Українська мова
Тема: Змінювання іменників за числинами: однина та множина
Мета: Ознайомити учнів з поняттям "число іменників", "однина", "множина", формувати вміння визначати число іменників, поповнювати словниковий запас слів, закріплювати вміння розпізнавати іменники за родами, формувати вміння, аналізувати, узагальнювати, робити висновки, вдосконалювати власне мовлення; розвивати вміння добирати іменники за родами і числами, зв'язне мовлення школярів, пізнавальну активність, інтерес до теми, що вивчаємо, виховувати любов до рідної мови, бажання здобувати знання.
Обладнання: Таблиця "Іменник", таблиця змінювання іменника за числами, підручник, картки для роботи в парах, слайди з зображенням предметів, ключі до завдань, ключі-бали за кольорами, макет світлофора.
Тип уроку: Інтегрований урок української мови та з основи здоров'я.
Хід уроку
I Організація класу.
Дзвоник всім дав нам наказ-
До роботи швидше в клас.
Попрацюем всі старано,
Щоб пройшов урок не марно.
-Над дошкою висять ключі трьох кольорів (червоний, жовтий, зелений). Що вони нагадують? (Світлофор) Чому? (кольори світлофора). Що вони означають? Червоний-зупинись, жовтий- зачекай (подумай), зелений-рухайся далі. Кожне завдання матиме свій ключ в залежності як ми його виконаємо.
II Актиуалізація опорних знань.
1. Хвилинка каліграфії
-Записати каліграфічно слово ключ
-Складіть речення з даними словами і запишіть його. При потребі змінюйте закінчення.
-Чому змінюємо закінчення? (Щоб слова в речені були зв'язані між собою).
-До якої частини мови належить слово клю?
ключ-зелений
2. Вправа "Мозковий штурм"
-Яку частину мови вивчаємо? (Іменник).
-На які питання відповідає? (Хто?Що?).
-На що вказує іменник? (На назву придметів).
-Які бувають іменники? (Власні, загальні, опредмечені).
-Чому власні іменники пишемо з великої літери? (Тому що вони є назвами річок, сіл, міст, кличками тварин, прізвища, імена, по-батькові).
-За чим змінюються іменники? (За родами)
-Як визначити рід іменників? (Треба до ч.р.-дібрати слова мій, він, до ж.р.-моя, вона, до с.р.-моє, воно).
ключ-зелений
III Оголошення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
-Скільки предметів означає ключ? (Один).
-Змініть слово так, щоб означали декілька предметів (Ключі).
-На сьогоднішньому уроці ми будемо змінювати іменник не тільки за родами, а й за числами "однина" й "множина", навчаємося їх розпізнавати.
IV Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.
1.Робота з таблицею
Іменник
Один Багато
Однина Множина
-Читання і запам'ятовування правила с.115.
ключ-
2. Диктант з "ключем"
-Записати іменники у дві колонки: вжиті в однині; вжиті в множині.
-У кожному іменнику підкресліть першу літеру. З цих літер прочитаєте народне прислів'я.
Доля, ножиці, екзамени, озеро, приклади, радощі, берег, радість, експеремент, дочка, обеліски, птахи, іграшка, абрикоси, дерева, ліс, олівець, експонати.
(Добре діло не пропаде)
3.Словникова робота
-Тлумачення слів: експеременти-
обеліски-
експонати-
V Первине закріплення вивченого матеріалу.
1. Робота за підручником (ст.114 вправа 275)
-Прочитайте текст, уставляючи пропущені букви.
-Що сталося з дівчинкою? Що принесла мама з магазину? Чим цікава була картина? Чому саме таку картину купила мама?
-Випишіть іменники спочатку однини, а потім множини.
2. Робота в парах.
-Записати іменники в однині і визначити рід.
1 пара 2 пара 3 пара
Речі- Зірки- Моря-
Воли- Ліси- Краплі-
Вікна- Поля- Гноли-
4 пара 5 пара 6 пара
Думки- Капелюхи- Листя-
Квіти- Дощі- Будинки-
Табори- Пташенята- Слова-
-Кожна презентує свої відповіді.
ключ-
3. Хвилинка відпочинку.
