Mir i pretnje miru

mir i pretnje miru

“Mir, u smislu odsustva rata, je od male vrednosti za nekoga ko umire od gladi ili hladnoće. Neće otkloniti bol mučenja nanesenog zatvoreniku. Ne teši one koji su izgubili svoje najmilije u poplavama izazvanim besmislenim krčenjem šuma u susednoj zemlji. Mir može trajati samo tamo gde se poštuju ljudska prava, gde se ljudi hrane i gde su pojedinci i nacije slobodni.”

XIV Dalaj Lama

Potreba za mirom nije jenjavala nakon Prvog i Drugog svetskog rata. Predsednik Ruzvelt se nadao da više neće biti rata zasnovanog na nadmoći. Danas svedočimo sasvim drugačijoj situaciji: rat u Ukrajini, milijarde koje se troše na naoružanje dok deca i mladi ginu ili umiru. Povelja UN-a počinje sa „Mi narodi...“ i ima za cilj da spasi naredne generacije pošasti rata. Sada kada nam je tehnologija dala znanje i glas, ćutanje nije opravdano.

Nalazimo se na kritičnoj tački, sa novim vrstama ratova, uključujući sajber ratove.

Pre 20 godina je bio rat na Balkanu. Trenutno besni ratni sukob u Ukrajini. Čovečanstvo ne uspeva da zaštiti našu planetu, sićušnu u svemiru, kojoj prete klimatske promene i gubitak biodiverziteta, a sada i rat. Sve je veća opasnost od nuklearnog i drugih vrsta ratova.

Izveštaj Globalnog indeksa mira (GPI) , koji je izradio međunarodni Institute for Economics & Peace (IEP), predstavlja najsveobuhvatniju analizu vođenu podacima o trendovima u miru, njegovoj ekonomskoj vrednosti i kako razviti mirna društva. Kao prva analiza koja metodično rangira zemlje prema njihovom nivou miroljubivosti i identifikuje potencijalne determinante mira. Izveštaj meri miroljubivost 163 zemlje i teritorije, pokrivajući 99,7 posto svetske populacije. Sastoji se od 23 kvalitativna i kvantitativna indikatora iz visoko cenjenih izvora. Ovi indikatori su grupisani u tri ključna domena: tekući sukob, sigurnost i militarizacija.

Šta je pozitivan mir, a šta negativni primer mira?

Negativan mir je odsustvo nasilja. Da bismo stvorili negativan mir, moramo tražiti načine da smanjimo i eliminišemo nasilje. Prekid vatre bi bio primer akcije negativnog mira.

Pozitivan mir je: prisustvo socijalne pravde i jednakosti, i odsustvo strukturalnog ili indirektnog nasilja.

PROJEKAT UNAPREĐENJA RAZUMEVANJA ZNAČAJA MIRA I OTKLANJANJA NJEGOVIH PRETNJI

Cilj projekta:

Cilj projekta ogleda se u uspostavljanju okvira za dijalog o miru. Učenici će imati zadatak da istraže aktuelne pretnje miru u različitim zemljama sveta (SAD, Rusija, Ukrajina, Somalija, Kina, Severna Koreja, zemlje Bliskog istoka...) i da formulišu okvir za promociju dijaloga o miru.

Trajanje projekta:

Trajanje projekta određeno je nastavnim planom i programom, ali ne duže od 4 meseca.

Organizacija rada na projektu:

Učenici se mogu podeliti u timove i kreirati različite elemente okvira za dijalog o miru.

Projektni zadaci:

  1. Učenici će po timovima sprovesti istraživanje aktuelnih pretnji miru u svetu (SAD, Rusija, Ukrajina, Somalija, Kina, Severna Koreja, zemlje Bliskog istoka...) i kreirati izveštaj o glavnim uzrocima i posledicama uočenih pretnji.

  2. Na času, učenici će imati zadatak da zajedno predstave uočene pretnje, uzroke i posledice u objedinjenoj prezentaciji.

  3. Dalje učenici će se podeliti u timove, dok će svaki tim realizovati po jedan element okvira za unapređenje dijaloga o miru.

  4. Konačno, učenici će predstaviti ishod projekta u vidu školske publikacije pod naslovom "Uspostavljanje okvira za dijalog o miru".

Elementi okvira mogu biti:

  • etički kodeks vlasti/državnika u slučaju pretnji miru;

  • analiza alternativnih metoda rešavanja sukoba (dogovori, sporazumi, medijacija...);

  • analiza značaja posledica sukoba;

  • značaj medija u upravljanju informacijama u stanju sukoba;

  • značaj međunarodnih konvencija i internacionalnih organizacija...




Učenici će nakon rada na projektu znati da odgovore na sledeća pitanja:

  1. Koji je značaj mira na psihološkom, socijalnom, političkom i ekonomskom nivou jedne države?

  2. Kako se vlast jedne države treba ponašati u slučaju sukoba?

  3. Koje su alternativne metode rešavanja sukoba?

  4. Na koji način mediji mogu pomoći umanjenju sukoba i uspostavljanju mira?

  5. Na koji način međunarodne konvencije i internacionalne organizacije obezbeđuju mir?

Unapređenje kompetencija učenika

U okviru ovog projekta, učenici će unaprediti digitalne, akademske, metakognitivne i socio-emocionalne kompetencije.

  • Digitalne kompetencije - ohrabrite učenike da sprovode istraživanje koristeći online resurse i alate..

  • Akademske kompetencije - ohrabrite učenike da povezuju stečena znanja iz različitih oblasti sa temom koju istražuju; upravljajte interdisciplinarnim pristupom učenika.

  • Socio-emocionalne kompetencije - motivišite učenike da razmatraju pretnje miru z različitih perspektiva, razvijajući empatiju, toleranciju i razumevanje.

  • Metakognitivne kompetencije - podstaknite učenike da kroz istraživanje različitih sukoba u svetu uoče različite faktore koje predstavljaju pretnje iru, kao i posledice koje proističu iz sukoba.

resursi za nastavnike i učenike