Звітування завідувачки

ЗДО №14 "Ягідка"

1.ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІ ПРО ЗАКЛАД ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ

З 2000 року має статус національного закладу дошкільної освіти, мова навчання - українська.

В своїй діяльності заклад дошкільної освіти керується: Законами України «Про освіту», «Про дошкільну освіту», «Про охорону дитинства», Національною доктриною розвитку освіти, положенням «Про дошкільний навчальний заклад», законодавством України «Про працю», наказами МОН, обласного управління освіти, міського управління освіти, завідуючи закладу дошкільної освіти; статутом закладу, затвердженим рішенням Костянтинівської міської ради за № 813 від 19.12.2007 року; колективним договором, ухваленим між адміністрацією та профспілковим комітетом.

Проектна потужність - 220 місць, в даний час обліковий склад 160 дітей.

У закладі функціонує 9 вікових груп:

2 групи раннього віку - з 1,5 року до 3 років;

2 групи молодшого віку - 4-й рік життя;

3 середнього віку - 5-й рік життя;

2 старшого віку - 6-й рік життя;

ЗДО працює за п'ятиденним робочим тижнем, протягом дванадцяти годин (з 6.00 до 18.00).

Головною метою закладу дошкільної освіти є забезпечення реалізації права громадян на здобуття дошкільної освіти, забезпечення потреб громадян у нагляді, догляді та оздоровленні дітей, створення умов для їх фізичного, розумового й духовного розвитку.

Головними завданнями закладу є: реалізація державної політики в галузі освіти; збереження та зміцнення фізичного, психічного і соціального здоров'я дітей; формування гармонійно розвиненої особистості із високими моральними цінностями; формування стійкої мотивації на здоровий спосіб життя.

2.МАТЕРІАЛЬНО-ТЕХНІЧНА БАЗА ЗАКЛАДУ ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ

Технічний стан будівлі задовільний. Дошкільний заклад опалюється від міської тепломережі. Тепловий режим витримується. Дошкільний заклад належить до міської системи водопостачання. Дошкільна установа забезпечена холодною проточною водою. Електричне опалення, вода, каналізація, сантехнічне обладнання у задовільному стані.

Територія з ігровими майданчиками та приміщення ЗДО № 14 розміщені та обладнані відповідно до санітарних норм, утримуються в чистоті й порядку. Групові кімнати та спальні кімнати відділені один від одного. Кожна група має свій вхід. Є спортивна та музична зали, ізостудія, патріотичний клуб, методичний кабінет, кабінет психолога, медичний кабінет.

Медичний кабінет має ізолятор, маніпуляційний кабінет, медичне обладнання, у відповідності до санітарних норм.

Харчоблок забезпечений необхідним обладнанням (побутові холодильники, морозильна камера, електрична м'ясорубка, електричний котел, електричні плити).

Пральня обладнана пральними машинами, центрифугою.

У дошкільному закладі підтримується технічний стан будівлі, поліпшується матеріально-технічна база:

1. Ремонт в ігрових груп № 1,9(фарбування, наклейка шпалер)- 6000 грн.(батьківські кошти)

2. Заміна сантехніки в групі № 2 – 2340 грн.(батьківські кошти)

3. Заміна кранів в групах № 1,3,4,5,7,8,10 – 1200 грн. (батьківські кошти)

4. Встановлення пісочниць, столів на ігрових майданчиках груп № 1,3,4,5,6,7,9 – 6300 грн. (батьківські кошти)

5. Встановлення воріт - 1300 грн. (батьківські кошти)

6. Фарбування воріт, ігрових майданчиків, стін будівлі, спортивного майданчику - 4600 грн. (батьківські кошти)

7. Ремонт вхідної доріжки - 1230 грн. (батьківські кошти)

8. Частковий ремонт опалювальної системи (харчоблок, пральня, підвал - 856 грн. (батьківські кошти)

9. Придбання покривал на ліжка в групу № 8 - 4500 грн. (батьківські кошти)

10. Фарбування пісочниць - 700 грн. (батьківські кошти)

11. Встановлення паркану 72м. - 22900 грн. (спонсорська допомога)

12. Отримання дитячих столів - 4шт., дитячих стільців - 10 шт., спортивний м'який конструктор - 2 шт., спортивний куточок - 2 шт., принтер лазерний - 1 шт. - (ЮНІСЕФ)

Всього витрачено коштів – 51926 грн., з них 29062 батьківські кошти.

