Фізінструктор

Використання степ-сходинки як засобу розвитку координації рухів у дошкільнят

Провідну роль в оздоровленні дитячого організму відіграють усі види фізкультурно-оздоровчої роботи. «Рух – це життя» – фраза зовсім не нова, проте актуальна. Потребу дитини в русі необхідно всіляко підтримувати. Останнім часом усе більше доводиться зважувати на нарікання і самих батьків, і педагогів на те, що діти мало рухаються. У дошкільному навчальному закладі під час режимних моментів реально задовольнити розумні запити із цього питання.

Державна Програма розвитку дитини дошкільного віку «Українське дошкілля», Програма розвитку дітей старшого дошкільного віку «Впевнений старт», комплексні додаткові програми націлюють педагогів на використання нетрадиційних засобів та видів фізичного виховання (східна гімнастика, елементи йоги, фітнес-аеробіка, степ-аеробіка тощо).

Значна роль у системі фізичного виховання відводиться фізичним вправам, серед них своє місце посідає порівняно новий вид – степ-аеробіка.

Степ-аеробіка, мабуть, один з найпростіших і ефективних стилів і напрямів у великому сімействі аеробіки. Аеробіка – це система фізичних вправ, енергозабезпечення яких здійснюється за рахунок використання кисню. Для досягнення ефекту тривалість виконання цих вправ повинна складати не менше 20 – 30 хвилин. Заняття аеробікою приносять дітям велике задоволення. Поняття «степ-аеробіка» ввійшло в мовленнєвий обмін у 80-х роках ХХ століття. Активно завойовувати спортивний простір колишнього Радянського Союзу цей вид спорту почав у кінці 90-х років ХХ століття. Один з найпопулярніших видів аеробіки, вживаних більш ніж в 40 країнах світу.

Рухи виконуються з використанням спеціальної степ-платформи. Платформа дозволяє виконувати різні кроки, підскоки на неї і через неї в різних напрямах. Степ-платформу можна застосовувати не тільки з метою виховання витривалості, як кардіотренажера, але і використовувати для силових тренувань.

«Степ» в перекладі з англійської мови буквально означає «крок». Крокова аеробіка дуже проста, вона не вимагає зайвого зосередження і концентрації думок на правильному засвоєнні тих або інших рухів. Все, що потрібно, - це уміти красиво ходити. Термін «аероб» означає той, що «живе в повітрі» або «використовуючий кисень». Вправи аеробів відносяться до таких видів фізичного навантаження, коли необхідна наявність кисню впродовж тривалого часу. Вони «висувають» організму вимоги, змушуючи його збільшувати споживання кисню. В результаті відбуваються сприятливі зміни в легенях, серці і судинній системі. Степ-аеробіка унікальна у своєму роді. Вона не потребує дорогих тренажерів. Достатньо самого мінімуму, який складається з крокової лавки (степу). Розмір лавки для степу може бути різним (в залежності від віку дітей): висота - 6 – 10 см, ширина - 22 – 25 см, довжина - 34 – 40 см. Поверхня степу обтягнута м'яким дерматином або ковроліном. Основна вимога для них – щоб було зручно на них займатися.

Степ-сходинка (лава, дошка) допомагає координувати рухи, бути спритним та витривалим, сприяє формуванню постави, кістково-м’язового корсету, розвиває координацію рухів, серцево-судинну, дихальні системи, посилює обмін речовин в організмі, розвиває інтерес до занять із фізичної культури, естетичний смак, позитивно впливає на психічний стан дитини .

Що потрібно врахувати батькам обираючи вид спорту для своєї дитини

Незважаючи на важливість і потрібність спорту в житті дитини , тут є і свої ризики.

Крім цього, враховуйте і особисті побажання дитини. Навіть якщо ви мрієте бачити своє чадо зіркою хокею або фігурного катання, а сама дитина зацікавлений тільки в тенісі, не потрібно змушувати його, інакше ніяких особливих успіхів ви не побачите. Дитина повинна займатися тим, що приносить йому задоволення, адже «об’язаловки» вистачає і в школі.

