Novosti

Čitanje ne poznaje granice - Branje ne pozna meja

Ove se školske godine OŠ Ivana Kukuljevića Sakcinskog prvi puta uključila u međunarodni projekt Čitanje ne poznaje granice – Branje ne pozna meja. U projektu su sudjelovali učenici 2. a razreda i DOD-a Informacijsko čitanje, izvanastavne aktivnosti učenika 3. razreda Čitateljskog kluba Klikčitzemska iz matične škole te DOD-a Hrvatskog jezika i učenika 8. s razreda iz Područne škole Tina Ujevića, Salinovec. Partnerska škola bila nam je OŠ Frana Malgaja iz Šentjura. Uz niz samostalnih aktivnosti, provedena su i dva online susreta na kojima su učenici prikazali što su saznali o partnerskoj školi, mjestu i kraju u kojem se škola nalazi te radove na temu pročitanih djela.

Učenici 7. i 8. razreda PŠ Salinovec uključeni su s učiteljicom Hrvatskog jezika u projekt. Sedmaši su u prosincu odradili  prve aktivnosti. Učenici su pripremili prezentacije o Sloveniji i o Ivanu Cankaru, slovenskom piscu čijim djelima će se baviti u ovom projektu. Nakon upoznavanja povijesti, kulture i turističkih ljepota Slovenije, učenike je posjetio i predstavio se „naš mali Ivan Cankar“ kojeg je odglumio Lovro Pintarić. Nakon upoznavanja biografije i stvaralaštva Ivana Cankara, učenici su čitali njegove najpoznatije crtice, a o njihovim budućim aktivnostima ćemo i dalje izvješćivati. 

Učenici 2. a i DOD-a Informacijsko čitanje su se u projektu Čitanje ne poznaje granice – Branje ne pozna meja proučavali su život i rad Ele Peroci te njezinu priču Maca Papučarica. Radili su njezinu interpretaciju i na kraju su učenici slušali čitanje svoje razrednice na slovenskom jeziku. Proučili su i znamenitosti Šentjura i školu partnera OŠ Franja Malgaja Šentjur. Izradili su lepeze – razglednice sa šentjurskim znamenitostima s fotografijama i slovenskim i hrvatskim tekstom na po jednoj strani lepeze te čitali poeziju Frana Levstika.

Potom su učenici 7. razreda Područne škole Tina Ujevića nastavili s aktivnostima međunarodnog projekta Čitanje ne poznaje granice. Pripremili su kalendar inspiriran upečatljivim slikama i mislima iz Cankarevih crtica. Učenici PŠ Tina Ujevića, Salinovec proveli su i čitav niz drugih aktivnosti projekta Čitanje ne poznaje granice. Učenici 7. s razreda su, čitajući crtice Ivana Cankara Zastidio se majke i Šalica kave, zatamnjivanjem teksta stvarali nove lijepe i mudre misli i izreke. Njihovi kreativni ostvaraji nalaze se na poveznici Ivan Cankar Zatamnjena poezija.

Nakon toga su inspirirani Cankarevim motivom majke ti učenici pisali svoje pjesme i ukrasili ih svojim likovnim radovima. Ti se radovi nalaze na poveznici Majka. Sedmaši su još nakon čitanja crtica Istina i ljubav pripremili u sutoriju Istina i ljubav bilješke o pričama, dojmove i poruke te su ilustrirali naslovnice priča.  Učenice 8. razreda čitale su izbor iz slovenske ljubavne lirike te su odabrale i digitalno vizualizirale pjesme, a potom su stvarale nove pjesme „kradući“ razne stihove iz zbirke. Djela možete pogledati na wakeletu Slovenska ljubavna poezija.  Učenici 7. razreda obilježili su i Noć knjige čitajući Cankareve crtice u školskoj knjižnici uz šalicu toplog napitka.

Učenici 3. razreda, članovi Čitateljskog kluba Klikčitzemska za učenike u razvoju čitateljskih vještina čitali su knjigu Andreja Rozmana Roze Kako je Oskar postao detektiv, razgovarali o njoj i nakon toga radili ilustracije na temu događaja iz djela.

Uz jedan radni, održali smo i dva kulturnoumjetnička mrežna susreta sa školom partnerom OŠ Franja Malgaja Šentjur. Jedan je održan 3. travnja. Na njemu su učenici iz partnerske škole prikazali svoje radove u sklopu projekta. Na drugom, održanom 17. lipnja, naši su učenici predstavili svoje aktivnosti. Učenici 2. a razreda recitirali su pjesmu na slovenskom, Lovro Pintarić glumio je Ivana Cankara u posjetu našoj školi, a Ena Vlahek čitala je pjesme na kajkavskom inspirirane Cankarevim motivom majke.

