Jak pracovat
s Modely?

Práce s Modely vyvážené inkluze má tyto fáze:

  1. Diskuse vize školy a srovnání s Vizí vyvážené inkluze (Soulad základních hodnot je do značné míry podmínkou pro všechny další kroky.)

  2. Popis současného stavu systému školy a mezery mezi současným a optimálním stavem. (Např. pomocí nástroje Osm os, který mají k dispozici krajští koordinátoři podpory nadání a mentoři škol - konzultanti vyvážené inkluze.)

  3. Stanovení priorit, vážení zdrojů (finančních, lidských, prostorových, politických, ...) a výběr Modelu, který u nás chceme zkusit.

  4. Volba, zda to zkusíme sami nebo zda si necháme pomoci.

  5. Zvážení, jestli se chceme před vlastním pokusem podívat někam, kde už to funguje (viz sekce "Kudy dál - příklady a zdroje" u námi zvoleného Modelu, případně informace od našeho krajského koordinátora podpory nadání.)

  6. Kroky změny - plán implementace Modelu vyvážené inkluze.

  7. Propočet, zda na zavádění Modelu potřebujeme dotaci, účelové prostředky od zřizovatele, crowdfunding nebo jinou finanční, materiální či personální pomoc.

  8. Prezentace plánu všem dotčeným a povinně informovaným (sboru, žákovskému parlamentu, rodičům, zřizovateli, veřejnosti a dalším partnerům).

  9. Zavedení Modelu dle plánu, reflexe.

  10. Příslušná změna v dokumentech školy, zejm. v ŠVP.

  11. Nastavení pravidelné evaluace a nastartování procesu dlouhodobé optimalizace.

  12. Sdílení zpětné vazby, dobrých praxí a informací k doplnění na stránku Modelu (v rámci krajské sítě podpory nadání nebo na adresu synapse@afres.cz)

Je možné zavádět kombinaci více Modelů, jakož i stavět doplňkový Model k již zavedenému Modelu hlavnímu. Většina Modelů se vzájemně nevylučuje. Postupujme však zásadně po jednom - nesnažme se zavést více Modelů v jednom změnovém období. Zavedení jednoho Modelu obnáší zhruba rok poměrně intenzivní práce. Nastavení celého školního systému (k dynamickému pohybu kolem optima - vyvažování spokojenosti všech zúčastněných) je záležitost 5-7 let.

Práce s realistickou časovou představou vám ušetří spoustu starostí a nedorozumění!

Proces budování Vyvážené inkluze (tj. školního systému podpory nadání prospěšného všem) je popsán v této prezentaci: