Охорона праці та безпека життєдіяльності

Довідка

про стан роботи з охорони праці, безпеки життєдіяльності

в ліцеї

(за підсумками 2022\2023 н. року)

 

Питання безпеки життєдіяльності, створення належних санітарно-гігієнічних умов та профілактика травматизму  є одним із найважливіших у роботі  освітнього закладу.

Відповідно до наказу МОН від 15.08.2016 р. №974 «Про затвердження Правил пожежної безпеки для навчальних закладів та установ  системи освіти України» та інших  нормативно-правових актів у навчальному закладі  забезпечено безпечні та нешкідливі умови навчання, фізичного розвитку та зміцнення здоров’я, режиму роботи, формування гігієнічних навичок і засад здорового способу життя, збереження та зміцнення фізичного та психічного здоров’я учнів і вихованців.

У освітньому закладі дана робота проводилась за наступними напрямками:

створення безпечних умов праці та навчання;

документальне оформлення роботи з охорони праці, безпеки життєдіяльності;

систематичне навчання учнів та працівників навчального закладу безпеці праці та життєдіяльності;

профілактика нещасних випадків;

робота з учнями в позаурочний час (виховна робота);

організація спільної роботи з представниками районних управлінь: охорони здоров’я, у справах сім’ї  та молоді, соціального захисту населення, з питань надзвичайних ситуацій, 

інформаційно-агітаційна діяльність та просвітницька робота;

робота з батьківською громадськістю;

контроль за дотриманням вимог чинного законодавства з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності.

Відповідно до  Закону України «Про охорону праці» для організації виконання правових, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних, соціально-економічних і лікувально-профілактичних заходів, спрямованих на запобігання нещасним випадкам, професійним захворюванням і ава­ріям під час освітнього процесу в ліцеї проводиться системна робота з  охорони праці.

З метою створення безпечних умов для навчання та відпочинку дітей перед початком навчального року комісією, до складу якої входили представники  Садівської сільської ради, пожежного нагляду було перевірено готовність до 20202\ 2023 навчального року, про що складено відповідну документацію з дозволами всіх служб на початок роботи освітнього  закладу. Оформлені  акти - дозволи  на проведення навчальних занять в кабінетах та приміщеннях підвищеної небезпеки та  акти  перевірки на надійність спортивного та ігрового обладнання.

На засіданні педради (протокол № 10, від 30.08.2022 року) затверджено Пан роботи Сульського ліцею  на 2022/2023 навчальний рік, де передбачено розділ «Охорона праці, життя та здоров’я учасників навчально-виховного процесу». Посадові обов’язки працівників, інструкції з техніки безпеки з блоком питань з охорони праці й безпеки життєдіяльності є в наявності. Інструкції складено згідно з Положенням про розробку інструкцій з охорони праці.

У наказах по ліцею від 20.07.2022 року № 69-ОД «Про призначення відповідальних за пожежну безпеку", № 70-ОД "Про призначення відповідальних за охорону праці, безпеку життєдіяльності та організацію роботи з питань ЦЗ" призначено відповідальних за організацію роботи з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності під час освітнього процесу та в позаурочний час, попередження дитячого травматизму, видано накази про призначення відповідальних за електрогосподарство  та встановлення протипожежного режиму тощо. Наказом від 23.08.2022 р. № 79-ОД  затверджено План заходів щодо забезпечення пожежної безпеки у 2022\2023 н.році.

Щорічно за планом роботи освітнього закладу проводиться навчання працівників з питань охорони праці, техніки безпеки, пожежної безпеки тощо.

У освітньому закладі є необхідні журнали реєстрації всіх видів інструктажів із питань охорони праці працівників та здобувачів освіти. Відпрацьована програма вступного інструктажу з охорони праці для працівників та здобувачів освіти.

У закладі проводиться систематичний контроль за умовами освітнього процесу з охорони праці, безпеки життєдіяльності: здійснюється перевірка інженерно-технічних комунікацій, устаткування, електромережі та електрообладнання. Здійснюється оперативно-громадський контроль за дотриманням всіма службами, посадовими особами, працівниками трудового законодавства, стандартів безпеки праці, правил, норм, інструкцій та інших нормативних актів з охорони праці. Результати перевірок доводяться до відома керівника закладу, обговорюються на виробничих нарадах, розробляються заходи щодо усунення недоліків.

