TÖÖOHUTUS ELEKTRIAUTO HOOLDAMISEL

Elektrivool on igati tänuväärne asi. Tema saamiseks on vaja küll spetsiaalset tehnoloogiat, aga inimkond on teadlikult sellega tegelenud juba 150 aastat.

Kõik mis meie ümber toimub liigub ja töötab elektri jõul. Ta on võrdlemisi puhas energia liik, ta ei tee häält, tolmu jne..

Kogu tema kasulikkuse juures on aga alati oht, et ta teeb tööd ka seal kus ta ei tohiks teha - lühised ja elektrilöögid inimesele!

Allolevas õppematerjalis selgitame elektrivoolu olemust ning tema mõju inimesele. See teema ei seostu sisult ainult elektrisõidukitega- elektrivool on ohtlik igal pool ja temaga töötamiseks kehtivad ohutusreeglid suhteliselt universaalsed.

Materjali läbitöötamiseks kulub hinnanguliselt 10 akadeemilist tundi.

Õpiobjekt sisaldab teooria osa ning õpiobjekti lõpus kahte sorti enesekontrolli küsimusi.

  • Kordamisküsimused on rohkem avatud küsimused ning nendele vastates suudad mõtestada elektrisõiduki üldisemat olemust.

  • Rohelisel taustal enesekontrolli testid on rohkem konkreetse õppeteema kohta ning faktipõhised.

Teema võib lugeda omandatuks kui oskad vastata kordamisküsimustele ning enesekontrolli testi õigeid vastuseid on üle 80%.

Sisepõlemismootoriga sõiduki mootori töötades on inimesel kerge erinevate meeltega tajuda igasuguseid võimalikke ohte- kuuleme müra, tunneme lõhna, häält, soojust, värinat... Kõik see muudab meid natukene ettevaatlikuks ja alalhoidlikuks, ükskõik mis tööd me siis tema juures hetkel teeme.

See on ürgajast inimesele kaasa tulnud refleks- kui koopast kostub suur möire, siis sinna koopa sisse ei lähe!

Elektrisõidukis oleval väga ohtlikul elektril on paha komme, et inimene ei saa tema kohalolust ja ohtlikkusest kaasasündinud reflekside ja meeltega aru- ta ei tee mingit häält, müra ega soojust. Voolu all olev juhe ei liigu ega eristu teistest mitte kuidagi. Seetõttu ongi inimesel raske hinnata tema ohtlikust erinevates olukordades.

Siiski oleme ürgajast natuke edasi arenenud ning elektri ohtlikus tuleb endale lihtsalt selgeks teha. Jälgida tuleb kõiki silte ja ohutuseeskirju- ükskõik kui mõttetud nad mõnikord ka ei tundu.

Elektrisõiduki elektriohutuse kohta võib välja tuua kaks väga kuldset ja kehtivat reeglit.

  • Ei näpi, ei käpi, ei topi!

Ehk kui ei tea mis see on ja milleks see on, siis pole sul vaja ka seda iseseisvalt uurima hakata!


  • Kõiki elektriseadiseid, juhtmeid, karpe, ühendusi katsud nii, nagu need oleks kõrgepinge all!

Kui oled lõplikult veendunud, et asi on ohutu, siis tegutse tavapäraselt edasi.


1745- tapeti elektrivooluga varblane 1876- esimesed masingeneraatorid

1747- esimene uurimustöö elektri voolu mõjust 1879- Riia lõbustuspargis esimene surmajuhtum

1753- sai surma füüsik Richman 1882- elektritool

1802- esimene galvaanielement üle 1500V 1882- esimesed ohutustehnika eeskirjad

1862- esimene registreeritud surmajuhtum elektriga 1890- esimesed kaitse maandused

Pildi allikas: https://bit.ly/3A4IVLH



Pildi allikas: https://bit.ly/362evvz


Mõned mõisted

  • „Akuelement” – eraldi korpuses paiknev elektrokeemiline üksus, mis sisaldab üht plusselektroodi ja üht miinuselektroodi ning mille klemmide pinge on erinev.

