Baltas fontanas
Vandenilio peroksido skaidymas fermentais
Darbo tikslas
Sužinoti, kokiuose maisto produktuose yra fermentų ir kaip jie skaido vandenilio peroksidą.
Darbo uždaviniai
Patiems pasirinkti maisto produktus, kuriuos norite ištirti ir su kuriais atliksite bandymus.
Stebėti, kaip maisto produktai reaguoja į vandenilio peroksidą.
Stebėti, kuriuose maisto produktuose yra daugiausia fermentų, skaidančių vandenilio peroksidą.
Atlikti bandymus.
Įvadas
Turbūt visose namų vaistinėlėse rasime 3% vandenilio peroksido. Žinome, kam jis reikalingas, juk ne kartą mama ant žaizdos pylė tą skystį. Aišku, kad jis dezinfekuoja. Bet kodėl ant žaizdos vandenilio peroksidas putoja? Bandysime išsiaiškinti.
Mokykloje chemijos ir biologijos pamokose jūs daugiau sužinosite ir apie vandenilio peroksidą, ir apie fermentus. O šiandien namų sąlygomis atliksime kelis tyrimus ir bandymus.
Fermentai – tai labai aktyvūs biologiniai (dauguma baltyminiai) katalizatoriai.
Katalizė – lėtai vykstančių procesų pagreitinimas. Be fermentų organizme vykstančios cheminės reakcijos nevyktų arba vyktų labai lėtai. Šiuo metu jau žinoma daugiau kaip 3000 fermentų, jie net naudojami kaip vaistiniai preparatai.
Vandenilio peroksidas – bespalvis ir bekvapis skystis, vandenilio ir deguonies junginys. Jo cheminė formulė H2O2.
H – vandenilis O – deguonis H2O – vanduo
Bandysime sužinoti, kokiuose maisto produktuose yra daugiausia fermentų, kaip jie skaido vandenilio peroksidą į vandeni ir deguonį.
Darbo eiga
Tyrimai
Ištirkite, kaip maisto produktai reaguoja į vandenilio peroksidą. Kokie maisto produktai turi daugiausia fermento? Kaip fermentinių reakcijų greitis priklauso nuo temperatūros?
Darant tyrimus ir bandymus privaloma mūvėti pirštines.
Mano pasirinkti maisto produktai:
morka;
bulvė;
obuolys;
kriaušė;
bananas;
sausos mielės;
mėsa;
kiaušinis.
Reikalingos priemonės:
pirštinės;
lėkštės;
peilis;
3% vandenilio peroksidas;
puodas maisto produktams virti.
Kiekvieną produktą supjaustykite į tris mažus gabaliukus. Vienas iš tų gabaliukų bus verdamas; du gabaliukai lieka termiškai neapdoroti.
Virti maisto produktai.
Ant lėkštučių dėkite po tris gabaliukus kiekvieno maisto produkto – du gabaliukai žali (termiškai neapdoroti), vienas virtas (termiškai apdorotas). Ant dviejų gabaliukų – virto ir žalio – lašinsite 3% vandenilio peroksidą. Vienas nevirtas (termiškai neapdorotas) gabaliukas lieka palyginimui.
Morka
Užlašinus 3% vandenilio peroksido ant žalios (termiškai neapdorotos) morkos – skiriasi dujos. Yra fermentų. Užlašinus 3% vandenilio peroksido ant išvirtos morkos – nesiskiria dujos. Nėra fermentų.
Trečias gabaliukas palyginimui.
Bulvė
Užlašinus 3% vandenilio peroksido ant žalios (termiškai neapdorotos) bulvės – skiriasi dujos. Yra fermentų. Užlašinus 3% vandenilio peroksido ant išvirtos bulvės – nesiskiria dujos. Nėra fermentų.
Trečias gabaliukas palyginimui.
Obuolys
Užlašinus 3% vandenilio peroksido ant žalio (termiškai neapdoroto) obuolio –nesiskiria dujos. Užlašinus vandenilio 3% peroksido ant išvirto obuolio – nesiskiria dujos.
Visur nėra fermentų. (Gal obuoliai nuo ilgo laikymo praranda fermentus?).
Kriaušė
Užlašinus 3% vandenilio peroksido ant žalios (termiškai neapdorotos) kriaušės –skiriasi dujos. Yra fermentų. Užlašinus 3% vandenilio peroksido ant išvirtos kriaušės – nesiskiria dujos. Nėra fermentų.
Trečias gabaliukas palyginimui.
Bananas
Užlašinus 3% vandenilio peroksido ant žalio (termiškai neapdoroto) banano – skiriasi dujos. Yra fermentų. Užlašinus 3% vandenilio peroksido ant išvirto banano – nesiskiria dujos. Nėra fermentų.
