Урок – практикум в 11 класі
Тема: Правопис складних слів.
Мета: Повторити навчальний матеріал; систематизувати й поглибити знання учнів про написання складних слів, а саме: іменників, прикметників, прислівників; сприяти зміцненню навичок правопису складних слів разом і через дефіс, пояснювати за допомогою орфографічних правил; удосконалювати навички оперативного темпу роботи; розвивати творчий потенціал учнів; прищеплювати десятикласникам любов до рідної мови.
Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.
Методи й прийоми: інтерактивні технології „Аукціон знань”, робота в групах, в парах, взаємоперевірка, робота з таблицею, різні види диктантів.
Обладнання: мультимедійний проектор, картки, таблиці.
Епіграф
Вивчайте, любіть свою мову,
Як світлу Вітчизну, любіть.
В. Сосюра
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності учнів.
1. Організаційний момент.
2. Оголошення теми, мети, епіграфа уроку.
3. Слово вчителя:
В.О.Сухомлинський зазначав, що „слово – найтонше доторкання до серця, воно може стати і ніжною запашною квіткою, і живою водою, що повертає віру в добро, і гострим ножем, і розжареним залізом, і брудом”. Щоб слово було могутнім інструментом у наших руках, ми повинні повсякчас удосконалювати й збагачувати нашу мову. Тому зараз і повторимо правопис складних слів.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
А я хочу запропонувати вам взяти участь в аукціоні знань. Хто знає, що таке аукціон?
Аукціон – прилюдний продаж товарів, майна, причому власником їх стає той, хто дає за них найбільшу суму.
Отже, грошовою одиницею на нашому аукціоні будуть ваші знання. За кожну правильну відповідь ви отримаєте один бал. У будь-якому бізнесі існує конкуренція. Тому, щоб отримати гарну оцінку, треба перемогти своїх конкурентів. Пропоную конкурентну боротьбу. Але треба з’ясувати, що таке конкуренція.
Конкуренція – суперництво, змагання, боротьба за найбільші переваги, вигоди для досягнення своєї мети.
Отож починаємо.
1. Що вивчає словотвір?
2. Які основні способи словотворення в українській мові?
3. Який спосіб словотворення називається складанням?
4. Як творяться складні слова?
5. Як пишуться складні іменники?
6. Назвіть основні правила написання складних прикметників?
7. Як пишуться складні прислівники?
Нам трапилася нагода використати щойно відновленні в пам’яті теоретичні знання на практиці. Проведемо лінгвістичну розминку.
Орфографічна хвилинка.
Яка відмінність у написанні складних слів?
1. Жовто/зелений, жовто/гарячий.
2. Два/поверхи, дво/поверховий.
3. Техніко/економічний, суспільно/корисний.
4. Військово/морський, військово/зобов’язаний.
5. Народно/визвольний, народно/поетичний.
6. По/третє, по/троє.
7. Де/інде, десь/ інде.
8. По/українському звичаю, по/українському заспівали.
9. Без/ вісти, без/ відома.
10. Пів/аркуша, пів/ями, пів/ Європи.
ІІІ. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу.
2. Робота з текстом.
1. Прочитайте виразно текст.
СТЕП
Весна. Густа смарагдова повінь геть затопила долини, (круто)гори. На гребні того зеленого шумовиння набігло, збилось (до)купи, красується, грає буйне (різно)цвіття: чебрець, шавлія і м’ята, (густо)червоний воронець, (біле)біле (ромен)зілля, (сріблясто)синяві безсмертники, тремтить, хвилюється (ніжно)густа димчиста ковила. Про щось своє, таємниче шепочуть її гойдливі плеса… А ген вимчали з вибалків, сплелися кущуватий типчак, васильки, катран, березка й кульбаба.