  • „Elektrit juhtiv ühendus” – pistikühendus välise toiteallikaga laetava energiasalvestussüsteemi laadimise ajal.

  • „Ühendussüsteem laetava energiasalvestussüsteemi laadimiseks” – vooluahel, sh sõiduki sisendkonnektor, mida kasutatakse laetava energiasalvestussüsteemi laadimiseks välisest elektritoiteallikast.

  • „Otsene kontakt” – inimeste kokkupuude pingestatud osadega.

  • „Elektrienergia muundamissüsteem” – elektrilise käitamise eesmärgil elektrienergiat genereeriv ja edastav süsteem.

  • „Elektriline jõuülekanne” – vooluahel, mis hõlmab veomootorit/- mootoreid ja võib hõlmata laetavat energiasalvestussüsteemi, elektrienergia muundamissüsteemi, elektroonilisi muundureid, nendega seotud elektrijuhtmestikku ja pistmikke ning ühendussüsteemi laetava energiasalvestussüsteemi laadimiseks.

  • „Elektrooniline muundur” – elektrilise käitamise eesmärgil elektrienergia reguleerimist ja/või muundamist võimaldav seade.

  • „Kaitsekest” – siseosi ümbritsev ja neid mis tahes suunast otsese kontakti eest kaitsev osa.

  • „Elektrit juhtiv katmata osa” – elektrit juhtiv osa, mida võib vastavalt kaitseastme IPXXB nõuetele puudutada ja mis võib isolatsiooni rikke korral elektriliselt pingestuda. See hõlmab ka kaetud osi, mille katet saab eemaldada tööriistu kasutamata.

  • „Väline elektritoiteallikas” – väljaspool sõidukit asuv vahelduvvooluga või alalisvooluga toiteallikas.

  • „Kõrgepinge” – sellise elektrilise komponendi või ahela klassifikaator, mille tööpinge ruutkeskmine (rms) on alalisvoolu korral > 60 V ja ≤ 1 500 V ning vahelduvvoolu korral > 30 V ja ≤ 1 000 V.

  • „Kõrgepingesiin” – kõrgepingel töötav vooluahel, sealhulgas ühendussüsteem laetava energiasalvestussüsteemi laadimiseks.

  • „Hoolduseks lahtiühendamise seade” – seade vooluahela inaktiveerimiseks laetava energiasalvestussüsteemi, kütuseelementide patarei jms kontrolli ja hoolduse ajaks.

  • „Laetuse aste” – katseseadise olemasolev elektrilaeng väljendatuna protsendina seadise nimivõimsusest.

  • „Tahke isolaator” – elektrijuhtmestikku kattev isolatsioon, mis katab ja kaitseb pingestatud osasid mis tahes suunast otsese kontakti eest. Pistmike pingestatud osasid isoleeriv kate ning isoleerimise eesmärgil kasutatav lakk või värv.

  • Allsüsteem” – laetava energiasalvestussüsteemi komponentide mis tahes funktsionaalne rühm.


Elektriohud inimesele

Nagu eelpool mainitud, on igasugune elektrivool inimesele ohtlik. Küsimus on ainult millisel määral ja kuhu see mõjub.

Elektrivoolu liikumiseks on vaja juhti. Mida parem juht, seda paremini elektrivool liigub. Inimkehaga pole elektril suurt midagi teha. Ta kasutab inimkeha pigem juhtmena ära, et liikuda madalama potentsiaaliga kohta ehk maapinda.

Sellest tulenevalt mida kehvemaks me teeme selle ühenduse, seda väiksema tõenäosusega ka meid läbiv vooluhulk meile ohtlik on. Kuiv nahk, korralikud jalatsid*, korralikud kaitsevahendid (kindad), korralik töökeskkond (kuiv, puhas) ja läbimõeldud tegutsemine vähendavad elektriohu peaaegu olematuks.

