MEDIA

„Системите по качество са израз на човека, който осъзнато и активно търси съвършенството“ - цитат от книгата 

Бюлетин "Клуб 9000"

2024-03-19

Линк: https://club9000.org/wp-content/uploads/2024/03/Бюлетин-Клуб-9000-03.2024_фин.pdf 

НОВА КНИГА ЗА СИСТЕМИТЕ ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА КАЧЕСТВОТО 

СеминАРТ ще се проведе на 15 март в Русенския университет

Галина Георгиева 

14 март 2024

На 15 март 2024 г. в библиотеката на Русенския университет  гл. ас. д-р Цветелин Георгиев представи своята книга „Изследване и приложение на цикъла „PDCA“ в системите за управление на качеството“, издание на Академичното издателство на Русенски университет. Ние сме убедени, че за д-р Цветелин Георгиев системите за управление на качеството са съдба. Вече повече от двадесет години те предопределят професионалния му академичен път, носят му заслужени награди и множество безценни партньорства.  Дългогодишното му сътрудничество със Сдружение „КЛУБ 9000“ е довело до пълноценни контакти със специалистите по качество в нашата страна, както и до дългосрочни делови взаимотношения с редица индустриални организации. За повече информация може да посетите линка

Интервю в Дарик Радио

2024-03-14

Линк: https://darik.bg/diana-i-cvetelin-georgievi-za-mosta-mezdu-naukata-i-izkustvoto 

Диана и Цветелин Георгиеви за моста между науката и изкуството

СеминАРТ ще се проведе на 15 март в Русенския университет

Галина Георгиева 

14 март 2024

Русенският университет ще е домакин на семинАРТ на 15 март, от 14:00 ч., в читалнята на Корпус 2. Представяне на монографията на д-р Цветелин Георгиев „Изследване и приложения на цикъла PDCA в системите за управление на качеството“ и изложба на абстрактно и дигитално изкуство „ART is smart” на Di-Light.

Но какво е семинАРТ?

На пръв поглед е просто обединение на лекция с изложба, но всъщност е мост. Мост не само между науката и изкуството, а протегната ръка за съвместни действия.

Хората, които се занимават с изкуство често не намират общ език с тези, които са избрали науката за свое поприще, защото техният свободолюбив дух се плаши от границите, законите, формулите и постулатите, в които науката се движи. А от своя страна, хората на науката трудно могат да се припознаят в многобройните форми на изкуството, особено в абстрактната му експозиция. Това казаха в студиото на Дарик Диана Георгиева - Di-Light и Цветелин Георгиев. 

Изложбата „ART is smart” се състои от 37 творби - 21 платна и 16 дигитални картини. Тя е опит за протегната ръка не само към науката, но и между традиционното и дигиталното изкуство, традиционната и дигиталната наука.

Интервю във вестник "Студентска искра"

2022-10, Брой 422 на вестник "Студентска искра"

Линк към брой 422:

От 6 юли до 10 август 2022 г. гл. ас. д-р Цветелин Георгиев от катедра „Технология на машиностроенето и металорежещи машини“, Машинно-технологичен факултет, взе участие в програмата Study of the U.S. Institutes for Scholars (Изследване на институтите на САЩ за учени), организирана от US Department of State (Държавния департамент на САЩ).

След поредица от интервюта и допълнителна селекция сред кандидати от цял свят домакинът на програмата – Университетът в Монтана, Мизула (University of Montana, Missoula), прие само 18 учени по темата „Youth, Workforce Development, and Closing the Skills Gap – Preparing for the 21st Century Economy and Industries of the Future“ (Младежи, развитие на работната сила и компенсиране на пропуските в уменията – подготовка за икономиката на 21 век и индустриите на бъдещето). Ежедневната програма бе наситена със семинари, лекции, срещи със заинтересовани страни на ниво щат, графство и град, преподаватели, студенти и алумни на Университета в Монтана, предприемачи и консултанти.

Изключително полезни бяха срещите с управителите на Innovation Factory (Фабрика за иновации), лекциите по творческо решаване на проблеми (Creative Problem-Solving), дискусиите за актуализиране на учебния план на магистърския курс по „Управление на качеството“ с носителя на Награда „Шинго“ (Shingo Award) проф. Д. Собек и много други.

