Kdo za tím stojí?

Modely školních systémů podpory nadání začala sbírat Ing. Kateřina Emer Venclová v roce 2019 v reakci na potřeby členů sítí podpory nadání.

Každý mluvil o tom, že je potřeba sesumírovat všechny způsoby, jak se k tomu škola může postavit. Tak jsem se sebrala a šla jsem to udělat.

První verze "Modelů" byla odborné veřejnosti nabídnuta na Třetím pracovním setkání národních skupin garantů péče o nadání.

V rámci spolupráce s NPI ČR pak koncept Modelů na dlouhou dobu zastínilo sbírání Atributů školních systémů podpory nadání. Tedy tvorba "stavebnice" systému podpory nadání na škole. V průběhu vnitřního připomínkovacího řízení bylo nejčastější námitkou, že už se nejedná o podporu nadání jako takovou, nýbrž opatření vhodná pro zlepšení péče o všechny děti.

A tak se i z Modelů školních systémů podpory nadání postupně staly Modely chytré inkluze. (Po zohyzdění slova "chytrá" skrze selhání "chytré karantény" došlo v roce 2020 ještě ke druhé změně - na Modely vyvážené inkluze.)

V rámci Východočeské krajské sítě podpory nadání jsme Modely nabídli spolupracujícím školám k přímému využití, ale ukázalo se, že "na papíře to nikdo nečte". U každého nového konceptu je potřeba, aby s ním přijel na školu živý člověk. A protože k zaopatření každé jedné školy potřebujeme spíše desítky než jednotky implementátorů, vznikl Projekt Synapse, který má počty odborníků schopných vozit Modely do terénu rozšířit. Díky tomu, že tento nápad zapadá do Vize společenské změny Nadace RSJ, získali jsme pro náš projekt jejich finanční i morální podporu.

Aktuálně (září 2021) je nositelem Modelů vyvážené inkluze realizátor projektu Synapse, tedy Asociace freelancerů ve školství z.s., která vyzývá další subjekty, aby se k Vizi vyvážené inkluze přihlásily - což mohou učinit na adrese synapse@afres.cz

Třetí aktualizace Modelů vyvážené inkluze je uzavřena k datu prezentace na konferenci Vzdělání pro budoucnost (11. 9. 2021) a její plné znění je k dispozici na tomto webu.

Šíření i připomínkování je vítáno. Jedná se o kolektivní dílo (v režimu Creative Commons).