українська література

АЕ-19

11-klas-ukrajinska-literatura-avramenko-2019 (1).pdf

09.02.2022 р.

Урок № 31. Урок позакласного читання. О. Довженко "Україна в огні".

За бажанням перегляньте художній фільм за кіноповістю.

10.02.2022 р.

Урок № 32. Контрольна робота № 3(тест): "Під чужим небом".

Виконати тестові завдання, результати зафіксувати і відправити.

16.02.2022 р.

Урок № 33. ВОЄННЕ ЛИХОЛІТТЯ. Олександр Довженко. «Щоденник» (періоду війни), «Зачарована Десна».

Участь українських письменників у Другій світовій війні. Трагічна творча біографія митця. Олександр Довженко — відомий у світі кінорежисер, засновник поетичного кіно. Довженко-художник. Довженко-прозаїк (оповідання часів війни, кіноповість «Україна в огні»).

За підручником опрацювати ст.164-166, перегляньте відео, складіть конспект і хронологічну таблицю за біографією письменника.

17.02.2022 р.

Урок № 34. Олександр Довженко. Джерело вивчення історії його життя і трагічної доби – «Щоденник».

Олександр Довженко був визнаний у всьому світі, а в рідній країні не мав можливості творити у повну силу, повинен був оглядатися на думку далеких від мистецтва людей і тільки у своєму щоденнику розкривався повністю..

Дійсність життя була багатшою і страшнішою за всяку уяву. "Книги і кінофільми про нашу правду, про наш народ повинні були тріщати од жаху, страждань, гніву і нечуваної сили людського духу", — писав у щоденнику в 1942 році письменник. Але він бачив, що там, далеко від фронтів, у тихих кабінетах створюється нова література, в якій виголошується тільки патетика війни, і будь-який бюрократ від літератури зможе сказати, що без його участі перемоги не було б. Довженко вірить у те, що там, на війні, у страшних боях гартуються сильні характери, сильні душі, і вони колись вийдуть на трибуни, щоб відкрито і чесно розповісти про страждання народу, про його мужність і героїзм. Він геніально передчуває появу Олеся Гончара, Михайла Стельмаха та багатьох інших письменників.

У роки воєнних лихоліть Олександр Довженко роздумує над долею свого народу. Запис 12/VII—1942 року свідчить, що задовго до звільнення України від фашистів Олександр Петрович передбачає долю простих людей, які часто не по своїй волі залишалися на окупованій землі. Він не хоче бачити, як каратимуть за це тих, кого не вбили фашисти, "...за німецьке ярмо, за німецьких байстрюків, за каторжну працю в Німеччині, за те, що не вмерли вони з голоду і діждалися нашого приходу". І знову передчуття не обмануло його. Ті, що залишились живими, повною мірою відчули на собі і тиск влади, і ненависть прокурорів та слідчих, які не полягли в боях, бо відсиджувалися в тилу, шліфували свою "зброю", відточену ще в тридцять сьомому році.

Дивіться таУ грудні 1943 року, перебуваючи в Москві, Олександр Довженко робить запис, в якому перераховує, що втратив Київ за його пам'яті. Двадцятий вік помстився древньому місту за його красу і довершеність, за його любов і повагу до історії, залишивши неушкодженими монументальні, але убогі, претензійні й брутальні споруди офіційних установ, універмагу, вокзалу.

6 листопада 1945 року Олександр Довженко робить запис, у якому намагається підрахувати, скільки своїх синів і дочок втратила Велика Удовиця — Україна "...убитими, спаленими, покатованими, засланими в заслання, вигнаними в чужі землі на вічне блукання" у XX столітті. Втрати ці величезні. "О дике поле Європи!" — з розпачем лунають слова письменника.

До чого, до кого звертатися зраненій душі у час, коли на очах міняється світ, а на 1/6 земної суші, що називається Радянський Союз, зло продовжує свою ходу? І погляд Довженка піднімається до неба, до Бога. Людина, яка не молилася тридцять років, сприймає Бога як ідею добра, справедливості, духовності, що робить людей людьми. І знову пророчо звучать його слова: "В майбутньому люде прийдуть до нього".

Читати "Щоденник" www.ukrlib.com.ua/styslo/printit.php?tid=3267 .

Законспектувати матеріал уроку.

23.02.2022 р.

Урок № 35. Олександр Довженко. Правда про український народ, його історію крізь призму авторського бачення й оцінки. Національні та загальнолюдські проблеми, поєднання особистісного, виражального начала з публіцистикою. Історія написання «Зачарованої Десни» (1942-1956), автобіографічна основа, сповідальність. Ця кіноповість – у часи воєнного лихоліття як душевна розрада, сповідь, моральна опора для митця.

