Znaczenie Odry dla Wrocławia

Odra miała kluczowe znaczenie dla rozwoju miasta. Początkowo stanowiła granicę miedzy północą a południe na której spotykały się ludy zamieszkujące na tych terenach w celu handlu wymiennego. Rzeka stanowiła również łatwą drogę transportu (transport wodny) oraz trudna do przebycia przeszkodę. We Wrocławiu Odra rozlewała się szerokim korytem tworząc szansę łatwej przeprawy – co wykorzystywał przebiegający przez Wrocław Szlak Bursztynowy.

Rzeka tworząc wyspy w swoim korycie dawała również dobre miejsce na założeni bezpiecznych osiedli. Po utworzeniu osady ludzie wykorzystywali rzekę w codziennym życiu; do napędzania urządzeń rzemieślniczych i rozwijali transport wodny. Rzeką płynęły towary, podróżowali ludzie, rozprzestrzeniały się innowacyjne myśli i trendy kulturowe.

Rzeka dla każdej cywilizacji stanowi bazę rozwoju począwszy od ochrony i wyżywienia, przez transport, siłę napędową, surowiec przemysłowy na urozmaiceniu krajobrazu i terenie rekreacyjnym kończąc.

Odra we Wrocławiu.

Muzeum Architektury we Wrocławiu

Widok na Odrę z Wierzy Ciśnień na Grobli.

MPWiK Wrocław

Widok na przystań przy moście Grunwaldzkim. Obrazy są bardzo podobne, różnią się drobnymi szczegółami np. dziecko na pierwszym planie. Spróbuj znaleźć jeszcze kilka szczegółów.

Poniżej znajdują się dwa obrazy prezentujące widok na przystań przy moście Grunwaldzkim. Obrazy są bardzo podobne, różnią się drobnymi szczegółami np. dziecko na pierwszym planie. Spróbuj znaleźć jeszcze kilka szczegółów.