Виховна робота

Організація виховної та позакласної роботи в школі

 

Виховна система школи – це цілісна структура, яка сприяє успішній діяльності виховання. У школі відбувається моральне становлення учнів, формування в них творчого мислення, відповідальності. На сьогоднішній день в школі склалася система виховної роботи, яка на принципах гуманізму, демократизму, єдності сім’ї та школи, спадкоємності поколінь забезпечує здійснення національного виховання, спонукає до утвердження педагогіки особистості, сприяє формуванню в учнів навичок самоосвіти, самоаналізу, допомагає учням розвивати індивідуальні здібності, творчі задатки, самовизначитись та самореалізуватись.

 

Основні орієнтири виховання :

 

·         ціннісне ставлення особистості до суспільства і держави;

·         ціннісне ставлення до людей;

·         ціннісне ставлення до природи;

·         ціннісне ставлення до мистецтва;

·         ціннісне ставлення до праці;       ·    ціннісне ставлення до себе;

·         ціннісне ставлення до свого фізичного «Я»;

·         ціннісне ставлення до свого психічного «Я»; 

·       ціннісне ставлення до свого соціального  «Я.

 

Основні орієнтири виховання учнів 1-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів України

 

Основна увага приділяється формуванню громадянина-патріота України, створенню умов для самореалізації особистості учня, відповідно до його здібностей, виховання громадянина з демократичним світоглядом і культурою, формування в учнів свідомого ставлення до свого здоров’я, належних гігієнічних навичок і засад здорового способу життя.

Виховна система школи розроблена відповідно до Закону України «Про загальну середню освіту», Конвенції ООН про права дитини, Статуту школи.

 

Завдання виховної системи:

 

Для реалізації цих завдань у школі розроблений план виховної роботи навчального закладу та окремі плани, які були затверджені на засіданнях методичних об’єднань класних керівників.

Ці плани охоплюють всі напрямки виховання:  патріотичне,правове, моральне, художньо-естетичне, трудове, фізичне, екологічне, превентивне та включають у себе календарні, традиційні шкільні свята, заходи, конкурси, міські та районні заходи щодо втілення національної програми «Діти України», «Комплексної програми профілактики злочинності і бездоглядності», «Програми профілактики ВІЛ-інфекції», «Національної програми відродження та розвитку українського козацтва», заходи щодо зміцнення моральності та утвердження здорового способу життя та ін.

Виховна система школи базується на принципах, що визначають основні вимоги до процесу виховання особистості учня, до його змісту, організацій, форм, методів та прийомів.

 

Принципи виховної системи школи:

 

Виховна робота реалізується за такими напрямками:

 

 

Система виховної роботи школи забезпечує:

 


Система виховної роботи спрямована на створення умов для розвитку для самореалізації особистості кожного учня. Пошук сучасних шляхів і засобів виховання школярів здійснюється на засадах педагогіки творчості і становить одну із найактуальніших проблем навчально-виховного процесу.

Серцевиною виховного процесу є особистість: її нахили, здібності, потреби, інтереси, соціальний досвід, самовідданість, характер.

Результатом виховної діяльності закладу є створення сучасної моделі випускника – людини, готової до самоосвіти, самовизначення та самореалізації у дорослому житті.


Звіт за про  підсумки  виховної роботи за І семестр 2022/2023 навчального року

 Відповідно до статті 15 Закону України «Про повну загальну середню освіту» від 16.01.2020 № 463-ІХ у закладах освіти виховний процес є невід'ємною складовою освітнього процесу і має грунтуватися на загальнолюдських, культурних цінностях Українського народу, цінностях громадянського (вільного демократичного) суспільства, принципах верховенства права, дотримання прав і свобод людини громадянина тощо.

   Війна змінила наше звичне життя. Тому, зараз завдання вчителя - не просто навчити, дати знання з певного предмета, забезпечити виконання навчальної програми, а заспокоїти, порадити, дати життєві орієнтири. Виховання - це наскрізний процес, який формує цінності, здатність справлятися з невизначеністю та складністю, уміння вчитися, підтримувати фізичне та емоційне благополуччя, співпереживати і дипломатично вирішувати конфлікти.

Нормативною базою для організації виховної діяльності освітніх закладах є:

- Конституція України;

- Конвенція про права дитини (ратифікована Постановою ВРвід 27.02.91      № 789-хіі);

Закони України:

- «Про повну загальну середню освіту освіту» від 16.01.2020№ № 463-ІХ;

- «Про охорону дитинства» від 26.04.2001 № 2402-ІІІ;

- «Про протидію торгівлі людьми» від 20.09.2011 № 3739-УІ;

- «Про правовий статус та вшанування пам’яті борців за незалежність України у XX столітті» від 09.04.2015 № 314-УШ;

- «Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років» від 09.04.2015 № 315-УШ;

- «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» від 09.04.2015 № 317-УШ;

- «Про запобігання та протидію домашньому насильству» від 07.12.2017       № 2229-VIII.

    При організації роботи  адміністрація закладу керується розпорядчими документами МОН України, Департаменту освіти і науки, управління освіти і науки Сумської міської ради.

    Засадами державної політики у сфері освіти та принципами освітньої діяльності є єдність навчання, виховання та розвитку (ст. 6 Закону України «Про освіту»).

    Виховання органічно поєднане з процесом навчання дітей, опанування основами наук, багатством національної і світової культури.

    У Новій українській школі виховний процес є невід’ємною складовою освітнього процесу у закладах освіти (ст. 15 Закону України «Про повну загальну освіту» і має ґрунтуватися на загальнолюдських цінностях, культурних цінностях Українського народу, цінностях громадянського (вільного демократичного) суспільства, принципах верховенства права, дотримання прав і свобод людини і громадянина, принципах, визначених Законом України «Про освіту", та спрямовуватися на формування:

- відповідальних та чесних громадян, які здатні до свідомого суспільного вибору та спрямування своєї діяльності на користь іншим людям і суспільству;

- поваги до гідності, прав, свобод, законних інтересів людини і громадянина;

- нетерпимості до приниження честі та гідності людини, фізичного або психологічного насильства, а також до дискримінації за будь-якою ознакою;

- патріотизму, поваги до державної мови та державних символів України, поваги та дбайливого ставлення до національних, історичних, культурних цінностей, нематеріальної культурної спадщини Українського народу, усвідомленого обов’язку захищати у разі потреби суверенітет і територіальну цілісність України;

- усвідомленої потреби в дотриманні Конституції та законів України, нетерпимості до їх порушення, проявів корупції та порушень академічної доброчесності;

- громадянської культури та культури демократії;

- культури та навичок здорового способу життя, екологічної культури і дбайливого ставлення до довкілля;

- прагнення до утвердження довіри, взаєморозуміння, миру, злагоди між усіма народами, етнічними, національними, релігійними групами;

- почуттів доброти, милосердя, толерантності, турботи, справедливості, шанобливого ставлення до сім’ї, відповідальності за свої дії;

- культури свободи та самодисципліни, відповідальності за своє життя, сміливості та реалізації творчого потенціалу як невід’ємних складників становлення особистості.