Дошкільний заклад має потребу в частковому ремонті крівлі, частковій заміні опалювальної системи та труб водопостачання.

Дотримання правил охорони праці та безпеки життєдіяльності

Пріоритетним завданням системи дошкільної освіти є охорона життя, збереження та зміцнення здоров'я дошкільників. У на¬шому дошкільному навчальному закладі ми створили єдину систему роботи з охорони життя і здоров'я учасників освітнього процесу, що дає змогу забезпечити умови для збереження здоров'я дітей, безпеки їх життєдіяльності та праці дорослих.

Організація роботи з охорони праці та безпеці життєдіяльності дітей організована за такими основними напрямами: планування заходів з охорони праці; складання звітності за встановленими формами; ведення документації; організація профілактичної роботи щодо запобігання травматизму серед учасників освітнього процесу; організація контролю за дотриманням законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та безпеки життєдіяльності; проведення оперативного контролю за виконанням вимог охорони праці та безпечністю організації освітнього про¬цесу у дошкільному закладі; проведення інструктажів; організація навчання працівників дошкільного закладу з пи¬тань охорони праці та організації безпеки життєдіяльності дітей; перевірка знань з охорони праці працівників закладу.

Питання охорони праці та безпеки життєдіяльності внесено у річний план роботи дошкільного закладу та розгля¬дався на засіданні педагогічної ради і виробничих нарадах. Прово¬дилися місячники з попередження дорожньо-транспортного травма¬тизму дітей та пожежонебезпечних ситуацій, тижні безпеки життє¬діяльності дітей.

Документи, що регламентують організацію роботи зі створення безпечних умов життєдіяльності дітей у дошкільному навчальному закладі: Положення про дошкільний навчальний заклад, затверджене постановою Кабінетів Міністрів України від 12 бе¬резня 2003 р. №305; Положення про організацію роботи з охорони праці учасників навчально-виховного процесу в установах і навчальних закладах, затверджене наказом Міністерства освіти і науки України від 1 серпня 2001 р. №563 зі змінами і доповненнями від 20 листопада 2006 р. № 782; Інструкція з організації охорони життя і здоров'я дітей у дошкільних навчальних закладах, затверджена наказом Міністерства освіти і науки України від 28 жовтня 2008 р. № 985; Правила пожежної безпеки в Україні, затверджені наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій від 19 жовтня 2004 р. № 126 Закон України «Про дорожній рух» від 28 січня 1993 р. № 2953-ХІІ; Статут та правила внутрішнього розпорядку дошкільного навчального закладу.

3.КАДРОВЕ ЗЕБЕЗПЕЧЕННЯ ЗАКЛАДУ ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ

В закладі працює 49 працівників, з них 22 педагога. Вищу освіту мають 11 педагогів, середньо-спеціальну - 11 педагогів. Кваліфікаційна характеристика: вища категорія – 2 педагоги, І категорія – 5, ІІ категорія – 2, спеціалісти – 2, розряди –10 педагогів.

На кожного працівника розроблені посадові інструкції. Документація з кадрових питань ведеться відповідно до чинного законодавства, державною мовою.

4.МЕДИЧНЕ ОБСЛУГОВУВАННЯ ДІТЕЙ У ЗАКЛАДІ ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ

Основні завдання:

1. Постійний контроль за станом здоров'я дітей;

2. Проведення обов'язкових медичних оглядів дітей; щорічне проведення обов'язкових медичних оглядів дітей 3-6 років.

3. Проведення профілактичних щеплень згідно з календарем щеплень у порядку і в терміни, встановлені МОЗ України;

4. Надання невідкладної медичної допомоги дітям у разі гострого захворювання або травми;

5. Здійснення контролю за організацією та якістю харчування, дотриманням раціонального режиму навчально-виховної діяльності, навчального навантаження;

6. Контроль за дотриманням санітарно-гігієнічних вимог та протиепідемічного режиму;

7. Проведення санітарно-просвітницької роботи серед дітей, батьків або осіб, які їх замінюють, та працівників дошкільного навчального закладу;

8. Ведення звітно-облікової медичної документації в порядку, встановленому МОЗ України.

