Музичне заняття у старшій групі дитячого садка. Тема заняття: В гостях у Весни Мета заняття: ознайомлення з народними обрядами, весняними обрядовими піснями- веснянками, розвиток і підтримання інтересу до національної музики, виховання патріотизму і гордості за нашу спадщину. Репертуар: вправа «Вітер і вітерець», для сприймання – «Віночок весняночок», весняний хоровод «Лагідне сонечко», пісня-гра «Подоляночка».
Хід заняття:
Діти маршовим кроком заходять до залу. Стають, утворюючи коло. Музичне вітання.
-Діти, сьогодні вас чекає незвичне заняття! Ми помандруємо країною, де все таке незвичайне, де квітнуть сади, де співають радісно чарівних пісень, де розцвітають проліски. Скажіть, діти, що це за країна?
Діти дають відповіді. –Так, ця країна чарівна, ця країна є- Весна. Віє теплий вітерець, це - зимі прийшов кінець. Повільно будемо піднімати наші ручки вгору - це віє теплий вітерець, а коли музика стане сміливою, сильною, агресивною - робимо нахили в сторони: дме сильний вітер!
Після виконання вправи діти займають свої місця в залі.
- Наша подорож триває, весна зиму проводжає. Приходь, весно, не барись, теплом з нами поділись! Українці - люди, які закохані в цю пору року, адже це початок весняно-польових робіт, початок нової врожайної доби, це пісні – «заклички», це ігрові веснянки, це радість дітям і дорослим. Сьогодні я познайомлю вас відразу з декількома веснянками. Послухайте «Віночок весняночок». Скільки веснянок об’єдналися в одну велику пісню?
У «Віночок» я об’єднала три відомі популярні веснянки: «Вийди, вийди, Іванку», «Веснянка»в обробці Г.Гриневича, »Подоляночка». Після виконання повторюю питання. Діти дають відповіді про те, скільки мелодій вони почули. –Так, ви почули три найвідоміші пісні. Про що йде мова в цих піснях? - Про весну, про сонечко, приліт птахів. - Молодці! А чи помітили ви :однакові за характером ці пісні? Орієнтовні відповіді: »Перша веснянка сумна, лірична, наспівна, а дві інші мають танцювальний характер і жвавий темп».
- Пропоную ще раз вам послухати і рухами передати характер музики.
Вихователь допомагає і під час виконання відтворює рухи з дітьми. – Та щоб весну розбудити – мусить сонечко пригріти, розбудити сонний гай, звеселити рідний край. Діти, а чи знаєте ви, що таке»хоровод»? - Це пісня – танок, коли всі рухаються по колу сповільненим кроком і співають. – Так, і сьогоднішній хоровод присвячено весні, цій чудовій порі року! Всі стаємо в коло! Давайте згадаємо хороводний крок: це спокійний рух з витягуванням носочка. Діти ритмічно рухаються по колу разом з вихователем під музичний супровід. Керівник починає співати мелодію хороводу, а діти разом з вихователем супроводжують мелодію рухами. Перші слова хороводу – рух хороводним кроком: «Сонечко, сонечко, лагідне сонечко» , на слова «зазирни в віконце, усміхнись нам, сонце» роблять рух, ніби «зазирають» – виглядають з-під долоньки вправо-вліво, після цього на приспіві звужують коло і виконують кружіння, на повторенні приспіву – розширюють коло і знову виконують кружіння. Рухи хороводу не є важкими для виконання дітьми старшої групи. Але цей хоровод буде використано у святі разом з середньою групою. Другий куплет пісні має слова: «Яскравіше нам світи, землю всю позолоти», на які діти виконують «пружинку» з поворотом. У третьому куплеті: «Ти на щічках погостюй, нам веснянки подаруй» -торкаються щічок і нахиляють голівки в сторони. Розучування хороводу передбачає тісний контакт з вихователем і його допомогу.
- Сьогодні ви почули веснянку, яка має назву «Подоляночка».Це непроста пісня, це – пісня-гра. Адже весною не лише співали і танцювали, а ще й в ігри грали, бо дуже раділи весні, потеплінню,можливості вийти до гурту.
Вихователь вибирає дитину, яка буде «Подоляночкою». Діти рухаються колом, музичний керівник виконує пісню. Подоляночка вбігає в коло, припадає на одне коліно, схиляє голову на долоні, стулені і піднесені до правого плеча. На рядки другого куплету «Ой устань, устань, подоляночко, ой устань, устань, молодесенька», - підводиться, «вмивається», береться в боки і танцює. На слова «Біжи до Дунаю, бери молоденьку, бери ту, що скраю», - дитина підбігає до іншої, вибраної нею,стаючи на її місце. В цій грі активними є дівчатка, можна сказати, що це є «суто дівоча гра». Але що ж робити хлопчикам? Та для них є «суто чоловіча розвага» і називається вона «Тин». Суть гри – у складному сплетінні рук, схоже на «тин», яке треба утворити якнайшвидше.