    Єдність навчання, виховання і розвитку учнів забезпечується спільними зусиллями всіх учасників освітнього процесу.

   Характер виховання повинен передбачати глибоке розуміння вихователем природи вихованців, їх індивідуальних рис і можливостей, поваги до особистості дитини, постійно дбати про її гармонійний розвиток, встановлення взаємин співробітництва у навчально-виховному процесі.

   Успіх виховного процесу залежить від відносин між вчителем і учнем, які повинні будуватися на основі співдружності, співробітництва й ділового партнерства.

Питання про стан виховної роботи у нашому закладі постійно слухаються на нарадах при директорові, педрадах: питання  виховання патріотичних цінностей, любові до України, до українських традицій, реалізація «Плану заходів щодо реалізації Концепції національно-патріотичного виховання учнів школи до 2025 року»; методичних об’єднаннях класних керівників.

Виконуючи завдання і реалізуючи основні принципи виховної роботи, педагогічний колектив школи орієнтуються на нормативно - правову базу з питань виховної роботи.

Для їх реалізації у школі був розроблений план виховної роботи навчального закладу та плани виховної роботи класних керівників. Ці плани охоплюють всі напрямки виховання:

       Одним із пріоритетних напрямків виховної роботи  є національно -патріотичне виховання, яке має системний характер.

 На виконання наказу Міністерства освіти і науки України від 06.06.2022  № 527 «Про деякі питання національно-патріотичного виховання в закладах освіти України та визнання таким, що втратив чинність, наказу  Міністерства освіти і науки України від 16.06.2015 № 641», наказу Департаменту освіти і науки Сумської обласної державної адміністрації від 15.07.2022 № 170-ОД «Про реалізацію Концепції національно-патріотичного виховання в системі освіти України до 2025 року» розроблено план заходів щодо реалізації Концепції національно-патріотичного виховання в закладах освіти Сумської міської територіальної громади до 2025 року, який затверджено наказом управління освіти і науки СМР від 25.10.2022 №221 «Про реалізацію концепції національно-патріотичного виховання в закладах освіти Сумської міської територіальної громади до 2025 року». На виконання даних наказів у закладі освіти розроблено відповідні заходи. 

 Для виховання важливою є наскрізна дія визначення внутрішньої потреби плекати потребу української ідентичності та втілення ролі відповідального громадянина-патріота, сина, дочки, товариша, учня тощо.  Виховання  в  цьому  значенні  –  це  цілісний, постійний  і  наскрізний  процес  формування  духовно-моральної особистості та розвитку в неї таких рис характеру та якостей, що необхідні державі, суспільству та самій особистості.

У зв’язку з цим ми обрали виховною проблемою школи «Формування в учнів національно-патріотичних почуттів через впровадження інноваційних технологій на засадах педагогіки партнерства». Для реалізації цих глобальних завдань необхідна системна робота, яка передбачає забезпечення гармонійного співвідношення різних напрямів, засобів, методів виховання дітей у процесі освітнього процесу. 

     Для цього в нашій школі створені всі умови. Зразковий  історико – патріотичний музей «Пам’ять»  є центром патріотичного виховання. У зв’язку з героїчними й водночас трагічними подіями останнього часу спонукали нас  до оновлення експозицій музею, ми додали 3 нових стенди, присвячені  Дню Незалежності  України, Революції Гідності, воїнам АТО,  у зв’язку з декомунізацією поновили майже всі стенди. Музей знаходиться в 218 кабінет. Керівник музею – учитель  трудового навчання Прядко Наталія Іванівна. При музеї діє група юних екскурсоводів та пошуковців. На жаль, у зв’язку з введенням воєнного стану та переходу учнів до дистанційної форми навчання на базі музею тимчасово припинено проведення екскурсій, годин спілкування, зустрічей з учасниками бойових дій, але постійно йде поповнення новими експонатами.

      Прядко Н.І., завідуюча музеєм, узяла участь у Всеукраїнській науково-практичній конференції «Історико-краєзнавчі досліди в умовах НУШ», де представила роботу «Патріотичне виховання через проєктну діяльність на уроках технології та поєднання навчання з волонтерською роботою», цю ж роботу Наталія Іванівна представила під час проведення міського семінару в жовтні. Стаття вчительки «Роль шкільного зразкового історико-патріотичного музею «Пам’ять»  в освітньому процесі в період воєнного часу» була опублікована на сайті Інституту педагогіки при МОН України та в  збірнику СОІППО.

Формування ініціативної, здатної приймати нестандартні рішення особистості, неможливе без широкого залучення учнів до участі в управлінні шкільними справами через організацію колективної, творчої діяльності та учнівського самоврядування. Тому в школі діє шкільна республіка «Мрія» з президентсько – парламентським урядом, які активно співпрацюють з педагогічним колективом у всіх напрямках виховної діяльності, у тому числі національно-патріотичному напрямку: учні долучаються до волонтерської роботи, створюють відео патріотичного спрямування, долучаються до участі в конкурсах. Проте слід відмітити несистемну роботу організації щодо залучення більшої кількості учнів у конкурсах, створенні відео та презентацій національно-патріотичного напрямку.

          Четвертий рік поспіль працюємо над реалізацією проєкту «Плекаймо патріотів України», у рамках якого проводимо тижні, декади, місячники військово-патріотичного виховання, акції, флешмоби тощо. Реалізовано проєкти: «Мій тато – мій захисник» (тато Горб Анастасії,  заступник командира  27  Сумської  реактивно артилерійської бригади, тато  Лаврика  Тимофія, командир 15 Сумського територіального батальйону, тато  Гапченка   Дениса – артилерист, тато Басова Сергія, тато  Пономарьова Євгена ( Сумська 58 окрема бригада) «Наш тато – теж Герой!” - стверджує родина Старостенків. Діти підготували не просто розповіді про своїх близьких людей, а додали цікаві матеріали про їх службу, стосунки в родині, дібрали цікаві світлини.

        Бойчук Максим Анатолійович «Офіцер і вчитель – це покликання душі!». Учитель фізичної культури Бойчук М.А. з початку бойових дій і по нинішній період захищає нашу землю. Разом з тим, зважаючи на дистанційну форму навчання, учителями, класними керівниками, керівником музею не продовжено роботу в цьому напрямку, хоча про батьків (захисників і захисниць), про їх мужність і звитягу можна створти не один проєкт. Недостатньою є робота класних керівників щодо реалізації проєкту в напрямку проведення інтерактивних заходів. Зрозміло, що ми не можемо проводити масових флешмобів, але челенджі у формі відео,провести в наших силах,потрібна тільки ваша ініціатива та бажання.

