Školski knjižničari

Klikčitzemska – program poticanja čitateljskih vještina

Klikčitzemska je program poticanja čitanja koji je pokrenut ove školske godine u školskoj knjižnici. Cilj programa je jačanje čitateljskih vještina i kompetencija Učiti kako učiti te Uporaba IKT-a. Radi se na izvorima koje knjižnica posjeduje ili osigurava pristup pri čemu se koriste različite strategije.

To mogu biti strategije poput letimičnog, brzog čitanja, zamišljanja senzornih slika, evokacije prethodnih znanja, postavljanje pitanja, zaključivanja, prepoznavanja bitnog, provjera razumijevanja, sintetiziranja, ponovno čitanje, prepoznavanje problema ili glavnih ideja, razgovor sa znalcem, uporaba rječnika, sažimanje, promatranje ilustracija, povezivanje različitih dijelova teksta, predviđanje, pretraživanje pojmova u enciklopedijama, na internetu ili u fondu knjižnica, suradnički rad i sl.

Program podrazumijeva predstavljanje pojedinih strategija cijelim razredima te pojačan mentorski rad s grupama ili pojedincima na razvoju strategija čitanja s razumijevanjem.

Primjeri rada

Primjer zamišljanja senzornih (osjetilnih) slika s kombiniranjem prethodnih znanja bili su satovi na temelju slikovnice Figaro – mačak koji je hrkao, Jean-Baptiste Baroniana za učenike 2. razreda. Osim održanog sata, napravljena je i videolekcija za učenike u izolaciji i roditelje koji se žele osnažiti u jačanju vještine čitanja svoje djece.

Primjer letimičnog, brzog čitanja i sažimanja učenici su vježbali u sklopu nastave medijske pismenosti prilikom čitanja brošura o fenomenima medijske pismenosti poput vrsta medija, internetu, senzacionalizmu, reklamama, videoigrama Društva za komunikacijsku i medijsku kulturu radi stvaranja umnih mapa.

Primjer pretraživanja interneta s kritičkom procjenom pronađenih izvora temeljen je na mentorskom radu s pojedincima i grupama učenika 6. razreda iz predmeta Geografije, gdje su učenici dolazili pretraživati uz knjižničarkino vođenje kroz pronađene izvore temu kolike su rezerve fosilnih goriva u svijetu, količinski i predikcijom godina.


Upitnik istraživanja Kulturna i javna djelatnost u nastavi na daljinu 

Na poveznici se nalazi upitnik istraživanja kojem je cilj prikupiti podatke o provedbi kulturne i javne djelatnosti školskih knjižničara u otežanim uvjetima, za vrijeme nastave na daljinu. Dostupan je za popunjavanje do 19. lipnja. Informacije o rezultatima bit će objavljene u stručnom časopisu i prezentirane na stručnim skupovima. Točan naziv časopisa s poveznicom podijelit ćemo i ovdje.