-Вітю, ти добре вивчив про однину та множину?
-Так.
-Тоді скажи: штани-це однина чи множина?
-Угорі-однина, а знизу множина.
-Чому Вітя дав таку незвичайну відповідь?
-В українській мові вживаються іменники які можуть вживатися тільки в однині або тільки в множині. Це-молоко, штани, двері, капуста і багато інших предметів.
V Фізкульт хвилинка
Зупинить навчання час,
Фізкультура у нас.
Руки, наче крила в птаха,
Що летить, не знає страху.
Вгору-вниз їх підіймало
І до верху підлітаю.
А тепер метелик я,
Рух дає мені життя.
До плечей згорну я руки.
Колові зроблю я рухи.
А голівкою покрутим-
Небезпек не має бути.
Відпочили всі ми гарно
Працюватимем старано.
VI Узагальненя і закріплення отриманих знань
1. Робота за вправою 276 ст.115.
-Прочитайте текст, розкриваючи дужки.
-Спишіть текст і визначити рід виділенних іменників.
-Виділені іменники запишіть у множині. Визначте закінчення.
Рябчик[](ч.р.)-рябчик[и], спальн[я](ж.р.)-спальн[і], вікно[о](с.р.)-вікн[а], тетерук[](ч.р.)-тетерук[и], кватирк[а](ж.р.)-кватирк[и], вихід[](ч.р.)-виход[и].
(Учні зачитують слова і пояснюють їх).
4. Робота в групах. Гра "Ланцюжок".
Грають три групи. Кожна відгадує по одній загадці. Виграє та команда, яка відгадає більше загадок і отримає ключ.
Завдання гри: Відгадати загадку, визначити рід, число іменників-відгадок, поясніть їх правопис.
-Зимою спить, а літом шумить. (Річка)
-Яке місто літає? (Орел)
-Не має ніг, а ходить, має вухо, а не чує. (Голка)
-Чорне сукно лізе у вікно. (Ніч)
-Не бджола, а гуде, не птах, а летить. (Літак)
-Без рук, без олівця, а малює без кінця. (Мороз)
-Що без дірки наливається? (Яблуко)
-Одна коняка тягне двадцять бричок. (Поїзд)
-У воді росте, а води боїться. (Сіль)
(Слова-відгадки супроводжуються малюнками)
ключ-
3.Лінгвістична вправа
-Дати коротку відповідь: якщо твердження прравильне говорите "Так", якщо з ним не згодні "Ні".
-Іменник це частина слова. (Ні)
-Іменники змінюється за родами. (Так)
-Іменники вживаються тільки в однині. (Ні)
-Іменник має два числа. (Так)
ключ-
VII Рефлексія
Вправа "Мікрофон"
* Сьогодні на уроці ми вчилися...
* Цікавим завдання було...
* Труднощі виникали коли...
* Тепер ми знаємо...
VIII Оцінювання учнів.
Підрахунок ключів отрманих за урок.
Наш світлофор хоче ще раз нагадати про його значення на дорогах.
-Кожен з вас працював на уроці і заслуговує на незвичайний ключ. Оцініть свою роботу і вибиріть ключ з відповідним балом.
IX Домашнє завдання
Вправа 271 с. 116, на с.115 вивчити правило.
БЕЗПЕКА НА ДОРОЗІ - БЕЗПЕКА ЖИТТЯ
В КРАЇНІ ДОРОЖНІХ ЗНАКІВ
виховний захід для учнів 1 - 4 класів
Петрик: Ой, набридло ж мені, набридло
Пішки все ходити,
Самокат я змайстрував
І буду на ньому летіти.
З гірки мчиться, мчиться
Сам мій самокат.
Аварія (із-за рогу). А якщо зумієш за машину причепитися-він і гору їхати рад.
Петрик: Хто це? (Озирається навкруги).
Аварія (виходить).
Я з порушниками дружу,
Біди їм, які хочеш, находжу.
Я багато погуляла-
Побачила світ.
Накоїла я чимало бід.
Петрик. Ви щось сказали, бабусю?
Аварія. Я? А... Так-так! Який хороший хлопчик! (До глядачів). Жаль, що ще не перебинтований. (До Петрика). Я говорила, що ти дуже гарно їздиш. Молодець!
