українська література

КК-20

11-klas-ukrajinska-literatura-avramenko-2019 (1).pdf

11.02 2022 р.

Урок 26. "Київські неокласики". Група "київських неокласиків". Максим Рильський. Різногранний творчий шлях М. Рильського, рання творчість.

Опрацювати матеріал за посиланням zno.if.ua/?p=6331 або с. 35,36; 37-39 підручника, скласти конспект за творчістю неокласиків і біографією письменника.

Перегляньте відео.

Додаткова інформація за посиланням dovidka.biz.ua/maksim-rilskiy-biografiya-korotko/ .

15.02 2022 р.

Урок 27. Максим Рильський. Захоплення красою й величчю світу("Солодкий світ!.."). Сонет "У теплі дні збирання винограду" - вишуканий зразок неокласичної інтимної лірики.

Прослухайте поезії.

Лірика Максима Рильського — поетичний універсум, який сягає античних і сучасних часів, Всесвіту і Романівки. Його твори пройняті щирим ліризмом, життєствердною мудрістю, любов’ю до людини. Це зумовило оригінальну поетику Рильського: лаконізм і ліризм вислову, гнучкість образів, яскравість епітетів, досконалість поетичної форми, витонченість почуттів, широкий погляд на світ і людину. Неокласик прагнув по-своєму відповісти на питання поезії і сучасності, мистецтва і життя. У своїх поезіях Рильський свідомо намагається уникнути політичних тем, заглиблюючись у красу природи України, життя звичайних людей. Особливістю його індивідуального стилю є виняткова мелодійність, музичність вірша, багатство тропів. Тема взаємин людини і природи — одна з ключових у творчості Максима Рильського. Він представив свою художньо-філософську картину світу, пройняту любов’ю до життя, відчуттям єдності ліричного героя з навколишнім світом. Красу людини та її почуттів змальовано в сонетах «Солодкий світ!..», «У теплі дні збирання винограду», з якими ми і ознайомимося на уроці.

Словникова робота Сонет (sonetto — звучати) — ліричний вірш, що складається з чотирнадцяти рядків п’ятистопного або шестистопного ямба, власне, двох чотиривіршів (катрени) з перехресним римуванням та двох тривіршів (терцети) з усталеною схемою римування: абаб, абаб, ввд, еед. Микола Зеров називав сонет формою «ліро-епічної мініатюри окремої схеми». Найвищого розвитку досягає сонет у творчості неокласиків Миколи Зерова, Максима Рильського й інших.

Опрацювання сонету М. Рильського «Солодкий світ!..»

Тема: краса навколишнього світу, вміння сприймати її.

Ідея: радісне сприйняття життя, щастя у дрібницях, неповторність кожної хвилини буття.

Основна думка: треба пройти довгий та тернистий шлях задля розуміння та сприйняття «солодкого світу».

Жанр: сонет.

Художні особливості твору: метафори: «благословляє дух ширококрилий солодкий світ», «янголи нам свічі засвітили»; епітети: «солодкий світ», «простір блакитно-білий», «золотий небесний квіт», «дух ширококрилий», «узори надвесняних тонких віт», «пролісок несмілий», «спогад нерозумно милий», «по довгих муках безсердечних літ»; лексика старослов'янського походження: «благословляє», «прозріли»; порівняння: «сонце-золотий небесний квіт», «погляд, ніби пролісок несмілий», «немов трава, що зеленить граніт», «неначе спогад нерозумно-милий»; кільце-повторення однакових слів чи синтаксичних конструкцій: поезія починається і закінчується словосполученням «солодкий світ»; епіфора: у кінці кожної строфи повторюються слова «солодкий світ»; інверсія: «дух ширококрилий», «пролісок несмілий», «спогад нерозумно-милий», «свічі засвітили»; риторичні запитання: Чи янголи нам свічі засвітили По довгих муках безсердечних літ, Чи ми самі прозріли й зрозуміли Солодкий світ?

Любов невичерпна і вічна, як саме життя. Вона облагороджує людину, робить її добрішою, щедрішою, готовою на самопожертву. Закохана людина перебуває у стані особливого піднесення, коли й все вдається, бо любов дає сили і натхнення. Кохання здатне творити дива. Воно, як казав Тарас Шевченко, є животворящим вогнем у душі людини. Мабуть, немає у світі поета, який би не оспівав це прекрасне і світле почуття, не виразив у своїх віршах неповторну історію кохання. Стихійне прагнення до радості, до щастя, до любові органічно притаманне Максиму Рильському — поетові великої закоханості в життя. Його поезія 20-х років розкриває перед нами непідробну щирість почуттів молодого поета, переживання якого світяться згадками і думами про неї — омріяну любов.

Сонет М. Рильського «У теплі дні збирання винограду», з яким ми ознайомимося на уроці, розкриває перед нами велику радість і повноту життя: першу зустріч із милою, зародження першого хмільного почуття. Вічність і кохання, близькість до нас людей, які жили так давно, але відчували так само, передає нам ця поезія. Тонкий знавець античності, Максим Рильський не міг оминути у своїй творчості таку природну реалію, як виноград. Вважається, що в поетичний світ раннього Рильського мотив «винограду» прийшов із культури античної та західноєвропейської. Саме це слово- образ символізував піднесення над буденною реальністю. - У яких поезіях М. Рильський використав образ винограду? («Троянди й виноград», «Слово про рідну матір», «Мова» (Як парость виноградної лози...))