Planiramo nastaviti projekt i dogovoren je susret uživo najesen u Šentjuru. Projekt je proveden uz vođenje učiteljice razredne nastave Irene Prekrit, učiteljice Hrvatskog jezika Valentine Posavec Kovač i knjižničarke Draženke Stančić. O aktivnostima smo izvješćivali na web stranici škole, facebook stranici matične škole, područne škole i knjižnice.

Međuškolsko natjecanje u čitanju naglas Čitam – I read – Ich lese

Održano međuškolsko natjecanje u čitanju naglas Čitam – I read – Ich lese

Međuškolsko natjecanje u čitanju naglas Čitam – I read – Ich lese održano je u ponedjeljak prvi puta u OŠ Beletinec. Bila je to prilika za druženje učenika dviju škola koji vole čitati naglas, a koje ni ove godine nismo propustili. 

Boje naše škole branili su po tri učenika, najboljih na školskom natjecanju iz svakog jezika. Najbolja u čitanju naglas na hrvatskom jeziku bila je učenica škole domaćina Elena Martinez dok su titule najboljih u čitanju naglas na njemačkom i engleskom pripale učenicima naše škole. Najbolja je u čitanju naglas na engleskom jeziku bila Martina Migač, a u čitanju naglas na njemačkom jeziku Vida Gotal. 

Čestitamo njima, kao i svim učenicima koji su rado sudjelovali u ovom natjecanju. Zahvaljujemo domaćinima na ugodnom okružju koje su priredili za nas te nakladničkoj kući Alfa koja redovno prati ovo natjecanje.

Drugo čitanje Tuluma s(l)ova

Na događaju Topoteka Ivanec – kraj, ljudi, škola predstavljena je lokalnoj zajednici, učenicima, roditeljima i djelatnicima 10. svibnja 2024. Topoteka Ivanec – kraj i ljudi. Događaj je bio dio aktivnosti Kliofesta – nacionalnog festivala povijesti. 

Topoteke su digitalni, mrežni arhivi lokalne povijesti i/ili tema kojima je cilj poticanje čuvanja, istraživanja i promicanja lokalne baštine i time su referentni lokalni povijesni izvori. U njihovoj izgradnji sudjeluje lokalna javnost te uređivač topoteke – ovdje naša škola, a svrha izrade je davanje povijesnog materijala koji se nalazi u privatnom vlasništvu široj javnosti na uvid uz pravilnu, utvrđenu indeksaciju.

Za predstavljanje je osmišljem kulturno-umjetnički program koji se odnosio na povijesne teme koje se mogu pronaći u topoteci poput lente vremena, znamenitih ivančana i događanja iz svakodnevnog života zajednice. Tom su prilikom učenice 8. razreda kao dio projekta Tuluma s(l)ova čitale ulomke iz zavičajne zbirke knjižnice.

Valentina Hojsak, Lidija Kostić i Lucija Čiček iz 8. a razreda čitale su tri ulomka iz povijesti Ivanca koji su bili uvod u escape room Potraga za Topotekom Ivanec – kraj i ljudi. Riječ je o ulomcima o prvom spomenu Ivanca, osnutku škole u Ivancu i o Rudolfu Rajteru. U zajedničkoj potrazi za Topotekom sudjelovali su svi nazočni, a konačnim otključavanjem šifre otvorila se poveznica na nju.

Ulomak o prvom spominjanju grada Ivanca je iz djela Priorat Vranski sa vitezi templari i hospitalci sv. Ivana, Ivana Kukuljevića Sakcinskog po kojem naša škola nosi ime i koji pripada plemićkoj obitelji koja je živjela u našem gradu. Sljedeći ulomak o osnutku naše škole zabilježen u školskoj monografiji Školski vremeplov: osnovna škola Ivana Kukuljevića Sakcinskog u Ivancu – 1839. – 2014. Posljednji ulomak o Rudolfu Rajteru, jednoj od mnogih znamenitih ličnosti vezanih uz naš grad i kraj, po kojem i poznati ivanečki zbor nosi ime i koji je uglazbio himnu Ivanca je iz Zbornika 600 godina Ivanca, autor poglavlja o znamenitim Ivančanima je Marijan Kraš. 


Školsko natjecanje u čitanju naglas Čitam – I read – Ich lese

U našoj školi smo ove godine održali školsko natjecanje u čitanju naglas Čitam – I read – Ich lese. Razlog je tome što će se međuškolsko natjecanje održati ove godine prvi puta u OŠ Beletinec, a na školskoj razini uvijek imamo velik broj zainteresiranih učenika. Na višu razinu natjecanja idu po troje učenika iz svake kategorije.

