Цивільний захист

  Шановні мешканці Сумської міської територіальної громади! Доводимо до Вашого відома, що найпростіше укриття, яке зменшує комбіноване ураження людей від небезпечних наслідків надзвичайних ситуацій , а також від засобів ураження, знаходиться в підвальному приміщенні Сумського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів №2 Сумської міської ради за адресою: М,СУМИ, ВУЛ. Г. Кондратьєва, б.76

Абетка безпеки школяра.pdf

Алгоритм дій при виникненні надзвичайних ситуацій

Порядок дій керівників та працівників при виникненні надзвичайних ситуацій, які характерні для конкретного об’єкта освіти, а також при несприятливих побутових або нестандартних ситуаціях


Порядок дій персоналу навчального закладу щодо дії при пожежі

Кожний працівник закладу освіти при виявленні пожежі або ознак горіння (задимлення, запах гару, підвищення температури і т.п.) повинен:
— негайно повідомити про це за телефоном 101, 102 в пожежнорятувальну службу (при цьому необхідно назвати адресу об’єкту, місце виникнення пожежі, а також повідомити своє прізвище);

вжити по можливості заходів по евакуації людей, гасінню пожежі і збереженню матеріальних цінностей.

Особи, які в установленому порядку призначені відповідальними за забезпечення пожежної безпеки, після прибуття до місця пожежі повинні:

 

ДІЇ У НАТОВПІ:

Досвід ліквідації наслідків стихійних лих, аварій і катастроф засвідчує, що паніка – це результат необізнаності, низької підготовки людей до дій у надзвичайних ситуаціях, відсутність психологічного загартування.
        Щоб попередити паніку, необхідно з самого початку надавати правдиву інформацію про надзвичайну ситуацію, про рятувальні роботи та ліквідацію наслідків лиха. Активно залучати людей до ліквідації аварії чи стихійного лиха, щоб усі відчували себе причетними до важливих подій.
        Якщо паніка виникла, необхідно приймати термінові і невідкладні дії для її подолання, тут важлива кожна хвилина.
        Невідкладні дії для подолання паніки:        

слід відволікти, хай на короткий термін, увагу людей від джерела страху або збудника паніки;        

дати постраждалим можливість хоч на мить забути про страх;        

у цю хвилину необхідно переключити увагу з дій панікера на людину мислячу, холоднокровну, носія спокою та розважливості;        

у такій ситуації необхідні владні й голосні команди, чіткі, обгрунтовані розпорядження;        

як тільки паніка спаде – у людей виникає підвищена активність. Її слід зразу використати, залучивши всіх до рятувальних або ліквідаційних робіт.


        При охопленні панікою значної кількості постраждалих необхідно об’єднати людей у менші групи. Дуже важливим є особистий приклад поведінки лідера, керівника групи: грамотні розпорядження, достовірне викладення фактів, підтримання порядку, особисті приклади мужності та гуманності.

Пам’ятка щодо першочергових дій у разі виявлення вибухових пристроїв

Для керівництва

— чергового УСБУ в Сумській області – 200-000;

— чергового ГУМВСУ в Сумській області – 200-000 або 102.

— час виявлення підозрілого предмета;

— точне визначення його місце перебування;

— відомості про особу, яка залишила підозрілий предмет (чоловік, жінка, вік, прикмети, одяг, хода тощо).

Дії у разі терористичного акту

Основні заходи щодо запобігання можливого терористичного акту:

Дії під час перестрілки:

 Якщо ви стали жертвою телефонного терориста:

 Правила поведінки в умовах надзвичайних ситуації воєнного характеру

Необхідно:

Не рекомендується:

При виявленні вибухонебезпечних предметів забороняється:

Виявивши вибухонебезпечні предмети, вживайте заходів з означення, огородження і охороні їх на місці виявлення. Негайно повідомте про це територіальні органи ДСНС та МВС за телефоном «101» та «102».

 

ЗАХИСНІ СПОРУДИ

        До захисних споруд цивільного захисту належать:
        сховище - герметична споруда для захисту людей, у якій протягом певного часу створюються умови, що виключають вплив на них небезпечних факторів, які виникають внаслідок надзвичайної ситуації, воєнних (бойових) дій та терористичних актів (укриттю підлягають працівники найбільшої працюючої зміни суб'єктів господарювання, персонал атомних електростанцій, хворі, медичний та обслуговуючий персонал закладів охорони здоров'я);
        протирадіаційне укриття - негерметична споруда для захисту людей, у якій створюються умови, що виключають вплив на них іонізуючого опромінення в разі радіоактивного забруднення місцевості (укриваються працівники суб'єктів господарювання, розташованих за межами зон можливих значних руйнувань, населення міст, хворі, медичний та обслуговуючий персонал закладів охорони здоров'я, розташованих за межами зон можливих значних руйнувань);
        швидкоспоруджувана захисна споруда ЦЗ - захисна споруда, що зводиться із спеціальних конструкцій за короткий час в особливий період (укривається населення міст, віднесених до груп цивільного захисту, яке не підлягає евакуації в безпечне місце).
        Для захисту людей від деяких факторів небезпеки, що виникають унаслідок надзвичайних ситуацій також використовуються споруди подвійного призначення та найпростіші укриття.
        Споруда подвійного призначення - це наземна або підземна споруда, що може бути використана за основним функціональним призначенням і для захисту населення.
        Найпростіше укриття - це фортифікаційна споруда, цокольне або підвальне приміщення, що знижує комбіноване ураження людей від небезпечних наслідків надзвичайних ситуацій, а також від дії засобів ураження в особливий період.
        Для вирішення питань щодо укриття населення в захисних спорудах цивільного захисту центральні органи виконавчої влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування та суб'єкти господарювання завчасно створюють фонд захисних споруд.
        Утримання захисних споруд цивільного захисту в готовності до використання за призначенням здійснюється суб'єктами господарювання, на балансі яких вони перебувають (у тому числі споруд, що не увійшли до їх статутних капіталів у процесі приватизації (корпоратизації), за рахунок власних коштів.
        Захисні споруди цивільного захисту державної та комунальної власності не підлягають приватизації (відчуженню).

