Мистецький образ української Святині

Розвадовський В.К.

Могила Т.Г.Шевченка. 1903

Наленч В.Й.

Могила Т.Г.Шевченка. 1916

Міщенко М.М.

Первісний вигляд могили Тараса Шевченка

Лученко Є.Д.

Могила і пам’ятник Т.Г.Шевченка до 1939 року.

Порошин І.С.

Могила Т.Г.Шевченка.1931

Кричевський В.В.

Канів. Могила Т.Г.Шевченка.1940

Красний І.М.

Чернеча гора з лівого берега. 1950

Забашта В.І.

Канів. Чернеча гора. 1959

Красний І.М.

Музейний ансамбль заповідника Т.Г.Шевченка. 1959

Штільман І.Н.

Канівська осінь. 1961

Тарасенко О.П.

Біля підніжжя Тарасової гори. 1979

Гайдук І.М.

Портрет кобзаря Олекси Чуприни.

Цимбал В.І.

Земне з землею поєднало. 2000

Сипняк П.М.

Мотовиловщина. 2000

Манишин Є.П.

До світла. 2000

Буртовий А.М.

Тарасова світлиця. 2004

Морозова Г.В.

Східці до Святині. 2012

Кожен народ має свої святині. Найдорожчою для мільйонів українців стала Тарасова гора - місце вічного спочинку українського Генія - Тараса Шевченка. Дивна краса дніпрових гір ще за життя вразила серце поета, саме до них линула його думка з далекої Орської кріпості, коли згадував своє перебування у Переяславі в гостинній родині лікаря Андрія Козачковського. Це до них звертається поет у своєму вірші „Сон”(„Гори мої високії”):

Гори мої високії,

Не так і високі,

Як хороші, хорошії,

Блакитні здалека.

Сприймає їх не просто як природне явище, а одухотворює і називає „найкращі в світі”, ”найсвятії”. Останок свого життя Шевченко також пов’язує з дніпровими горами:

... Дай же, боже, коли-небудь,

Хоч на старість, стати

На тих горах окрадених

У маленькій хаті.

Хоча серце замучене,

Поточене горем,

Принести і положити

На Дніпрових горах .

Під час останньої поїздки в Україну мрія поета, здавалося, ставала реальністю. Мандруючи по Дніпру від Переяслава до Прохорівки, Шевченко знову милується правобережжям і місце для будівництва власної оселі обирає на горі Мотовиловщині між Каневом і Пекарями, з якої відкривається неповторний краєвид на лівий берег Дніпра.

Та не судилося Тарасові Шевченкові оселитися на канівських горах, лише по смерті знайшов він тут свій вічний спочинок. Чернеча гора стала не просто усипальницею українського Генія, а духовною вершиною нашого народу.

У фондовій колекції Шевченківського національного заповідника зберігається майже три сотні живописних і графічних творів, які об’єднані у серію «Тарасова гора в образотворчому мистецтві кінця ХІХ − початку ХХІ століть». Як відомо, першим до цієї теми звернувся художник Григорій Честахівський, пізніше Опанас Сластіон. Продовжили мистецький літопис художники В’ячеслав Розвадовський, Никанор Онацький, Володимир Наленч, Іван Їжакевич та Федір Коновалюк, Віктор Савін, Сергій Шишко. Їх роботи стали чудовим мистецьким надбанням музею на Тарасовій горі. Образ могили Тараса Шевченка та її околиць періоду 1923-1939 років, коли на могилі чавунний хрест було змінено на погруддя поета, створили художники Віра Бура-Мацапура, Микола Бурачек, Іван Порошин, Євген Лученко, Степан Цінько, Мар'ян Маловський. У 1933 році Канів відвідав відомий український архітектор, художник, педагог Василь Кричевський, щоб розпочати роботу над проєктом будинку-музею на Тарасовій горі. Він та його талановиті нащадки Василь Кричевський (молодший), Катерина Кричевська-Росандіч також малювали Тарасову гору, зафіксувавши велич і святість цього місця.

Ця традиція знайшла продовження у творах багатьох митців. Сьогодні нащадки з вдячністю згадують Івана Труша, Бориса Смирнова, Володимира Наленча, Івана Красного, Миколу Міщенка, Іллю Штільмана, Івана Порошина, які змалювали Тарасову гору в різний час. Велика кількість цих робіт становить найдорожчий скарб художньої колекції музею. У ході багаторічного творчого спілкування з українськими та зарубіжними художниками викристалізувалася ідея проведення творчих акцій на Канівщині, а саме пленерів, щоб продовжити створення мистецького літопису української Святині.

