Załogi, barki i holowniki

Na Odrze funkcjonowało wiele statków oraz innych jednostek pływających takich jak pogłębiarki, dźwigi, barki. Wiele z nich, dzięki charakterystycznym sylwetkom i ciekawej historii, na długie lata zapisało się w pamięci marynarzy, którzy na nich pływali oraz mieszkańców Wrocławia, którzy mieli okazję podziwiać je na rzece. W 1945 r., podczas wycofywania się wojska niemieckie zatapiały w korycie rzeki statki, których nie mogły wycofać.

Po zakończeniu wojny sukcesywnie oczyszczano koryto i remontowano wydobyte jednostki. Znalazły się wśród nich widoczne na zdjęciach: bocznokołowce i tylnokołowce pracujące jako holowniki: „Opole”, „Dolny Śląsk”, „Śląsk”, „Karkonosze”; statki pasażerskie boczno kołowe: „Lenino”, „Zbigniew”, „Chodkiewicz” oraz jednostki robocze takie jak np. pływający dźwig „Wróblin”.

Załoga czeskiego HP Prodi, 1952r.

Ze zbiorów prywatnych Władysława Stypczyńskiego.

Dźwig pływający „Wróblin” (1958 r.) - Zbudowany został w latach 1938-1939 w stoczni A. Riedel w Fürstenbergu nad Odrą. Po zakończeniu II wojny światowej znalazł się we Wrocławiu gdzie wykorzystywany był podczas prac budowlanych na Odrze. Od lat sześćdziesiątych XX wieku, dalej czynny na wielu odrzańskich budowach, uczestniczył również w wielu, niejednokrotnie spektakularnych, akcjach ratowniczych. Dźwig pływający "Wróblin" jest do dzisiaj jedyną tego typu jednostką na Odrze.

FOMT

Holownik „Karkonosze” we Wrocławskim Porcie Miejskim. Autor: M. Wróblewski, 1957 r.

FOMT

Zaprowiantowanie barki szkoleniowej na rejs z uczniami Technikum Żeglugi Śródladowej.

Ze zbiorów prywatnych Władysława Stypczyńskiego.

Załoga HP „Jarowid”.

FOMT

Załoga HP „Kędzierzyn” od lewej: mechanik Sieradzki, palacz, żona Sieradzkiego – kucharz, Stanisław Ścigała – palacz, Stanisław Kazimierczak, Władysław Stypczyński – kapitan.

Ze zbiorów prywatnych Władysława Stypczyńskiego.

Gospodarstwo na statku.

FOMT

Bocznokołowiec pasażerski „Stefan Żeromski”. Autor: M. Wróblewski, 1955 r.

FOMT

Plan konstrukcji holownika „Karkonosze”.

FOMT

Reinhold Sapok z żoną i dziećmi na HP „Karkonosze” – Ród Sapoków od zawsze związany był z Odrą. Barki i holowniki stanowiły dla tych ludzi, dom, miejsce pracy, rekreacji oraz codziennego życia – na ich pokładach rodzili się i dojrzewali. W środowisku żeglugowym do tej pory pamięta się o Antonim, Augustynie, Emilu, Henryku, Hubercie II, Janie, Janie II, Józefie, Józefie III, Ludwiku, Serafinie, Waldemarze, Wernerze, Wiktorze … wszyscy oni byli członkami załóg, bosmanami, kapitanami. Rainhold przymusowo wcielony do armii niemieckiej dostał się do angielskiej niewoli. Do pływania wrócił 1946r. W 1951 zdobył patent kapitana i dowodził holownikami. Największym z nich był HP „Karkonosze” na którym urodziły mu się bliźniaki: Renia i Rafał. Do 1959r. wychowywały się na pokładzie pod okiem ojca i matki Hildegardy. W 17.10.1959r. rodzina decyzją ojca zeszła na ląd.

„Odra czasu Nadbora” pod red. S. Januszewskiego, Wrocław 2001r.

Mąż z żoną na mostku BM-500.

FOMT

Małżonkowie na burcie barki.

FOMT

Władysław Stypczyński w czasie rozmowy ze starym Barkarzem.

Ze zbiorów prywatnych Władysława Stypczyńskiego.

Mijające się pociągi holownicze na zakolu rzeki. FOMT

Ruszający pociąg holowniczy.

FOMT

HP „Śląsk” w drodze z pociągiem holowniczym.

FOMT