Інформація про передбачуване медичне обслуговування дітей у дошкільному навчальному закладі та його результати обов'язково доводиться у встановленому МОЗ порядку до педагогічного персоналу та батьків.

Система збереження та зміцнення здоров’я дитини в закладі освіти

Одним із основних завдань, визначених Законом України «Про дошкільну освіту» є збереження та зміцнення фізичного, психічного і духовного здоров’я дитини.

Фізичне виховання спрямовується на збереження і зміцнення здоров’я дошкільників, своєчасне формування у них життєво важливих рухових умінь і навичок, розвиток фізичних якостей, забезпечення належного рівня фізичної підготовленості й фізичної культури взагалі, ознайомлення із будовою і основними функціями свого тіла, виховання стійкого інтересу до рухової активності, вироблення звички до здорового способу життя.Пріоритетність фізичного розвитку дітей визначається чинними нормативно-правовими документами дошкільної галузі – Законами України «Про освіту», «Про дошкільну освіту», «Про фізичну культуру», «Про охорону дитинства». Цими документами держава гарантує усім дітям дошкільного віку реалізацію прав на охорону життя і здоров’я, безоплатну кваліфіковану медичну допомогу, забезпечення раціонального харчування, сприяє створенню безпечних умов для формування всебічно розвиненої життєвої компетентної особистості в процесі суспільного і родинного виховання тощо. З огляду на зазначене, діяльність нашого закладу спрямовується на збереження, зміцнення й відновлення фізичного, психічного і духовного здоров’я дітей, забезпечення їх своєчасного та повноцінного, гармонійного фізичного розвитку з перших років життя.

У фізичному розвитку дітей наш заклад орієнтується на об'єднання зусиль педагогів і сім'ї щодо охорони життя, збереження і зміцнення дитячого здоров'я, підвищення опірності організму негативним факторам зовнішнього середовища, формування у дітей системи уявлень про власний організм, здоровий спосіб життя, засоби ефективного впливу на стан здоров'я і фізичного розвитку, необхідного набору життєво важливих рухових умінь і навичок, фізичних якостей малят, а також для оптимізації рухової активності дошкільників у процесі організації їхньої життєдіяльності. Реалізація даної мети вирішується розв'язанням комплексу наступних завдань:

ОЗДОРОВЧІ ЗАВДАННЯ:

1. Охорона життя та зміцнення здоров’я дітей.

2. Формувати правильну поставу і розвивати всі групи м'язів.

3. Підвищувати рівень стійкості організму до впливу несприятливих факторів навколишнього середовища.

4. Спонукати дітей до самостійного використання добре знайомих видів і способів загартування вдома і в дитячому садку.

ОСВІТНІ ЗАВДАННЯ:

1. Формувати уявлення про своє тіло, про необхідність збереження свого здоров'я.

2. Опанування різновидів життєнеобхідних рухів - ходьби, бігу, стрибків, лазіння.

3. Збільшувати запаси рухових навичок та вмінь за рахунок розучування спортивних вправ та ігор з елементами спорту.

4. Формування культурно-гігієничних навичок.

5. Розширювати знання дітей про розмаїття фізичних і спортивних вправ.

ВИХОВНІ ЗАВДАННЯ:

1. Розвивати у дітей інтерес до різних видів рухової діяльності ( навчальної, ігрової, трудової і тощо)

2. Підвищувати рівень довільності дій дітей.

3. Розвивати у дітей наполегливість і витримку при досягненні мети, прагнення до якісного виконання рухів.

4. Розвивати доброзичливі відносини з однолітками в процесі спільної рухової діяльності.

5. Виховувати любов до спорту.

6. Формувати позитивні моральні та вольові риси характеру.

В нашому закладі сукупність організаційних форм роботи, які впроваджуються в освітній процес, становлять: заняття з фізичної культури (проводяться двічі на тиждень за загальним розкладом занять у приміщенні або на майданчику (в період з квітня до жовтня за належних погодних умов і під час прогулянок); фізкультурно-оздоровчі заходи (ранкова гімнастика, гімнастика після денного сну, фізкультхвилинки, фізкультпаузи, загартувальні процедури); різні форми організації рухової активності у повсякденні (заняття фізичними вправами на прогулянках, фізкультурні свята та розваги, дитячий туризм, рухливі ігри, самостійна рухова діяльність, Дні та тижні здоров'я, індивідуальна робота з фізичного виховання).