*mõeldud kaitseklassiga jalatseid (standardile EN 50321). Tihtipeale arvatakse, et kummitallaga jalats on piisav- kumm ei juhi elektrit, küll aga kummile lisatud täiteained, et vormida temast tald!


Mõtlemiseks:

Sõiduki 12V aku klemmidest töökojas kinni võttes ei juhtu suure tõenäosusega midagi.

9V patarei vastu keel pannes küll. Miks nii?


OHTLIKUD PINGED ELEKTRIVÕRGUS - 50V AC ja 120V DC

OHTLIKUD PINGED AUTOTEHNIKAS 30V AC ja 60V DC!

Millest selline vahe?

50V/120V loetakse ohutuks pingeks tavaliste elektripaigaldiste puhul- toas lambid, arvutid jne.. Toas on üldjuhul kuiv ja keskkond ühtlane.

Sõiduauto võib olla aga märg ja niiske. Ka töökoda võib olla niiske jne... Üldjuhul on tingimused väga muutuvad, seetõttu on ka voolu ohtlikud tasemed madalamad.

Üldiselt loetakse inimesele ohutuks 10…20 mA voolu. Üle 50mA vool võib põhjustada juba pöördumatuid kahjustusi. Suurem vool kutsub esile lihaste krampe, hingamishäireid ja halvemal juhul ka südamelihaste värelemise ehk fibrillatsiooni, mille tagajärjel võib lakata vereringe ning aju verevarustus. Kui aju ei saa umbes 5 minutit verd, võib järgneda surm!

Arvutame:

Inimkeha takistus normaalolekus ca 1000ohm U = I x R ohtlik I= 50/1000=0,05A ehk 50mA - piiri peal

Inimkeha takistus niiskete kätega ca 400 ohm I=50/400=0,125A 125ma - kaks korda üle ohutu piiri, tekib elektrilöök.

Elektrivoolu ohtlikkus sõltub ennekõike voolu suurusest ja kestusest. Kõige ohtlikumaks peetakse voolu kulgemist läbi parema käe ja vasaku jala, sest see läbib südame piirkonda.

Kogu elektriohutuse lihtne põhimõte- tee ennast elektrivoolule võimalikult ebahuvitavaks ja kehvaks juhiks!!

Pildi allikas: https://bit.ly/3qCFhEy




ES1 ja ES2

Pildi allikas: https://bit.ly/3AbdcZb






Peale voolutugevuse on inimkehale ohtlik ka teine tegur ehk aeg millal vool kehale mõjub.

Näitena võib tuua kuuma pliidi, mida katsudes kohe kõrvetada ei saa. Küll aga pikalt kuuma vastu kätt hoides.

Mida kauem vool inimkehale mõjub, seda suuremad tema kahjustused on.

Kõrvalolevast tabelist võib näha voolu suuruse mA ja aja mS suhet.


    • tsoon 1 - kuni 0,5mA voolu loetakse ohutuks. Inimene võib tunda mingisugust erisust (patarei vastu keelt) aga tervele inimesele pole see ohtlik.


    • tsoon 2 - 0,5mA kuni 30mA Lihaskrambid, valu, ehmatus. Kuni 30mA voolu loetakse veel ohutuks, kuna ei põhjusta tervele inimesele pöördumatuid kahjustusi. Siiski on lihaskrambid ohtlikud, kuna võivad põhjustada muid vigastusi- võite kukkuda, kätega teha soovimatuid liigutusi, ehmatada jne...

Majade rikkevoolukaitselüliti rakendub 0,03 A ehk 30 mA juures ja 30 millisekundi jooksul- seda just selleks, et ei tekiks ohtliku kestusega vooluoimpulssi.


    • tsoon 3 - 200-500mA - tugev šokk, krambid, pöördumatud kahjustused. Voolu toimel võib nahk ja siseelundid põleda. Hingamisraskused.

Tegemist on väga ohtliku olukorraga mis võib lõppeda surmaga!

