Навчально-наукова лабораторія Туристичний клуб "Азимут"

кафедри туризму та готельно-ресторанної справи НУВГП


Навчально-наукова лабораторія "Туристичний клуб "Азимут""


1965-1974 роки

В 1962 р. в Криму відбувся всеукраїнський зліт туристів від організації «Спартак». Ця подія сприяла зародженню туризму на Рівненщині.

Перші відомості про зародження туризму в інституті водного господарства відносяться до 1963-1964 рр. На той час організовували походи вихідного дня, та багатоденні (Карпати) і були пов'язані з кафедрою сільськогосподарської меліорації. Найактивнішим ініціатором всіх цих походів була лаборант кафедри Зоя (прізвище її не відоме). В 1964 р. під її керівництвом пройшли похід 3 категорії складності (к. с.) по Криму.

У 1965 р. походи почали проводитися майже кожних вихідних. Найчастіше виїжджали в Решуцьк, Соснове, Янову долину, Лопатень і, особливо, Новостав. В Новоставі при піонерському таборі була організована лижна база «Спартак», де збиралося багато туристів, і не тільки з водного інституту, а й з РЗВА, РЗТП. У святкові дні – травневі та жовтневі свята – проводилися походи в Карпати (Ясіня – Драгобрат – Рахів, Міжгір'я – Синевир – Воловець). Ініціатором всіх цих походів була Дудіна Алла. (Вже після закінчення інституту, потрапивши за розподілом у Владивосток, вона продовжувала водити походи на Курили, Камчатку і т .д.).

І ось, об'єктивним результатом усього цього стала організація клубу, який був названий «Азимут». Назва була обрана як наслідок того, що при виїздах в ліс на вихідні основним заняттям учасників було орієнтування. До складу клубу увійшли: Дяченко Валерій – голова клубу, Міщев Валерій – голова секції лижного туризму, Артамонов Володя – голова господарської комісії і Заводовський Віталій – заступник голови клубу. Під керівництвом Заводовського була підготовлена команда для участі у зльоті «Печерних братів» (ПБТ-3), який проходив у м. Тернопіль. 

Влітку 1968 учасники клубу провели категорійний похід у Приельбруссі. З організацією клубу «Азимут» в інституті почала проводитися пропаганда туризму. Ряди туристів почали збільшуватися, до клубу прийшли Тищенко Саша, Потапкін Віталій, Горбачова Валя, Дельцова Лариса.

В 1970 р. під керівництвом Буренка Валерія Васильовича учасники клубу «Азимут» здійснили похід на Хамар-Дабан (Прибайкалля), а згодом на Алтай.

Шевчук 

Наталія Михайлівна,

директор спортивно-туристичного клубу "Азимут"

1975-1984 роки

У 1975-1981рр.турклубом традиційно проводились тур. зльоти "Берези", активісти клубу брали участь у міських змаганнях "Золота осінь". В основному проходили пішохідні походи 1-2 к.с. в Карпати, Крим, Кременецький кряж.

Зрідка були водні походи по Поліссю і велосипедні в Криму. Період проведення цих походів припадав на травень і листопад. Одночасно на маршрути виходило 8-10груп, разом це складало 70-90 чоловік.

На зимових канікулах проводились лижні категорійні походи по Карпатах, Хібінах, Кременецькому кряжу, у яких приймали участь 40-50 студентів. Зокрема, був проведений зимовий лижний похід 2-ї к.с. під керівництвом голови клубу Решетніка Сергія. На літніх канікулах 10-15 студентів їхали в альпіністські табори Кавказу: Домбай, Баксан, де отримували хорошу підготовку. Завдяки такій програмі в 1978р. 5 азимутян прийняли участь у масовому сходжені на Казбек. А уже в 1978, 1980р. організували масове сходження на Говерлу(100-120чол). В1978р. на першому Республіканському зльоті в Яремче команда взяла участь у змаганнях з техніки пішохідного туризму і виступала за Рівненську область, а в 1979р в Кам'янці-Подільському. Постійно проводились агітаційні заходи: вечори в студ. кафе, походи вихідного дня (ПВД).