Д-р Цветелин Георгиев бе поканен в група на алумните с цел включване в бъдещи проекти.

The Danubius Young Scientist Award Winners visit to JRC ISPRA

16. June 2019

https://www.drc-danube.org/2019/05/28/the-danubius-young-scientist-award-winners-visit-to-jrc-ispra/

A group of 9 Danubius Young Scientist Award Winners (Péter Borza, Daniel Martínek, Halyna Palamarchuk, Janka Vogel, Jelena Molnar Jazić, Jelena Vladic, Kaja Prislan, Kristijan Kotarski, Raimund Haindorfer and Tzvetelin Gueorguiev) visited the JRC Ispra site on 8-10 April 2019.

Their areas of expertise ranged from biology to modern history, migration, water treatment, pharmaceutical engineering till cybercrime and communication.

On the first day, they had a Tour of the Visitors' Centre, followed by presentations of JRC initiatives, on the second day they shadowed a JRC scientist and on their last day, they had the opportunity to visit some of our laboratories. 

The DRC would like to thank the JRC for organizing this opportunity. 

Интервю във вестник "Студентска искра"

2018-12, Брой 402 на вестник "Студентска искра"

Линк към брой 402:

Представите се накратко.

Казвам се Цветелин Георгиев и от 2003 год. съм преподавател в Русенския университет. Основните ми научни интереси са в областта на управлението на качеството и метрологията. Координатор съм на магистърския курс по „Управление на качеството“.

Какво последействие Ви донесоха последните номинации и награди? Разкажете за тях. 

Наградата за млади учени „Данубиус“ (Danubius Young Scientist Award) е петата по ред по-значима награда, наред с наградата „Будител“ на Русенския университет от МТФ (2015), Медалът от Сдружение „Клуб 9000“ за създаване на Младежкия клуб по качество към Русенския университет (2016) и двете награди ‘The Best Paper’ (2014, 2017). 

Несъмнено всяка награда е чест за нейния лауреат, особено като се има предвид, че не всеки трудолюбив и кадърен човек получава каквато и да е награда. 

Някои може би ще се главозамаят от наградите и ще се гордеят с тях. 

Други, обаче, ще ги приемат със смирение и с ясното съзнание, че всяка награда, освен венец, увенчал години на усилие, е едно предплащане на бъдещ, по-голям дълг. Това е дългът да оправдаеш доверието на тези, които са те номинирали и са ти дали наградата. Това са и повишените очаквания на всички хора, към отличените. 

Моето скромно разбиране за наградата се доближава това на хората, които възприемат признанието като дълг към студентите и колегите от университета, към града и страната, както и към цялото общество.

Къде сте завършили висшето си образование и кое е най-важното, което научихте през студентските си години?

През 2001 год. се дипломирах като машинен инженер в Машинно-технологичния факултет, катедра „Технология на машиностроенето и металорежещи машини“, където имам щастието да работя и до днес. 

Преподавателите, които ме обучаваха и част от които са мои колеги и днес, като едни съвременни будители са истински примери за всеотдайност, взаимно уважение и неутолима жажда за самоусъвършенстване. Наред с доказания си професионализъм в конкретната материя, те са ерудирани и в области като музика, философия, история, дори има майстори на спорта. 

Ако мога да обобщя, най-важното, което научих е да не се задоволявам от постигнатото и винаги да търся нови знания и приложения на наученото.

Получихте ли това, което очаквахте и това, което Ви е необходимо за работата в момента, от университетското образование? 

Краткият отговор е „Да“. По онова време все още може и да не съм го осъзнавал, но всяка дисциплина от учебния план е подбрана така, че да ти даде основата, над която да градиш. Висшето образование не е панацея и не може да те излекува от „болестите“ на живота. Но то е ваксината, която ти осигурява първоначалната защита срещу проблемите извън защитената среда на университета. А дали и как ще изплуваш след щастливите мигове с тогите и хвърлянето на шапките, зависи до голяма степен от гръбнака, който си изградил по време на следването.

Какво е да си млад преподавател в Русенския университет? 

