Sulavkaitse

Sulavkaitse on lihtsaim ja odavaim seade, mis katkestab vooluahela, kui vool selles ületab lubatud väärtuse. Sulavkaitsme põhiosa on enamasti kergsulavast metallist (tsingist, hõbedast) sular (traat, varras või riba), mis elektrivoolu toimel kuumeneb ja rakendumisvoolu juures sulab, ehk nagu tavaliselt öeldakse: põleb läbi.

Rakendumisaeg sõltub voolutugevusest – mida tugevam on vool, seda kiiremini sular läbi põleb. Sulavkaitsme ning ühe selle erivormi – korkkaitsme – leiutas 1881 a. T. A. Edison.

Sulavkaitsme olulisim parameeter on rakendumisvool - see näitab millisest voolutugevusest suurema voolu korral kaitse rakendub (sular põleb läbi). Läbipõlenud sulavkaitsme asendamisel tuleb meeles pidada, et kunagi ei tohi panna suurema rakendumisvooluga kaitset kui elektriskeemis ette nähtud!

Sulavkaitsme tingmärk on kujutatud kõrval oleval joonisel. Üldjuhul on elektriskeemis antud alati ka kaitsme suurus. Näiteks F25 - fuse 25A ehk 25A kaitse.

Kaitse on vooluahelas kõige "nõrgem" koht ja ta sulab ära kontrollitult. Ettenähtust suurema kaitsme kasutamine liigutab "õrna" koha ahelas kuskile mujale ning see võib lõppeda tulekahjuga. N: hakkab sulama juhtme isolatsioon.

10A kaitsme taga on sõiduautodel ca 120W tarbija. Kui asendame selle kaitsme näiteks 20A kaitsmega, on ahela võimalik tarbimine 240W. Ehk kõige halvemal juhul tekib kuskile oksüdeerunud pistikusse või selle voolu jaoks liiga peenikesse juhtmesse 120W liig energia, mis muutub soojuseks. 120W kuumus sulatab juba juhtme isolatsiooni ja sütitab ümbritseva materjali!



Parempoolsel pildil üldtuntud värvikoodid ja kaitsme suurused.

Pildi allikas: https://media0.giphy.com/media/E6CWWKrKZRSgw/giphy.gif
Pildi allikas: https://bit.ly/3AdK5nw

Kaitsme korrasoleku kontroll

Lisa elektriseadme paigaldamisel tuleb kaitse alati vooluallikale võimalikult lähedale panna. Sõiduautodel aku ligidale.

Kaitsme korrasolekut saab kontrollida vaatluse teel, kuid lihtsam variant on kasutada multimeetri takistuse mõõtmise funktsiooni. Veel lihtsam on dioodi "piiksu" funktsiooniga mõõta takisti sulari korasolekut.

Mõlemad testri funktsioonid mõõdavad takistust - esimesel juhul saate numbrilise näidu, teisel juhul helisignaali,

Ülesanne

  1. Mitme Amprine kaitse tuleks valida, kui paigaldame sõiduautosse 12V süsteemi 600w basskõlari?

  2. Leia etteantud kaitsete seast terved ja läbipõlenud. Kasuta nii multimeetriga mõõtmist, kui silma.