Ukupno se u kategoriji engleskog jezika natjecalo 19 učenika koje su pripremile 4 mentorice. U kategoriji njemačkog jezika natjecalo se 7 učenika koje su pripremale 3 mentorice, dok smo u kategoriji hrvatskog jezika mogli čuti tri učenika koje je pripremila jedna mentorica. Na natjecanju u čitanju naglas iz hrvatskog jezika najbolja je bila Magdalena Petak, a s njom na međuškolsko idu i Filip Huđ kao drugi, te Luka Prekrit kao treći. Svi su učenici 7. a razreda i mentorica im je Marija Videc.

Na međuškolsku razinu čitanja naglas iz engleskog jezika kao najbolja plasirala se Nika Lončar, 5. c, druga je bila Lara Cuković, 5. c, mentorica im je Lana Belač, a treća je bila Martina Migač, 3. c, mentorice Marine Đurasek. Na međuškolskom čitanju naglas iz njemačkog jezika predstavljat će nas Vida Gotal, Mateo Foder kao drugi i treća Marta Gotal, svi iz 8. e razreda, mentorice Elizabete Klampfl. Želimo im svima puno uspjeha.

Svaku je kategoriju procjenjivalo zasebno povjerenstvo koje se sastojalo od jedne učiteljice i dvoje učenika. To jedinstveno iskustvo rada u povjerenstvu za prosudbu doživjeli su Elena Šoštarić, 7. d i Vida Gotal, 8. e za hrvatski jezik, Petar Magaš i Lidija Kostić, 8. a za engleski jezik, te Matea Miklošić, 8. a i Sara Žuliček, 8. c za njemački jezik. S njima su u povjerenstvu bile učiteljice Jelena Ficko Kruhoberec, Katarina Kljunić i Jasenka Solina. Voditeljice događanja bile su Laura Solina, Valentina Hojsak i Hana Kostić iz 8. a, a natjecanje su organizirale Danijela Kušen i Draženka Stančić.

Uspjeh naših učenika na Županijskoj smotri LiDraNo 2024.

Na Županijskoj smotri LiDraNo 2024. devet je učenika iz naše škole predstavilo svoje kreativne radove. Petar Magaš izveo je samostalni scenski nastup naziva [Tko sam? Što sam?...] Sergeja Jesenjina. U kategoriji samostalnih novinarskih radova predstavljen je putopis Londonska čarolija Eli Lepoglavec, te intervjui Prevoditelj hrabro uzima slobodu Valentine Hojsak i Slava ima dva lica Dore Vuđan. Dorin rad je predložen za Državnu smotru.

Na Smotri su predstavljeni i literarni radovi Brige Sare Poje, Vodopad Lucije Čićek i Ivonjska idila Lane Brežnjak, Roda i stari vrabac Patricije Bahun te Nebeski ognjeci Ene Vlahek. I Enin je rad predložen za Državnu smotru.

Ponosni smo na njihove kreativne izričaje koje će predstaviti na panou za Dan škole, a palčeve držimo Dori i Eni koje su predložene za Državnu smotru. Čestitke učenicima i mentoricama Mariji Videc, Valentini Posavec Kovač, Draženki Stančić i Silviji Čavlek!

Prvo čitanje Tuluma s(l)ova

Prvo čitanje Tuluma s(l)ova bilo je namijenjeno učenicima nižih razreda naše škole. Njime je obilježen Dan čitanja naglas. Učenice 8. razreda čitale su u nižim razredima Kućna čudovišta Stanislava Marijanovića, a nakon toga nagradile najpažljivije i najbrže učenike koji su pogađali ljudske osobine koje su pojedine priče predstavljale. Ustanovili smo i da su neke Mlade knjižničarke talentirane buduće učiteljice.

Daj šapi glas! - posjet veterinaru

Učenici drugih razreda i 5. d posjetili su Veterinarsku stanicu Ivanec. Zanima nas što veterinari rade, koji su problemi s kojima se susreću naši ljubimci i ostale životinje, a na pitanja im je odgovarao voditelj stanice, veterinar Željko Šoštarić. Učenici su vidjeli i kako veterinar pomaže bolesnim macama i psima. Posjet je organizirala učiteljica Irena Prekrit.