Вече не си спомням ;) На 42 години, може за някои все още да съм млад, но с прошарените си коси едва ли изглеждам млад за студентите си. А и 15 години преподавателски стаж също не ме нареждат сред по-младите ми колеги. 

Ако трябва да съм откровен, да си млад преподавател означава, че пред теб има огромна планина, която изисква много труд и старание, за да бъде преместена. Щастлив съм, че колективът, с който работя, ме прие като равен и винаги съм чувствал тяхната подкрепа за всяка инициатива. Дори и в научно отношение съм получавал единствено предложения и напътствия от по-опитите си колеги, но никога директни заповеди. Иска ми се да вярвам, че и за други кои млади колеги условията са подобни.

Какви са предизвикателствата пред Вас и трудностите, с които се сблъсквате, във Вашия професионален път?

Моята настройка към предизвикателствата и трудностите е като към неизползвани възможности за подобряване. Това ми мнение е силно повлияно от управлението на качеството, което освен професия, за мен е начин на живот. 

Ако трябва да посоча някои предизвикателства, не бих пропуснал слабата мотивация у студентите и преподавателите, станалият хроничен недостиг на средства, водещ до самоизяждане за сметка на другия, както и прекомерното отделяне на енергия за показност. 

Как ли щяха да изглеждат тези предизвикателства, ако студентите постъпваха в университета мотивирани какво искат да учат и да работят в последствие? Или ако преподавателите успяваха да намерят път към сърцето на всеки един студент и да му помогнат да разкрие потенциала си… Какво ли ще бъде, ако студентите не са скъпоценни „бройки“ с ЕГН? И какво ли ще се промени, ако оставим делата ни да говорят за нас?

Какви  качества трябва да притежава един млад учен, за да получи признанието на студентите си / колегите си?

Да бъде себе си. А ако това не помага, да спазва една доказала се във времето библейска истина, която краси зала в сградата на ООН в Ню Йорк: "Не прави на другите това, което не искаш да направят на теб!". Безкористният човек дава всичко от себе си, без да се надява на признание. Ако е откровен и трудолюбив, подобните нему ще му отдадат заслуженото.

Какви  са най-значимите Ви постижения в професионално отношение? Какво следва в близък план? 

Да „запаля“ за качеството студенти и колеги, които преди това не са имали конкретна представа за тази професия. Като постижения бих посочил, че идеи от две мои публикации намериха своят нов живот в два стандарта на Международната организация по стандартизация ISO. Четири пъти съм изнасял пленарни доклади на международни научни конференции в Румъния и Турция.

В близък план имам намерение да довършим започнатото през миналата година и да станем първият университет в България, който успешно ще внедри стандарта ISO 21001 “Образователни организации. Системи за управление на образователни организации. Изисквания с указания за прилагане”. По време Конференцията на ректорите от Дунавските страни (DRC) новоизбраният президент проф. Иванка Попович прояви сериозен интерес към популяризиране на опита на Русенския университет с този стандарт и внедряването му като елемент от стратегията за развитие на университетите от DRC.

Какво Ви мотивира да се посветите на науката и в частност на академизма?

Науката за мен все още си остава тайна. Методиката на научния труд е добре известна, но аналогично на качеството, не смятам, че има момент, в който да си кажеш „Това е!“. Винаги може още, може и по-добре. Убеден съм в красотата и полезността на интердисциплинарните научни изследвания и винаги съм се стремял към сътрудничество с колеги от най-разнообразни области на знанието.

С академизма се срещнахме случайно, доколкото има случайности в живота. Но мисля, че неговото зрънце, посято от моите учители, при мен намери благодатни условия за израстване.

Основната ми мотивация е, че преподаването е една благородна и, по своята същност, социално отговорна професия. Възможността да обменяш идеи в условията на открита дискусия с хора над средното ниво на интелигентност, способността да влияеш на мирогледа на младите хора, луксът да претворяваш мислите си в реалност- всичко това са предимства, които рядко се срещат на друго място. 

Вашият съвет към студентите / колегите, решили да продължат кариерното си развитие в образованието.

Желая им успех, от все сърце! Нека да има още млади хора, с които заедно да възвърнем престижа на преподавателската професия. Определено няма да е лесно, но това ще направи успехът още по-желан и ценен.

