Vooluring ja vooluahel

Kui omavahel juhtmetega ühendada vooluallikas, elektritarviti(d) ja lüliti, tekib vooluahel. Vooluallikas, elektritarviti, lüliti ja juhtmed on vooluahela osad.

Kui vooluahelas lüliti sulgeda tekib vooluring.

Vooluring on suletud vooluahel, milles saab tekkida vool. Vooluringi võib vaadelda koosnevana kahest osast:

• sisemine osa ehk siseahel, milleks on toiteallikas

• ülejäänud elemendid (tarvitid, ühendusjuhtmed, lülitid, mõõteriistad jne..) moodustavad välisahela

Vooluringist laiem mõiste on vooluahel. Vooluahel võib koosneda mitmest vooluringist aga võib olla ka hoopis avatud s.t. katkestatud, ilma vooluta ahel

Pildi allikas: https://bit.ly/3A9Xld5

Võimalikud vead:

KATKESTUS - juhe on katki. Vooluringi pole ning tarbija on vooluallikast eraldatud.

Viga põhjustavad:

  • juhtme vananemine, juhtme vaenulikus keskkkonnas olemine (mootoriruumis sooja käes, külma käes, päike ja UV-kiirgus)

  • vale paigaldus- juhe jääb pingesse, juhe on valesti valitud (juhtme läbimõõt ja voolutugevus ei ole vastavuses), ülekoormus, juhe jääb painduvasse liikumisse ja kulub



LISATAKISTUS/KEHV ÜHENDUS- vooluringis mingi kontakt või ühendus on halb ja ei lase vajalikku vooluhulka läbi. Tekib lisatakistus, mis "sööb" voolu ära ja tarbiale ei jää tööks vajalikku vooluhulka alles. Seda kutsutakse pingelanguks juhtmes (vool ei pääse läbi). See on eriti halb, kuna tekib lisasoojus juhtmes/ühenduses ja seeläbi võib sõiduk süttida.

Kehv ühendus võib olla ka enne päris katkestuse tekkimist (vt. ülalt), kui juhe on koos veel mõne kiuga.

Et minimaliseerida halva ühenduse teket kasutatakse võimalikult vähe pistikuid. Pistikud peaks olema võimalikult hea isolatsiooni ja kaitsega väliskeskkonna eest N: audiosüsteemides kasutatakse kullatud klemme just võimalikult hea ühenduse ja korrosioonikindluse jaoks.

Viga põhjustavad:

  • juhtme vananemine, vaenulik keskkond

  • vale voolutugevus juhtmes

  • kehvad ühendused, liikuvad pistikud

  • valed juhtmed koos (vask ja alumiinium-keelatud!)

  • niiskus pääseb kontaktideni ja algab korrosioon

Pildi allikas: https://static.wixstatic.com/media/b1869d_0be8f26618324aceaf2bb8b8c8f9015c~mv2.jpg
Pildi allikas: https://bit.ly/2YTph7h
Pildi allikas: https://media1.giphy.com/media/dgJ9Aj2Z4UL9S/source.gif

Ülaltoodu kokkuvõtteks võib öelda, et vooluringi komponentide valimisel tuleb alati kasutada kõige kvaliteetsemaid juhtmeid, pistikuid ja klemme.

Juhtmed peaksid olema õige voolutugevuse jaoks/õiget tüüpi ning juhtmed ja elektriseadised paigaldatud korrektselt ja läbimõeldult. Aja jooksul ei tohi juhe liikuda ning kuskile vastu hõõrduda. Samuti peab juhe ja tema ühendused olema kaitstud võimalike väliskeskkonna mõjutuste eest. Kas siis lisakatete, rüüside või pistikusiseste määrdeainete kasutamisega.

Meil Eestis on väga heitlik kliima ja temperatuuri-, õhuniiskuse- ning teeolude amplituudid väga suured. Seetõttu on just odavama hinnaklassi sõidukitel, mis hästi meie kliimasse pole sobilikud, väga levinud igasugused elektroonika vead. Pistikud korrodeeruvad, sest pole niiskuse eest kaitstud või on kasutatud odavamaid materjale elektrijuhmestikus.