Потужною є робота волонтерської організації , натхненниками  якої є     Прядко Н.І., Серпокрил Н.Ю., Савицька А.І., Чудеса М.О., які самі активно долучаються до допомоги воїнам-захисникам, а й залучають педагогічний колектив, батьків, учнів. Активною є робота волонтерського загону «Палаючі серця» (керівник Прядко Н.І.). Після повномасштабного вторгнення рф в Україну педагогічні працівники, учні й батьки продовжили роботу щодо допомоги ЗСУ та ТРО:  організовано збір коштів, придбано та передано воїнам-захисникам, які перебувають на лікуванні  в Київській лікарні  (відділення ортопедії), речі першої необхідності, сувеніри, листи, малюнки, смаколики.

На прохання захисників спільними зусиллями було виготовлено біля 200 табличок «МІНИ» (робота по їх виготовленню продовжується), зшито 120 прапорців, 80 бафів для воїнів Сумської територіальної оборони,  виготовлено ляльки – мотанки, патріотичні фенічки (браслети), окопні свічки. Учні закладу освіти брали участь у благодійних ярмарках міста, у двох міських проєктах: «Смачний вареник» (виготовлення смаколиків для прикордонного загону, збір коштів на придбання тепловізора) та «Сорочинський ярмарок на сучасний лад» (фотосесія до Дня Незалежності України» на підримку бойового духу захисників). Плануємо протягом листопада – грудня провести  акцію «Зігрію серцем», метою якої є придбання для захисників  термобілизни. Постійно в школі йде робота по виготовленню захисних сіток та окопних свічок.

 Щороку 28 липня ми відзначаємо День Української Державності, учні 8-Г, 10-Б, 3-А, 5-В, 2-А, 5-А, 11-А класів підготували відеопривітання та патріотичні фото; 24 серпня до Дня Незалежності України учні 5-В класу – відеопривітання; 29 серпня ми відзначаємо День пам’яті захисників України, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, у цей день  державний прапор приспустили  та прикріпили на ньому траурну стрічку; 5 вересня до Дня вшанування пам’яті С.Пархоменка, випускника нашої школи, який трагічно загинув, учні 8-Г класу підготували  проведення лінійки-реквієму та поклали квіти на могилу героя, класні керівники провели інформаційні хвилини, з 1 по 5 вересня у закладі було проведено уроки пам’яті,  присвячені Дню пам’яті захисників України; 14 жовтня – День Захисників і Захисниць України.

На виконання пункту 2 Указу Президента України Володимира ЗЕЛЕНСЬКОГО «Про загальнонаціональну хвилину мовчання за загиблими внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України» від 16.03.2022 №143/2022 у закладі щоденно проводиться загальнонаціональна хвилина мовчання за співвітчизниками, загиблими внаслідок збройної агресії російської федерації проти України.

 З  метою гідного відзначення подвигу Захисників і Захисниць України та на виконання Стратегії національно-патріотичного виховання, затвердженої Указом Президента України від 18 травня 2019 р. № 286,  у закладі облаштовано інформаційний стенд «Місце шани та вдячності», присвячений Захисникам України.

Міжнародний день миру, також офіційно відомий як Всесвітній день миру, присвячений відсутності війни та насильства,  відзначається  щорічно 21 вересня.  У  закладі в цей день були  проведені години спілкування, учні 3-А, 4-Г, 4-А, 3-Б,  2-Б класів підготували відео, фотозвіти, малюнки, взяли участь у майстер-класах по виготовленню голуба миру.

Виховаці Прядко Н.І., Ілляшенко О.М. взяли участь в обласному літературному конкурсі «Голоси воєнного часу», учні 5-В класу -  в обласній просвітницько-краєзнавчій акції «Мій рідний край».

Щороку 9 листопада відзначається День української писемності та мови. Це свято було засновано Указом президента  Леоніда Кучми №1241/97 від 9 листопада 1997 року. Його дата - день пам’яті преподобного Нестора Літописця, послідовника  творців слов’янської абетки Кирила та Мефодія. Учні та вчителі  нашого закладу  не залишилися осторонь цієї події.   У закладі було проведено ряд заходів: вікторину для учнів 7-х класів «Мова – диво калинове», колективне ігрове спілкування для учнів 10-х класів «Не засмічуй рідну мову», вікторину для учнів 8-х класів «Знавці української мови», гру для учнів 6-х класів  «Мовна скарбничка», учні 9-х класів переглянули  та  обговорили документальний фільм « Що таке українська мова?», учні 11-х класів захищали проєкти «Цікаві сторінки української писемності». Учителі та учні взяли участь у написанні Всеукраїнського радіодиктанту національної єдності, також було проведено шкільний етап Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика.

21 листопада-День Гідності та Свободи — свято в Україні, що святкується щороку 21 листопада на честь початку двох революцій: Помаранчевої революції (початок 22 листопада 2004 року) та Революції Гідності (акція студентів та громадських активістів розпочалася 21 листопада 2013 року), нагадування про ту ціну, яку українці заплатили, коли відстоювали на Майдані своє право на чесні вибори та інтеграцію у Європейський Союз. Боротьба за свободу волевиявлення українського народу не закінчилась. З початком російсько-української війни у 2014 році майже чотириста тисяч українців взяли зброю до рук у лавах Збройних Сил України, Національної гвардії України, правоохоронних органів і добровольчих формувань, а з початком повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України стало понад мільйон українців, щоб зупинити агресію російської федерації, відстояти незалежність України та право українського народу вільно обирати свою долю. Військові операції, що здійснюються українськими воїнами під час захисту незалежності та територіальної цілісності України увійдуть у воєнну історію, стануть основою для розробки нових воєнних тактик та стратегій, а імена кожного захисника ізахисниці України назавжди закарбуються в історії України.

Саме тому, 21 листапада, було проведено виховні заходи,інформаційні хвилинки: «Народ мій є! Народ мій завжди буде! Ніхто не перекреслить мій народ!», «День Гідності та Свободи», «Ми знаємо ціну свободи»,   під час яких обговорювали  цінності, які відстоювали учасники українських революцій, та за які сьогодні воюють захисники й захисниці.

        З метою гідного вшанування пам᾿яті жертв голодоморів першої половини ХХ століття в УкраїнЗ 21 по 25 листопада  було проведено ряд заходів: Тематичі уроки пам’яті: «Були колись страшні часи» (1-4 класи),  «Жнива скорботи» (5 класи),  «З присвятою замордованим голодом»         (6 класи), «Голгофа голодною смертю» (7класи),  «Упокорення голодом» (8 клас), «Голодомор на Сумщині» (9 класи),  «Кривава ціна українського хліба» (10 класи), «І запалали свічки пам’яті та скорботи» (11 класи);   інформаційні хвилинки «Голодомор 1932-1933 рр: трагедія українського народу». У бібліотеці проведено тематичні виставки історичної, художньої та документальної літератури за темами: «Минуле стукає в наші серця», а також

бібліотечні уроки «Голодомор – печаль і скорбота України». 26 листопада в Україні вшановували  пам'ять жертв Голодомору 1932-1933 років і масових штучних голодів 1921-1923 і 1946-1947 років. Учні й учителі взяли участь у загальнонаціональній міжнародній акції «Запали свічку».