Перший Всеукраїнський пленер „Тарасова Гора - 2000” пройшов у серпні 2000 року і був присвячений 75-річниці проголошення Тарасової гори Державним заповідником. Вісімнадцять художників із шести областей України прибули до Канева, щоб зафіксувати чарівні куточки цього краю на межі тисячоліть. Київ представляли художники Іван Марчук, Андрій Яланський, Тетяна Красна, Ганна Примакова; Львів- Петро Сипняк, Євген Манишин, Олександр Крохмалюк; Луцьк - Леонід Литвин, Валентин Кирилков; Одесу - Ольга Котова, Андрій Коваленко, Олександр Боднар; Суми - Микола Жулінський, Іван Гапоченко; Черкаси - Василь Цимбал, Віктор Крючков, Альберт Недосеко. У 2004 році на канівських горах працювали київські художники Володимир Гарбуз, Левко Воєдило, Анатолій Буртовий та Любов Міненко з Канева. А через два роки учасники пленеру представляли кілька областей України: Черкаси - Іван Фізер та Микола Сенюта, Донецьк- Олексій Поляков, Могилів-Подільський - Юрій Кафарський, Житомир - Валерій Радецький, Київ- Володимир Гарбуз, Херсон- Володимир Чуприна. Республіку Білорусь представляв художник із Мінська Ігор Власов.

До творення мистецького літопису згодом долучилися художники Георгій Вербицький, Микола Сліпченко, Олексій Фіщенко, Тимофій Лящук, Леонід Гопанчук, Віктор Крючков, Євген Безніско, Валерій Франчук, Іван Бондар, Олександр Ольхов, Віталій Маковій, Ольга Сокуренко, Галина Морозова, Олеся Гук, Марина Соченко, Анатолій Марчук, Марина Ольхова.

Створення мистецького образу української Святині – могили Тараса Шевченка продовжується і нині, бо, як висловився під час відвідин Канева Іван Нечуй–Левицький, «…то дивний геній вибрав собі це місце, може, одно з найкращих в світі. Це почує кожен, хто стояв на Шевченковій могилі і дивився на широку Дніпрову рівнину, на дивні завіси гір і на сизу далеч вище Канева, цю третю найчудовішу картину» (1880).

Детально про картини

У колекції Шевченківського національного заповідника зберігаються твори українських та зарубіжних митців (кінця ХІХ-початку ХХІ ст.), які поділені на певні мистецькі серії. Одна із серій називається «Тарасова Гора в образотворчому мистецтві» і налічує більше 300 музейних предметів живопису і графіки.

На початку ХХ століття мистецький образ могили Тараса Шевченка з високим блакитним чавунним хрестом створили художники, які приходили пошанувати пам'ять Тараса Шевченка і тут, на високій Тарасовій горі, отримали велику насолоду від споглядання канівських краєвидів та натхнення для творчості. Часто, поряд з могилою Кобзаря, митці малювали об’єкти, які бачили вдорозі чи на самій горі. Дехто малював невелику українську хату, у якій був створений перший народний музей «Тарасова світлиця» та проживала родина сторожа могили Шевченка – Івана Ядловського.

Вячеслав Розвадовський, одеський художник впродовж свого життя презентував українське мистецтво через пересувні виставки творів глибоко національних художників на території Росії. Звісно, пропаганда українського мистецтва і тоді викликала неоднозначне рішення з боку тогочасного уряду, і художника Розвадовського вислали у Ташкент, де він і помер. Репродукція його роботи з надзвичайно цікавим ракурсом хвилює кожного, то розглядає прискіпливо на картині кожну деталь.

Володимир Наленч ­– художник, який більшу частину свого життя прожив на території Польщі, але неодноразово бував в Україні і в Каневі, зокрема. Місце поховання Тараса Шевченка здавалося йому Єрусалимською Голгофою. Підтримав висловлювання відомого українця О. Городиського який передав свої враження від Тарасової гори, що в духовному розумінні гора, яка увібрала в себе нетлінні останки Тараса Шевченка «…за всі світові найвищі гори – вища…». На репродукції – хрест на могилі немов дістає небес. А неподалік могили сидить прочанин, який відпочиває після довгої важкої дороги.

Вже у 1950-х рр., згадуючи малюнки та свідчення доброго друга Тараса Шевченка – Григорія Честахівського, харківський художник Микола Міщенко створив одне з найбільших живописних полотен вищезгаданої теми – місце поховання Тараса Шевченка після першого впорядкування Варфоломієм Шевченком.