Нема (кінця)краю хвилястому, з (горбами)перекатами, буйно розлогому степу. Просторо. Яруги, низини, продовгуваті гористі гребні. Розкинулись байраки, широкі тернові зарості, бовваніють оповиті (прозоро)сивою млою, могили. Стоять на них, вгрузаючи в землю, мовчазні, таємничі кам’яні баби – свідки кочових стоянок скіфів, половців. Тут їхні полщина місили степ, випасали коней, летіли в скажених кривавих (герцях)бойовищах, полонили (тисячо)версті простори і невідомо де зникали.
І зникли. Тепер мчать табуни (прудко)ногих сайгаків, кружляють вовчі зграї, ночами брешуть (черлено)хвості лисиці, а з півдня, з Криму, забігають по людське добро і ясир хижі татарські орди.
Степ. Степ. Дивний, необжитий край.
2. Визначте тип та стиль мовлення, тему й основну думку.
Щоб роботу з текстом виконати швидше, поділимося на три групи.
3. Робота в групах.
І група.
Виписати з тексту складні прикметники, розподілити їх на групи за способом написання, дібрати аналогічні приклади. Зробити словотвірний розбір слова безмірний.
ІІ група.
Виписати з тексту складні іменники. З одним із них скласти речення і зробити синтаксичний розбір.
ІІІ група.
Виписати з тексту складні прислівники, дібрати до них синоніми. З одним із них скласти речення.
3. Словниковий диктант.
Чорнозем, зірвиголова, шестиденка, півмісяця, полумисок, напівтемрява, пів-Дніпра, пів’яблука, радіокомітет, щастя-доля, екс-чемпіон, українсько-російський, військовополонений, віце-президентський, червоногарячий, кисло-солодкий, північно-східний, західноукраїнські землі, історико-культурний, вищезазначений, легкоатлетичний, спідлоба, внічию, день у день, по-латині, по-українському, аби-то, як-небудь, пліч-о-пліч, як-не-як, честь честю.
4. Завдання з ключем.
Робота в групах (самоперевірка).
І група.
Випишіть слова в дві колонки: 1) ті, які пишуться разом; 2) ті, які пишуться через дефіс.
Взаємо/допомога, світло/жовтий, давньо/руський, хмаро/чос, очеретяно/солом’яний, синювато/сірий, чорно/бривий, стеблина/билина, дизель/мотор, електро/двигун, жовто/гарячий, яскраво/червоний, одно/денний, сухо/жилля, сяк/так.
У кожному слові підкресліть другу від початку букву. З них прочитаєте другу частину прислів’я:
„Не кайся рано вставати, а ...”.
ІІ група.
Випишіть слова в дві колонки: 1) ті, які пишуться через дефіс; 2) ті, які пишуться окремо.
Один/однісінький, тишком/нишком, з/ніг/на/голову, кінець/кінцем, вчора/звечора, як/не/ як, більш/менш, нога/в/ногу, всього/на/ всього, вгору/глянь, старий/престарий, лютий/прелютий, досить/давно.ж
У кожному слові підкресліть другу від початку букву. З цих букв прочитаєте перші два слова з вислову О.Гончара: „... ... хизуватись”.
ІІІ група.
Запишіть прикметники в такому порядку: 1) ті, що пишуться разом; 2) ті, що пишуться через дефіс.
Східно/слов’янський, сто/метровий, свіжо/зелений, осінньо/зимовий, добро/чинний, темно/синій, східно/європейський, холодно/кровний, озерно/болотний, сніжно/білий, багряно/червоний, оче/видний,
сталево/сизий, червоно/гарячий, кисло/солодкий.
У кожному слові підкресліть другу від початку букву. З цих букв прочитаєте до кінця прислів’я:
„Добре того вчити, ... ”.
5. Цікаве мовознавство.
Лінгвістична гра „Незвичайні кільця”.
6. Творче конструювання.
Від основ поданих слів утворити складні слова. Пояснити написання за допомогою правил. Одне слово уведіть в речення, ускладнене однорідними членами.
Життя, радість; фізика, математика; чорний, брова; картопля, саджати; крига, ламати; політика, економіка; широкий, плечі; кіно, палац; фото, альбом; народ, знати; прем’єр, міністр; різні, кольори; поле, захищати; любити, волю; п’ять, днів; північ, захід; права, рука; сліпий, глухий, німий.