Прочитати кіноповість www.ukrlib.com.ua/styslo/printit.php?tid=3260 , законспектувати аналіз твору dovidka.biz.ua/zacharovana-desna-analiz-tvoru/

Довженко.pptx

24.02.2022 р.

Урок № 36. Олександр Довженко. «Зачарована Десна». Поєднання минулого і сучасного. Два ліричні герої: малий Сашко і зріла людина, митець. Морально-етичні проблеми, порушені в кіноповісті.

02.03.2022 р.

Урок № 37. Олександр Довженко. «Зачарована Десна». Художньо-стильові особливості твору. Природа й людина як цілісна система.

Опрацювати матеріал уроку, законспектувати.

13.04.2022 р.

Урок № 38. Олесь Гончар. «Модри Камень». Коротко про письменника. Загальна характеристика доробку О.Гончара. Творчий злет у 1960-ті роки. Його громадянська й життєва позиції, роль у духовному відродженні нації. Рання новелістика (1940-ві роки), її неоромантизм. Мрія і дійсність у новелі «МодриКамень». Романтична ідея кохання, що перемагає смерть.

dovidka.biz.ua/oles-gonchar-biografiya-korotko/ за посиланням скласти хронологічну таблицю.

Прослухайте текст твору.

20.04.2022 р.

Урок № 39. Олесь Гончар. «Модри Камень».Образи українського бійця і юної словачки Терези. Особливість оповіді, роль кольорової гами в новелі.

navsi200.com/literaturne/modry-kamen/ за посиланням скласти конспект уроку.

22.04.2022 р.

Урок № 40. Контрольна робота за темою «Творчість Є. Маланюка, І.Багряного, О. Довженка, О.Гончара» (тестові завдання, запитання, розгорнута відповідь та інші види робіт).

27.04.2022 р.

Урок № 41. Літературне «шістдесятництво»

Нова хвиля відродження української літератури на початку 1960-х років. «Шістдесятництво» як явище культурологічне й соціальне. Його зв’язок із дисидентським рухом. Ідейно-стильове розмаїття, тематична і формотворча новизна творчості «шістдесятників».

Перегляньте відеоматеріал, складіть конспект.

29.04.2022 р.

Урок № 42. Василь Симоненко. «Задивляюсь у твої зіниці…», «Я…»

Коротко про митця («витязь молодої української поезії»). Традиційність його лірики. Образ України, громадянський вибір поета («Задивляюсь у твої зіниці…»). Мотив самоствердження людини у складному сучасному світі, її самодостатність і самоцінність («Я...»). Інтимна лірика В. Симоненка («Ну, скажи, хіба не фантастично…», «Ікс плюс ігрек»). Роздуми над поезією митця та її мотивами.

Скадіть хронологічну таблицю dovidka.biz.ua/vasil-simonenko-biografiya-korotko/

Прослухайте поезії

06.05.2022 р.

Урок № 43. Дмитро Павличко. «Два кольори», «Я стужився, мила, за тобою…»

Основні відомості про поета, перекладача. Основні мотиви його творів. Пісенна лірика, її популярність. Вірш «Два кольори», який став народною піснею. Національний колорит поетичних образів, роль антитези. Збірка любовної лірики «Таємниця твого обличчя». Використання фольклорних, персоніфікованих образів для передачі глибокого почуття кохання (*«Я стужився, мила, за тобою…»).

Складіть хронологічну таблицю за біографією поета, проаналізуйте поезії й запишіть.

10.05.2022 р.

Урок № 44. Іван Драч. «Балада про соняшник»

Невтомний шукач нового змісту і нової форми в поезії. Переосмислення жанру балади. «Балада про соняшник» – поетичний роздум про суть мистецтва, процес творчості. Символічність образів соняшника, сонця.

Опрацюйте матеріал, складіть конспект.

18.05.2022 р.

Урок № 45. Микола Вінграновський. «У синьому небі я висіяв ліс»

Коротко про поета, прозаїка, кіномитця. Учень О.Довженка. Вселюдські, національні мотиви крізь призму «інтимного самозосередження». Вируюча пристрасть, несподівана асоціативність, буйна фантазія, образна деталь його поезії. Інтимна лірика зб. «Цю жінку я люблю». Поезія про «вічну», одну-єдину любов, яка перемагає труднощі, долає час і простір. Глибокі любовні переживання ліричного героя, передані образною символікою, символічною кольористикою (синім кольором). Думки й відчуття, навіяні цим віршем.

Прочитайте поезію www.ukrlib.com.ua/books/printit.php?tid=5128 .


ВІНГРАНОВСЬКИЙ Микола Степанович народився 7 листопада 1936 р. в м. Первомайськ Миколаївської обл. У 1960 р. закінчив Всесоюзний державний інститут кінематографії — майстерня О.П.Довженка. Письменник, актор, кінорежисер. Лауреат Національної премії України ім. Т.Г.Шевченка, премії "Благовіст", премії фундації Антоновичів (США).