(Стрибнула на самокат і кричить).
Давай! Давай поперек вулиці! Давай! (Падають).
Петрик. Та хто Ви така?
Аварія. Я! Ніби не знає! Сміливий, спритний-справжній порушник. Давай руку! Ми з тобою друзі. Ходімо зі мною. Зі мною ти не пропадеш.
Петрик. З вами? Та через Вас ледь у аварію не потрапив.
А... Так... Ви... Як я зразу не збагнув! Аварія!!!
Аварія. Так!
Петрик. Я не піду з вами.
Аварія. Ну, добре, до скорої зустрічі.
(Заходить знак "В'їзд заборонено").
Знак. Ну що, Петрику, хороша бабуся? А ти ж з нею ледь не подружився.
Петрик. Ой, де це я? У мене тут немає друзів.
Знак. Це ти дарма.
Петрик. Згадав, вас я бачив у нас на воротах, щоб машини у двір не заїджали.
Знак. Так, так, уже 20 років, 3 місяці, 4 дні вишу, навіть заіржавів.
А це твої вірні друзі.
(Наближаються знаки).
Петрик. Мої?
Знак. "Інші небезпеки". Що я вам говорив? Що? Він навіть не знає, як нас звуть.
Петрик. Взагалі я вас десь бачив. Тільки не згадаю де.
Знак. Браво! Браво! Чому ти так втікав від свого будинку? Чому нас не слухаєш? Їхав на самокаті по проїжджій частині вулиці. Зв'язався з цією старою. Запам'ятай, тебе не можна випускати на вулицю. Ти небезпечний для оточуючих.
Петрик. А де це я, можна дізнатися?
Світлофор:
Зелений. Можна.
Червоний. Не можна.
Жовтий. Можна-не можна.
Петрик. Нічого не розумію. Я... Я зрозумів. Ви-світлофор.
Знак "Обережно-діти!". А ти знаєш, як нас звуть?
Знак ''Рух на велосипедах заборонено''. Адже і у нас імена є.І ми хочемо стати твоїми друзями.
Петрик. Хто ж мене навчить?
Світлофор: Червоний. Дивлюсь червоним оком -
Велю зупинитись я.
Жовтий. А блисне жовте око -
Іти не поспішай.
Зелений. Увага - і зелений
Привітно замигтів.
Він колір найдобріший,
Щасливої путі!
Світлофор. Ходімо зі мною,Петрику.
Петрик. А знаків дуже багато?
Світлофор. Та десь близько сотні. Є попереджувальні знаки, є заборонні, є наказові, а є навіть знаки сервісу. З деякими з них ти зараз познайомишся.
А зараз, Петрику, дивися. Цей знак для пішохода дуже важливий.
Знак ''Пішохідний перехід''. У міські наші нетрі
Заскочили чудо-зебри.
Петрик. Знаю, знаю. Це пішохідний перехід.
Знак. Проходь же обережно,
Свій кожен крок узгодь.
І тільки там, де можна,
Ти вулицю уважно переходь.
Петрик. Я все зрозумів.
Світлофор. Ходімо далі, Петрику. І запам' ятай:
І проспекти, і бульвари -
Всі шумливі в наші дні,
Ти проходь по тротуару
Лиш по правій стороні.
Петрик. Подивіться, з отим знаком, дена трикутнику зображені діти, я вже знайомий.
Знак ''Обережно - діти''. Молодець, Петрику. Я попереджувальний знак '' Діти''. Мене установлюють біля шкіл, дитсадків, дитячих парків. Водії і пішоходи тут повинні бути особливо обережні. Зрозумів, Петрику?
Петрик. Так. Дякую.
Світлофор. Ходімо, Петрику. Зверни увагу на заборонний знак ''Рух на велосипедах заборонено''.
Петрик. Я вже знайомий з цим знаком.
Знак. Я дуже радий, Петрику, що ти запам' ятав мене.
Петрик. Подивіться, он на знакові зображений велосипед.
Знак '' Велосипедна доріжка'' . Добрий день , хлопчику. Який ти уважний. Я вказівний знак і показую, що на велосипедах по вулицях дозволяється їздити лише тим, кому виповнилося 14 років.