У 1923 році на могилі Тараса Шевченка було встановлено новий пам’ятник, збудовані бетоновані сходи. Вигляд Шевченківського меморіалу змалювали художники, які піднімалися на могилу Кобзаря. Літній пейзаж із зображенням святого для українців місця – вічного спочинку Кобзаря зобразив чернігівський художник Євген Лученко, який у студентські роки неодноразово бував на канівських мистецьких пленерах. Зображений Євгеном Лученком пам’ятник на могилі Кобзаря вважався тимчасовим. Трішки з іншого ракурсу зобразив вид могили Тараса Шевченка у 1931 році художник Іван Порошин.

Ще у 1933 році на державному рівні піднялося питання щодо створення Шевченківського меморіалу із будівництвом літературного музею та встановленням нового пам’ятника на могилі поета. Доручили таку відповідальну місію відомому українському архітектору Василю Кричевському. Під час підготовки проекту музею автор неодноразово відвідував Канів, могилу Тараса Шевченка. Часто приїжджав з родиною, зокрема з сином – художником Василем Кричевським (молодшим).

Вже після пам’ятного дня 18 червня 1939 року, коли в урочистій атмосфері було відкрито музей і новий пам’ятник на могилі, Кричевський – молодший намалював пам’ятник Тарасу Шевченку на його могилі (ск. Матвій Манізер, арх. Євген Левінсон) з фрагментом східців, що ведуть до музею та краєвидом, що відкривається з Тарасової гори.

Живописні місця Канівщини здавна захоплювали чутливе око художників. У свій час подорожуючи Дніпром захоплювався цими місцями Тарас Шевченко, мріяв збудувати на березі Дніпра собі оселю, доживати у Каневі віку разом з сім’єю. За спогадами сучасників, мрія повернутися у ці місця не полишала поета, його останніми словами були слова «До Канева! До Канева!!». Ці місця не залишали байдужими і викладачів Київського художнього інституту. З їхньої ініціативи на вулиці Бесарабії у Каневі було збудовано приміщення, де жили студенти Київського художнього інституту, які проводили тут пленерні студентські практики впродовж багатьох років. Серед викладачів інституту Ілля Штільман, Іван Красний, Василь Забашта та багато інших, які студентам –початківцям передали свій професіоналізм і свою любов до Канівщини. Репродукції їх творів, які зберігаються у фондовій колекції Шевченківського національного заповідника можна побачити на шкільному стенді.

Місто Канів під час ІІ Світової війни було окуповане німецькими нацистами ще у червні 1941 року. Музей Тараса Шевченка ще кілька місяців приймав відвідувачів. Але за час окупаційної влади експозиція музею, бібліотечні фонди були практично знищені. Могила Шевченка з пам’ятником зазнала певних пошкоджень бойовими снарядами. Звільнено могилу Шевченко у січні 1944 року. Серед бійців, що визволяли українську Святиню був талановитий сумчанин Олександр Тарасенко, який разом з побратимами приніс перший вінок на могилу Тараса Шевченка у вже вільному від нацизму Каневі. Після війни Тарасенко навчався у Харківському художньому інституті. Отримавши професійну освіту, створив серію ліногравюр «В боях за Тарасову землю» та графічні твори у яких увіковічнив післявоєнний Шевченківським меморіал. На стенді – репродукція роботи Олександра Тарасенка, створена у 80-х рр. ХХ ст. «Біля підніжжя Тарасової гори», де відтворено нижній парк Шевченківського меморіалу та початок сходження на Тарасову Гору.

Комплекс сходжень до могили Тараса Шевченка був побудований у 1977 році. Гранітні сходи з ажурними перилами, місця для відпочинку спонукали художників до творчості. На стенді – репродукція роботи талановитої канівської художниці, заслуженого діяча мистецтв Галини Морозової. ЇЇ роботи стали окрасою фондового зібрання Шевченківського національного заповідника. Галина частий гість на Тарасовій горі, вона не тільки вшановує пам'ять Тараса Шевченка, а черпає натхнення від цих чарівних місць. Тарасова гора стала місцем художніх пленерів не тільки для канівської мисткині. З 2000 року науковці Заповідника за сприяння Міністерства культури організовували мистецькі пленери для художників із України та закордону. На стенді роботи черкаського художника Василя Цимбала, київського – Анатолія Буртового, Петра Сипняка з Іванофранківщини, Євгена Манишина зі Львова. Ці художники створили неповторний мистецький образ української святині – могили українського поета і художника, національного генія Тараса Шевченка.