Trečias gabaliukas palyginimui.
Mėsa
Užlašinus 3% vandenilio peroksido ant žalios (termiškai neapdorotos) mėsos – skiriasi dujos. Yra fermentų. Užlašinus 3% vandenilio peroksido ant išvirtos mėsos – nesiskiria dujos. Nėra fermentų.
Trečias gabaliukas palyginimui.
Kiaušinis
Žalias (termiškai neapdorotas) kiaušinis ir virtas (termiškai apdorotas) kiaušinis.
Užlašinus 3% vandenilio peroksido ant žalio (termiškai neapdorotos) kiaušinio – skiriasi dujos. Yra fermentų. Užlašinus 3% vandenilio peroksido ant virto kiaušinio – nesiskiria dujos. Nėra fermentų.
Išvados
Iš tyrimų matosi, kad žali (termiškai neapdoroti) maisto produktai turi fermentų ir skaido 3% vandenilio peroksidą (2H2O2---→ 2H20 + O2) į vandenį ir deguonį. Skiriasi dujos.
Virti maisto produktai (daugelis) neturi fermentų, nes praranda tam procesui reikalingas savybes. Daugiausia fermentų iš mūsų tirtų maisto produktų turi bulvė.
Bandymai
Siūlau bandymus „Dramblio pasta“ ir „Baltas fontanas“.
Šių bandymų pavyzdžių daug yra internete, bet iš praktikos žinau, kad rezultatas gali nuvilti. Ne visada pavyksta. Siūlau savo ištobulintus variantus.
Norėčiau, kad jūs į šiuos bandymus pažvelgtumėte kaip į tyrimus. Ar turi sausos mielės fermentų ir skaido 3% vandenilio peroksidą (2H2O2---→ 2H20 + O2) į vandenį ir deguonį? Indų ploviklio naudosite tam, kad pamatytumėte dujų išsiskyrimą.
Darant tyrimus ir bandymus privaloma mūvėti pirštines.
Dramblio pasta
Reikės:
padėkliuko arba didelės lėkštės;
2 l talpos tuščio plastikinio butelio arba kito aukšto indo;
piltuvėlio;
šaukštų;
stiklinių;
indų ploviklio;
3% vandenilio peroksido;
šilto vandens;
sausų mielių.
Darbo eiga
2 l talpos tuščią plastikinį butelį padėkite ant padėkliuko arba ant didelės lėkštės.
Į butelį, naudodami piltuvėlį, įpilkite 2 šaukštus indų ploviklio.
Į tuščią stiklinę įpilkite 3 šaukštus šilto vandens ir jame ištirpinkite 2 šaukštelius sausų mielių.
Mielių tirpalą supilkite į butelį.
Papurtykite butelį, kad indų ploviklis ir mielių tirpalas gerai susimaišytų.
Greitai įpilkite 3% vandenilio peroksido. Pasitraukite.
Vykstanti reakcija
Baltas fontanas
Bandymui naudosime dėmių valiklį. Ant jo pakuotės turi būti raidės OXY.
Būtent toks dėmių valiklis savo sudėtyje turi vandenilio peroksido. Ir ne visada reikia naudoti dėmių valiklį, norint išvalyti kai kurias dėmes, – užtenka vaistinėlėje turėti vandenilio peroksido.
Reikės:
pirštinių;
padėkliuko arba didelės lėkštės;
2 l talpos tuščio plastikinio butelio arba kito aukšto indo;
piltuvėlio;
šaukštų;
stiklinių;
indų ploviklio (nebūtina);
šilto vandens;
sausų mielių;
dėmių valiklio.
Į butelį, naudodami piltuvėlį, įpilkite 1 šaukštelį indų ploviklio (nebūtina).
Į tuščią stiklinę įpilkite 4 šaukštus šilto vandens ir gerai ištirpinkite 2 šaukštelius sausų mielių. Supilkite į butelį.
Jeigu naudosite indų ploviklį papurtykite butelį, kad indų ploviklis ir mielių tirpalas gerai susimaišytų, ir greitai įpilkite 50 ml dėmių valiklio (OXY).
Vykstanti reakcija
Išvados
Užpylus 3% vandenilio peroksido ant ištirpintų šiltame vandenyje sausų mielių – skiriasi dujos. Indų ploviklis leidžia pamatyti, kaip fermentai skaido 3% vandenilio peroksidą (2H2O2---→ 2H20 + O2) į vandenį ir deguonį.
Užpylus dėmių valiklio ant ištirpintų šiltame vandenyje sausų mielių – skiriasi dujos. Putos leidžia pamatyti, kaip fermentai skaido dėmių valiklio sudėtyje esantį vandenilio peroksidą (2H2O2---→ 2H20 + O2) į vandenį ir deguonį.