    5 грудня у світі відзначається День Волонтера. Педагог-організатор та бібліотекар підготували відеопривітання «З Днем Волонтера!», класними керівниками 1-11 класів було проведено інформаційні хвилинки на тему «Воїни світла, воїни добра».

            Гарантом національної  безпеки  України  були, є й будуть  Збройні сили України. З  28.11.2022 по 09.12.2022 в школі сплановано Декаду військово-патріотичного виховання, протягом якої відповідно до плану було проведено відповідні заходи: години спілкування: «Зростаємо мужніми!»,  «Захист Вітчизни – обовя’зок кожного!»,  «Україно,  пам’ятай, світе, знай!», «ЗСУ  найкращі!», «Ви наші герої», створення відеопривітань, коміксів  «Мужні котики ЗСУ», малюнків,  графічних диктантів «Квітка- підтримка». Учні, учителі та батьки долучилися до акцій «Фронт світла» (виготовлення окопних свічок), «Сплети оберіг для воїна» (плетіння маскувальної сітки), «Зігрію серцем» (збір термобілизни для воїнів).

        6 грудня проведено години спілкування, інформаційні хвилинки «Уклін усім, хто боронить свій край». Відеопривітання, малюнки, фото підготували учні 1-А, Б, В, 2-В, 3-А, Б, 5-Б 4-А,Г класів, учні 10-11 класів фільм «Зв’язок поколінь», під час перегляду якого ознайомилися з історією виникнення  Збройних  сил України,  історичними фактами та структурою сучасної української армії.  У бібліотеці пройшла виставка «Вірні сини Батьківщини».

       7 грудня – День української хустки. З метою вивчення традицій нашого народу класними керівниками проведено інформаційні хвилинки, сімейні фото в хустках підготували учні 3-А класу, виготовляли обереги-хустки учні 1-Б класу, а 5-Г клас відвідав студію «Мальва», де діти ознайомилися із 100-ма техніками зав’язування хусток.

14 грудня вшановують пам'ять ліквідаторів аварії на ЧАЕС. День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС було затверджено Указом Президента України 10 листопада 2006 року.

 З метою закріплення  знань здобувачiв освiти про аварію на ЧАС та її наслідки, виховання почуття вдячності та вшанування подвигу ліквідаторів,  вшановували пам’яті та  героїзму  пожежників, військовослужбовців, будівельників, учених, медиків, представників усіх професій, котрі брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС було проведено години пілкування: «Чорнобильська  катастрофа: причини та наслідки», «Слава й шана ліквідаторам аварії на ЧАЕС», «Чорнобиль – біль і трагедія українського народу», «Пам’ятаємо і вшановуємо», «На Чорнобиль журавлі летять», «Чорнобиль –горе і біль», «Екологічні наслідки Чорнобиля», «Чорнобиль – це біль України», «Чорнобиль…Катастрова… Пам’ять…», «Дзвони Чорнобиля стогоном будять, щоб від нещастя весь світ вберегти».

На виконання статті 53 ЗУ «Про освіту», з  метою захисту  від приниження честі та гідності, будь-яких форм насильства та експлуатації, дискримінації за будь-якою ознакою, пропаганди та агітації, що завдають шкоду здоров’ю здобувачів освіти,  у закладі проводяться заходи щодо створення безпечного освітнього середовища.

На початку 2022/2023 н.р. затверджено план заходів щодо протидії булінгу в учнівському середовищі, працювала робоча група щодо формування антибулінгової політики в закладі та поновлено роботу  постійно діючої  комісії по виявленню фактів булінгу. Протягом листопада проведено  анкетування серед учнів 5-11 класів «Булінг та його прояви»,  за допомогою зведених даних адміністрація та психологічна служба зможе моніторити випадки булінгу, насильства в учнівському середовищі, а дані допоможуть  корегуватиі План заходів щодо протидії булінгу.

Адміністрацією закладу та класними керівниками проводиться робота з батьками та учнями щодо попередження правопорушень серед  неповнолітніх: відвідування сімей удома, профілактичні бесіди з питань навчання та виховання учнів. Практичний психолог школи індивіду­ально працює з батьками та учнями, що по­требують підвищеної педагогічної уваги, з ними проводиться робота щодо корекції поведінки дітей.

З метою соціального захисту дітей, запобігання безпритульності та бездоглядності,  педагогічним колективом постійно здійснюється контроль за відвідуванням учнями навчальних занять. На постійному контролі перебуває шкільна документація (книги обліку відсутніх, класні журнали, медичні довідки, письмові пояснення батьків щодо причин відсутності дітей на уроках), проводяться рейди контролю за відвідуванням, за наслідками проведеної роботи зроблено детальний аналіз стану відвідування учнями школи, у кінці кожного місяця та в кінці  семестру видано відповідний наказ по школі.

 Протягом І семестру продовжувала роботу Рада профілактики правопорушень та бездоглядності. Відбулося 3 засідання ради, на яких розглядалися питання порушення правил взаємодії учасників освітнього процесу, відвідування навчальних занять, робота класних керівників щодо попередження жорстокості та насильства над дітьми, розгляд конфліктних ситуацій. Батькам були надані рекомендації щодо виховання та навчання дітей, організації вільного часу.

Затверджено спільні  плани роботи з  Управлінням «Служба у справах дітей», сектором ювенальної  превенції  СР ВП.

 1 вересня було проведено зустріч учнів 8-Г, 7-Б,  класів з інспектором сектору ювенальної превенції Сумського районного управління поліції старшим лейтенантом Зуєнком Д.А., під час якої  обговорювали правила безпеки в умовах воєнного стану.  Дмитро Анатолійович наголосив на недопущенні учнями пропусків уроків без поважної причини, правила поведінки під час навчальних занять та відповідальність за їх порушення.

        З метою підвищення рівня обізнаності учасників освітнього процесу про небезпеки, пов’язані з торгівлею людьми проведено заходи  до Європейського дня боротьби з торгівлею людьми: оновлено в інформаційному куточка матеріали щодо правових основ запобігання торгівлі людьми, телефонів Національної гарячої лінії з питань протидії торгівлі людьми та консультування з питань міграції: 0800505501 (безкоштовно зі стаціонарних телефонів України) та 527 (безкоштовно з усіх номерів мобільних операторів), проведено онлайн-квест  щодо безпечного працевлаштування, тематичні години спілкування стосовно поширення проблеми торгівлі людьми: «Торгівля людьми. Міф чи реальність»; «Прояви рабства в сучасному світі», перегляд та обговорення просвітницької презентації «Протидія торгівлі людьми», бесіда  «Легальне працевлаштування – шлях до безпеки» перегляд мультиплікаційного відео «Безпечна поведінка з незнайомцями», презентація тематичної виставки з питань запобігання насильству в сім’ї, протидії торгівлі людьми,  захисту прав людини в бібліотеці.