Усі навчальні класи забезпечені меблями відповідно до нового регламенту. Парти промарковані, основна кількість учнів забезпечена шкільними меблями у відповідності до ростової групи.  Класні кімнати відповідають своєму функціональному призначенню за площею, лінійними розмірами, обладнанням, шкільними меблями. Проте треба зазначити, що матеріально-технічна база в кабінетах фізики, хімії, біології, інформатики не оновлюється.

Відповідно до Закону України «Про пожежну безпеку» у школі проводяться інструктажі з пожежної безпеки для працівників та учнів, про що ведеться відповідна документація. Протипожежне обладнання, евакуаційні шляхи та виходи відповідають нормативним вимогам пожежної безпеки. Шкільні приміщення підвищеної небезпеки забезпечені інструкціями з пожежної безпеки та первинними засобами пожежогасіння. Приведено у відповідність вимогам діючих нормативів  підвальне приміщення освітнього закладу. Але в роботі з пожежної безпеки є недоліки. Так за результатами позапланової перевірки  головним інспектором Сумського районного сектору Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області Базилем І.О. було складено припис №12 «Про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки». На виконання даного припису по НВК були складені заходи по усуненню зазначених недоліків,про виконання яких було надано інформацію начальнику Сумського районного сектору Управління ДСНС України у Сумській області Ткаченку А.В.

Організація роботи з охорони праці контролюється директором закладу. Вона включає: постійний контроль за навчанням з охорони праці; перевірку знань педагогів відповідно до інструкції та листа МОН України «Про вивчення правил охорони праці працівниками освіти»; контроль за організацією й періодичним проведенням занять з охорони праці з усіма категоріями працівників школи та учнями; систематичний контроль за проведенням різного роду інструктажів; контроль за розробкою й правильним оформленням інструкцій із техніки безпеки; організацію роботи комісії для оформлення актів-дозволів на використання спортивних залів, майданчиків, майстерень і контроль за її діяльністю; контроль за виконанням наказів відповідно до Закону України «Про охорону праці». 

Пріоритетними напрямками роботи освітнього закладу у 2022\2023 н. році було збереження та зміцнення здоров’я дітей, формування у здобувачів освіти свідомої мотивації до збереження здоров’я та  життя, дбайливого ставлення до оточуючих. У освітньому закладі протягом року проводились відповідні заходи щодо запобігання дитячого травматизму, застосовувались різні форми та методи роботи, серед яких: лекції, конференції, бесіди. В позаурочний час з метою формування навичок безпечної поведінки та пропаганди здорового способу життя для учнів (вихованців) організовувались вікторини, конкурси, екскурсії. Освітній заклад у своїй роботі користується як класичними так і сучасними формами та методами роботи з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності з єдиною метою:

вироблення навичок здорового способу життя;

вироблення власної позиції учня та вихованця щодо бажання бути  здоровою людиною сьогодні та в майбутньому.

У закладі проведено різноманітні заходи для дітей різних вікових категорій на знання правил дорожнього руху, безпечної поведінки, особистої безпеки, профілактики невиробничого травматизму.

З метою популяризації серед дітей та підлітків здорового і безпечного способу життя, здобуття практичних навичок і умінь щодо поведінки у надзвичайних ситуаціях та проведення рятувальних робіт за допомогою найпростішого спорядження у ліцеї двічі на рік відпрацьовується план евакуації на випадок пожежі та інших надзвичайних ситуацій.  Поновлено матеріали інформаційних куточків з Правил пожежної безпеки та Правил дорожнього руху. 

В рамках Тижня знань безпеки життєдіяльності  для вчителів освітнього закладу  проведено лекції на теми: «Надзвичайні ситуації та їх можливі наслідки», «Гасіння пожежі та евакуація дітей». Для учнів проведені такі заходи:

1.     Правила поведінки в зимовий період: «Обережно, ожеледиця!», «Небезпечні бурульки».  

«Профілактика інфекційних захворювань», «Обережно, грип». «Новий рік. Святкуємо без   

  пригод», «Обережно, петарди!». 

