Przedmowa "O WYSTAWIE"...

Zorganizowana ekspozycja opowiada historię z okresu XX wieku, kiedy to żegluga śródlądowa stała się jedną z wiodących gałęzi gospodarki w regionie Nadodrza. W ramach ekspozycji prezentowane są historie ludzi, którzy na rzece rodzili się, żyli, pracowali i umierali. Wodniaków, którzy od pokoleń żyli nad wodą, wykorzystując możliwości jakie daje rzeka. Wystawa pokazuje historię regionu, która jest nieodłącznie spleciona z korytem Odry, z kataklizmami powodzi i suszy. Pokazuje również miastotwórczą rolę rzeki oraz walory krajobrazowe, które od zawsze nadawały jej ogromnego znaczenia.

Żegluga śródlądowa, oprócz pełnionej funkcji gospodarczej, dawała impuls do postępu cywilizacyjnego poprzez wpływ na kulturę, technikę, naukę i światopogląd ludzi, którzy zamieszkiwali nadrzeczne tereny. Wymiana towarowa, transfer myśli i technologii, podróże i wspólne korzystanie z rzeki różnych grup społecznych, pozwalały stworzyć dobry klimat dla rozwoju regionu, zbudowany na tolerancji oraz innowacjach . Nie ma jednak nic za darmo...

Wystawa pokazuje trudne i surowe życie na barce. Przedstawia historie, które odpłynęły razem z ostatnimi holownikami. Dziś, gdy na rzece transport towarowy jest mało widoczny, wystawa Rzeka-Miasto-Ludzie prezentuje chwile zatrzymane w obiektywie aparatu, momenty radości ze spotkań na wodnym szlaku, skupione i ogorzałe twarze śródlądowych kapitanów oraz momenty grozy podczas trudnych manewrów w portach i śluzach.

Celem wystawy jest zachowanie tej historii dla przyszłych pokoleń. Historii o rzece pełnej statków i barek, z dźwiękiem syren okrętowych w tle. Rzece pełnej gwaru marynarzy, pracujących dźwigów portowych oraz szumu fal uderzających o burtę. Chcemy, aby społeczności miast nadodrzańskich powróciły wspomnieniami do czasów, gdy do portów wchodziły holowniki z barkami oraz popularne BM-ki, Wrocławki i Ż-etki.

Nasza barka jest gotowa do drogi... Zobacz, co znajduje się na pokładzie.