Словникова робота

Кіпріда (гр.) — у давньогрецькій міфології одне з імен богині Афродіти. Походить від назви острова Кіпр — її улюбленого місця перебування.

Афродіта (гр.) — одна з 12 верховних божеств Олімпу, богиня вроди й кохання.

Тема: зустріч грецьких юнака та дівчини, селян — виноградарів, зародження першого почуття кохання. Ідея: возвеличення найсильнішого людського почуття, гімн молодості.

Вид: інтимна лірика.

Жанр: сонет.

Художні особливості поезії: епітети: «ясного саду», «теплі дні», «гукнула свіжо й весело», «рожевий дим», «на мулах нешвидких»; метафори: «знявся пил», «найти принаду», «уші прищулив»; порівняння: «ясна, як сад», «радісна, як сміх», «знявся пил, немов рожевий дим», «він потягся, як дитина, радо»; повторення: «ясного», «ясна».

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ. Знати ідейно-художній аналіз сонетів М. Рильського «Солодкий світ!..», «У теплі дні збирання винограду»(законспектувати). Вивчити напам'ять одну з поезій.

18.02 2022 р.

Урок 28. Контрольна робота № 3. ЛІТЕРАТУРНИЙ АВАНГАРД. ПОЕТИЧНЕ САМОВИРАЖЕННЯ. «КИЇВСЬКІ НЕОКЛАСИКИ»(ТЕСТИ).

КОМЕНТАРІ ДО УРОКУ.

Спробуйте виконати тести: https://naurok.com.ua/test/temi-rozstrilyane-vidrodzhennya-poetichne-samovirazhennya-ta-ki-vski-neoklasiki-123989.html


Ви можете зробити це он-лайн для перевірки своїх знань та надіслати скріншот чи фото результатів своєї праці мені на Вайбер АБО НА ПОШТУ.

Як пройти тестування без реєстрації:

1. Знаходите блок «Тестування»

2. Натискаєте цю іконку, у вільне поле вводите своє ім’я та розпочинаєте роботу

3. Після завершення тестування на екрані Ви побачите результат

4. Зробіть скріншот або сфотографуйте його та надішліть мені на Вайбер(ПОШТА) особистим повідомленням

5. Не забудьте написати, з якої Ви групи та своє прізвище й ім’я.


Якщо розібратися не виходить, тоді пропоную дати відповіді у зошитах. Контрольні зошити, звичайно, знаходяться у кабінеті, тому прошу виконувати роботу на окремих листочках у лінію.

Отож, правильно оформлюємо роботу:

Дата

Контрольна робота №3.

«Розстріляне відродження». Літературний авангард. Поетичне самовираження. «Київські неокласики».

Тести

Запитання 1

Самопожертва молодих патріотів заради Батьківщини – це провідний мотив поезії


A. «Вчись у природи творчого спокою…» Є. Плужника

B. «Пам’яті тридцяти» П. Тичини

C. «У теплі дні збирання винограду…» М. Рильського

D. «О панно Інно…» П. Тичини

Запитання 2

Перша поетична збірка П.Тичини називалась

A. «Плуг»

B. «Замість сонетів і октав»

C. «Сонячні кларнети»

D. «Вітер з України»

Запитання 3

Основоположником і теоретиком українського футуризму є

A. М.Рильський

B. М.Зеров

C. Є.Плужник

D. М. Семенко

Запитання 4

М. Рильський входив у літературну групу

A. «Київські неокласики»

B. «Плуг»

C. «Молодняк»

D. «Ґарт»

Запитання 5

Явище кларнетизму притаманне творчості поета

A. М. Рильського

B. М. Семенка

C. П.Тичини

D. Є. Плужника

Запитання 6

Образ Каїна використав у одній із своїх поезій

A. П. Тичина

B. М. Рильський

C. М. Семенко

D. Є. Плужник

Запитання 7

Сонет – один з улюблених жанрів поетів літературної групи

A. «Аспанфут»

B. «Київські неокласики

C. «Молодняк»

D. «Плуг»

Запитання 8

У літературному напрямку експресіонізм писав свої поезії

A. М.Рильський

B. П. Тичина

C. М. Семенко

D. Є. Плужник

Запитання 9

1. «Вір і наслідуй. Учневі негоже

Не шанувати визнаних взірців,

Бо хто ж твоїй науці допоможе

На певний шлях ступити з манівців?» - це рядки з поезії

A. М.Рильського

B. М. Семенка

C. П.Тичини

D. Є. Плужника

Запитання 10

Неприйняття антилюдяного світу, загострене суб’єктивне світобачення, бурхлива реакція на зло і знедуховлення людини – це основні принципи літературно-мистецької течії модернізму

A. експресіонізм

B. футуризм

C. імпресіонізм

D. неореалізм

Запитання 11

Трьома «М»: місто, машина, маса – можна виразити спрямування модерністської літературної течії

A. символізм

B. імпресіонізм

C. футуризм

D. експресіонізм

Запитання 12

Поезії «Місто», «Бажання» належать перу

A. М.Рильського

B. М. Семенка

C. Є. Плужника

D. П.Тичини

25.02 2022 р.

Урок 29. Література рідного краю. Твори письменників Луганщини.

Завдання: знайти інформацію про письменників Луганщини, законсектувати.

01.03 2022 р.

Урок 30. Підсумковий урок. Узагальнення і систематизація за рік.