    • tsoon 4 - üle 500mA- väga eluohtlik olukord.

Tekib südamevatsakeste lihaste koordineerimatu virvendus (fibrillatsioon). Sel juhul lakkab vereringe ja kogu inimkeha, sealhulgas aju, ei saa enam verega edasikantavast hapnikku. Aju võib verevarustuse katkemist taluda enimalt 5 minutit, misjärel saabub surm.


Väga ohtlikuks muudab elektrivoolu ka asjaolu, et tihtipeale voolu saades tõmbab inimese lihas krampi ning enese juhtmest vabastamine osutub võimatuks.



Alalisvool/vahelduvvool


Inimese närvisüsteemi toimimiseks ja lihaste juhtimiseks kasutab organism väikeseid elektriimpulsse.

Alalisvoolu korral on impulss ühekordne- tekitab krambi.

Vahelduvvoolu impulsi korral inimese närvid ja lihased ei taju organismi saadetud loomulikke signaale ning võõraste signaalide järgi võivad lihased kokku tõmbuda või lõdvestuda. Kõige hullem olukord on eelpool kirjeldatud südamelihaste tõmblemine/virvendamine.

Väljastpoolt mõjuva elektrivoolu mõju on seeläbi ohtlikum vahelduvvoolu korral.

Elektrilöögi mõjul inimese kehas vabanenud energia võib põhjustada tõsiseid termilisi ja ka mehaanilisi kahjustusi..


Elektri mõju inimkehale on väga individuaalne, olenedes eriti sellest, milliseid kehaosi elektrivool läbib. Kõige hullemad ja kahjuks ka tavalisemad (kätega katsume) on olukorrad, kus käe ja maa vahel liigub vool- siis läbib vool südant.

Mõju sõltub ka inimese südame seisukorrast, naha takistusest, niiskusest, temperatuurist ning mitmesugustest välistingimustest.


Pildi allikas: https://bit.ly/360604h


Elektrilöögi esmaabi

Elektritrauma tekib elektrivoolu läbimisel organismist. Inimese keha on väga hea elektrit juhtiv süsteem. Otsene kontakt elektrivooluga võib olla surmav. Elektritraumade põhjustajateks võivad olla nii tööstuslikud elektrisüsteemid kui ka looduslik välk. Viimane jätab nahale hargneva puu joonise.

Trauma raskus oleneb:

  • elektrivoolu iseloomust (alalis- või vahelduvvool)

  • voolutugevusest

  • keha takistusest vooluga kokkupuute kohal

  • inimese tervislikust seisundist

  • elektriga kokkupuutumise ajast


Tunnused:

  • sõltuvad elektrivoolu kehasse sisenemise ning sealt väljumise kohast ehk vooluteest läbi keha võivad tekkida põletushaavad.

  • tavaliselt mustunud-punetavad haavad, mis ei veritse.

  • südame rütmihäired, hingamispuudulikkus, hingamise ja südametegevuse seiskumine.

  • elekter võib põletada veresooni ja mõne tunni pärast võib alata eluohtlik sisemine verejooks NB! Eriti lastel kõrvetab ära veresoonte seinad.

  • sügavamal kudede hüübimine, veetustumine, kärbumine.

  • lihase- ja kõõluserebendid ning luumurrud.

  • lisaks võib põhjustada ka silmade kahjustuse, siseorganite ja kudede tugevaid kahjustusi.

  • lihaste kramplikud kokkutõmbed tekivad kesknärvisüsteemi ärrituse tagajärjel.

  • peavalu, kuulmislangus.


Esmaabi:

  • Katkesta vool lüliti või kaitsekorgi väljalülitamise abil!

  • Väldi enda sattumist vooluahelasse! (vabasta puust kepiga, oksaga, teibaga, endale jalga kummikud, kätte kummikindad jne)!

  • Pea meeles, et niisked riided, niiske maapind ja niiske keskkond juhivad hästi elektrit!