         З 14.11.2022 по 18.11.2022 проведено Тиждень толерантності, з метою формування в учнів загальнолюдських  моральних цінностей, популяризації принципів терпимості та розвитку толерантних настанов усіх учасників освітнього процесу. У рамках тижня проведено години спілкування  «Подорож країною толерантності:сонце всім однаково сяє», «Чемні слова»,  «Толерантність – дорога до миру»,  «Доброта і милосердя в нашому житті», «Людина серед людей. Милосердя», пам’ятка для батьків «Толерантність – це мистецтво жити разом»,перегляд і обговорення відео презентацій, участь в онлайн-вікторинах, фестиваль відео  «Щаслива лапа», експозиція літературних творів стосовно терпимого та гуманного ставлення до оточуючих.

З метою привернення уваги учасників освітнього процесу до проблем  домашнього насильства, жорстокого ставлення до жінок, популяризації правових знань в учнівському середовищі з 25.11.2022  по 09.12.2022  в закладі проведено Всеукраїнську акцію «16 днів проти насильства».

До Міжнародного дня боротьби із насильством щодо жінок було оновлено інформацію на сайті щодо протидії домашньому насильству та пунктів допомоги, установ, куди може звернутися постраждалий(а) від домашнього насильства; проведено години спілкування «Ми різні, але рівні»; проведено обговорення просвітницьких відеороликів «Протидія домашньому насильству»; надано вчителям інформацію стосовно профілактики домашнього насильства, ознайомлено педагогів з пунктами допомоги, до яких може звернутися  особа, постраждала від насильства в сім’ї.

З метою привернення уваги до Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом  проведено акцію «Червона стрічка», до участі у якій були залучені учні 6-11 класів; класними керівниками 8-11 класів проведено години спілкування: «Ми – проти СНІДу», «Щоб захиститись – треба знати», «Жахливі хвороби»; учнями 10-11 класів виготовлено пам’ятку «Не дай СНІДу шанс»; учні 1-4 класів були залучені до виготовлення малюнків «Здоров’я – найважливіша цінність»; у бібліотеці школи організовано виставку літератури до Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом.

До Міжнародного дня боротьби з рабством учнів 9-11 класів залучено до участі в онлайн-квесті, протягом  якого учні в ігровій формі отримують знання щодо безпечного працевлаштування; учні 1-4 класів через перегляд та обговорення мультфільму «Корисні підказки. Місія «Незнайомці» оновили свої знання про безпечну поведінку у спілкуванні з незнайомцями.

 З метою формування дружелюбного, милосердного, терпимого ставлення до людей з обмеженими можливостями було проведено години спілкування «Добротою зігріваючи серця», «Можливості обмежені - здібності безмежні» для учнів 1-4 класів, «Необмежені можливості: люди з інвалідністю, що підкорили світ!» для учнів 5-9 класів; перегляд та обговорення мультфільмів «Подарунок», «Балерина» сприяли розвитку в учнів милосердя та доброти, терпимості до іншої, відмінної думки.

До Міжнародного дня волонтера було оновлено інформацію на сайті школи про роботу волонтерської групи «Палаючі серця»; відбулися зустрічі учнів 6-7 класів з представниками волонтерського руху школи «Волонтери – люди доброї волі»;  оновлено знання учнів 5-9 класів про волонтерський рух через ознайомлення з просвітницькою презентацією «Бути волонтером: добра воля, поклик серця чи запит сучасності».       

 З метою привернення уваги до Дня вшанування пам’яті студенток, розстріляних у Монреалі та відповідно до проблеми рівних прав жінок та чоловіків, гендерно зумовленого насильства оновлено знання учнів 10-11 класів про цей день шляхом поширення просвітницької  презентації «Вшанування пам’яті студенток розстріляних в Монреалі»   ; у бібліотеці освітнього закладу було організовано виставку літератури «Діти проти насильства».

До Міжнародного дня прав людини учнів 9-11 класів були залучені до розв’язання  онлайн-кросворду «Права і свободи людини»; проведено обговорення з учнями 1-4 класів мультиплікаційного відео про права дитини; обговорення з учнями 5-6 класів відеопрезентації «Я і мої права»; обговорення з учням 7-8 класів просвітницького відео «Дітям про Конституцію та основні права».

З метою підвищення рівня правової культури, формування громадянської компетентності учнівської молоді та виховання її в дусі поваги до прав людини,  з 12.12.2022 по 16.12.2022 було проведено Всеукраїнський тиждень права, протягом якого проводилися інформаційні хвилинки спілкування «Одне маленьке "Я" на горизонті життя», бесіди  «Шляхи подолання правового нігілізму серед молоді», години спілкування «Права людини починаються з прав дитини», «Законодавство, яке тебе захищає»,   «Межу закону не переступи», тренінги «Як не стати жертвою кіберзлочину», «Виховуємо  лідерські якості».

Робота за напрямком «Ціннісне ставлення до себе» реалізувалася через проведення  заходів превентивного характеру. Значна робота проводиться по збереженню життя й здоров’я учнів. Школа входить в мережу «Шкіл сприяння здоров’ю». Питанню здорового способу життя в школі значна приділяється велика увага. Систематично проводяться бесіди з безпеки життєдіяльності дітей.  Проведено тиждень та місячник з попередження  ДТП, тиждень пожежної безпеки, У бібліотеці було організовано виставку – перегляд літератури «Збережи здоров’я». До Всесвітнього дня відмови від куріння проведено акцію «10 причин, чому я не буду курити». До Міжнародного дня запобігання самогубству проведено челендж " Життя прекрасне, цінуй кожну мить". Про першу домедичну допомогу учням 5-А та         5-Б класів розповіли волонтери медичного інституту. 18 листопада учні 1-11 класів долучилися до перегляду Єдиного національного уроку з безпеки дорожнього руху, метою якого є  акцентування  уваги  на проблеми,  щодо забезпечення захисту життя та здоров’я дітей в процесі дорожнього руху, зробити нашу державу  більш комфортною, привабливою і безпечною як для нас, українців, так і для наших гостей.

З нагоди Всесвітнього дня боротьби з ВІЛ/ СНІДом, надання учням знань   про  поширення ВІЛ/СНІД,  можливі шляхи інфікування ВІЛ інфекцією, прищеплення  основ здорового способу життя, формування навичок позитивного спілкування в колективі було підготовлено та проведено виховні години, бесіди,  акції: «Проти СНІДу разом», «Пензлем про здоров’я», «Ми – проти СНІДу», «Щоб захиститись – треба знати», «Жахливі хвороби», проведено онлайн-акцію  «Червона стрічка», виготовлення  пам’ятки «Не дай СНІДу шанс».

Ціннісне ставлення до природи формується в процесі екологічного виховання й виявляється  у таких ознаках, як  усвідомленні функцій природи в житті людини та її самоцінності, почутті особистої причетності до збереження природних багатств, відповідальності за них, здатності особистості гармонійно співіснувати з природою, поводитися компетентно, екологічно безпечно, критичній оцінці споживацько-утилітарного ставлення до природи, яке призводить до порушення природної рівноваги, появи екологічної кризи,  вмінні протистояти проявам такого ставлення доступними способами,  активній участі у практичних природоохоронних заходах. Класними керівниками проведено ранкові зустрічі, метою яких було привернути увагу до проблем економного споживання  електроенергії, учителі початкової школи провели акцію «Збережемо тепло і світло в родині – допоможемо нашій рідній країні». До Дня захисту тварин учні 3-А,Б,В, 2-Б, 4-А, 7-А,   класів підготували відеопрезентації «Наші друзі – тварини». Учителі провели хвилинки спілкування «Тварини і війна».