Знаки. З нами дуже легко подружитися, і ми дуже вірні друзі, якщо нас не забувають. Ми ніколи не залишаємо своїх друзів: ні в дощ, ні в сніг, ні в мороз, в спеку, навіть в туман. Ніколи!
Аварі.
Іди, іди до мене, хлопчику.
Я з порушниками дружу,
Біди їм, які хочеш, находжу.
Я багато погуляла-
Побачила світ.
Накоїла я чимало бід
Петрик.
Я більше не порушник.
І з вами знатися не буду.
Знаки. Браво, Перику! Молодець!
(до Аварії). А ви йдіть звідси. Ви тут зайва.
Аварія. Ох, вредні які! Скрізь улізуть! Із самого ранку жодного порушника. Поговорити і то ні з ким.
Іду, іду, але ви ще почуєте про мене...
Петрик (підходить до Світлофора і знаків). Ви мої справжні друзі. Спасибі вам всім, спасибі. До побачення.
Знаки. До побачення, Петрику. До зустрічі!
Творчі завдання як засіб формування інтелектуальної культури молодшого школяра
з досвіду роботи
Сучасне суспільство змінються досить швидко, важко прогнозувати навіть найближче майбутнє. Тему неможливо передбачити, які знання можуть знадобитися дитині в її позашкільному житті. З огляду на це перед учителем початкових класів, першочерговим має стати завдання не накопичення дитиною інформації, а розвиток мислення, вміння аналізувати ситуацію, планувати свої дії на кілька кроків вперед, адекватно оцінювати результати, самостійно добувати і переробляти інформацію, перетворюючи знання в інструмент пізнання інших видів діяльності, вміння конструктивно взаємодіяти з іншими, тобто завдання такого виконання особистості. Саме в процесі інтелектуального виховання відбувається формування інтелектуальної культури особистості.
Інтелектуальна культура-це характеристика діяльності людини у сфері мислення, у процесі якої здійснюється взаємодія з навколишнім світом, іншими людьми, а в результаті відбувається творення чогось нового на об'єктивному чи суб'єктивному рівні. Нові суспільно значущі матеріальні і духовні цінності є об'єктивним рівнем новизни. Створення нового на суб'єктивному рівні-це "відкриття", які людина робить для себе. Такі "відкриття" пов'язані з розвитком, самореалізацією самої людини. Кожна дитина споможна створювати нове на суб'єктивному рівні. Тому необхідно так організувати навчально-виховний процес, щоб діти самі відкривали для себе нове (правило, закономірність, властивість) доводячи висунуті гіпотези, активно спілкуючись, радячись між собою та з учителем.
З метою формування інтелектуальної культури молодого школяра необхідно будувати кожний урок як урок мислення-спілкування, де істина полягає як суперечка, тобто як проблемно-пошуковий діалог. У цьому полягає діяльнісний підхід до визначення поняття "інтелектуальна культура".
Працюючи довгий час над своєю темою насичую свою діяльність переспективними методами навчання молодших школярів, у своїй роботі використовую елементи проблемного, розвивального, проектного, інтерактивного навчання, програмі особистісно орієнтованого навчання.
Серед цього розмаїття педагогічних освітніх новацій особливої уваги надаю особистісно оріжнтованому навчанню, що і визначає провідну пробелму моєї роботи-формування загальномовленнєвих умінь і навичок засобами особистісно-орієнтованого спілкування.
На уроці намагаюся організувати самостійно-пошукову діяльність, кооперативні форми співробітництва, моделювання ситуацій, включаю школярів у процес проектування уроків, практикую вмкористання індивідуальних творчих проектів школярів, значної уваги надаю інтерактивним формам роботи.
Залучаю кожного учня до пізнавальної діяльності, до пошуку істини, спонукаю до розвитку своїх інтересів і уподобань, бо на мою думку, саме інтереси і мотивація-основні фактори успішного навчання. Це поєднується з розвитком логічного і асоціативно-образного мислення, спільним розв'язанням проблемних ситуацій, навчанням діалогу.