При проведенні різних форм фізкультурно-оздоровчої роботи педагоги закладу дотримуються рекомендацій щодо їх тривалості, насиченості динамічним компонентом, враховують індивідуальні показники стану здоров'я, самопочуття дітей.

В ЗДО здійснюється комплекс оздоровчо - загартовуючих заходів:

- Традиційні: ходіння босоніж влітку; гігієнічні водні процедури; гімнастика пробудження; масаж рефлекторних зон стопи, використовуючи "доріжки здоров'я"; вправи на формування правильної постави; гімнастика для очей; пальчикова гімнастика; повітряні процедури;

- Нетрадиційні: дихальна гімнастика; масаж горіхами, каштанами; елементи казкотерапії, елементи сміхотерапії, психогімнастика, елементи пісочної терапії; бестінг; степ-аеробіка.

Педагогами закладу велика увага приділяється валеологічній освіті дітей, прищеплення стійких культурно-гігієнічних навичок, навчання догляду за своїм тілом, навичкам надання елементарної допомоги, формування позитивного відношення до власної статі, розуміння відмінності, норм стосунків між хлопчиками та дівчатками, формування вміння визначати свій стан та самопочуття.

5.ОРГАНІЗАЦІЯ ХАРЧУВАННЯ У ЗАКЛАДІ ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ

Раціональний режим харчування, збалансованість раціону є основними умовами для підвищення опору дитячого організму до захворювань, для нормального росту і розвитку дітей, які виховуються у ЗДО.

Організації постачальників продуктів харчування:

ТОВ "ТРІГО", м.Харків – м'ясо, риба, борошно, крупи, печіво, вафлі, чай, макаронні вироби, олія

ТОВ "Еталон-Плюс", м. Костянтинівка – молоко та молочні продукти, сирні продукти

ТОВ "БАХМУТ-ХЛІБ", м. Бахмут – хліб, батон

ТОВ "Краматорський комбінат дитячого харчування", м. Краматорськ – вершкове масло, яйця, оброблені фрукти та овочі

ФОП "СУХОДОЛЬСЬКИЙ ВОЛОДИМИР ОЛЕКСАНДРОВИЧ" – цукор

АТ «УРОЖАЙ» ПрАТ, м. Краматорськ – овочі, фрукти

Холодильне та технологічне обладнання в наявності у робочому стані.

В ЗДО організовано трьохразове харчування. Кадрове забезпечення достатнє та якісне. Діти пільгових категорій забезпечені безоплатним харчуванням. Приписи санітарно – епідеміологічної служби виконані.

6.НАВЧАЛЬНО- ВИХОВНА РОБОТА У ЗАКЛАДІ ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ

Зміст роботи дошкільного закладу у 2020-2021 навчальному році формувався згідно з основними положеннями Державної національної програми «Освіта» Україна ХХІ століття», Закону України «Про дошкільну освіту», Базовим компонентом дошкільної освіти, освітньою програмою «Дитина в дошкільні роки». Для вирішення завдань педагогічної роботи, створення умов для всебічного розвитку дітей дошкільного віку зусилля педагогічного колективу були спрямовані на вирішення таких завдань:

1.Інтеграційний підхід щодо організації освітнього процесу згідно з оновленими чинними базовими програмами «Дитина в дошкільні роки» та «Українське дошкілля» в умовах освітньої реформи «Нова українська школа».

2.Сталий розвиток дошкільників засобами створення предметно-просторового розвивального середовища.

