Ekonomska i socijalna prava

ekonomska i socijalna prava

Ekonomska, socijalna i kulturna prava (ESCR) su ljudska prava koja se tiču ​​osnovnih društvenih i ekonomskih uslova potrebnih za dostojanstven i slobodan život, a koja se odnose na rad i radnička prava, socijalnu sigurnost, zdravlje, obrazovanje, hranu, vodu, stanovanje, zdravu životnu sredinu i kulturu .

Ljudska prava obezbeđuju zajednički okvir univerzalno priznatih vrednosti i normi, i postavljaju obaveze države da deluje na određene načine ili da se suzdrži od određenih dela. Oni su važan alat za pozivanje država, i sve više nedržavnih aktera, na odgovornost za kršenja, kao i za mobilizaciju kolektivnih napora za razvoj zajednica i globalnih okvira koji doprinose ekonomskoj pravdi, društvenom blagostanju, učešću i jednakosti. Ljudska prava su univerzalna, neotuđiva, međuzavisna i nedeljiva.


Ekonomska, socijalna i kulturna prava prepoznata su i zaštićena međunarodnim i regionalnim instrumentima zaštite ljudskih prava.


Opšta deklaracija o ljudskim pravima priznaje niz ekonomskih, socijalnih i kulturnih prava, dok je Međunarodni pakt o ekonomskim, socijalnim i kulturnim pravima (ICESCR) primarni međunarodni pravni izvor ekonomskih, socijalnih i kulturnih prava. Konvencija o pravima deteta i Konvencija o uklanjanju svih oblika diskriminacije žena prepoznaje i štiti mnoga ekonomska, socijalna i kulturna prava priznata ICESCR-om u odnosu na decu i žene. Konvencija o uklanjanju svih oblika rasne diskriminacije zabranjuje diskriminaciju na temelju rasnog ili etničkog porekla u odnosu na niz ekonomskih, socijalnih i kulturnih prava. Konvencija o pravima osoba s invaliditetom takođe zabranjuje svaku diskriminaciju na temelju invalidnosti, uključujući razumno prilagođavanje koje se odnosi na puno uživanje ekonomskih, socijalnih i kulturnih prava.

Projekat unapređenja ekonomskih i socijalnih prava

Cilj projekta:

Cilj projekta ogleda se u edukaciji mladih o značaju ekonomskih, socijalnih i kulturnih prava. Učenici će imati zadatak da kreiraju i održe radionice na temu različitih ekonomskih, socijalnih i kulturnih prava za svoje vršnjake u školi.

Trajanje projekta:

Trajanje projekta određeno je nastavnim planom i programom, a ne duže od 4 meseca.

Organizacija rada na projektu:

Učenici se mogu podeliti u timove i izabrati neku od tema u okviru ekonomskih, socijalnih i kulturnih prava (pravo na obrazovanje, pravo na rad, pravo na nauku i kulturu, mehanizmi zaštite ekonomskih, socijalnih i kulturnih prava...).

Učenici će nakon rada na projektu znati da odgovore na sledeća pitanja:

  1. Da li je pravo na obrazovanje jednako zastupljeno u svim delovima sveta?

  2. Na koji način obezbeđujemo pravo na nauku i kulturu?

  3. Kako se obezbeđuje pravo životnog standarda?

  4. Koja su prava radnika?

  5. Koji mehanizmi postoje u Srbiji i svetu za zaštitu ekonomskih, socijalnih i kulturnih prava?


Učenici će radom na projektu unaprediti sledeće kompetencije:

  1. Socio-emocionalne kompetencije - razumevanjem koncepta ekonomskih, socijalnih i kulturnih prava, učenici će razviti toleranciju i empatiju;

  2. Digitalne kompetencije - učenici će naučiti kako se sprovodi naučno istraživanje korišćenjem resursa putem interneta, ali će naučiti i kako se kreira efektna prezentacija;

  3. Akademske kompetencije - učenici će naučiti kako se sprovodi istraživanje i kako se kreira prezentacija uz adekvatno navođenje bibliografije.

resursi za nastavnike i učenike