Як і в будь-якому іншому занятті, у дитини повинна бути мета. Однак, навряд чи має сенс готувати дитину до якихось великих звершень, якщо вас цікавить виключно всебічний розвиток, і ви не бачите особливих здібностей вашого чада до спорту. Достатнім результатом буде високий імунітет, гнучкість, витривалість і дисциплінованість, які виробляються при регулярних заняттях будь-яким видом спорту.

Що вибрати?

Видів спорту, які були б корисні дітям , безліч. Вважається, що чим раніше ви віддасте дитину в секцію, тим легше він адаптується і тим більших успіхів досягне. Якщо ваша дитина любить грати в ігри для багатьох людей, підходить по здоров'ю і фізичному розвитку, то ви можете познайомити його з футболом, баскетболом, волейболом чи хокеєм.

Якщо у вашої дитини слабкі м'язи, проблеми з хребтом і відсутність інтерес до командних видів спорту, то плавання чи заняття степ-аеробікою буде йому найбільш корисно. Воно допоможе скоректувати сколіоз, сформувати фігуру і заспокоїти нерви.

Для дітей, які люблять тварин і гірше йдуть на контакт з людьми, ідеально підійде кінна секція. Спілкування з цими тваринами благотворно впливає на психіку, а регулярні заняття в кінній секції благотворно впливають на всі найважливіші функції організму. Зараз саме в кінних секціях займаються і успішно лікуються діти навіть з серйозними захворюваннями.

Якщо дитину часто ображають в школі, (дитячому садочку) але при цьому його здоров'я дозволяє займатися активними і силовими видами спорту, то прекрасним виходом буде секція боксу або боротьби, які зараз дуже популярні. У ці секції ходять не тільки хлопчики, але й дівчатка, тому у багатьох дітей є шанс навчитися захищатися від нападок.

Найнебезпечніший вид спортй - легка атлетика. Це постійні розтягування і вивихи, ризик розвитку плоскостопості, але навряд чи якийсь інший вид спорту дозволяє так гармонійно розвивати організм. Якщо ви впевнені у здоров'ї та витривалості своєї дитини, якщо його енергія вимагає виходу, то саме легка атлетика може його захопити і дозволить домогтися значних результатів.

Спорт для дітей, безумовно, важливий. Одних занять фізичною культурою в школі недостатньо, щоб дитина виросла здоровою і сильною, але додаткові заняття в будь-якій спортивній секції дадуть дитині можливість вирішити багато проблем. У першу чергу, дитина навчиться координувати свої рухи, легше буде переносити навіть розумові навантаження, його нервова система буде менш сприйнятлива до подразнення, а імунна до вірусів. Тому дитина легше засвоїть і шкільну програму, і менше занять пропустить через хворобу. Важливо лише індивідуально підходити до вибору секції, орієнтуючись не на моду і власні бажання, а на можливості і бажання вашої дитини.

Домашній стадіон. Спортивні тренажери вдома.

Спортивні тренажери, застосовують для розвитку фізичних якостей, таких як сила, витривалість, гнучкість. Багато з них придатні до самостійних занять в домашніх умовах. Звичайно на своєму «Домашньому стадіоні» зовсім не обов’язково мати їх усі. Підбір тренажерів проводиться в залежності від складу сім’ї. Широко відомі такі тренажери: «Бігова доріжка», «Здоров’я», «Перекладина», «Велотренажер», спеп-платформа та інші. Але самий звичайний стільчик може бути чудовим снарядом для занять з фізкультури в домашніх умовах. З його допомогою можна виконати багато вправ. Необхідне ваше бажання. Наприклад: два стільці можуть бути використані як паралельні бруси, а якщо покласти між ними палицю з опорою на сидіння, то можна виконати підтягування.