Педагоги закладу ефективно впроваджують інтегрований підхід в освітню діяльність на основі гармонійного використання традиційних і нетрадиційних технологій. В групах створено предметно-розвивальне середовище: є ігротеки з набором дидактичних ігор, зони експериментально-дослідницької діяльності, вихователі збирають теоретичний та дидактичний матеріал, наочність за освітніми темами. Для здійснення освітньої роботи з дошкільниками на засадах інтеграції в цьому році розпочалася робота по створенню предметно розвивального середовища шляхом організації методичного проєкту «Розумні торбинки». Шитий посібник «Розумна торбинка» допомагає зробити предметно - розвивальне середовище мобільним, багатофункціональним, варіативним та просто цікавим для дошкільнят на засадах інтеграції. Пошите розвивальне поле (діаметр орієнтовно 1 метр), легко складається разом з усім вмістом, і перетворюється на сумку. Таку сумку зручно переносити й зберігати. Ігрові поля та деталі до дидактичних ігор можна змінювати і доповнювати. На килимку одночасно можуть гратися до 8 дітей протягом 15-20 хвилин. Посібник ефективно розвиває пізнавальну діяльність дошкільників, як під час організованої, так і самостійної діяльності. Сприяє формуванню у дошкільників цілісної картини світу, усвідомлення взаємопов’язаності всього в ньому.

Аналіз планування показав, що вихователями всіх вікових груп перевага надається блочно-тематичному плануванню, яке базується на інтегрованому підході до організації життєдіяльності дітей. В кожній віковій групі розроблена тематика на рік. Тема навчально - виховного блоку визначає загальне спрямування роботи на тиждень. Тривалість кожного блоку - тиждень. Тематика планування охоплює всі освітні лінії, форми освітньої діяльності протягом дня. Таким чином, відбувається поступове накопичення й розширення пізнавального простору дітей під час проживання теми.

Завдяки чергуванню різних видів діяльності, різноплановості завдань, способів організації, забезпечується позитивний емоційний стан сприйняття дітьми нової інформації, знижується стомленість дітей, не відбувається перенапруження фізичних і розумових сил.

Педагоги всіх вікових груп впроваджують інноваційну методику «Ранкові зустрічі». Створили бізіборди «Щоденні новини», щоденно планують різноманітні ранкові привітання, комунікативні ігри, пісні , які сприяють згуртованості, налагодженню дружніх взаємин з однолітками. У дошкільників підвищився рівень соціального, фізичного, пізнавального та мовленнєвого розвитку .

Активізувати інтеграційний підхід в освітній процес з дошкільниками допомагає тісна взаємодія з родинами. Робота з батьками організована через застосування сучасних форм взаємодії з батьками навколо тем, які вивчаються. Серед них: сумісні проекти, майстер-класи, тематичні дні, виставки, дні здоров’я сезонні та тематичні свята та розваги «Мама, тато, я – спортивна сім’я», «Масляна», «Український ярмарок».

Аналіз календарних та перспективних планів показав, що вихователі планують та проводять тематичні дні , за такою структурою: ранкові заходи й інтегроване заняття — перша половина дня; відпрацювання опанованих дій — друга половина дня. Тематичні дні проводять в перший день тижня — понеділок. У наступні дні протягом двох тижнів закріплюють та автоматизують дії з дошкільниками, аби вони природно перетворилися на мотивовані звички. Відповідно до теми дня вихователі планують інші види дитячої активності.

Аналіз організованої діяльності показав, що малюки не лише знають, а й відповідно вміють діяти. Під час освітньої роботи педагоги залучали дітей до діяльності, що сприяла повторенню спеціальних дій — моделей поведінки. Ці дії, закріплюючись на рівні звичок, дали змогу дітям ефективно взаємодіяти з оточенням, бути екодружніми, й упевненими в собі.

Аналіз ігрової діяльності в групах показав, що систематична робота педагогів сприяла підґрунтям для формування свідомого й відповідального ставлення до власної поведінки дітей старших груп, готовності ефективно взаємодіяти з однолітками, брати участь у спільній справі, бути небайдужими до чужої біди.

Педагоги спрямовують педагогічний вплив на поліпшення взаємин між дітьми й оточенням, вміють підтримувати моральний і психологічний клімат у групі, формують в дітей усвідомлене ставлення до споживання енергії й води, витрат сировини, зміцнення власного здоров’я. Така робота сприяла формуванню в дошкільників звичок і моделей поведінки, орієнтованих на сталий стиль життя.

Аналіз прогулянок та другої половини дня показав що педагоги використовують ігрові вправи з метою багаторазового повторення дій, що сприяло формуванню звички у малюків.