Автор книжок віршів: "Атомні прелюди", "Сто поезій", "Поезії", "На срібнім березі", "Київ", "Губами теплими і оком золотим", "Цю жінку я люблю", "З обійнятих тобою днів"; збірок для дітей: "Андрійко-говорійко", "Мак", "Літній ранок", "Літній вечір", "Ластівка біля вікна", "На добраніч"; повістей "Первінка", "Сіроманець", "У глибині дощів"; роману "Северин Наливайко".

Складіть опорний конспект.

20.05.2022 р.

Урок № 46. Григір Тютюнник. «Три зозулі з поклоном»

Коротко про письменника і його творчість.

«Вічна» тема «любовного трикутника» в новітній інтерпретації. Образ любові як втілення високої християнської цінності, яка вивищує людину над прагматичною буденністю, очищає її душу. Зміщення часових площин як художній засіб. Роль художньої деталі в розкритті характеру, ідеї.

Опрацюйте матеріал уроку, прочитайте новелу, складіть конспект.

23.05.2022 р.

Урок № 47. Митець і суспільство

Ліна Костенко. «Страшні слова, коли вони мовчать…», «Хай буде легко. Дотиком пера…».

Творчий шлях. Особливості індивідуального стилю (філософічність, історизм мислення, традиційність, інтелектуалізм, публіцистичність). «Страшні слова, коли вони мовчать», «Хай буде легко. Дотиком пера…» – ліричні роздуми про значення слова в житті людини, суть мистецтва, його роль у суспільстві.

Складіть хронологічну таблицю за біографією поетеси.

30.05.2022 р.

Урок № 48. Ліна Костенко. «Недумано, негадано…» – інтимна лірика як спонука до роздумів про суть кохання. Її сповідальність. «По сей день Посейдон посідає свій трон…»: мотив єднання людини зі світом рукотворної краси (мистецтво) і природою. Потреба наповнювати життя прекрасним. Зв’язок із античною міфологією. Пошуки справжнього (не оманливого) щастя. Здатність людини протистояти дрібному й бачити величне.

Прослухайте поезію.

dovidka.biz.ua/nedumano-negadano-lina-kostenko-analiz/ за посиланням скласти конспект.

06.06.2022 р.

Урок № 49. Ліна Костенко. Історико-фольклорна основа історичного роману у віршах «Маруся Чурай».

08.06.2022 р.

Урок № 50-51. Ліна Костенко. «Маруся Чурай». Духовне життя нації крізь призму нещасливого кохання. Центральні проблеми: митець і суспільство, індивідуальна свобода людини. Основні проблеми; пояснює роль деталей, психологічну природу вчинків Марусі Чурай та інших персонажів.

13.06.2022 р.

Урок № 52. Контрольна робота № 5. Контрольний твір «Краса почуттів».

Напишіть твір за романом Ліни Костенко "Маруся Чурай" на тему «Краса почуттів».

Урок № 53. Стоїчна українська поезія

Василь Стус. «Крізь сотні сумнівів я йду до тебе…», «Господи, гніву пречистого…»

Поет як символ незламного духу, збереження людської гідності. Загальний огляд його життя й творчості (відчуження від світу, проблема вибору, стан трагічної самотності й активної дії, формування себе; атмосфера розтлінного духу тоталітарної системи).Узагальнені образи крізь призму індивідуальної долі. Поезія Стуса – зразок «стоїчної» поезії у світовій ліриці («Крізь сотні сумнівів я йду до тебе…», «Господи, гніву пречистого…»). Стан активної позиції ліричного героя. Екзистенційна (буттєва) проблема вибору, віра в себе, надія на здолання всіх перешкод. Упевненість у власному виборі. Приклад великої мужності й сили духу.


Перегляньте відеоуроки, складіть конспект.

14.06.2022 р.

Урок № 54. Сучасна українська література

Історико-культурна ситуація наприкінці ХХ – на початку ХХІ ст. (на шляху до нового відродження). З’ява нового літературного покоління. Найвагоміші здобутки сучасної літератури. Стильове розмаїття, експериментаторство, пошуки нових форм і тем.

Література елітарна, вишукана, високохудожня. Література масова, популярна (її інтенсивний розвиток). Постмодернізм як один із художніх напрямів мистецтва 1990-х років, його риси.

Перегляньте відеоурок, складіть опорний конспект.

15.06.2022 р.(2 год.)

Урок № 55. Узагальнення та систематизація вивченого.


Урок № 56. Підсумковий урок за рік. Контрольна робота за темою «Творчість В. Стуса. Сучасна українська література» (тестові завдання).