Міжнародний день людей з обмеженими фізичними можливостями

Щороку 3-го грудня у світі відзначається Міжнародний день людей з обмеженими фізичними можливостями ( інвалідністю), який проголошено Генеральною Асамблеєю ООН у 1992 році.

Міжнародний день людей із інвалідністю не є святом. Відзначення цієї дати спрямоване на те, щоб привернути увагу до проблем інвалідів, захисту їх гідності, прав і благополуччя, інтеграції в суспільство. Міжнародний день інвалідів акцентує увагу суспільства на перевагах, які воно отримує від участі інвалідів у політичному, соціальному, економічному і культурному житті. Цей день є нагадуванням людству про його обов’язок виявляти турботу і милосердя до найбільш незахищеної частини суспільства – людей з особливими потребами. Це день підведення підсумків зробленого, аналіз фактичного становища людей з особливими потребами в суспільстві і визначення планів щодо поліпшення їх життєвого рівня.

Україна разом із світовою спільнотою відзначає День людей з інвалідністю. Разом з нами живуть люди, фізичні можливості яких обмежені. Це ті, хто з певних причин не може повноцінно забезпечувати себе, доглядати за собою. Інвалідність може бути вродженою і набутою в результаті травм, інфекцій, в дитинстві чи у дорослому віці. Особливо актуальним це питання стає під час війни, коли люди травмуються та стають інвалідами під час бойових дій. В нашій країні до таких людей ставляться, як до людей з особливими потребами, які потребують додаткової уваги суспільства. Такі люди не називають себе інвалідами, вони не вимагають до себе жалю, для них важливе лише елементарне – можливість жити. Бути в суспільстві, самореалізуватися, мати доступ до гідної освіти і робочих місць, інтегруватися в життя соціуму.

Відзначаючи Міжнародний день інвалідів, прогресивне людство засвідчує цим, що громадяни з обмеженими фізичними можливостями потребують особливої уваги. Для них мають бути створені такі умови, які дають змогу відчувати себе рівними серед рівних. Адже саме ставлення до інвалідів визначає ступінь цивілізованості суспільства. Захищаючи гідність таких особливих людей, ми захищаємо своє людське обличчя.

За оцінками ВООЗ майже 15% населення у всьому світі має інвалідність. В Україні визнаних інвалідів налічується трохи більше 2,5 млн, що становить 5,5% від населення країни. Майже 40% з них – люди працездатного віку.

Такі особи з обмеженими можливостями – це особлива категорія людей, які мають свої погляди та проблеми. В них теж є душа і серце, якими вони все відчувають. Багато хто з них стає поетами, спортсменами, музикантами, художниками, тощо. Іноді демонстрація сили волі та прикладених зусиль для боротьби з інвалідністю є гарним прикладом для інших. Вони можуть бути і стають повноцінними і високоефективними членами суспільства, відмінними фахівцями і навіть політиками, економістами, соціально активними і життєствердними людьми, які надихають багатьох, у тому числі і абсолютно здорових членів нашого суспільства. Ці люди особливо тягнуться до освіти і потребують нашої опіки. Та не завжди так просто подолати перешкоди, які виникають у інваліда в суспільстві.

Чуйна людина не повинна залишатися байдужою до цієї когорти людей. Зусилля ближніх повинні бути направлені в першу чергу на моральну підтримку людини з обмеженими можливостями, а наші дії, слова повинні допомогти їй реалізувати себе як особистість, щоб досягти своїх успіхів у житті. Нам усім разом потрібно усвідомити та переоцінити свою поведінку і ставлення, щоб інвалідам, яких обійшла доля, було затишно жити і навчатись з нами поруч.

Увага держави та милосердя, толерантність кожного з нас допоможуть спростити життя людей з обмеженими можливостями, створити майбутнє, де б люди не були виключені з соціуму з-за проблем зі здоров`ям. Змогли отримати необхідну підтримку в процесі набуття освіти, організації їх трудової діяльності та суспільному житті.

Інвалідність – це не вирок. Це тільки привід замислитись над життям, переосмислити його цінності і навчитись жити по-новому – із сенсом для себе і користю для суспільства.

Бажаємо всім людям з особливими потребами витримки, оптимізму, здоров`я, можливості втілити в реальність всі плани та задуми!