Projekt Financijska pismenost
U mjesecu ožujku Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga (HANFA) prihvatila je naš projekt – Financijska pismenost koji sadrži aktivnosti za 1. i 2. razrede svih obrazovnih programa te 3. i 4. razrede ekonomske struke. Zbog epidemioloških uvjeta provedba projekta odgođena je za ovu školsku godinu. Provode se samo aktivnosti koje su u skladu s preporukama HZJZ.
Dana 20. listopada 2020., predstavnice Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga gospođa Anja Tkalčević i gospođa Branka Bjedov Kostelac, koristeći platformu Cisco Webex Meetings, održale su online edukaciju – interaktivno predavanje i kviz znanja, za učenike 3. b ekonomske.
Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga (HANFA) je nadzorno tijelo u čiji se djelokrug i nadležnost ubraja nadzor financijskih tržišta, financijskih usluga te pravnih i fizičkih osoba koje te usluge pružaju.
Učenici su naučili više o radu i ovlastima HANFE, njenim glavnim aktivnostima usmjerenim na gospodarske subjekte i potrošače, važnosti financijske pismenosti, kao i edukativnom portalu „Novac za sutra". Portal je namijenjen svima koji žele odgovorno razmišljati o novcu, upravljati svojim životnim standardom i planirati svoju budućnost.
Naučeno tijekom interaktivnog predavanja vrednovano je putem Kahoot kviza, a tri učenika s najboljim rezultatima nagrađena su prigodnim poklonima.
Online aktivnost predstavlja prvo u nizu edukacija koje će biti provedene tijekom školske godine 2020./2021. s naglaskom na važnost financijske pismenosti mladih te upoznavanja mladih s pojmovima povezanim s financijskim tržištima, subjektima koji djeluju na njima te financijskim proizvodima i uslugama.
Financijska pismenost – donacija udžbenika
Uspješna i kontinuirana suradnja od 2018. godine na provođenju nacionalnog projekta Europski kviz o novcu u organizaciji Hrvatske udruge banaka (HUB) u suradnji sa Štedopisom, Institutom za financijsko obrazovanje uz pozitivnu ocjenu Agencije za odgoj i obrazovanje povodom Europskog tjedna novca, kao i provođenje Anketa o financijskoj pismenosti i ostalih tematskih aktivnosti, rezultirala je novim pozitivnim vijestima za našu školu.
Dobili smo vrijednu donaciju 198 primjeraka udžbenika Moj novac, moja budućnost – udžbenik o osobnim financijama za srednje škole u izdanju ŠTEDOPISA Instituta za financijsko obrazovanje. Autorice udžbenika su profesorice Ekonomskog fakulteta u Zagrebu Marijana Ivanov, Dajana Barbić i Andrea Lučić.
Udžbenik odgovara na pitanja kako odgovorno upravljati svojim novcem, štedjeti više, a trošiti manje te kako pametno ulagati.
Donirani udžbenik sastavni je dio projekta Financijske pismenosti koji provodimo u našoj školi s ciljem podizanja financijske pismenosti mladih.
Financijska pismenost – online edukacija
Nastavljena je provedba našeg projekta – Financijska pismenost u suradnji s Hrvatskom agencijom za nadzor financijskih usluga (HANFA) koja uključuje i online aktivnosti s naglaskom na važnost financijske pismenosti mladih te upoznavanja mladih s pojmovima povezanim s financijskim tržištima, subjektima koji djeluju na njima te financijskim proizvodima i uslugama.
Predstavnice Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga gospođa Branka Bjedov Kostelac i gospođa Anja Tkalčević, 27. listopada 2020., koristeći platformu Cisco Webex Meetings, održale su online edukaciju – interaktivno predavanje i kviz znanja, za učenike 4. b razreda ekonomske struke.
Učenicima su prezentirane dvije teme – tržište osiguranja i tržište kapitala.
Poseban naglasak stavljen je na ulogu HANFE koja provodi nadzor tržišta osiguranja (zakonitosti poslovanja subjekata nadzora) s ciljem zaštite interesa osiguranika, odnosno korisnika osiguranja, pridonosi stabilnosti financijskog sustava, provodi postupak licenciranja i provjeru stručnih znanja.
Učenici su učili o sudionicima tržišta kapitala i njihovoj djelatnosti, Zakonu o preuzimanju dioničkih društva te Zakonu o tržištu kapitala koji uređuje područja od osnivanja fondova do zabrane zlouporabe tržišta.
Naučeno tijekom interaktivnog predavanja vrednovano je putem Kahoot kviza, a tri učenika s najboljim rezultatima su nagrađena prigodnim poklonima.
Financijska pismenost - Mirovinski sustav
Predstavnice Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga gospođa Branka Bjedov Kostelac i gospođa Anja Tkalčević, 16. ožujka 2021., koristeći platformu Cisco Webex Meetings, održale su online edukaciju – interaktivno predavanje i kviz znanja, za učenike 3. b razreda ekonomske struke. Učenicima je prezentirana tema – Mirovinski sustav.
Hrvatski mirovinski sustav sastoji se od triju stupova mirovinskog osiguranja. Prvi stup i drugi stup su obvezni, a treći stup nastaje svojevoljnom štednjom u dobrovoljnom mirovinskom fondu. Za razliku od štednje u obveznom mirovinskom fondu, odluka o dobrovoljnoj mirovinskoj štednji osobna je odluka.
Odabir obveznog mirovinskog fonda – 2. stup ovisi o specifičnim osobnim ciljevima i vremenu koje osobi preostaje do mirovine. Dio edukacije odnosio se na kategorije obveznih fondova (A, B i C – ovisno o riziku) i promjenu obveznog mirovinskog fonda. Poseban interes učenika bio je usmjeren na informacije o dobrovoljnim mirovinskim fondovima (otvoreni i zatvoreni), prospektu dobrovoljnog mirovinskog fonda te tržišnim pokazateljima i uvjetima za korištenje ušteđenih sredstava.
Učenici su stekli nova znanja vezana uz ulogu HANFE u procesu licenciranja, nadzora, izdavanja odobrenja za rada mirovinskog fonda, kao i o izvješćivanju šire javnosti i zaštite potrošača.
Naučeno tijekom interaktivnog predavanja vrednovano je putem Kahoot kviza, a tri učenice s najboljim rezultatima nagrađene su prigodnim poklonima.
Danijela Puhanić, prof.