  • Eemaldada kannatanu ohuallikast ja pane lamama!

  • Kontrolli kannatanu hingamist ja pulssi. Kui need puuduvad või on väga harvad, siis peab alustama elustamisega (südamemassaaži ning kunstliku hingamisega)!

  • Elekter mõjub südamele ja kannatanu maha kukkumisel võib tal just taastuda südame normaalne rütm . Esmaabiks on ka esimese 10 sekundi jooksul tugeva löögi andmine rinnaku keskele või südame piirkonda!

  • Kui kannatanu on teadvusel, vabastada rõivastest, mis pigistavad, tagada rahu, värske õhk, anda hingata nuuskpiiritust, piserdada veega, hõõruda keha ja katta sooja tekiga!

  • Kutsu kiirabi!


Elektrilöögi saanud inimene vajab ALATI haiglas üle vaatamist, sest mõne tunni möödudes võib seisund järsult halveneda. Võivad tekkida eluohtlikud südamerütmihäired!

Kõrgepingejuhtmest löögi saanud inimesele EI TOHI väga lähedale minna- kui juhe on katkenud ja maha langenud, tekib selle ümber ohtlik maa-ala.

  • kuiva ilmaga18-25 meetri raadiuses

  • niiske ilmaga kuni 300 meetri raadiuses.

  • joostes tekib sammupinge ja abistaja võib saada ise elektrilöögi.

  • kui leiate kõrgepingevoolu alla sattunud inimese, helistage hädaabinumbril 112.

  • voolu on võimalik välja lülitada vaid alajaamas, kus seda teevad elektrivõrgutöötajad.

  • kui appi minna, siis väikeste sammudega, kummitallaga jalatsitega ja muude elektrit edasi mittejuhtivate materjalidega!


Põlemisega lõppenud elektritrauma:

  • too kannatanu kiiresti koldest välja!

  • kustuta põlevad riided. Eemalda riided, mis pole haava külge kleepunud.

  • alandada põlenud kehapinna temperatuuri.

  • söövitavate ainete korral loputa põhjalikult veega.

  • I ja II astme põletuse korral jahuta umbes 15-kraadise veega, kui põlenud pind on väiksem kui 20% kehapinnast. Suurema põletuse korral ainult mõni minut. Ettevaatust laste ja imikutega – alajahtumise oht!

  • haavale peale panna Burnshield-geel ja puhas side!

  • anna rohkelt juua ja võib anda ka valuvaigistit.

  • ei tohi avada ville või kasutada kreeme!

  • kõik põlenud kehaosad tuleb siduda nii, et nad omavahel kokku ei puutuks!



Elektirisõiduki tehnik

Elektrisõidukites kasutatavad pinged:

Alalisvoolu 12V võrk; 48V AC/DC võrk; 400V-800V AC/DC võrk.

Nagu me juba teame on kõik pinged üle 30V sisuliselt ohtlikud pinged. Seetõttu on elektrisõidukites kasutatavad pinged alati OHTLIKUD.

12V võrk pole ju ohtlik?

Üldjuhul pole 12V akupinge inimesele ohtlik. Küll aga on elektrisõidukite puhul oht, et vaheldi/alaldi (inverter) või pardalaadija on kahjustunud. Sellisel juhul võib kõrgepinge olla ka 12V aku klemmidel. Tõenäosus on väga väike, aga enne igasugust tööd tuleks kontrollida 12V aku pinge.

Pildi allikas: https://bit.ly/2SFZEnI

Elektrisõidukid on suhteliselt uus nähtus ning Eesti, Euroopa ja maailma seadused ja nõuded pole veel kõik ühtselt paigas.

Soomes näiteks peab olema igal elektrisõiduki tehnikul läbitud SFS6002 koolitus.

Ennekõike on see koolitus elektriohutuse teemal. Rohkem käsitletakse teemasid elektrisõiduki vaatest.