На виконання Програми  охорони навколишнього природного середовища м. Суми на 2022-2024 роки, відповідно до наказу управління освіти і науки Сумської міської ради від 29.11.2022 № 249 «Про проведення просвітницької екологічної акції «Збережемо ялинку разом!» учні закладу прийняли участь у просвітницькій екологічній акції «Збережемо ялинки разом!».

Ціннісне ставлення до праці є важливою складовою змісту виховання особистості. Робота з даного напрямку - це  система  виховних впливів, метою яких є  морально-психологічна  підготовка учнів до майбутньої професійної діяльності.  Високий рівень її розвитку передбачає оволодіння особистістю загальними основами наукової організації праці, вмінням ставити мету, планувати її досягнення, організову­вати своє робоче місце, раціонально розподіляти сили і засоби досягнення бажаного результату, аналізувати процес і наслідки власних трудових зусиль, вносити необхідні корективи.

Протягом І семестру психологічною службою надано індивідуальні консультації для всіх учасників освітнього процесу з питань профорієнтації, розвитку здібностей учнів, було проведено 8 профорієнтаційних заходів.

У закладі значна увага приділяється естетичному вихованню учнів. Разом з класними керівниками учні створюють відеопривітання, фотоколажі. Учні беруть участь у творчих конкурсах. Так у конкурсі «Новорічний сувенір» в номінації «Новорічна прикраса» Анцибор Роман (учень 4-Г класу посів) ІІ місце, в Обласному дистанційному конкурсі декоративно-прикладного мистецтва «Різдвяне диво» учениця 11-А  класу Баранова Марина посіла І місце, а Анцибор Роман став лауреатом, учениця 11-Б класу Райденко Анастасія посіла І місце у виставці-конкурсі живопису та  декоративно-ужиткового мистецтва «Всесвіт очима дитини». Агастасія нагороджена стипендією міського голови.

Учні закладу освіти відвідували театри міста: у листопаді учні перших класів -  Театр юного глядача, де не тільки переглянули виставу, а й познайомилися з  акторами, для них було проведено екскурсію. 23.12.2022 учні 1-А,Б,В,Г, 2-Б,В, 3-А,Б,В переглянули виставу «Новорічні пригоди веселих зайченят»  Театрі юного глядача, а учні 2-А, 4-А,Б,В,Г, 5-А,Б,Г,6-Б,В, 9-А класів -  виставу «Пітер Пен» - у Сумському національному академічному театрі драми та комедії ім. М. Щепкінатеатрі.

26 грудня учні пільгових категорій 1-4  класів відвідали міське новорічно-різдвяне свято у Театрі юного глядача.

      Разом з тим, слід відмітити, що робота класних керівників з попередження правопорушень та негативних проявів серед учнівської молоді повинна бути системною.  Недостатньою виявилася робота з учнями щодо спізнень на заняття, а також участі класних колективів у проведенні конкурсів, акцій, реалізації проєкту «Плекаймо патріотів України». Класним керівникам доцільно було б провести анкетування та тестування з метою вивчення спектру питань, які найбільше хвилюють батьків та учнів, і, виходячи з результатів, планувати тематику хвилин спілкування, класних батьківських зборів. Потребує удосконалення робота органів учнівського самоврядування.

 


Звіт про виконання  плану роботи  виховної роботи  за 2021/2022 н.р.

 Виховна  система школи в 2021/ 2022 навчальному році  організована у відповідності до вимог  Закону  України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», указу Президента України від 18.05.2019  № 286/2019 «Про Стратегію національно-патріотичного виховання», листа МОН № 1/9-523 від 16.08.2019 року «Про національно-патріотичне виховання у закладах освіти у 2019-2020 навчальному році», Концепції національно-патріотичного виховання дітей і молоді та методичних рекомендацій щодо національно-патріотичного виховання,  Конвенції ООН «Про права дитини», рішення Сумської міської ради від 27 жовтня 2021 року № 2005-МР «Про комплексну програму «Правопорядок» на період 2022- 2024 роки»,   цільової програми «Молодь  міста Суми».

При організації роботи  адміністрація керується розпорядчими документами управління освіти і науки Сумської міської ради. Уся виховна робота чітко спланована й систематизована. Виховною проблемою педагогічного колективу є «Формування в учнів  національно-патріотичних почуттів через впровадження  інноваційних технологій на засадах педагогіки партнерства».  Її реалізація поставила перед педагогічним колективом одне з головних завдань – виховання патріота, громадянина своєї держави. 

         Одним із пріоритетних напрямків виховної роботи  є національно -патріотичне виховання, яке має системний характер. У 202/2022 навчальному році продовжується реалізація проєкту  «Плекаймо патріотів України». Через карантинні обмеження значно зменшилася кількість зустрічей учнів з учасниками ООС,  не проводилися концертні програми, зменшилася кількість акцій,  флешмобів тощо. Протягом року учні школи виготовляли для учасників ООС  листівки, листи, дитячі малюнки, голубів миру, обереги.

  П’ятого вересня  учні та працівники школи вшанували пам’ять випускника школи, який боронив нашу Батьківщину в зоні АТО та загинув, Сергія Пархоменка. До Дня захисників і  захисниць  України та Дня Збройних Сил України провели тижні  та декаду військово – патріотичного виховання, протягом яких проводилися тематичні заходи, спортивні змагання. До заходів  протягом року долучалися завідувач музею «Дзвони пам’яті» Близнюк Анатолій Михайлович та голова комісії по роботі з молоддю Чижиченко Микола Федорович. Учні 10-А класу (класний керівник Коваленко І.П.) взяли участь в онлайн-конференції  «Герої серед нас», присвяченій Дню захисників і захисниць.

У ІІ семестрі до Дня єднання вчителями було проведено ряд заходів, учні та педагоги долучилися до Всеукраїнського виконання державного гімну. Проведено урок звитяги  за участю ветерана АТО(ООС), голови обласної організації «Правий сектор» Олександра Кукси,  подаровано для історико-патріотичного музею  нову краєзнавчу історичну літературу та відеоматеріал з подякою за волонтерську роботу всієї школи. Значна робота проводиться волонтерським загоном «Палаючі серця». Учні на чолі з їх керівником, завідуючою шкільним музеєм «Пам’ять», Прядко Н.І., взяли участь у ІІІ Всеукраїнській науково-практичній конференції «Сучасний музей – центр збереження та використання історико-культурної спадщини», обласному семінарі «Сумщина: історія і сьогодення». До Дня людей з інвалідністю виготовили подарунки, до свята Миколая провели спільний захід з учнями спеціальної школи; новорічні привітання й подарунки підготували для геріатричного центру; відвідали дітей, які знаходяться на лікуванні в гематологічному відділенні Сумської обласної дитячої клінічної лікарні з концертними програмами; 03.12.2021року провели акцію «Привітай свого захисника», до Дня Соборності України  учнями та вчителями для добровольців на передову було зібрано теплі речі, солодощі, малюнки.