Для самостійного виготовлення спорт - комплексу розмірами 2 - 1,5 метра спортивні тренажери описані в книзі П.Е.Петрова «КБ Спортивних самоделок». В домашньому спортзалі повинні бути: гантелі, гирі, гімнастичний обруч, скакалка, великі м’ячі, тенісні м’ячі, еспандер. Важливим пристосуванням для фізичного розвитку є – гірка. Її можна придбати в будь – якому меблевому магазині, або зробити самому. Одночасно гірка може бути шафою. Дитина з двох років набирає навиків безпечного падіння. Для цього поверхня повинна закінчуватися на висоті 20 см. від підлоги. Висота гірки – 850 мм., ширина поверхні для ковзання – 300 мм., при кутові 30 – 35 градусів. Деякі снаряди особливо цікаві і корисні. У ліжку 3-х місячної дитини можна встановити міні – перекладину, або драбинку «Встанька», в якій шість перекладин кріпляться до двох бокових стійок, закріплених за бокові решітки ліжка. Для фізичного розвитку дитини в перші місяці його життя корисно встановити прості дерев’яні перекладини, драбинки. Прикріпленні на різних рівнях, вони дозволяють дитині підтягуватись, вставати, утримувати рівновагу, пересуватись.

Снаряди комплексу придатні для виконання різних вправ. Для вправ з провисання має бути: перекладина, кільця, трапеція.

Для стрибків використовують стрибкову ліану, або батут, гімнастичний мат.

Кільця використовуються для крутіння різного характеру.

Для дитини в спорт - комплексі використовують гойдалки. Для розвитку рівноваги використовують трикутну драбину.

В спортивному куточку є великий вибір снарядів для лазіння. Це канат, трикутна драбина, вертикальні гойдалки. Багато задоволення приносять сумісні заняття з батьками. Домашній стадіон - це радість спілкування на підставі зміцнення здоров’я, розвитку естетичного руху, сили, спритності.

В здоровій сім’ї – здорова дитина!

Як шкода дивитися на своє дитя, яке сидить за комп’ютером, згорнувшись «калачиком», або йде вулицею, сутулячись.

Щоб такого не сталося, потрібно привчати дитину до фізичного навантаження з перших днів життя. Масаж, плавання, щойно стала на ніжки – дитяча йога, гімнастичні вправи, біг… Ось тут у пригоді і стає особистий приклад батьків, спільні фізкультурні заняття, здоровий спосіб життя, які є головними складовими успіху фізичного виховання у сім’ї.

Батьки зобов’язані оточувати дітей турботою і любов’ю. І це правильно – адже кожен має право на щасливе дитинство. Самовіддана батьківська любов не знає кордонів, але часто вона буває нерозумною. Прагнучи надати максимальну кількість благ, деякі батьки оточують дитину надмірною розкішшю, балують її і тим самим створюють безліч труднощів як для себе, так і для дитини у школі, а пізніше і в самостійному житті. Сімейне виховання є найважливішим етапом у підготовці дитини до школи, а отже, до життя у колективі та висуває до батьківської турботи й любові певні вимоги.

Єдиний шлях до здоров’я та фізичної досконалості – фізична культура, основа здоров’я майбутньої дорослої людини, яка закладається з перших років її життя.

Чи усім дітям повинен подобатися спорт? Усім! Питання тільки в тому, щоб правильно підібрати вид занять. Придивіться до дитини. Напевно, у її повсякденному житті переважає той чи інший тип фізичного навантаження. Адже знайти спорт, який припав до душі, неважко, а кожному з батьків необхідно зрозуміти тільки одне: дитина зовсім не зобов’язана ставати професійним спортсменом.

Необхідно серйозно задуматися над тим, як виховати свою дитину не лише розумною, а й фізично здоровою. Для цього потрібно привчати дитину до спорту.

Ранкова гігієнічна гімнастика позитивно впливає на увесь організм дитини в будь-якому віці. Як правило, діти охоче займаються ранковою гімнастикою разом із батьками, головне – контролювати інтенсивність навантаження з урахуванням віку та фізичного розвитку малюка, а також постійно проявляти фантазію і, час від часу, урізноманітнювати вправи. Ранкову гімнастику з дітьми бажано проводити на свіжому повітрі.

При виконанні дитиною вправ потрібно навчити її правильному диханню, а потім постійно контролювати його. Малюк повинен дихати глибоко, рівно та спокійно, роблячи повний видих. У більшості вправ є вказівки, коли робити вдих, а коли видих. Жодні ліки не допоможуть дитині так, як послідовні та систематичні заняття фізкультурою.