Усвідомлюючи, що словесна творчість-могутній стимул духовного життя дитини, високоефективний засіб її розвтику, джерело натхнення в оволодінні мовленнєвою культурою, надійний чинник самоствердження особистості, намагалося, щоб кожен урок не проходив без роботи учнів, пов'язаної зі збагаченням словникового запасу молодших школярів. Завдяки використанням інноваційних технологій, інтерактивним методам і формам навчання будуємо сучасний урок так, щоб завдання уроку стимулювало інтелектуальну активниість і пошукову діяльність молодшого школяра, що дає можливість самореалізуватися кожній дитині.
Презентація до уроку
літературне читання
з використанням інтернет-ресурсів
Тема: Сергій Пантюк "Пан Перевертас"
Скринька казок народів світу
Хто міняє, той не має
Тема: Казка "Міньба".
Мета. Вчити учнів ділити текст логічно завершені частини, добирати заголовки до них, вчити виділяти головне з прочитаного, давати характеристику головним дійовим особам, порівнювати вчинки та поведінку персонажів, розширювати кругозір дітей; розвивати читацькі навички, пізнавальні інтереси, уміння читати текст в особах; виховувати спостережливість, мовний етикет та культуру спілкування.
Обладнання. Картки з текстовими завданнями, малюнки, індивідуальні картки, назви студій.
Тип уроку. Урок-телепередача.
Хід уроку
I. Організаційний момент. Мотивація навчальної діяльності.
-Доброго дня! (Діти вітаються і сідають.)
-Вітаю всіх на телеканалі "2" у студії "Казкова вітальна".
-В ефірі дитяча програма "Гостини у казки".
-Сьогоднішня наша передача монтуватиметься у різних телестудіях. Отож, ви побачите...
-розвиток навичок читання з "Комп'ютерної студії";
-цікаву інформацію зі студії "Інформаційної";
-експрес-опитування зі студії "Свобода";
-зразкове читання зі студії "Юний диктор";
-ознайомлення з новою казкою зі студії "Новини".
Якщо ви бажаєте бути справжнім актороми, працюватимемо за всіма професійними вимогами. Адже актори, ведучі повинні багато читати, швидко орієнтуватися у запропонованих текстах, чітко і виразно промовляти слова, бо їх не тільки бачать, а й чують. Зйомки розпочинаються.
II. Робота над вдосконаленням виразності, правильності читання.
-До роботи запрошую студію "Комп'ютерну".
-Пропоную зробити зарядку для нашого мовного апарату.
1. Чистомовка.
Єць-єць-єць - довговухий заєць ніс хліба окраєць,
ця-ця-ця - добиралась до зайця хижа лисиця.
Ни-ни-ни - дикі кабани,
ли-ли-ли - всі жолуді з'їли.
Ед-ед-ед - бджоли виробили мед.
Їв-їв-їв - а ведмідь його весь з'їв.
2. Розчитування за таблицею Шульте.
3. Вправа на розширення кута зору.
-Діти читають слова, надруковані на двох половинках аркуша і розсунуті на максимальну відстань.
-Яке слово "зайве"? Чому?
КАЗ КА
КАЗ КАР
КАЗ КОВИЙ
КАЗ ИТИСЯ
КАЗ ОЧКА
III. Перевірка домашнього завдання (казка "Лисичка-сестричка"). Робота в студії "Свобода".
1. Цей твір - це....
а) казка; б) оповідання; в) легенда.
2. Головний герой:
а) Лисичка; б) Курочка; в) Гусочка.
3. За качечку віддали....
а) ягня; б) гусочку; в) невістку.
4. Що украла Лисичка?
а) Гусочку; б) ягня; в) курочку.
5. Хто сміявся з лисиці?
а) Невітска; б) зайці; в) собака.
Вибіркова первірка: а, а, б, в, б.
(Для оцінювання домашньго завдання можна запропонувавши вибіркове читання казки "Лисичка-сестричка".)
IV. Повідомлення теми уроку. Робота над казкою.
-Сьогодні ми продовжимо роботу над казкою.
Вашій увазі пропоную російську народну казку "Міньба".
1. Робота над темою уроку в студії "Новини".
-Слухайте, міркуйте та стежте, чому назва казки "Міньба".
2. Читання вчителм 1 і 2 частин.