      Правоосвітня    робота    здійснюється  під   час  уроків  та в позаурочний час  і охоплює  як учнів,  так і  їх батьків.       Для учнів 8-А класу було проведено тематичну зустріч "Україна без насильства за участю депутата Сумської обласної ради - Чегринець Людмили Вікторівни, інспектора сектора ювенальної превенції Сумської РУП - Савченко Ліанни та психолога школи Науменко Алли Леонідівни. Протягом року відбулися зустрічі-лекції з інспекторами ювенальної превенції Сумського районного управління поліції ГУНП в Сумській області Зуєнка Дмитра та  Денисенка Євгена  з тем: «Вчинення адміністративних та кримінальних правопорушень у навчальному закладі та поза її межами»,  «Боротьба з наркозлочинністю»,  «Негативний вплив тютюнопаління на організм підлітка».

      У рамках проведення Всеукраїнської акції «16 днів проти насильства» у закладі освіти в шкільній бібліотеці організовано книжкову виставку «Світ

без насильства», класними керівниками, психологічною службою школи проведено години спілкування, засідання круглого столу, інтерактивні ігри, анкетування учнів з даної тематики. Інформацію про проведення тижня висвітлено на сайті закладу та в мережевих групах.

      У школі діє  рада   профілактики   та наркопост. Складені сумісні плани роботи зі службою у справах дітей, ювенальною превенцією, обласним наркодиспансером. Система правового виховання, що створена  в школі, багатогранна й дієва.

Значна робота проводиться по збереженню життя й здоров’я учнів. Школа входить в мережу «Шкіл сприяння здоров’ю». Питанню здорового способу життя в школі приділяється велика увага. Систематично проводяться бесіди з безпеки життєдіяльності дітей.  Проведено місячник з попередження  ДТП, тиждень пожежної безпеки, «Порозуміння з хворими на СНІД», у рамках якого були проведені виховні години, бесіди,  акції «Проти СНІДу разом», «Пензлем про здоров’я».  У бібліотеці було організовано виставку – перегляд літератури «Збережи здоров’я». До Всесвітнього дня відмови від куріння проведено акцію «10 причин, чому я не буду курити». До Міжнародного дня запобігання самогубству проведено челендж " Життя прекрасне, цінуй кожну мить". Протягом олімпійського тижня здоров’я проведено олiмпiйський урок за участю наших спортсменiв Мiшенiна Глiба та Брезовича Микити. Про першу домедичну допомогу учням 5-А та             5-Б класів розповіли волонтери медичного інституту.

      Протягом місячника безпеки дорожнього руху «Увага! Діти - на дорозі!», тижня пожежної безпеки та до Дня рятувальника двадцятого вересня в школі пройшли тренувальні навчання. Представники рятувальної служби, патрульної поліції, ювенальної  превенції, вибухотехнічної служби провели бесіди, навчання правил дорожнього руху, тренування з евакуації дітей за допомогою системи оповіщення та продемонстрували школярам засоби пожежогасіння.

      У закладі освіти проводяться заходи, спрямовані на формування в учнів уявлення про енергозберігаючі технології, розуміння необхідності бережливого ставлення до використання енергоносіїв. У березні пройшов тиждень енергозбереження. Класні керівники підготували виховні заходи даної тематики: Протасова Н.М. - «Енергозбереження - це важливо», Теплишева А.В. – «Проблеми енергозбереження в Україні», Новицька Н.О. – «Енергозбереження – найдешевша й екологічно чисте джерело енергії», Серпокрил Н.Ю. – «Значення енергозбереження для добробуту країни та кожної родини».

      Двадцять четвертого лютого в країні оголошено воєнний стан. У цей день класні керівники по можливості організовували онлайн-зустрічі, на яких намагалися заспокоїти дітей щодо ситуації в Україні, провели інструктажі з безпеки життєдіяльності. Після канікул щодня класними керівниками проводилися хвилини спілкування, ранкові зустрічі, метою яких було емоційне налаштування, опитування щодо місцезнаходження дитини, умови доступності інтернету тощо. Ці дані фіксувалися в онлайн-таблицях.

       Класні керівники проводили години спілкування різноманітної тематики: День покращення психологічного стану,  День власників домашніх тварин, День досягнення більшого, День екології, День культури, Вшанування ліквідаторів Чорнобильської АЕС, Міжнародний день пряника, Чистий четвер-історія, традиції та прикмети свята, Протидія торгівлі людьми, Всесвітній день географічного дизайну, Міжнародний День праці, Всесвітній день вечірки, День народження мобільного телефону, День народження кавомолки. До Дня Європи проведено тематичні заходи, учні створювали відеоролики зі словами подяки країнам Європи за надання допомоги й підтримку України в дні війни. До Дня вишиванки діти створювали фото колажі, інтерв’ю, відео. У бібліотеці організовано книжкові виставки. Матеріали надано для публікації на сайті управління освіти і науки Сумської міської ради, сайті закладу освіти, розміщено в мережевих групах. Най- активнішими учасниками були учні 5-А класу (класний керівник        Кобзар О.В.)., 8-В класу (класний керівник  Чхайло Н.В.), 6-Б класу (класний керівник Циганкова С.М.), 6-В класу (класний керівник  Маяка С.О.),         4-А класу (класний керівник  Олійник О.Г.), 4-В класу (класний керівник  Новицька Н.М.), 3-В  класу (класний керівник  Клешньова М.І.), 2-А класу (класний керівник  Кононенко О.М.), 6-А класу (класний керівник  Теплишева А.В.).

       До І етапу Всеукраїнського конкурсу творчості дітей та учнівської молоді «За нашу свободу» долучилися учні закладу освіти: Кобзистий Д., Шабаль Є. (4-А клас - класний керівник Олійник О.Г.), Теплишева В.        (8-А клас), Поливода Л. (8-В клас), Прядко І. (10-Б клас) – керівник    Прядко Н.І., Нигроєнко К. (10-А – класний керівник Скляр Н.О.), Ульянченко  Д., Кондратенко А. (5-А клас), Горбачов А. (6-В клас), Радченко Д., Кіях С. (7-Г клас), Надточій К. (7-В клас), Пономаренко Д, (8-А клас), Поплавська Я. (9-В клас) – керівник Псуненко І.І.

       Учні школи взяли участь у благодійній  акції «Від серця до серця», що проходить у  підтримку захисників  Сумщини, які проходять службу у 58 бригаді 15-го ОМПБ окремого механізованого батальйону.