Kad ideš po nagradu za najčitatelja

Varaždinska županija obilježila je Dan hrvatskih knjižnica prigodnom svečanošću u Županijskoj palači u utorak, 7. studenog. Tim su povodom proglašeni i nagrađeni najbolji čitači osnovnih i srednjih škola za prošlu školsku godinu. Nagrađeno je 77 učenika koji su ukupno pročitali više od dvije tisuće knjiga, a njima je prigodne nagrade – knjige uručio pročelnik Upravnog odbora za prosvjetu, kulturu i sport Varaždinske županije dr. sc. Miroslav Huđek. On je istaknuo važnost knjiga i čitanja te je odao priznanje svim knjižničarima za njihov rad.

Osim učenika osnovnih i srednjih škola s područja Županije, proglašeni su i najbolji čitači gradskih knjižnica iz Ludbrega, Varaždina, Ivanca i Novog Marofa.

Svečanosti su prisustvovali nagrađeni najčitači, njihovi učitelji, profesori, knjižničari i ravnatelji škola s područja Varaždinske županije.

Prigodni program pripremili su i vodili polaznici Centra izvrsnosti za hrvatski jezik Varaždinske županije.

Našu su školu predstavljali učenici koji su prošle školske godine pročitali najviše knjiga, a to su Adam Jurman, učenik trećeg razreda te Matea Miklošić, učenica osmog razreda.

Noćni čitateljski susret Tuluma s(l)ova

Za učenike osmih razreda koji su pokazali interes za sudjelovanje prošli je petak organiziran noćni čitateljski susret projekta Tulum s(l)ova koji se održava u 29 škola diljem Hrvatske već trinaesti put. Program je tekao od 18.30 sati do ponoći i bio je prilično sadržajan. Na početku su se učenici dogovorili kako će se ponašati tijekom večeri s ciljem da svi podjednako uživaju tijekom susreta. Potom su pedagoginja Vesna Vitez i psihologinja Lucija Marković održale uvodnu radionicu upoznavanja svih učenika.

Bilo ih je dvadeset i jedan iz pet osmih razreda matične škole, a prvi su nam se put pridružili i učenici 8. s razreda.

U učionici Informatike otkrivali mjesta koja im je ponudio Google Street View u aplikaciji Geoguess. Radionicu je vodila Martina Harjač, učiteljica Geografije. Slijedio je susret s Domagojem Severom, hrvatskim influencerom i svjetski poznatim fotografom, koji nam je pričao o svojim putovanjima, kako je biti poznati influencer iz njegove perspektive, što najradije fotografira.

Po završetku druženja s Domagojem, družili smo se i s učenicima Osnovne škole "Antun Mihanović" Nova Kapela, Batrina preko Teamsa. Slijedilo je obavezno ceremonijalno čitanje koje su vodile knjižničarka Draženka Stančić i logopetkinja Martina Bunić. Čitalo se u svečanoj atmosferi, uz svijeće i baterije, pjesme i ulomke tekstova. Nakon čitanja učenici su stvarali blackout poeziju u radionici koju je vodila Valentina Posavec Kovač. Za kraj susreta tražili su skriveno blago uz pomoć azimuta, lopate, Biblije i našavši ga, podijelili međusobno. Susret je završen rođendanskom pjesmom jednoj našoj mladoj „tulumašici“.

Predaja donacija iz Humanitarne akcije Sjeti me se

Učenice Knjižničarske grupe i Volonterskog kluba Iksići predale su donacije koje su prikupili učenici naše škole uz roditeljsku pomoć u školskoj humanitarnoj akciji Sjeti me se projekta Daj šapi glas! Udruzi Spas, Varaždin i Udruzi Sklonište dobrote, Čakovec. Osim predaje donacija, učenice su posjetile pse štićenike azila Udruge Spas i mačke u jednoj od mačkokuća Udruge Sklonište dobrote.

Posjet azilu ostavio je snažan dojam na učenice jer je riječ o preko četiristotinjak pasa koji su nas svi svojim lavežom pozivali da se družimo s njima, da ih udomimo. Utješio nas je podatak da je prošle godine bilo gotovo više udomljenja od dolazaka novih pasa u azil.

U posjećenoj mačkokući družile smo se s teško udomljivim macama. Neke su slijepe, neke nemaju šape, rep, neke pate od kroničnih bolesti, no sve su njegovane i mazne i imaju svoj ograđeni vrt. Vidjeli smo da bi se i teže udomljive mace zapravo mogle udomiti bez problema jer normalno žive pa smo im poželjele da im to i uspije kao i psima iz azila.

