Профорієнтація учнівської молоді
Основні помилки при виборі професії
1. Помилкове уявлення про деякі професії.
2. Захоплення зовнішньою характеристикою професії.
3. Вибір професії під впливом товаришів, друзів (за компанію).
4. Не зовсім правильне уявлення про творчість професії – не має не творчих професій, є не творче ставлення людей до діяльності.
5. Ототожнення навчального предмету з професією.
6. Недостатнє знання професії.
7. Вибір професії під впливом випадкових обставин.
8. Ототожнення фаху зі ставленням до представника тієї чи іншої професії.
9. Невміння правильно оцінити свої нахили, здібності.
10. Забобони честі ( поділ професій на престижні та непрестижні).
Класифікація професій
Найчастіше професії ділять за предметом праці. Відповідно до такої класифікації виділяють категорії професій: „людина – людина”, „людина – природа”, людина – техніка”, „людина – знакова система”, „людина – художній образ”.
Професії категорії людина – людина” спрямовані на процес навчання. виховання, управління, медичне та торгівельне обслуговування людей. Приклади таких професій: екскурсовод, лікар, продавець, офіціант тощо.
Важливим у роботі професій цього типу є: потреба у спілкуванні, уміння розбиратися в людських взаєминах, гарна пам’ять, терпіння, рівний настрій у процесі роботи з людьми.
Професії категорії „Людина – знакова система”. Об’єктом праці є різні знаки: цифри, малюнки, схеми, фізичні та хімічні символи. Це професії програміста, топографа, економіста, перекладача.
Людина, яка працює зі знаками, повинна володіти гарним абстрактним мисленням, відтворювальною уявою, уміти добре зосереджуватися, мати стійку увагу, бути посидючою.
Професії категорії „Людина – художній образ”. Це професії модельєра, художника, фотографа, настроювача музичних інструментів. Найважливіші вимоги до цієї категорії професій: здібності до мистецтва, творча уява, образне мислення, працелюбність, цілеспрямованість.
Професії категорії „Людина – природа”. Це професії ветеринарного лікаря, мікробіолога, гідромеліоратора тощо. Такий вид професій передбачає ініціативу та самостійність у вирішенні конкретних завдань, творчу уяву.
Професії категорії „Людина – техніка”. Сюди належать всі професії ,пов’язані з обслуговуванням техніки, її ремонтом, установкою та налагодженням, виробництвом та збиранням обладнання (водій, механік, слюсар, сталевар тощо). Людина, яка працює з технікою, має відзначатися високою виконавчою дисципліною та акуратністю, мати творчий потенціал, практичне мислення, технічну уяву.
Практичний психолог: Т. М. Куліш