У 1981-83 рр. під керівництвом Жукова Віктора двічі були походи на Кавказ – в район Приельбрусся. Проводилися ПВД «Говерляна», організовувалися змагання «Берези». Туристи клубу «Азимут» були у гарних стосунках з туристичним кклубом «Буревісник». Організація походів та інших заходів завжди підтримувалася профкомом, комсомолом. Частими були походи по місцях партизанської слави. Залучалася військова кафедра.

У 1983-85рр. під керівництвом Коваля Володимира відзначились походами на Кавказ, Крим. Азимутяни ходили у походи спільно з туристами з пед-інституту (Кавказ, Тянь-Шань). Було проведено піший похід 2 к.с. в Карпатах у міжсезонні.

 

1985-1994 роки

У 1985-86 рр. під керівництвом Біскупа Ігоря та співпрацюючи з кафедрою фізкультури турклуб проводив навесні та восени походи ГТО з Цумані в Новостав (100-200 чоловік). На травневі і жовтневі свята три-чотири групи вирушали в категорійні походи в Карпати. Організовували зліт «Берези», «Пам'яті товаришів», орієнтування «Золота осінь», літні походи на Кавказ, Саяни, сплави по Горині, Случі.

Нарешті отримали для клубу окрему кімнату в 7 гуртожитку, яка досить довго служила і стала рідною не одному поколінню бродяг з рюкзаком. Підтримували традицію зустрічати Новий Рік в Карпатах або в лісі.

Коли у 1986-89 рр. головою обрали Володю Демчука, в клубі пріоритетними стали альпінізм та гірський напрямок. Почали їздити в альптабори, в клубі з'явилися власні карабіни та мотузки. На зльотах кожен факультет представляв свою команду. Походи почали очолювати дівчата. Зросла не лише кількість учасників клубу, а ще й підвищилася технічна грамотність походів, придумувалися і проходилися нові маршрути.

У 1994-95рр. керівником клубу був Орел Олексій, учасники виїжджали переважно в Карпати, хоча і був один похід в Крим.

1995-2004 роки

У1996-98 рр. очолив клуб Рак Аркадій. На той час у клубі було мало учасників. Активісти допомагали в організації змагань.

У 1998-2000 рр. керував клубом Глимбіцький Володимир. Багато активістів туристичного клубу того часу через неуспішне навчання виключили з «Водного». Багато часу учасники проводили біля оз. Басів Кут. Серед яскравих особистостей можна відзначити музиканта Сибірьова, гітариста Рака Аркадія. В цей період було втрачено кімнату турклубу в гуртожитку №7.

У період з 2000-2005 рр. очолювали клуб Канкров Ілля та Стельмах Микола (2003-2005 рр.) учасників клубу було небагато. Походів теж було мало, тому у 2003 р. змагання «Берези» та «Квітневі забави» (від РДГУ) рішили об'єднати в один захід – «Квітневі берези», одним з організаторів якого був Анатолій Єремейчук( «Карась» РДГУ). Так було протягом п'яти років.

Наприкінці 2003 р. почала відновлюватися традиція святкування Нового Року в Карпатах.

 

2005-2015 роки

Під керівництвом Кобрина (2005-2008 рр.) поновилися спроби проведення категорійних походів, відновили своє ім'я «Берези» та був проведений перший велопохід в Карпати.

2008 рік почався відновленням систематичних походів у Карпати, та учасники турклубу прийняли участь в Чемпіонаті України з пішохідного туризму. В 2010р. дві групи здійснили походи на Кавказ. Змагання «Берези» з цього періоду отримали статус спортивних змагань завдяки залученню обласної федерації спортивного туризму. У 2008-2010 рр.головою клубу був Кокоєв Алан.

У 2010-2012 рр. очолив клуб Ільчук Андрій. В 2011 р. зроблено сходження на г.Казбек (Кушнірук Андрій) та проведений велопохід 1к.с. по гірському Криму.

Керівником клубу у 2012-2014 рр. став Папіжук Максим. У 2012 році учасники клубу здійснили гірський похід 2 к.с. та піший похід 3 к.с. (Архиз) та велопохід по Приельбруссю 3 к. с. В 2013р. відбулися походи по Грузії: пішохідний похід 4 к.с. та велопохід 5 к.с.

