BEZBEDNOST MLADIH

BEZBEDNOST MLADIH

Tema bezbednosti mladih jeste jedna od najbitnijih tema za njihov dalji lični i socijalni razvoj. Određujući mlade kao značajan resurs svakog društva, Nacionalna strategija za mlade za period od 2015. do 2025. godine navodi da se na njihovom putu ka daljem razvoju ka produktivnom i aktivnom građanstvu nalaze mnogi bezbednosni rizici i pretnje. Ovi bezbednosni rizici mogu podstaći nasilje, ugrožavanje bezbednosti i integriteta drugih ljudi, ali i ugrožavanje zdravlja i života mladih, zbog čega je neophodno sveobuhvatno obrazovanje mladih o bezbednosnim izazovima, pretnjama, rizicima, ali i bezbednom ponašanju.

Bezbednost mladih u velikoj meri zavisi od njihovih odluka, zbog čega je od velike važnosti obrazovanje mladih da donose prave etičke i društveno-odgovorne odluke. Na osnovu ispitivanja učenika u odeljenju, nastavnik građanskog vaspitanja će biti u poziciji da odredi u kojoj meri učenici smatraju da imaju kontrolu nad bezbednošću u svojoj okolini. Analizom njihovih odgovora, nastavnik će biti u poziciji da usmerava kritičko mišljenje učenika i na taj način obezbedi ispravno zaključivanje o donošenju odluka i njihovim posledicama.

Tematske oblasti:

  • Procena rizika za bezbednost mladih - rizici, pretnje i sposobnost kontrole

  • Štetni uticaji sredine i rizično ponašanje mladih

  • Analiza bezbednog okruženja za mlade - škola, porodica, digitalni svet

  • Bezbednost u saobraćaju

  • Klasifikacija tipova nasilja i analiza

  • Trgovina ljudima

  • Odgovornost za bezbednost - kome se obratiti

  • Bezbednost nekad i sad

  • Bezbedan grad - aktivizam u lokalnoj zajednici


Učenici će na kraju projekta znati da odgovore na sledeća pitanja:

  • Koje su to pojave koje mogu ugroziti bezbednost mladih?

  • Na koji način ugrožavanje prava mladih može narušiti njihovu bezbednost?

  • Kako da mladi znaju da li je nečija bezbednost ugrožena i kome da se obrate?

  • Šta je rizično ponašanje i kako ga mladi mogu izbeći?

  • Koje odluke mladi mogu doneti da bi izbegli situacije i ponašanja koja su rizična po njihovu bezbednost?

  • Šta mladi mogu uraditi da bi unapredili bezbednost mladih u lokalnoj zajednici?

PROJEKAT UNAPREĐENJA BEZBEDNOSTI MLADIH

U LOKALNOJ ZAJEDNICI

Cilj projekta:

Cilj projekta je unapređenje bezbednosti mladih u lokalnoj zajednici. Učenici imaju slobodnu da biraju metode, izvore informacija i ishode projekta. Ishodi projekta mogu aktivnosti koje će doprineti unapređenju bezbednosti mladih - peticija, postavljanje ležećeg policajca, edukacija mladih u lokalnoj zajednici, kreiranje promo i info materijala, organizacija sigurne linije za prijavu bezbednosnih rizika u lokalnoj zajednici i drugo.

Trajanje projekta:

Trajanje projekta je određeno nastavnim planom i programom, a ne duže od 4 meseca.

Teme kojima će se učenici baviti:

  • Štetni uticaji sredine i rizično ponašanje mladih

  • Bezbednost u saobraćaju

  • Bezbednost u školi, porodici i digitalnom svetu

Organizacija rada na projektu:

U cilju unapređenja socio-emocionalnih kompetencija učenika, učenici bi trebalo da budu podeljeni u timove po temama, a svaki član tima bi trebalo da doprinese ishodu projektnog zadatka

Pojedinačni zadaci:

U okviru svake teme, učenici bi trebalo da izvrše istraživanje, analizu prikupljenih podataka, evaluaciju dobijenih informacija i prezentaciju projektnih zadataka u vidu jednog projektnog ishoda po timu (prezentacija, brošura, naučno-istraživački rad). Nakon kreiranja projektnog ishoda, učenici mogu pristupiti realizaciji projekta.

Nakon realizacije projekta, svaki član tima mora predati i individualni rad sa predstavljenom refleksijom o učešću u projektnom zadatku, sa posebnim osvrtom na način sprovođenja projekta, odgovarajući pritom na pitanja:

  1. Čime se bavi projekat?

  2. Kako sam se snašao/snašla u timu?

  3. Šta je to što sam dobro uradio/la u timu, a šta je to što bih mogao/la da unapredim?

  4. Na koje prepreke je nailazio tim i kako smo ih prevazišli?

  5. U kojoj meri realizovan projekat može uticati na promenu odluke mladih da se ponašaju odgovornije u odnosu na svoju bezbednost

Nastavnik ni na koji način ne sme uticati na kvalitet ishoda projekta. Uloga nastavnika ogleda se u moderaciji, upravljanju aktivnostima učenika i savetima za unapređenje kvaliteta istraživanja.

Unapređenje kompetencija učenika

U okviru ovog projekta, učenici će unaprediti digitalne, akademske, metakognitivne i socio-emocionalne kompetencije.

  • Digitalne kompetencije - ohrabrite učenike da sprovode istraživanje koristeći online resurse i alate; naučite učenike kako da pretraže validne informacije i resurse koje mogu podeliti bez kršenja autorskih prava; naučite učenike kako da koriste Google Search Engine.

  • Akademske kompetencije - ohrabrite učenike da povezuju stečena znanja iz različitih oblasti sa temom koju istražuju; upravljajte interdisciplinarnim pristupom učenika.

  • Metakognitivne kompetencije - motivišite učenike da zastupaju refleksivni pristup pri istraživanju teme, odnosno da se kritički osvrnu na sopstveni rad u timu i unapređenje vlastitih kompetencija.

  • Socio-emocionalne kompetencije - podstaknite učenike da ravnopravno učestvuju u timskom radu, kao i da donose adekvatne odluke u izvršavanju projektnih zadataka; motivišite empatiju i toleranciju.


Pitanja za diskusiju:


Na koji način će projekat unapređenja bezbednosti mladih u lokalnoj zajednici unaprediti sposobnost donošenja odluka kod mladih?


Na koji način donošenje odluka kod mladih može unaprediti učešće mladih u demokratiji kada je u pitanju njihova bezbednost?

Resursi za nastavnike i učenike