahodné codussiovské světlé šedi. Oltářní obraz namaloval renesanční mistr Sebastiano Piombo a je věnován hned sedmi svatým najednou.

Kostel svatého Jana Zlatoústého

Pohled vzhůru ke stropním malbám a také trochu vpravo. Tam, na oltáři pravé boční lodi je zobrazen Svatý Jan Nepomucký, a to mistrem Bartolomeem Letterinim

Větrák na kůru italského kostela zasvěceného světci z Malé Asie. Z toho sálá horko, ale tak hrozné to nebylo.

Krycí dveře nástroje jsme nezahlédli, toto je historický snímek.

Kostel a Bellini

Pravý bok kostela nabízí pohled na nejznámější prvky kostela. Jeden z nejznámějších oltářních obrazů v Benátkách, Svatý Kryštof od Belliniho a vpravo od něj ve výklenku hlava ze sochy Panny Marie, slavné orodovnice za italské syny v době světové války.

Bellini a ten který nese tíhu světa

Giovanni Bellini platí za mistra krásných madon a ošklivých miminek. Ježíšek na rameni svatého Kryštova je jednou z mála výjimek a je dítětem poměrně roztomilým. Poněkud se skrývá za hlavou světcovou, jakoby se styděl za to, že se s ním Kryštof tolik nadře.

Jedním z výrazných objektů v kostele je busta Panny Barie v osvětleném a zlaceném výklenku a nad ní sbírka civilních cenností. Zajímavé a hezké místo. Ale proč to vlastně? To bylo tak. Když Italové na začátku války zradili své bojové parťáky, rozhodli se Rakouští-Uhrové pomstít všemi možnými prostředky. Letecké bombardování měst bylo tehdy ještě novinkou a všechny velmoci se snažily v tomto oboru získat nové a nové poznatky. A tak z dalmátské Pully vzlétaly rakouské stroje s cílem zasáhnout přímo srdce laguny. Nálety se uskutečňovaly v noci, město bylo zcela zatemnělé a piloti se orientovali jen podle obrysů pobřeží. Nejtěžší nálety jsou zaznamenány z února 1918 a právě tehdy jedna z bomb dopadla na náš milý San Giovanni Crisostomo. Naštěstí letecké bomby za první války ještě nebyly schopny srovnat dům se zemí, ale škody tu byly. Na kousky byla rozbita i oltářní socha Panny Marie, ale pozor, hlava zůstala nepoškozená. Čili zázrak ! Do konce války pak hlava Panny Marie seděla na křesle u bočního oltáře a matky chlapců, bojujících většinou u nedaleké Piáve, prosily Bohorodičku o přímluvu za právě jejich, nikoli za rakouského nebo českého synka. A Panenka Marie mnohé matky, manželky, sestry i milenky vyslyšela a přišel konec války. Hlava sochy pak po válce byla umístěna do výklenku a za nějakých dvacet let byla opět zahrnuta takovým přívalem žádostí, že nestačila všechny kladně vyřídit (viz. hřbitov San Michele, oddělení Terra Militare i Marina Militare).

Podívejme se ještě podrobněji na některé obrazy. Nejdříve na hlavní oltářní obraz.

Svatý Jan Zlatoústý

Sebastiano del PiomboSvatý Jan Zlatoústý mezi Svatou Kateřinou,Svatou Magdalenou,Svatou Lucií, Svatým Janem Evangelistou, Svatým Janem Křtitelem a Svatým Teodorem