Д-р Цветелин Георгиев от Русенския университет получи наградата за млад учен Danubius Young Scientist Award

Link към статията във в-к "Бряг"

Интервю в Университет Данубиус, Галац

2018-09-27, Интервю, дадено на пред Медийния Център на Университет Данубиус, Галац, Румъния

Повод за интервюто е откриването на новата академична година. Целта е да се представят възможностите за сътрудничество и за обмен по програма "Еразъм+"

Началото на интервюто е на български език, основната част е на английски, а краят- на румънски.

Линк към видеото с интервюто.

University of Prishtina International Student Conference 2018

Highlights from the 3rd edition of University of Prishtina International Student Conference - UPISC 2018! 

One of the members of the Scientific Committee is Tzvetelin Gueorguiev, PhD (Link to UPISC 2018 Proceedings).

YouTube Link.

Link to original news on Desteptarea.ro.

Delegaţii de profesori din Franţa şi Bulgaria la Facultatea de Inginerie a Universităţii „Vasile Alecsandri” din Bacău

de Roxana Neagu, 6 octombrie 2017

... De asemenea, în aceste zile, de la Universitatea „Angel Kanchev” din Ruse (Bulgaria) au fost prezenţi în Bacău conf.univ.dr.ing. Boris Evstatiev şi Tzvetelin Gueorguiev, în cadrul schimbului de experienţă, prin programul Erasmus+, care au prezentat activitatea din cadrul universităţii şi au susţinut prelegeri tematice. În urma discuţiilor cu conducerea universităţii şi a Facultăţii de Inginerie s-a stabilit extinderea acordului Erasmus pe două noi domenii: Inginerie Energetică şi Inginerie Industrială.

Link on Pedagoteca.

Посещение в Университета "Василе Александри" в Бакъу, Румъния

25-28 септември 2017, Bacău, Romania 

През изминалата седмица на посещение по Програма Еразъм+, за изнасяне на тематични лекции и за обмяна на опит в Бакъу бяха доц. д-р инж. Борис Евстатиев и гл. ас. д-р Цветелин Георгиев. След дискусиите с Ръководството на Университета и с Ръководството на Факултета по Инженерство бе разширено споразумението по програма Еразъм с две нови области: Електроинженерство и Индустриално инженерство. 

Link.

Интервю за Дарик Радио - Русе

2016-04-21, Дарик Радио - Русе - Галя Тодорова

Линк към аудиозаписа на интервюто, представящо:

Американско списание публикува предложение на наш преподавател

Aвторитетно американско списание по качество публикува на страниците си за първи път предложение на българин, свързано със специфичната тематика. Преподавателят в Машинно-технологичния факултет на Русенския университет гл. ас. д-р Цветелин Георгиев се включил в анкетата на „ASQ Quality Progress” по повод на Световния месец на качеството, който се отбелязва всяка година през ноември. В анкетата участниците трябвало да споделят своя опит от практиката как чрез изкуството - музика, филми, картини, популяризират методи и техники, свързани с контрола и управлението на качеството. Георгиев разказал, че в часовете разнообразява работата със студентите, като им пуска песента „Оut of control” /„Извън контрол”/ на канадската рок банда „Beast”.

Аз обикновено пускам тази песен, когато разглеждаме темата „Контролни карти”. На английски терминът „процесът е нестабилен” може да се каже „The process is ОUT OF CONTROL”, какъвто е и припевът на песента”, обяснява главният асистент и допълва, че използва и български песни по време учебния процес. Когато преди пет-шест години започнал да прилага този начин на преподаване, установил, че студентите повишават настроението си и по-лесно възприемат материала по трудната дисциплина.

Сред многото изпратени предложения редакторите на изданието откроили това на русенския преподавател и го публикували в ноемврийския брой. От над 10 години гл. ас. д-р Цветелин Георгиев е член на Американската асоциация по качество.

Article in IDM Info

The EU Flagship project ‘Danube:Future’ - Making the Improbable… Possible

by Tzvetelin Gueorguiev, PhD, University of Ruse Bulgaria

2015-12-04

Link on Danube:Future Website.