Сім’ю зміцнюють не лише спільні справи й турботи, будні, наповнені корисним змістом, а й спільне дозвілля та відпочинок. Тому науковці розцінюють час, проведений разом, не лише як важливий засіб виховання дитини, але й як засіб зміцнення здоров’я усієї сім’ї.

Доведено, що рухливі ігри та фізичні вправи мають значний вплив на нормальний ріст дитини, розвиток усіх органів і систем, а якщо ці заняття проводяться на свіжому повітрі, то й на загартування організму. Правильно проведені фізичні вправи сприяють розвитку таких позитивних якостей, як самостійність і самовладання, увага та вміння зосереджуватися, спритність і мужність, витривалість тощо. Для здоров’я дитини дуже важливо, коли вона навчиться, як буде виконувати і чи зможе правильно використовувати рухові дії у грі або в повсякденному житті. Своєчасний розвиток основних рухових навичок так само важливий, як і своєчасний інтелектуальний розвиток дитини, наприклад, розвиток мовлення.

Саме тому ще з раннього дитинства потрібно навчити малюка вести здоровий спосіб життя. Його основні компоненти: раціональний режим; систематичні фізкультурні заняття; використання ефективної системи загартовування; правильне харчування; сприятлива психологічна обстановка в сім’ї.

Сім’я багато в чому визначає ставлення дітей до фізичних вправ, їхній інтерес до спорту, активність та ініціативу. Цьому сприяють близьке емоційне спілкування дітей і дорослих у різних ситуаціях, природно виникає їхня спільна діяльність. Особистий приклад батьків, спільні фізкультурні заняття, здоровий спосіб життя – головні складові успіху фізичного виховання в сім’ї.

Десять хвилин для здоров’я

Ось малюк сидить за домашнім завданням, а ми слідкуємо щоб він сидів прямо і не відволікався. А не краще піти іншим шляхом? Кожні п’ятнадцять-двадцять хвилин виконувати прості гімнастичні вправи, які можуть зняти втому, додати свіжих сил.

Ми і пропонуємо вправи для активного відпочинку при втомленості. Батьки можуть вибрати декілька вправ для проведення фізкультхвилинки через двадцять-тридцять хвилин заняття, а потім комплекс - фізкультпаузу приблизно через кожну годину заняття. Почати треба з вправ, виконання яких не потребує особливої уваги дитини: вони повинні бути доступні з першого показу дорослого. Кількість повторів 4 - 6 разів.

Фізкультхвилинки

Дракон. В. п.- основна стійка.

На рахунок раз - два руки через сторони вгору, пальці розкриті, піднятися на носки, вдихнути.

На рахунок три - чотири опуститися на всю ступню, руки опустити вниз, зробити видих, повернутися у в. п.

Аеробіка. В. п.- ноги на ширині ступні.

Раз - два нахил вправо, руки вниз вліво.

Рахунок три - чотири те саме в іншу сторону.

Фігурист. В. п. - руки на поясі.

Раз - права нога вперед, носок відтягнутий, спина пряма.

На рахунок два - нога назад, стояти прямо.

На рахунок три - чотири те саме другою ногою.

Лук. В. п.- основна стійка.

На рахунок раз – мах прямими руками у боковій площині: права – вгору - назад, ліва – вниз - назад.

На рахунок два - змінити положення рук, видих.

Стояти рівно, прогнутися в грудній частині хребта.

Пружинка. В. п. - основна стійка.

На рахунок раз - два - три – пружинні присідання, руки вперед,

спина пряма.

На рахунок чотири - в. п.

Хвилька. В. п. - основна стійка.

На рахунок раз – прогнутися в грудній частині, напівприсидячи.

На рахунок два – випрямитися, руки до плечей.

На рахунок три - чотири – руки вниз, спину округлити, видих.

Фізкультпауза

Вісім вправ – це один з можливих комплексів для проведення фізкультпаузи. Кількість повторень кожної поступово зростає.