Kuna elektrisõidukid on veel uued, käivad nad margi esindustes remondis ja hoolduses. Margiesindusel on väga kindel reeglistik kes ja mil määral tohib elektrisõidukitega tegeleda. Enamus juhtudel peab olema elektrisõidukiga tegelev tehnik läbinud mitte margi, vaid mudelipõhise koolituse.

Olukord muutub natuke keerulisemaks lähiaastatel, kui elektrisõidukid muutuvad "tavalisemaks" ning ka vanemaks ning varsti enam esindustes remondis ei käi. Teadmatu inimene võib remondi käigus endale või kasutajale sõiduki väga ohtlikuks teha.

Siiski pole elektrisõiduk mingisugune imemasin ning kui põhiagregaadid ja tööpõhimõte selged, ei ole seal midagi keerulist.

Kui meeles on kaks elektrialast põhilauset:

  • EI näpi, ei käpi, ei topi!

  • Kõiki elektriseadiseid, juhtmeid, karpe, ühendusi katsud nii, nagu need oleks kõrgepinge all!

Siis on elektrilöögi oht minimaalne, kui mitte olematu.

Elektrisõidukites on kõik kõrgepingeseadised, karbid, juhtmed, katted tähistatud kõrvaloleva märgiga- ohlik kõrgepinge

Lisaks on kõik kõrgepingejuhtme erk oranžid.

Tinglikult võiks* jagada elektriautotehnikud 3 kategooriasse:

*võiks ja peaks- kuna Eestis veel kehtivaid eeskirju pole

Ohuteadlik isik-

Isik kes on õpetatud vältima elektrist tuleneda võivaid ohtusid. Selle taseme peaks omandama kõik töötajad ettevõttes- ettevõtte juhist koristajani. Ta saab aru elektri ohtudest ja esmaabist. Teab väga üldiselt elektrisõiduki ehitust (aku, mootor, oranžid juhtmed). Kõige eelpool loetletutega ei tee tema aga otseselt midagi. Ei liiguta, mõõda, ohutusta jne... Ta võib vahetada sõidukil rehve, teha veermiku töid, sõita autoga ning seda laadima panna.

Selle taseme võiks/peaks omandama ka elektrisõiduki omanik.

Elektriauto tehnik-

Isik kes lisaks kõigele eelpool mainitule oskab ka elektrisõiduki ohutustamist (hoolduslahuti eemaldamst) ehk kõrgepinge aku välja lülitamist.

Selline tööline võib juba pinge alt vabastatud autol vahetada kõrgepinge komponente ja juhtmeid. Kõiki töid teeb ta juhendite alusel ja järgides ettevaatus abinõusid. Selline tase on praegu umbes selline, mis on margiesinduse mudelipõhise koolituse läbinul.

Elektriauto diagnostik-

Kõrgepingetehniku kõrgeim tase. Tema võib juba teostada mõõtmisi ja defekteerida agregaate pingestatud sõidukil. Võib olla juhendaja/järelvaataja tehnikul mingi töö teostamise ajal. Osandab akut ja vahetab selle elemente (oleneb sõidukist ja akust)


Kuidas tulevikus asjad ja eeskirjad olema saavad, ei tea praegu (2021) keegi. Autor püüab hoida õppe materjali asjakohasena, kui midagi muutub.

Pildi allikas: https://bit.ly/3Agh4YK


Elektrisõiduki hoolduslahuti

HOOLDUSLAHUTI

Igal elektrisõidukil millel on kõrgepingeaku on kusagil (tagaistme all, pagasiruumis, tagavararatta koha peal) hoolduslahuti.

See lihtne lüliti ühendab aku moodulid kokku, et tekiks kõrgepingeaku. Selle eemaldamisel aku moodulid lahutatakse ja tekib mitu väikese ja ohutu pingega akut.

Hoolduslahuti eemaldatakse kõrgepinge süsteemi osade vahetuseks.

Seda ei pea tegema hübriidsõiduki sisepõlemismootori hooldustööde ajaks.

Hoolduslahutit võib eemaldada ainult selleks koolitatud isik!

