Шевченківський національний заповідник


Для мільйонів людей усього світу місто Канів назавжди поєдналося з ім’ям великого українського поета і художника Тараса Шевченка, місцем його вічного спочинку – Тарасовою горою.

Шевченківський національний заповідник у місті Каневі створений відповідно до Постанови Ради Міністрів УРСР від 21.11.1989 р. на базі існуючого Канівського державного музею – заповідника Тараса Шевченка з метою дбайливого збереження шевченківських меморіальних місць і навколишнього природного середовища. Заповідник об’єднує землі історико- культурного та природно- заповідного фонду загальною площею 45 га.

На його території - пам’ятники історії, монументального мистецтва, архітектури, археології та природи : могила і Державний музей Тараса Шевченка; могила доглядача Шевченкового меморіалу Івана Ядловського; багатошарове городище « Пилипенкова гора» тощо. На території заповідника розташований перший народний музей Шевченка « Тарасова світлиця» (збудовано в 1884 році, відтворено в 1989- 1991 роках), верхній та нижній меморіальні парки, зв’язані між собою архітектурно- меморіальним комплексом сходжень, який побудовано 1977 року.

На Тарасовій горі є ще одна могила – хранителя Шевченкового меморіалу з 1884 по 1993 рік І.О. Ядловського.

До Шевченківського меморіалу на Тарасовій горі входять два музеї :

- музей Т.Г.Шевченка відкрито 18 червня 1939 року до 125- річчя від дня народження поета і художника;

- музей «Тарасова світлиця» відкрито 1 серпня 1991 року. За архівними документами, нарисами, малюнками, світлинами відкрито українську хату під солом’яним дахом, в одній кімнаті якої експонуються меморіальні речі першого народного музею, а в іншій - жив хранитель Шевченкової могили І. Ядловський.