7. Робота з таблицею.
Кінець/кінцем, честь/честю, на/гора, довго/таки, десь/інде, по/честі, в/смак, до/вподоби, на/жаль, ні/нащо, по/троє, все/одно, один/одинцем, по/людськи, сяк/так, де/небудь, тим/часом, всього/на/всього, з діда/прадіда, раз/у/раз, врешті/решт, до/дому, від/тепер, вряди/годи, по/одинці, ні/на/гріш, до/речі.
8. Орфографічна правка.
Прочитати слова і з’ясувати, чи всі вони відповідають орфографічним нормам. Записати правильні варіанти, аргументуючи свій вибір.
Навчальновиховний, західно-українські землі, суспільнонеобхідний, гіркуватосолоний, глухо-німий, сніжнобілий, військовоспортивний, загально-освітній, біло-сніжний, жовтоблакитний, лісо-степовий, мініспідниця, перекоти поле, восновному, рік-у-рік, на гора, десь інколи, все-одно, до тепер.
ІV. Підсумок уроку.
Робота в парах. Взаємоперевірка.
Тести
1) Орфографічну помилку допущено в слові:
А) щороку
Б) до схочу
В) довкола
Г) догори
2) Позначте рядок прислівників, кожен з яких пишеться разом:
А) (з) далеку, (на)(пів) дорозі, (без) відома;
Б) (на) сході, (без) вісти, (за) вчасно;
В) (після) завтра, (без) перестанку, (до) вподоби;
Г) (з) гарячу, (в) волю, (на) самоті;
3) Позначте рядок складних слів, кожен з яких пишеться через дефіс:
А) (південно) східний, (м'ясо) молочний, (свіжо) зрубаний;
Б) (наукова) дослідний, (сіро) голубий, (вище) викладений;
В) (аграрно) сировинний, (жовто) блакитний, (східно) слов’янський;
Г) (кисло) солодкий, (пів) Києва, (електронно) обчислювальний;
4) Позначте рядок прислівникових сполук, кожен з яких пишеться окремо:
А) (до) лиця, (уві) сні, (до) сьогодні;
Б) (на) віку, (що) години, (в) зимку;
В) (на) самоті, (на) поготові, (до) ладу;
Г) (на) зло, (в) літку, (за) рахунок;
5) Позначте рядок, у якому всі прислівники мають однаковий спосіб написання:
А) (до) нині, (на) півдорозі, (не) підсилу;
Б) (в) міру, (без) відома, (на) довго;
В) раз /у/ раз, (до) речі, з дня (на) день;
Г) (до) схочу, (по) моєму, (до) волі;
6) Разом пишуться всі слова в рядку:
А) напів/автомат, авіа/промисловість, режисер/постановник;
Б) північно/кримський, міні/автомобіль, навчально/виховний;
В) одно/разовий, давньо/український, загально/державний;
Г) жовто/гарячий, жовто/блакитний, жовто/дзьобий;
7) Позначте словосполучення з прислівником, який пишеться через дефіс:
А) (на) зимовому саду;
Б) зробив (по) своєму;
В) їхав (по) полю;
Г) проїхали (по) іншому мосту;
8) Позначте рядок, у якому всі прислівники та прислівникові сполуки мають одинаків спосіб написання:
А) (до) пізна, (на) нівець, (на) одинці, (на) самперед;
Б) віч (на) віч, пліч (о) пліч, де (не) де, сам (на) сам;
В) (в) поперек, (до) тла, (на) прекір, (тим) часом;
Г) (до) нині, (на) призволяще, (о) півночі, (до) побачення;
V. Домашнє завдання.
Написати твір-мініатюру на тему: „Мандрівка стежками рідного краю”, використовуючи складні слова.
VI. Оцінювання.
У кожного з вас є картка самооцінювання. Оцініть свою роботу на уроці.