Přečteme-li si některé názvy církevních obrazů, můžeme nabýt dojmu, že malíři byli placeni podle počtu svatých. Proč si Sebastiano vybral ke svatému Janu Zlatoústému zrovna těchto šest, se už asi nedozvíme. Mezi některými panuje časová propast přes tři sta let. Rozhodně mu nemohli naslouchat Máří Magdaléna, Jan Evangelista ani Jan Křtitel. Snad mohl zažít jako malý kluk Kateřinu a Lucii. Časově nám tam spadá akorát Svatý Teodor. Dokonce i oblast působení odpovídá, to jest Malá Asie. Svatý Teodor byl voják a je to na obraze dobře patrné. Jan Křtitel se pohyboval kolem vody a je to ta obraze také znát. Přesto se však komposice v duchu historické reality mimořádně povedla. Evangelium Svatého Jana je i dnešními církevními autoritami považováno za podstatně mladší, než by odpovídalo činnosti tradičního Svatého Jana Evangelisty. Ten Svatý Jan Evangelista na obraze, který tak pozorně naslouchá Janu Zlatoústému, není totiž ten Jan, který skonal v Efesu v 1. století. Možná se ani Jan nejmenuje. Je to pozorný posluchač, který slova Jana Zlatoústého později vydá jako Evangelium Svatého Jana a spolu se Zjevením jimi dokončí Písmo svaté. Je to obraz skutečného evangelisty 4. století. Je to vlastně Alegorie vzniku Evangelia svatého Jana.

Giovanni Bellini

Svatý Kryštof, Svatý Jeroným a svatý Luis z Toulouse

Tady by Bellini dostal zaplaceno jenom za tři svaté. A Jeroným je navíc bez lva. Ale je tu příplatek za Ježíška. Každopádně je to velmi slavný obraz a když si pozorně prohlédneme jednotlivé tvář, zjistíme, že je i psychologicky geniální. Jeroným si rád počte ve svatých knihách, je však jisté, že s brýlemi na čtení by byl mnohem šťastnější. Přimhouřený výraz s maximálním odstupem od textu svatého Jeronýma je nedokonalejším výtvarným vyjádřením stařecké dalekozrakosti. Svatý Luis z Toulouse zemřel jako biskup v jinošském věku. Mladost tváře je dokonalá. Tváře stojících světců jsou navíc dokonalým zpracováním rozdílu mezi intelektuálním a manuálním typem obličeje.

Tvář Kryštofova zcela jasně patří dobráckému silákovi. A o Jezulátku jsme již psali, ten chlapec se skutečně stydí za to, že musí dobráckého dříče Kryštofa zatěžovat tíhou celého světa.

Giovanni Bellini Svatý Kryštof

Bartolomeo Letterini

Crocefisso con San Filippo Neri, San Francesco di Paola, San Francesco di Sales e San Giovanni Nepomuceno

V tomto případě by Letterini dostal za čtyři světce také slušně zaplaceno. Kteří jsou ti první tři přesně nevíme, ale pro nás je důležitý ten čtvrtý. Již jsme se v úvodním textu této stránky zmiňovali o četnosti výskytu slavného českého světce v Cannaregiu. Bohužel v době naší návštěvy Benátek jsme svého rodáka nepoznali a tak se odkazujeme na snímek z cizí stránky. Všichni Janové Nepomučtí na benátských obrazech vynikají světlostí, danou jednak bílým kněžským šatem, často i osvitem víry či zjevení. Podíváme-li se na tento snímek, je nám jasné, že náš Jan je ten úplně vpravo. Jakým přesně způsobem při ukřižování asistuje nevíme, ale každý student teologie nám to jistě rád vysvětlí.

foto Raffaella Losapio

Letterini Giovanni Nepomuceno

Bartolomeo Letterini

Zjevení Panny Marie Svatému Janu Nepomuckému (kostel San Canziano)

Díky tomu, že italská výtvarkyně Raffaella Losapiová pochází po mamince z rodu Letterini a dala si tak práci dopravit na internet snímky svého slavného předka a že tento slavný předek si oblíbil, stejně jako mnoho jiných Benátčanů, Jana Nepomuckého, můžeme si prohlédnout i obraz Jana z Nepomuku, který je v inventáři nedalekého kostela San Canziano. V San Canziano Bartolomeo Letterini pracoval a zemřel a k San Giovanni Crisostomo to měl kousek. Díky němu máme našeho Jana ve vysoké koncentraci hnedle kousek od Rialta. Děkujeme, Bartolomeo !!

A tímto naše vyprávění o Cannaregiu končí. Zatím.

San Canziano