Burano

Daleko na severu Benátské laguny leží souostroví Burano, Mazzorbo a Torcello. První dva ostrovy leží docela blízko sebe a tak lze z jednoho do druhého přejít po mostě. Vaporetto však míří jenom na ostrov Burano, zato spoje sem jsou dost časté. Na Mazzorbo se můžeme dostat pouze pěšky po již zmíněném mostě, zato na Torcello si musíme počkat na loď, a to v hodinových intervalech. Rozhodně nejnavštěvovanější a také nejznámější je Burano. Tak jako Murano je proslaveno sklem je Burano proslavené krajkami. Již pomalu zapomenuté řemeslo se tu opět rozvinulo podle dědičných tradic. Dnes již krajky netkají chudé panny v Le Zittele a vůbec, muzeum krajek je v Brusselu, krajky dnes prodává kdekdo včetně Vietnamců a pojem benátská krajka již nemá příchuť nepřekonatelného monopolu. Ale tradice zavazuje a na Buranu to vědí. Benátská krajka je přeci jenom benátská krajka, zní to ještě stále dobře.

Ale největším lákadlem ostrova pro turisty je barevnost ostrova, daná nátěry místních domků. Ať už se jedná o staré domy s historickou hodnotou nebo novostavby, každý majitel dbá na to, aby jeho domek měl barvu nejen pěknou, ale hlavně jinou než soused.

Barvení domečků v severní Itálii, kde všechno samo o sobě vypadá jako zahrádka a zvláště v malebné laguně benátské by mohlo na první pohled vypadat jako nošení dříví do lesa. Ale není to nošení dříví do lesa. Prostě barvit domečky se vyplatí třeba i v pralese. Ostrov Burano je tak místečkem vskutku kouzelným a jen psychopatický škarohlíd by zde mohl mít nedobrou náladu.

Nejcharakterističtější siluetu ostrova tvoří kostel San Martino. Spíše jeho zvonice, která si se šikmostí nezadá se svou kolegyní v Pise. Kostel svatého Martina stojí zhruba uprostřed ostrova a společenský ruch se děje především v jeho okolí. Je to poměrně starobylý kousek, vybudovaný na základech z 8. století, to na ostrovech nepřekvapí, snad by tam měl být vevnitř nějaký rozměrnější Tintoretto. V době naší návštěvy však svatý Martin sržel siestu, tak to potvrdit nemůžeme, přikládáme pouze dva snímky a na obou je vidět, že si s tou šikmostí věže nijak nevymýšlíme. Na Buranu je ještě jeden menší kostel, San Niobe, ten si nemůžeme vůbec upamatovat, stejně jako nemůžeme podat nijaké svědectví o ostrovu Mazzorbo. Ale mělo by to být místo pohledné, taková trochu jako zahrádka a velmi zajímavý kostel San Caterina, pěkný nejen v externích parametrech, ale i, a to především, zajímavě starobylým vnitřkem.

Procházka po Buranu v příjemném lehce podmračeném poledni za lahodného vánku a s krátkou teplou přeháňkou se nám rozhodně vryla do paměti. Máme i malého krajkového panáčka jako vzpomínku, ale především spousty pěkných fotografií. Nijak se však jejich krásou nechlubíme, Burano se fotí samo. Nejdříve se podívejme na kostel svatého Martina a jeho šikmou zvonici.

Kostel Svatého Martina na ostrově Burano

Tohle je vlastně Náměstí grande di Burano. Kolem jsou krámky, všude sympatické a velepříjemné kašničky a zvonice v nejhorším případě spadne na druhou stranu.

San Martino Burano

Tady můžeme odhadnout odchylku od svislice nejlépe. Nějaký čas snad ještě vydrží, záleží na poli hustoty a zdiva je přeci jen více vespodu.

Následující čtveřice snímků popisuje základní turistickou pouť ostrovem. Nalezneme stěžejní kanály a nejznámější stavení.

ostrov Burano Benátky

Máme ještě v paměti základní barevné skladby z centra ostrova, pojďme se podívat do méně navštěvovaných uliček a zákoutí. Houfy turistů tu neexistují, spíš tu najdeme jenom tu a tam osamoceného místního burana, vlastně Buráňana. Uvidíme, že kombinace typu RGB a CMYK je zde ve stejném zastoupení jako v centrální a historické části města.

Ulička s nejvýraznější RGB projekcí.

Nábřeží s rovnovážným zastoupením RGB i CMYK

Nové bytovky korespondují s barevnu filosofií tradice.

Náměstíčko Cyan-Magenta.

A opět RGB-CMYK rovnováha.

Klidný kousek CMYK poezie.

Azurová je zde jednoznačně nejoblíbenější barva látek.

A zde jsme svědky novátorských aktivit.Holčička radí nebo poňouká.

Il Terrazzino di Santa Maria della Burano.

Zajímavý je vysoký výskyt sousedství Cyan a Magenta. Rozhodli jsme se proto po návratu požádat při první cestě do Výmaru prof. Wieckeho, jestli by neměl alespoň nástin nějakého vysvětlení. Měl! Z jeho fenomenálního „Vlivu subtraktivního vnímání barev na psychologii davu“ pro zajímavost, a s jeho laskavým svolením, alespoň uvádíme zkrácený přehled četnosti barev CMYK a RGB při zdobení budov a předmětů na zeměpisné šířce.

Jako reprezentační veličinu používáme bezrozměrné Wiecke-Clemmensovo kriterium a vlnovou délku komposičního tónu v nanometrech.


místo zeměpisná šířka /stupeň/ Wiecke-Clemmensovo kriterium/1/ vlnová délka subtrakční komposice /nm/

Jedná se pouze o zkrácenou ukázku Wieckeho výzkumu, ale i tak je zcela viditelné, že ostrov Burano může napovědět mnohé o slovansko-byzantském genofondu Benátčanů, stejně jako o avarském původu Chorvatů a Moravanů.