За допомогою театральної та ігрової діяльності діти заглиблюються в уявні побутові ситуації, а отже засвоюють соціально прийнятні способи поведінки. Така систематична робота сприяла формуванню у дошкільників мотивації до дій і моделей поведінки, орієнтованих на сталий стиль життя. Удітей були розвинені звички і моделі поведінки, що відповідають сталому розвитку бажання діяти у цьому напрямі.

Форми організації освітнього процесу будуються на основі методичних рекомендацій Базового компоненту дошкільної освіти в Україні програм «Дитина в дошкільні роки», «Українське дошкілля», «Впевнений старт». Педагоги закладу дошкільної освіти володіють та реалізують в практику роботи сучасні освітні технології та розвивальні методи навчання і виховання.

Методична робота в закладі дошкільної освіти будується на основі державних нормативних документів про освіту, зокрема тих, що регламентують і визначають основні напрямки та зміст освітньо – виховної роботи з дітьми: Законів України «Про освіту», «Про дошкільну освіту», Базового компонента дошкільної освіти в Україні, Національної доктрини розвитку освіти), навчальних планів, програм,методичних рекомендацій, новинок психолого – педагогічної літератури, інструктивно – методичних матеріалів з проблем організації методичної роботи, удосконалення навчально – виховного процесу, напрямків роботи педагогів. Методична робота дошкільного закладу ґрунтується на сучасних досягненнях психолого – педагогічної науки з урахуванням професійної та особистої зрілості педагогів. В дошкільному закладі організована робота школи передового досвіду, творчої групи ЗДО, проводяться семінари-практикуми, практикуми, тренінги,моделювання, ділові ігри, колективні перегляди та інші інноваційні форми методичної роботи.

Ефективність роботи в закладі залежить від високого професіоналізму педагогічних кадрів, їхньої готовності працювати сучасно. Тому основним завданням методичної роботи в ЗДО є підвищення рівня педагогічної компетентності в питаннях виховання дітей, налагодження взаємодії з сім'ями , а також формування позитивного ставлення до інновацій.

В закладі постійно функціонує патріотичний клуб «Соняшник» під її керівництвом. Постійно підтримує зв'язок з ЦДЮТ, краєзнавчим музеєм, дитячою бібліотекою.

Педагоги старших груп постійно впроваджують в практику роботи з дошкільниками різноманітні педагогічні проекти «Від слова до слова складається мова» , «Мій родовід», «Стежинами казок у світ людських стосунків», «Ми пам’ятаємо», «Лікарські рослини», «Мій домашній улюбленець», «Літній калейдоскоп» та інші. Педагоги залучають батьків до активної участі у спільній творчості. Результати проектної діяльності оформлені у вигляді виставок, портфоліо, альбомів, книжок та журналів і презентуються дітьми. Використовуючи метод проектів зосереджувалася увага на сумісній роботі дітей, педагогів, музичних керівників, батьків.

Методична робота в дошкільному закладі спрямовується на підвищення рівня професійної компетентності вихователів щодо грамотного, педагогічно виваженого об¬лаштування розвивального природного й предметно-ігрового середовища, яке б спонукало дошкільників до самостійних занять різними видами діяльності, приваблювало й за¬цікавлювало, давало поштовх дитячій уяві та фантазії.

Одним із першочергових завдань керівника, методичної та психологічної служби дошкільного закладу є робота з молодими спеціалістами , не просто залучення молодих спеціалістів до роботи, надання методичної допомоги, а «втримання» їх на педагогічній ниві. Для педагогів-початківців організовано різнорівневий, диференційований методичний та психологічний супровід, який допомагає швидко: адаптуватися до роботи в дитячому садку, позбутися відчуття невпевненості у власних силах, налагодити успішну комунікацію з усіма учасниками педагогічного процесу, сформувати мотивацію до подальшої самоосвіти, розширення знань із психології та педагогіки, «відчути смак» професійних досягнень, розкрити свою індивідуальність і розпочати формування власної траєкторії професійного зростання. З цією метою використовувалися різні форми підвищення фахової кваліфікації: наставництво, самоосвіта, участь у методичних заходах дошкільного закладу.