Підбиваючи підсумки заняття, задаю питання: «Що нового дізнались ви на занятті? », «Що сподобалось найбільше?».Коли діти відповідають, відмічаю для себе, на що слід звернути увагу на майбутніх заняттях. Вкінці заняття у нас є «музичне прощання», після якого ми домовляємося знову побачитися.
Урок музичного мистецтва у 7 класі
Тема уроку: Століття джазу.
Тип уроку:урок введення в тему.
Мета: ознайомити з новою темою, розвивати вміння сприймати і аналізувати музичний матеріал, формувати естетичні компетентності.
Хід уроку:
1.Організація.Музичне вітання. Розспівування. 2.Мотивація. Повідомлення теми і мети уроку. 3.Виклад нового матеріалу. «Сьогоднішній наш урок – це знайомство зі стилем, знайомство з напрямком і музичною стихією, що стала базисом усієї сучасної танцювальної музики. Я маю на увазі джаз!Що б не казали про реп, данс, соул, рок-н-рол, вони не є окремими стилями чи напрямками, вони є поєднанням джазових ритмів з фольклором. Як особливий вид професійного мистецтва, джаз виник на півдні США вкінці 19 століття внаслідок поєднання і взаємопроникнення двох культур:африканської та європейської. Корені джазу – у різноманітних формах негритянського фольклору. Його витоки – язичницькі танці, духовні гімни-спірічуелси, сумні пісні – блюзи, танцювально-побутова музика білих поселенців США.
На початку 19 століття «джазом» називали невеликі оркестри, а «джазовою»називали музику, яку вони виконували. На перших порах джаз спричинив багато суперечок – одні захоплено сприймали його, інші – цілковито заперечували. А яким буде ваше враження від цієї музики? Пропонується послухати яскравий приклад джазової музики: Дюк Елінгтон, Хуан Тізол «Караван»».
Після виконання повторюється питання, вислуховуються відповіді. «Живе» виконання завжди справляє враження. Найчастіше діти музику слухають у запису на цифрових носіях і для них є важливим все: жвавість виконання, чистота виконання, міміка вчителя при виконанні. Музику можна слухати, але не чути її. Важливо навчити дітей почути. 4.Актуалізація опорних знань.
- Назвіть мені жанри сучасної музики. --Поп – музика, хіп – хоп, реп, рок. – Чи подобається вам ця музика і,якщо «так» , то чим?Відповіді дітей. - Вся сучасна музика взяла джазові ритми, додала етносу , і ми маємо розмаїття стилів і жанрів сучасної музики. Джаз є виключно виконавським мистецтвом, тому що народжується шляхом імпровізації. Ви чули це слово раніше? Що воно означає?
- Це є прояв творчості виконавця, його самовияв.
- Але чимало людей бажали б грати просто ноти, тільки ноти і більш нічого, окрім нот! Імпровізація – це талант, душа і технічні вміння виконавця.
«Королем джазу» і понині називають Луї Армстронга. Його голос, стиль виконання і талант і понині є неперевершеними. Ви почуєте « Блюз західної околиці». Питання залишається тим же: «Ваші враження від почутої музики».Слухання он-лайн «Блюз західної околиці». Повторення питання, слухання відповідей. Одна з можливих:
- Вражаючою є майстерність володіння голосом, темброва палітра, розкриття характеру твору через інтонації голосу.
- Джаз починається з «біту» - характерного пульсуючого ритму. Його утворює ритм-група:ударні, контрабас, гітара, фортепіано. «Біт» - це основа, на якій будуються мелодичні імпровізаційні узори інших інструментів. Послухайте, будь ласка, регтайм Скотта Джопліна «Артист естради». Ваше завдання – відчути той самий «біт» і визначити форму твору.
Твори, відібрані для уроку – це відома музика , і діти відзначають, що чули її раніше, але не мали детальної інформації про авторів, період створення.
- Запам`ятати буде важко, але, по суті, і не треба, стилі джазу:диксиленд, найбільш ранній стиль, свінг-джаз – 30-ті роки хх століття, бі-боп – 40-ві роки хх століття, 50-ті роки – стиль «кул», після – «прогресів», надалі їх стає безліч: хад-боп, фрі-джаз, джаз-рок. Протягом хх століття джаз поширювався і розвивався, змінювалися його стильові напрями, але нікого з багатомільйонної аудиторії не лишив байдужим! На завершення нашого знайомства з джазом пропоную послухати голос «королеви джазу» - неперевершену Еллу Фіцджеральд. Слухання «Привіт, Доллі» у виконанні Елли Фітцджеральд. – На завершення теми ми поспіваємо. Це буде « Колискова» з опери Дж. Гершвіна « Поргі і Бесс». 5. Закріплення теми.