         2.  Проведення виховної години: «Твоя безпека  залежить від твоєї поведінки », "Мінна безпека"

3. Проведення вікторини для учнів молодших та середніх класів «Безпечна поведінка на  

канікулах» або «Правила безпеки в повсякденному житті».

          4.Перегляд та обговорення відеоматеріалів, відеофільмів про надзвичайні ситуації та правила поведінки під час їх виникнення.

На виконання ст. 20 Закону України «Про дорожній рух», з метою активізації роботи з попередження дитячого дорожньо-транспортного травматизму, привернення уваги громадськості до проблем гарантування безпеки руху неповнолітніх було організовано та проведено різноманітні заходи: уроки-презентації з правил дорожнього руху, конкурс знавців правил дорожнього руху, вікторини,  Організовано проведення бесід з учнями про дотримання вимог Правил дорожнього руху під час керування велосипедами  та мопедами на класних виховних годинах. Під час роботи  пришкільного табору відпочинку проведено тематичні конкурси і вікторини з правил дорожнього руху, практичні заняття «Ми – пішоходи», бесіди «Дорожні знаки - азбука для водіїв і пішоходів», рольові ігри «Випробування на дорогах», перегляд мультиплікаційних фільмів. 

Відповідно до Законів України «Про охорону праці» та «Про колективні договори й угоди» між директором освітнього закладу та представниками трудового колективу підписаний Колективний договір, у якому визначені обов’язки сторін щодо організації безпечних і нешкідливих умов праці, а також умови реалізації працівниками закладу своїх прав і соціальних гарантій на охорону праці. Двосторонні обов’язки в Колективному договорі прописані з урахуванням усіх положень чинного законодавства, чому передували колективні переговори. До уваги було взято: пропозиції працівників, аналіз стану робочих місць, стан виробничого травматизму, професійних захворювань. Питання охорони праці обговорювалися на загальних зборах трудового колективу, нарадах при директорові.

Поряд з цим у ліцеї проводилась робота з батьками: - батьківські збори з тематики запобігання невиробничого травматизму серед дітей «Безпека в побуті для дітей та дорослих»,  консультації для батьків «Дитина  та вулиця», питання безпеки життєдіяльності учнів під час канікул в умовах воєнного стану в Україні. На інформаційних стендах для батьків розміщено пам'ятки щодо попередження дитячого травматизму серед учнів та вихованців.

Завдяки проведеній  профілактичній роботі у освітньому закладі  випадків травматизму не зафіксовано. Травм серед працівників на виробництві не було .

Успішним є поєднання роботи з охорони життя й здоров’я з проведенням занять із цивільної оборони та надзвичайних ситуацій, відпрацюванням елементів евакуації учнів . Випускаються плакати на різні теми («Куріння та наше здоров’я», «Світ проти СНІДу», «Наш організм і наркотики» та ін.). Розроблено інструктажі з техніки безпеки та охорони життя для учнів під час канікул і святкових днів. Класними керівниками проводяться бесіди з учнями з безпеки життєдіяльності. 

У травні 2023 року створений клас безпеки. 

 

 

ЗВІТ

про проведення Тижня безпеки життєдіяльності у

Сульському навчально – виховному комплексі

26-30 березня 2018 року

На виконання наказу  відділу освіти Сумської РДа від 22.03.2018 р.№ 110-ОД 

«Про проведення Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності та охорони праці у закладах загальної середньої та дошкільної освіти» та відповідного наказу по НВК  від 26.03.2018 р.№42 у освітньому закладі з 26 по30 березня 2018 року проведено Тиждень безпеки життєдіяльності та охорони праці.

Мета проведення Тижня безпеки життєдіяльності – комплексне розв’язання питань забезпечення безпечних умов навчання і праці учасників  освітнього процесу та активізація діяльності навчального закладу з питань охорони праці та безпеки життєдіяльності.

Для проведення Тижня безпеки життєдіяльності було створено оргкомітет, головою якого призначено заступника директора з навчально-виховної роботи  Дроздову Т.І. , яка здійснювала Оперативно - методичне керівництво роботою з охорони праці та безпеки життєдіяльності .