7.УПРАВЛІНСЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ У ЗАКЛАДІ ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ:

Спрямованість всієї системи управління закладом на кінцевий результат передбачала не лише особливу мотиваційно-цільову орієнтацію керівника ЗДО, а й новий підхід до інформаційного забезпечення, педагогічного аналізу, планування, організації, контролю і регулювання всієї діяльності.

Управлінська діяльність завідувача дошкільного навчального закладу в цьому році була спрямована на оперативне розв'язання різноманітних питань, стислого і точного викладання думки, глибокого і творчого підходу до реалізації численних завдань, що стоять перед дошкільним закладом. Ці фактори вимагають постійного вдосконалення і підвищення ефективності, що залежить від взаємодії різних чинників. Управління діяльністю закладу дошкільної освіти була регламентована: Статутом дошкільного закладу; Планом роботи на 2020-2021 навчальний рік; Планом роботи на оздоровчий період у 2020-2021 навчальному році.

Діяльність керівника з управління дошкільним навчальним закладом реалізувалася через низку управлінських функцій:

1. Інформаційно-аналітичною як основного інструменту управління.

2. Мотиваційно-цільовою. Була визначена мета та напрямки роботи в цьому році

3. Планово-прогностичною – яка полягала у визначенні зон найближчого розвитку закладу в конкретних умовах педагогічного аналізу.

4. Організаційно-виконавча функція передбачала виконання низки послідовних дій: вивчення стану питання; постановка мети і визначення конкретних завдань; планування самої справи; добір оптимального змісту, форм, методів майбутньої діяльності; створення умов для виконання цієї роботи; розстановка людей і постановка перед кожним виконавцем конкретного завдання; створення певної налаштованості на роботу; безпосередня допомога у реалізації тієї або іншої справи; аналіз перебігу і результатів конкретної справи.

5. Регулятивно-корекційна функція. Полягала у підтримці всієї системи навчального процесу в заданому рівні і подальше переведення її в новий якісний стан.

6. Контрольно-діагностична функція. Вивчення стану навчально –виховного процесуорганізовано згідно річного планування

Управлінська діяльність передбачала основні умови демократизації управління: педагогічну співпрацю;залучення вихователів до аналізу і самостійної педагогічної діяльності; самоконтроль і самокорекція діяльності вихователів, вихователя-методиста, робота в режимі довіри; розвиток творчості та ініціативи педагогічного колективу шляхом залучення кожного вихователя до дослідницької діяльності; відкритість конролю за навчальним процесом; надання дошкільному закладу права у виборі програми виховання і навчання в закладі.

8. РОБОТА З БАТЬКАМИ У ЗАКЛАДІ ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ

Важливою складовою навчально-виховного закладу освіти є організація роботи з батьками. Адже сім’я – первинне природне середовище, джерело духовної та матеріальної підтримки для дитини.

ЗДО № 14 «Ягідка» постійно здійснює облік сімей, в яких виховуються діти, що не відвідують дошкільні заклади, з метою забезпечення умов для здобуття дошкільної освіти та надання консультативної допомоги сім’ям. На першому етапі роботи вихователі були розбиті на п’ять груп та закріплені за відповідним віком дітей; познайомилися з сім'ями дітей, які не відвідують дошкільні навчальні заклади; з'ясували, чому малята виховуються вдома; зібрали необхідну інформацію про сім'ї; проінформували батьків про можливі форми здобуття їхніми дітьми дошкільної освіти; організували за запитами зустрічі батьків з фахівцями (лікарем, практичним психологом, учителями шкіл), які переконували батьків у важливості здобуття дитиною до¬шкільної освіти. На другому етапі були скоординовані форми залучення дітей, які не відвідують дошкільні навчальні заклади: організація короткотривалого перебування в закладі, організація прогулянок, консультпунктів, гуртків.