2014 рік відзначився змаганнями «Берези» під керівництврм Козачука Романа (КМС зі спортивного туризму) , який пізніше був обраний головою турклубу. Було проведено похід 1 к.с. у Карпатах та на Західному Кавказі. Учасники турклубу спільно з туристами з м. Одеси здійснили велопохід 4 к.с. по гірських масивах Болгарії. Фінальною подією цього року був похід вихідного дня «Говерляна»: на честь 50-річчя Азимуту. 50 учасників клубу здійснили сходження на Говерлу і закріпили там пам'ятний знак. Серед них було 10 керівників клубу.

У 2015 році команда туристичного клубу «Азимут» під керівництвом Шевчук Наталії (МСУ зі спортивного туризму) виборола ІІ місце на Чемпіонаті України серед  студентської молоді в класі «Пішохідні  походи 2 к.с. (похід другої категорії складності).


2016-2022 роки

 У 2016 р. головою клубу було обрано Геккель Єлизавету, студентку кафедри Туризму, яка ще будучи ученицею, стала срібним призером на ЧУ у складі команди ТК «Азимут».

А вже у 2018р. змагання «Берези» проходила під керівництвом нового голови - Давидюка Тараса, КМС зі спортивного туризму (ННІАЗ).

       2019р. відзначився перемогою у змаганнях з мандрівництва «Стежками УПА» Кондрачук Васил (ННІАЗ) та Мельник Роман (ННІАКОТ) на дистанції 80 км (ІІІ кс)

      Учасники клубу, впродовж цих років, продовжували знайомитись з Кавказом, а саме – Сванетією. Було здійснено гірські походи 2-5 к.с.  у складі збірних команд із Запоріжської та Харківської ФСТУ. Пройдено піший похід І к.с. по Карпатах (Мармароси та Чорногірський хребти), та щорічні некатегорійні походи та походи вихідного дня, тренувальні виїзди на скелі, та змагання зі спортивного орієнтування.

       Активно долучалась кафедра Туризму та готельно-ресторанної справи до організації  виїздів студентів та викладачів на навчальні семінари у Карпати  на чолі з Романівим А.С та Кушніруком Ю.С.

    У 2020 році здобули перемогу в екстремальних туристичних змаганнях  «Ostroh trail»   Кондрачук Василь (ННІАЗ) та Мельник Роман (ННІАКОТ) на дастанції 60+км та Наталію Шевчук   на велодистанції.

          Підлаштовуючись до реалій сьогодення (Covid-19) протягом 2021 року організовувались  одноденні степеневі піші, велопоходи та активні прогулянки в межах Рівненської області та околиць міста.

         У 2022 рік ТК «Азимут» долучився до навчання орієнтуванню на місцевості не лише студентської молоді а й учасників ДФТГ Рівненської територіальної громади. А в 2023  клуб бере участь у програмі по навчанню цивільного населення разом з ЦГЦ міста Рівне від Благодійного Фонду Сергія Притули.

Керівники СТК «Азимут»

1964-1965 рр. - Бабєнко (Олексенко) Зоя

1965-1967 рр. - Дудіна Алла

1967-1969 рр. - Д'яченко Валерій

1969-1971 рр. - Потапкін В.

1971-1974 рр. - Гемберг Сергій

1974-1976 рр. - Рукін Юрій

1976-1977 рр. - Решетнік Сергій

1977-1978 рр. - Смоляр Михайло

1978-1980 рр. - Антонюк Костянтин

1980-1981 рр. - Личук Олександр

1981-1983 рр. - Жуков Віктор

1983-1985 рр. - Коваль Володимир

1985-1986 рр. - Біскуп Ігор

1986-1989 рр. - Демчук Володимир

1989-1990 рр. - Самусевич Віктор

1990-1992 рр. - Крушельницький Володимир

1992-1994 рр. - Чорний Віктор

1994-1995 рр. - Орел Олексій

1995-1996 рр. - Власов Микола

1996-1998 рр. - Рак Аркадій

1998-2000 рр. - Глимбіцкий Вовлодимир

2000-2003 рр. - Канкров Ілля

2003-2005 рр. - Стельмах Микола

2005-2008 рр. - Кобрин Максим

2008-2010 рр. - Кокоєв Алан

2010-2012 рр. - Ільчук Андрій

2012-2014 рр. - Папіжук Максим

2014-2016 рр. - Козачук Роман

2016-2019 рр. - Геккель Єлизавета

2019-2022 рр. - Тарас Давидюк