- Наша подорож добігла кінця. Підведемо підсумки. Що нового ви дізналися на уроці? Яку музику називаємо джазовою? Коли виник джаз? Що таке «біт» ?
Фрагментальне слухання музичного матеріалу уроку.
6. Домашнє завдання: підготувати презентацію « Мої музичні вподобання».
Тема уроку. Жанри образотворчого мистецтва. Натюрморт.
Мета: повторити з учнями жанри образотворчого мистецтва, виразити матеріальність через різнофактурну графіку при виконанні декоративного натюрморту,стимулювати креативність, розвивати творчу особистість, виховувати естетичні смаки.
Тип уроку: комбінований.
Сьогодні наш урок – подорож у світ жанрів образотворчого мистецтва. Відгадайте загадки.
Якщо бачиш на картині
Склянку чаю на столі
Чи компот в склянім графині,
Чи троянду в кришталі,
Може,й керамічну вазу
Або грушку,або торт,
Навіть все оце відразу,
Знай, що це є… натюрморт.
Якщо бачиш на картині
Намальована ріка
Чи ялинка в білій шубці
Чи на полі два бика
Може,навіть,на узліссі
Побудований шалаш
Звісно,ця картина зветься
Не інакше,як… пейзаж
Якщо бачиш, що з картин
Жінка дивиться на вас
Чи мужчина у камзолі,
Чи моряк,чи верхолаз,
Може,учень – першокласник,
Що трима в руках букет,
Знайте, діти, ця картина
Називається …портрет.
Якщо графік зобразив
Лицарів, що у поході,
Або війни чи стихію,
Що колись була в природі,
Чи принцес, чи королів,
Воїнів з мечем незвичним,
Жанр цей зветься…історичним
Ось ти бачиш на картині:
Вовк з вовчицею сидить,
Лев – цар звірів – у савані
З левенятами лежить.
Бачиш іншого ти звіра,
Що зовсім нам є незвичний,
Як назвати жанр робіт цих?
Жанр цей - …анімалістичний.
Смуток, радість і любов –
Графік все відображає,
І красу людей у праці
Він чудово розкриває.
Все, що діється навкіл,
Відтворить завжди готовий
Ці роботи потрапляють в жанр,
Що зветься …побутовий.
Не всі жанри є в цих загадках. Додайте ті, котрих немає.
- Міфологічний, релігійний, батальний. 3.Мотивація. – Сьогодні мова піде про натюрморт. Спробуємо зобразити його, використовуючи елементи графіки. 4.Навчально – пізнавальна робота.
В одному творі мистецтва інколи можуть поєднуватися риси, притаманні різним жанрам. Чи не найвідомішим жанром, що зображує світ речей, є натюрморт. Натюрморт – в перекладі означає «нежива природа», це зображення предметів побуту, оточуючих речей, скомпонованих в єдине ціле – композицію. Все, що зірвано, зрізано, але продовжує радувати око – все це є предметом натюрморту. Раніше натюрморти мали приховану алегорію: предмети мали символічне значення. Наприклад, зображення черепу повинно було нагадати про швидкоплинність життя. Але все ж таки натюрморт – це милування кухонними предметами, квітами, фруктами, атрибути мистецтва. Художники часто зверталися до цього жанру, у творчості деяких він посідає чільне місце. Давайте подивимося найбільш відомі творіння.
На мультимедійній дошці з`являються зображення картин: Поль Сезан «Персики та груші» (1895) , Анрі Матіс «Блакитна скатертина» (1909), П. Кончаловський «Бузок» (1939) , Віллем Клас Хеда «Натюрморт з шинкою і срібним посудом» (1649) , М. Врубель «Натюрморт зі свічкою» (1905). 4.1. Теоретико – аналітична робота.
- Я пропоную сьогодні малювати, але не просто натюрморт, а найважчу форму його виконання – графічне виконання. Фарби вам сьогодні не потрібні, лише прості олівці. Давайте згадаємо, що таке графіка?
- Графіка – це вид образотворчого мистецтва, основними виражальними засобами якого є штрих, лінія, пляма.
- Як ми вже знаємо, графічні твори виконуються не рідкими, а сухими матеріалами, такими, як олівець, пастель, сангіна.
Англійці називають графіку чорно – білим мистецтвом. Дехто вважає, що олівець – малоцікавий художній матеріал: сірий колір штрихів на папері, звичайно, не може зрівнятися з кольоровим розмаїттям живопису.
4.2. Підготовчі вправи. Повторення за вчителем виконавчих елементів. 4.3. Пояснення послідовності виконання завдання.
Користуючись правилом зображення контрасту, можна приступити до практичної частини заняття: створити композицію у вигляді натюрморту, використовуючи графічні елементи. Вчитель на дошці демонструє приклад роботи і результат.
5. Творча практична робота.
6.Підсумок уроку. Оцінювання робіт.
7. Домашнє завдання: квітковий натюрморт « Подарунок для мами».