      У школі  працює мережа гуртків для  фізичного  й творчого  розвитку дітей: фольклорний  колектив  «Калинонька» та вокальний ансамбль «Либідь» - керівник – Лисенко Н.Ю., гурток образотворчого мистецва «Чарівний пензлик» - керівник Псуненко І.І. Вокальний ансамбль «Либідь» (керівник Лисенко Н.Ю.) посів І місце в міському етапі Всеукраїнського фестивалю дитячої та юнацької творчості «Чисті роси» в номінації «художнє виконавство» - «Співограй».

      Спеціалісти психологічної служби проводили роботу за такими напрямками: діагностичний, консультативний, профілактичний, просвітницький.               

      Просвітницький напрям роботи виявлявся у годинах спілкування, інтерактивних заняттях («Обираємо здоровий спосіб життя», «Не вступай в конфлікт», «Всі ми різні, але схожі», «Майбутнє залежить від тебе», «Що треба знати про СНІД», «Небезпечний Інтернет. Кібербулінг», «Торгівля людьми - сучасне рабство»), просвітницьких інтерактивних акціях («Червона стрічка», «Розфарбуй і подаруй серденько доброти») та перегляді, обговоренні інформативних відео («Безпечна поведінка», «Скарлет», «Подарунок» тощо).

      У період воєнного стану представники психологічної служби долучалися до проведення годин спілкування, розміщали поради учням та вчителям щодо зниження тривожності, регуляції емоційного стану, проводили консультації телефоном.

Колектив нашого освітнього закладу з 2019 року долучився долучився до освітньої міжнародної програми СЕЕ-навчання з формування м’яких навичок. В апробації програми продовжили брати участь  3 класні керівники 5-х класів і  відповідно три   класні колективи (класні керівники: Кобзар О.В., Сіренко В.В. Семиліт А.С.). Практики соціально-емоційного та етичного навчання впроваджують учителі: Лисенко Н.Ю., Зеленська М.О.,        Білоусова В.М. До реалізації проєкту долучена практичний психолог школи Науменко А.Л., координаторка проєкту – заступник директора з ВР      Івченко С.В.  На цих заняттях учні вчаться співпереживати, «заземлюватися», віднаходити потрібні ресурси для відновлення, для повернення в зону комфорту, вивчають, як працює мозок, які є емоції і як ми можемо ними керувати, як тренувати увагу. Під час дистанційного навчання, а особливо у воєнний час,  учителі використовували практики як елементи інших уроків.

Семиліт А.С. надала аудіозапис про користь СЕЕН у часи війни. Записи педагогів – учасників апробації програми були представлені до розгляду колегам з Університету Еморі, зараз готується публікація на підставі цих записів.
    Виховна робота в школі все більше набирає наскрізного характеру, тому діяльність не тільки класних керівників, а й усього педагогічного колективу направлено сьогодні на формуванні ключових компетентностей учнів у закладі загальної середньої освіти, що обумовлено нинішнім рівнем розвитку науки та вимогами до ступеня освіченості випускників, готовності їх чинити морально, спираючись на світоглядні орієнтири.


Протидія насильству


МИ ВАМ ДОПОМОЖЕМО!

Якщо Ви зіштовхнулися з насильством (фізичним, сексуальним, психологічним чи економічним) – зверніться за допомогою!

"Гарячі лінії" та телефони довіри

Національна «гаряча лінія» з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми і ґендерної дискримінації (цілодобово, безкоштовно, анонімно та конфіденційно) для отримання консультацій юриста або психолога, а також інформації щодо закладів, до яких Ви можете звернутися по допомогу за місцем проживання:0-800-500-335 (зі стаціонарного) або 116 123 (з мобільного)

Телефон інформаційної лінії центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги:

0-800-213-103 

Телефон Урядового контактного центру для постраждалих від домашнього насильства

15-47 

Телефон Громадської організації «Кризовий центр психічного здоров’я»

Тел.+380(50)-613-80-37 або +380(50)-976-74-98 

Телефон гарячої лінії Благодійної організації «Благодійний фонд «Карітас Суми»

+380(50)-014-61-89 (працює по будням у робочий час)

Безпека та безпечний простір

Екстрений номер виклику  поліції – 102 

Телефон гарячої лінії Національної поліції України

0-800-500-202 

Телефон сектору з протидії домашньому насильству Сумського районного управління поліції  Головного управління національної поліції в Cумській області

0542-65-20-70 

Якщо у Вас є необхідність цілодобового довготривалого перебування у безпечних умовах звертайтеся:

                   Сумський обласний центр соціально-психологічної допомоги (тимчасове проживання)                     м. Суми, вул. Іллінська, 51Г, тел. 0542-60-18-58 

Комунальна установа «Центр матері та дитини», (для жінок з дітьми) м. Суми,                                             вул. Герасима Кондратьєва, 110, тел. +380(95)-300-26-57

Соціально-психологічна допомога

Мобільна бригада соціально – психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та /або насильства за ознакою статі в м. Суми – тел. 0542-700-606

Сумський міський центр соціальних служб, вул. Харківська, 42, тел. 0542-700-704 

Управління «Служба у справах дітей» Сумської міської ради, вул. Харківська, 35,                                       тел. 0542-701-915 

Всеукраїнська громадська організація «Жіночий консорціум України»                                                         тел. +380(99)-326-46-49, тел. +380(95)419-26-05 

Громадська організація «Ліга сучасних жінок», тел. +380(67)-536-84-66

Медична допомога

Якщо Ви постраждали від сексуального насильства, якомога швидше зверніться до лікаря, щоб попередити важкі наслідки для Вашого здоров’я:

Швидка медична допомога - 103

Медичний клінічний центр інфекційних хвороб та дерматології ім. З.Й.Красовицького КНП СОР, вул. 20 років Перемоги, 15, тел.0542-701-226

Сумський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф ,                               провулок Громадянськй, 4а, тел.0542- 682-103

КНП Сумської обласної ради «Обласна клінічна спеціалізована лікарня» , вул. Троїцька, 48 тел. 0542-78-00-01

Клінічний перинатальний центр Пресвятої Діви Марії, вул. Троїцька, 20, тел. +380(99)-290-68-45

«Клініка, дружня до молоді» КНП «Дитяча клінічна лікарня Святої Зінаїди» Сумської міської ради, вул. Івана Сірка, 3, тел. +380(95)-194-89-49

Координація та правнича допомога

Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради:

вул. Харківська, 35, каб. 135 (громадська приймальня), 12 робоче місце, тел. 0542-487-147 (управління соціально – трудових відносин)

Сумський міський центр соціальних служб Сумської міської ради: вул. Харківська, 42                               тел. 0542-700-607

Управління «Служба у справах дітей» Сумської міської ради, вул. Харківська, 35,                                          тел. 0542-701-915

Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Сумській області,                 вул. Магістрацька, 29, 3 пов., тел. +380 (67)-313-66-90 

 Кризовий центр Благодійної організації «Благодійний фонд «Карітас Суми»,                                                 вул. Покровська, 22, тел.+380(99)-333-73-92 

Українська Гельсінська спілка з прав людини м. Суми , майдан Незалежності, 3,                                         тел.+380(95)931-11-10 

 


https://rozirvykolo.org/kontakty-dopomogy