3. Зразкове читання зі студії "Юний дкитор".(Учні продовжують читати казку.)
-Отже, запитання до всіх респондентів (це ті, кого запитують). Чому такий заголовок у цій казкі?.
4. Словникова робота.
Міньба - обмін.
Крамар - торгівець
Коробейник - мандрівний крамар, що розносив по селах у коробі дрібний товар.
Метнувся - побіг.
Чвалаєш - йдеш.
5. Перевірка первинного сприймання.
-Хто герої цього твору?
-Чи схвалюєте ви вчинки діда? Чому?
6. Робота в парах.
-З'ясуйте, скільки частин в тексті. Придумайте назві кожній із них.
-Розкажіть за малюнками, в якій послідовності здійснював міньбу дід.
7. Храрктеристика дійових осіб. Підготовка до читання в особах.
-Під час ефіру можуть статися непердбачені ситуації - то матеріал не встигли підготувати, то виникли проблеми з технікою. Тоді диктор має рятувати ситуацію. Якщо він добре знає текст, то без жодної проблеми закінчить ефір. Пропуную і вам попрацювати з текстом.
Працюють усі в студії.
-Як треба читати слова діда? (Стримано, впевнено.)
-Як треба читати слова інших міняйл? (Улесливо, хитро.)
-Як треба читати слова автора? (Розповідним тоном.)
8. Читання казки в особах.
9. Робота з зошитом (с. 22-23).
V. Підсумок уроку.
-Завершується наш ефір "Гостини у казки". То в якої казки ми побували в гостях? На яку українську казку вона схожа? Чим?
-Чи підходять до змісту казки подані прислів'я? Доведіть свою думку.
Міньба одному корисна.
Проміняв бика на індика.
-Так, не даремно в народі кажуть: "Казки маленькі, а розуму в них багато". Ефір завершено. Ваші оплески.
Виховний захід
"Рідненька матінка моя, ти як небесна зірка"
Сніжок на сонці тане, Березень сміється
Повітря запашне! І мороз несе
Сьогодні в мами свято- Мамам в подарунок
Велике, весняне! Сонечко ясне!
Виховна година
Вибуховонебезпечні предмети
Протимінна безпека
У зв'язку з військовими діями на Сході України у деяких регіонах країни почастішали випадки ураження населення, зокрема дітей, вибухонебезпечними предметами та мінами.
Міни і вибухонебезпечні предмети забрали і скалічили безліч людських життів. Цей жах триває і зараз.
Декілька загиблих щороку - трагічна реальність. Гинуть дорослі, намагаючись здати небезпечну знахідку до пункту прийому металобрухту аюо при спробі розібрати пристрій з метию отримати вибухову речовину; гинуть діти, які з цікавості підкладають боєприпаси у багаття.
Натрапити на небезпечну "іграшку" можна практично скрізь: у лісі, у старому окопі, на свіжозораному полі, на власному городі й навіть на вулицях міст. І якщо вибухові пристрої серійного зразка легко розпізнати за зовнішнім виглядом і діяти відповідно до ситуації, то саморобну вибухівку, що може з'явитися на вулицях міст і селищ, розпізнати набагато складніше. Небезпека терористичних актів, від яких не застрахована жодна країна світу, робить питання поводження іх невідомими, залишеними без жогляду речами украй актуальним.
Годинна спілкування
Моя професія
Виховна година
Тема: Державні символи України
Присвячено до 100-річчя Державних символів України.
Моє ім'я - Батьківщина,
Лелеки легке крило.
Моє ім'я - Ураїна
І сонечка тепло.
Моє ім'я - Вишиванка,
Я - хрестик на полотні.
Моє ім'я - синє небо,
Я сонях мамині під ним.
Тіна Кароль, Микола Бровченко
Державні символи України
Гімн Прапор Герб
найголовніша офіційна емблема символ влади
пісня країни, держави, що символізує емблема держави.
яка виконується її незалежність
під час проведення
державних, і соціальних
і урочистих заходів.
Можна вибрать друга і подуху брата,
Та не можна рідну матір вибирати,
Можна все на світі вибирати, сину,
Вибрати не можна тільки Батьківщину.
М. Симоненко