На підставі обліку на нашому мікрорайоні було виявлено дві дитини п’ятирічного віку які не відвідують дошкільний заклад, а виховуються батьками вдома. Ці діти запрошуються на свята та розваги в дошкільний заклад, залучаються до занять та прогулянок. Для батьків цих дітей організовано консультпункт «Скоро в школу» та «Здоров'ятко». В ЗДО створені необхідні умови щодо соціального захисту дітей. Проводився психолого-педагогічний моніторинг дітей пільгових категорій з метою створення цілісної програми індивідуального супроводу дітей, які потребують особистого підходу та соціально-правового захисту. Створена комісія з охорони дитинства, яка за планом або в разі необхідності здійснює обстеження стану житлово-побутових умов дітей, з’ясовують чому діти не відвідують дошкільний заклад, інформують батьків про можливі форми здобуття їхніми дітьми дошкільної освіти, організовуються зустрічі з фахівцями. Розроблені та виконуються заходи щодо забезпечення умов навчання, виховання, оздоровлення й соціального захисту дітей. Діяльність керівництва навчального закладу в інтересах громадськості була спрямована на розгляд та вирішення питань, усунення причин, що породжують звернення громадян, своєчасного інформування за наслідками їх розгляду.

Робота педколективу ЗДО з батьками спрямована на тісну співпрацю під гаслом «партнерство заради дитини». Мета роботи - зміна пасивної позиції батьків на активну, спонукання їх до цілеспрямованої роботи з розвитку дітей. Вихователі вікових груп протягом року планували і проводили з батьками своїх вихованців бесіди, консультації, надавали кваліфіковані поради щодо виховання та навчання дітей. Систематично ознайомлювали з завданнями, новим змістом і напрямками навчально-виховного процесу, специфікою роботи сучасного закладу освіти, отримували інформацію про нормативно-правове підґрунтя нововведень в освіті, обговорювали актуальні для них питання, педагогічні проблеми. На зустрічі з батьками запрошувалися практичний психолог, старша медична сестра. Педагоги залучали батьків до проведення музичних і спортивних свят, відкритих переглядів занять, до оформлення групових кімнат. Крім традиційних форм роботи з батьками педагоги використовують і різноманітні інноваційні методи такі як: батьківська пошта, телефон довіри, батьківські скриньки, бібліотека спеціальної літератури, довідкове педагогічне бюро для батьків, тематичні дні відкритих дверей, анкетування. Педагогічний колектив постійно забезпечував інформацією батьків про досягнення їх дітей

Також в цьому році на період карантину у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID -19) педагоги організували роботу з батьками переважно за дистанційною формою. Така форма освіти є новою, але педагоги зробили все можливе - створили батьківські групи у мобільному додатку Вайбер, розміщували інформацію на своїх сторінках та сторінці закладу у Фейсбук, інформація була розміщена на сайті закладу. Були створені відео заняття. Вихователі активно знаходили та проводили різноманітні форми роботи з дітьми та батьками онлайн – майстер - класи, відеоігри, відеозаняття, розвивальні мультфільми, челленджи, естафети, конкурси, відео привітання зі святами. Більшість батьків користувалися наданою інформацію та на засадах зворотного зв’язку присилали педагогам фото та відео - звіти, вітання. Така робота пробудила почуття прихильності та довіри батьків до дитячого садка, створила атмосферу спільності інтересів, емоційної взаємопідтримки та взаємопроникнення в проблеми один одного.Використання нетрадиційних форм роботи з батьками сприяло активній участі батьків у освітньо - виховному процесі ЗДО .В рамках роботи з громадськими організаціями ЗДО співпрацює з міською дитячою бібліотекою та Лігою майбутніх поліцейських. Здійснюється взаємовідвідування, проводяться сумісні заходи: вікторини, вистави, літературні вечори з тем «Природа рідного краю», «До дня народження Тараса Шевченко»,«Вивчаємо правила дорожнього руху», «Маленькі патріоти», «Краса вишиванки», «Любов до книги», «Літературна подорож», «Розкажу Миколаю» та інші.

9. ПРОГРАМА ДІЙ НА НАСТУПНИЙ РІК

Враховуючи зведені підсумки стану навчально-виховної роботи за 2020-2021 навчальний рік ставимо такі завдання педагогічного колективу на 2021-2022 навчальний рік:

1.Формування сенсорно-пізнавальної, логіко-математичної, дослідницької компетентності дошкільників на засадах Базового компоненту дошкільної освіти.

2.Підвищення якості художньо-мовленнєвого розвитку дошкільників за шкалою ECERS-3.