 

УВАГА! ЕВАКУАЦІЯ!

        Евакуація - організоване виведення чи вивезення із зони надзвичайної ситуації або зони можливого ураження населення, якщо виникає загроза його життю або здоров'ю, а також матеріальних і культурних цінностей, якщо виникає загроза їх пошкодження або знищення.

        Евакуація проводиться на державному, регіональному, місцевому або об'єктовому рівні.
        Види евакуації: обов'язкова; загальна або часткова; тимчасова або безповоротна.
        Рішення про проведення евакуації приймають:        

на державному рівні - Кабінет Міністрів України;        

на регіональному рівні - Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації; на місцевому рівні - районні, районні в містах Києві чи Севастополі державні адміністрації, відповідні органи місцевого самоврядування;        

на об'єктовому рівні - керівники суб'єктів господарювання.
        Обов'язкова евакуація населення проводиться у разі виникнення загрози:        

аварій з викидом радіоактивних та небезпечних хімічних речовин;        

катастрофічного затоплення місцевості;        

масових лісових і торф'яних пожеж, землетрусів, зсувів, інших геологічних та гідрогеологічних явищ і процесів;        

збройних конфліктів (з районів можливих бойових дій у безпечні райони, які визначаються Міністерством оборони України на особливий період).
        Загальна евакуація проводиться для всіх категорій населення із зон:   можливого радіоактивного та хімічного забруднення;       катастрофічного затоплення місцевості з чотиригодинним добіганням проривної хвилі при руйнуванні гідротехнічних споруд.
        Часткова евакуація проводиться для вивезення категорій населення, які за віком чи станом здоров'я в разі виникнення надзвичайної ситуації не здатні самостійно вжити заходів щодо збереження свого життя або здоров'я, а також осіб, які відповідно до законодавства доглядають (обслуговують) таких осіб.
        ПОРЯДОК ПРОВЕДЕННЯ ЕВАКУАЦІЇ ВИЗНАЧАЄТЬСЯ КАБІНЕТОМ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ.


ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ ПІД ЧАС ПОВІТРЯНОЇ ТРИВОГИ

Що робити під час повітряної тривоги? Алгоритм дій. За певних обставин алгоритм дій під час тривоги може різнитися, але найголовніше правило звучить так: почули сирену – одразу прямуйте до укриття,

Що робити під час повітряної тривоги

Правило «двох стін». Від небезпеки вас має відділяти щонайменше 2 стіни, бо одна, ймовірно, зруйнується від удару, а друга візьме на себе уламки стіни, віконного скла тощо. Тому ховатися безпечно у місці, яке розташоване за другою від фасаду опорною стіною. Зазвичай це тамбур, коридор або передпокій. Навіть, якщо вам здається, що будинок нестійкий, підвалу нема, а в сховищі нема місця, лишайтеся біля опірних стін – вони витримають.

Надзвичайники зазначають, точне місце, куди влучить ракета чи ворожий дрон визначити важко, тож слід неухильно дотримуватися рекомендацій. Повітряну тривогу оголошуватимуть стільки разів, скільки того вимагатиме ситуація. 

Що робити під час повітряної тривоги? Алгоритм дій - Главком

Як врятуватися під час обстрілів житлових будинків

Рятувальники зазначають, якщо чуєте, що сирена лунає безперервно – негайно слідуйте в укриття. 

Після сповіщення про повітряну загрозу вдома слід вимкнути світло, газ та воду. Якщо в будинку є газовий балон – від’єднати його, спустити тиск і покласти в безпечне місце. 

Найбільш небезпечні місця у будинку:

Де сховатися у квартирі:

Що взяти з собою в укриття:

Якщо не встигли добігти до укриття

Рятувальни зазначають – в цьому випадку слід швидко перейти у приміщення без вікон, або скористатися правилом 2-х стін. Перша стіна візьме на себе силу вибуху, друга – руйнування. 

Якщо виникла пожежа чи пошкодження – негайно телефонуйте на «101». Назвати надзвичайникам точну адресу, місце, поверх, квартиру та покинути небезпечну ділянку. 

Якщо в будинку стався вибух – якнайшвидше залишити будівлю, але двері залишити відімкненими. Тоді рятувальники під час обов’язкової перевірки не зрізатимуть їх бензорізами. 

Також, на випадок, якщо зникне зв’язок, інтернет, світло проговоріть із близькими порядок дій та місце зустрічі. Завантажте карти місцевості, що працюють без інтернету. Вдома зробіть запас продуктів першої необхідності та води. Під час евакуації НЕ користуйтеся ліфтом, а спускайтесь тільки сходами. Бережіть себе та своїх близьких! 

Куточок_ЦЗ.pdf