Оргкомітетом розроблено план заходів Тижня безпеки життєдіяльності освітнього закладу. У ході проведення Тижня безпеки життєдіяльності всі заплановані заходи виконано.

Протягом тижня перевірено дотримання вимог нормативно-правових актів з питань охорони праці та безпеки життєдіяльності, відповідних інструкцій, ведення журналів реєстрації інструктажів з охорони праці, безпеки життєдіяльності з учнями, працівниками, журналу адміністративно-громадського контролю, проведення атестації робочих місць та виконання положень розділу з охорони праці колективного договору.

У ході перевірки виявлено:

- стан приміщень навчального закладу та параметри мікроклімату задовільні, відповідають вимогам гігієни навчання та праці згідно з Державними санітарними правилами і нормами влаштування, утримання загальноосвітнього навчального закладу та організації навчально-виховного процесу ДСан ПіН 5.2.2.008 -01, затвердженими постановою Головного державного санітарного лікаря України від 14 серпня 2001 року, № 63;

Під час Тижня безпеки життєдіяльності проведено рейд-перевірку з виконання учнями вимог безпеки життєдіяльності. У ході рейду-перевірки виявлено, що під час навчальних занять на уроках фізичної культури, трудового навчання, хімії, фізики, біології, інформатики перед початком уроків учителі проводять інструктажі з безпеки життєдіяльності та контролюють їх дотримання учнями під час освітнього процесу. На розетках всюди присутні написи про величину напруги. Плани евакуації наявні в усіх приміщеннях навчального закладу. Вони складені відповідно до Правил пожежної безпеки для закладів, установ і організацій системи освіти України. 28  березня 2018 року згідно з планом проведено лекцію для працівників освітнього закладу на тему: «Дотримання правил з охорони праці та безпеки життєдіяльності учасниками освітнього процесу». Перевірено знання з охорони праці та безпеки життєдіяльності працівників освітнього закладу (педагогічні, технічні працівники, обслуговуючий персонал). Перевірка знань працівників показала, що усі працівники мають задовільні знання з питань з охорони праці та безпеки життєдіяльності.

12 квітня 2018 року агітбригада "ДЮП" у складі учнів : Берлет Юлії, Литвиненко Дар’ї, Матюхіної Анастасії, Осьмакової Катерини, Савченка Дмитра, Селюка Андрія під керівництвом Степанченко Катерини Валентинівни  були  учасниками  районного  етапу фестивалю Дружин юних пожежних.

25 квітня 2018 року на виконання наказу відділу освіти Сумської РДА від 02.04.2018 року  №123-ОД " Про проведення місячника цивільного 

захисту у закладах загальної середньої та дошкільної освіти", з метою  формувати у дітей комплексу навиків і вмінь діяти індивідуально та колективно у будь-яких екстремальних ситуаціях; розвивати фізичні показники, загартованість; стимулювати розвиток витривалості, мужності, рішучості, кмітливості; формувати в дітей навики орієнтування в повсякденному житті, під час надзвичайних ситуацій, що спричинені техногенними, природними катастрофами. Перевірити якість засвоєння учнями знань, набутих умінь та навичок із цивільного захисту,формувати вміння спостерігати, аналізувати, робити висновки; правильно й критично оцінювати свою поведінку в надзвичайній ситуації, а також вчинки товаришів, знаходити правильне рішення; виховувати працелюбність, чесність, відвагу, дисциплінованість, увагу до ближнього, потребу жити в мирі та злагоді, займатися фізкультурою та спортом для зміцнення здоров`я; здатність приходити на допомогу людям; у разі потреби діяти обізнано, вивірено, спокійно, особисто й колективно, почуття співпричетності до долі та проблем інших, відповідальність за близьких, оточуючих, власну Батьківщину , у навчально - виховному комплексі було проведено День цивільного захисту разом з учнями 6-В класу Комунальної установи Сумської ЗОШ І-ІІІ ступенів №15 ім. Д.Турбіна.

У програмі проведення Дня цивільного захисту були: виступ агітбригади "ДЮП", теоретична частина, навчальна евакуація, практичне заняття, змагання "Військово- спортивна смуга перешкод", приготування польової каші й печеної картоплі з салом.