Pildi allikas: shorturl.at/cx259

Pildi allikas: shorturl.at/iqyzC

Tööriistad:

Ohutusmärgised ja ettevaatus kirjad- nendega tuleb sõiduk ümbritseda ja vältida võõratse isikute sattumine võibolla avatud/ohtliku kõrgepingesüsteemi juurde.

Kindad- Kõrgepingesüsteemi hoolduslahuti või mis iganes muu kõrgepinge töö jaoks on vaja kasutada kõrgepinge kindaid. Need on dielektrilisest kummist ning neid peab enne igat kasutust kontrollima.

  1. OCHA 29 CFR 1910.137 reegli järgi peab kindaid testima alati, kui esimesest kasutusest on möödas 12 kuud ja eelmisest kasutusest 6 kuud.

  2. Kinnaste ohutu pinge peab olema suurem kui sõiduki võimalik pinge. N: kinnastel 1000V, Leafi aku 370V

  3. Visuaalne kontroll. Kindad peavad olema kriimustuste, kahjustuste vabad. Osad kindad on kaetud tumeda pealiskattega, alt heledaga. Kriimustuse tekkel on defektne koht kohe näha.

  4. Õhutest. Kinnast kokku rullides peab olema õhutihe. Augu olemasolul saab vool liikuda otse teie nahani.

NÄIDE KINNASTEST

Tööriistad- kasutada tuleb ainult kõrgepingetehniku tööriistu.

Ohutus juhised, manualid - enne igasugust tööd tuleb elektrisõidukite puhul otsida üles juhend selle töö teostamiseks. Kuigi üldehitus on sama, on mõnikord töökäikude järjekord erinev.

Elektrisõiduki markeerimis komplekt:

Pildi allikas: https://www.lasertools.co.uk/items/xlarge/6773.jpg

Elektriku võtmekomplekt:

Pildi allikas: https://taakris.ee/wp-content/uploads/2019/04/at7559.jpg

Elektrisõiduki juures kasutatavad kindad:

Pildi allikas: https://www.vehicleservicepros.com/sites/default/files/images/ma0120-d5.jpg

Elektriku kruvikeerajad (Lõpuni isoleeritud):

Pildi allikas: https://falleroon.ee/3388-large_default/6-os-elektriku-kruvikeeraja-komplekt-1000v.jpg

Elektriku kinnaste kontroll:


Elektrisõiduki ohutustamine

  1. Otsi välja ja tutvu juhendiga, mis käib konkreetse sõiduki kohta.

  2. Pargi sõiduk ohutusse kohta, kus ta ei sega kedagi. Lülita auto välja.

  3. Märgi ca 1m perimeeter ümber sõiduki ohutus keti/nööriga.

  4. Pane sõiduki peale ohutus ja kõrgepinge tähised.

  5. Eemalda sõiduki 12V aku miinus klemm. Isoleeri see.

  6. Kontrolli 12V aku pinget- ega kõrgepinge ei leki.

  7. Hoiusta kõik poldid, mutrid korrektselt karbis. Iga metallosa võib põhjustada lühist.

  8. Kontrolli ja pane kätte kõrgepinge kindad.

  9. Eemalda hoolduslahuti.

  10. Hoolduslahuti tuleb panna kindlasse kohta luku taha.

  11. Jätka vajalike töödega. Isikukaitsevahendid võib nüüd eemaldada, kuna auto on pingevaba. Siiski suhtu kõigesse mis teed ettevaatlikuse ja arukusega.


Kordamisküsimused:

  • Kuidas võib elektrivool inimesele mõjuda?

  • Milline on ohtlik voolutugevus inimese jaoks?

  • Kas oskad anda elektrilöögi saanud inimesele esmaabi? Mis esimene asi on mida teha?

  • Mida teeb elektrisõiduki veoaku hoolduslahuti? Kes seda eemaldada tohib?

  • Millised peavad olema elektriku tööriistad? Kindad?