Udruge su nam zahvalile na donacijama i obećali smo si da ćemo se opet vidjeti. A dojmove učenica također ćemo uskoro objaviti. Njih su u predaju donacija odveli domar Slaven Filipek i stručna suradnica knjižničarka Draženka Stančić. Zahvaljujemo roditeljima što su podržali akciju pomoći udrugama, omogućivši učenicima da na taj način barem malo olakšaju brigu udruga o napuštenim ljubimcima.

Posjet Biovrtu – u skladu s prirodom

U organizaciji školske knjižničarke Draženke Stančić u utorak, 17.10., učenici Područne škole Kuljevčica posjetili su Biovrt – u skladu s prirodom u Novom Selu Rok u Međimurju. Posjet je vezan uz projekt Vrt – izvor zdravlja koji ove godine provodi PŠ Kuljevčica. Naime, PŠ Kuljevčica ove školske godine kreće s izgradnjom školskog vrta pa je ovo prvi korak u ostvarenju tog cilja. Kroz imanje učenike i učiteljice je provela vlasnica biovrta Silvija Kolar – Fodor. Na jednostavan i zanimljiv način ispričala je kako uzgajati povrće i voće bez uporabe kemijskih sredstava. Učenicima je bilo vrlo neobično to što priroda ima sve što je potrebno kako bi se spriječile biljne bolesti, ali i kako istrijebiti nametnike koje napadaju biljke.

Na kraju obilaska učenici su mogli i kušati kolač od bobičastog voća koje raste u tom vrtu te džem koji je također napravljen od voća iz voćnjaka. Svi su na poklon dobili kalendar sadnje u vrtu te vrećicu sjemenja uresnica.

Na povratku kući učenici su posjetili  i Područnu školu Novo Selo Rok koja već ima svoj vrt koji je napravljen po principu biovrta, također u suradnji s gospođom Silvijom Kolar – Fodor.

Dreseri pasa u posjetu našoj školi

Nastavili smo dalje s projektom Daj šapi glas! organizirajući susret učenika nižih razreda, njihovih učiteljica i roditelja s članovima Članovi Kinološkog kluba Varaždin Zvonkom Klenom i Sinišom Magdalenićem te psom Donom. Cilj nam je bio utvrditi da je dresura pasa važna za pse, njihove vlasnike i okolinu u kojoj žive. Naime, psi koji su prošli dresuru i žive u nestresnom okružju u kojem su zadovoljene njihove pseće potrebe neće reagirati nasilno prema drugim psima i ljudima pa posredno neće nanijeti ni štetu sebi.

Gosti su nam prikazali dvije vrste vježbi za dvije potrebe, socijalizaciju psa za boravak među ljudima te vježbe za službene pse poput policijskih. Postoje i vježbe za pse koji se bave spašavanjem ljudi.

Po završetku prikaza dresiranja pasa družili smo se s gostima u knjižnici, a Mlade su knjižničarke imale brojna pitanja na koja su gosti odgovarali strpljivo i sa strašću za poslom koji rade. Don je pritom sretno odmarao uz nogu svojeg vlasnika. Posjet je organizirala učiteljica Irena Prekrit.

Sjeti me se!

Humanitarnom akcijom Sjeti me se vezanom uz Dan prisjećanja na napuštene životinja Sjeti me se četvrtak počeo novi ciklus projekta Daj šapi glas! 


Otvoreno igralište odbojke na pijesku

U našoj školi je 19. rujna svečano otvoreno igralište odbojke na pijesku unatoč nepovoljnoj vremenskoj prognozi. Svečanost je, uz nazočnost predstavnika vlasti, izvođača radova, medija, učenika i roditelja, dijelom bila održana u predvorju škole. Na početku je ravnatelj škole Damir Jagić pozdravio sve prisutne. Potom je Dramska grupa voditeljice Silvije Čavlek izvela skeč Gdje je naša budućnost?, kojeg je osmislila i režirala Nataša Roginek. Mali pjevački zbor je, uz vođenje Jelene Gotal, otpjevao belgijsku narodnu pjesmu Nek svud´ ljubav sja!

Slijedila su obraćanja gradonačelnika Grada Ivanca Milorada Batinića i župana Varaždinske županije Anđelka Stričaka. Voditeljice Matea Miklošić i Lidija Kostić, Mlade knjižničarke, pozvale su nakon govora sve nazočne na otvaranje igrališta.

Gradonačelnik i župan otvorili su odbojkaško igralište, izmijenivši par udaraca loptom. Za kraj su igralište isprobale i članice Ženskog odbojkaškog kluba Ivanec.

TZP - Tradicionalna, a zdrava prehrana predstavljena na Danima Grada Ivanca

Članice Malih građana i Mladih knjižničarki Pavla Olman, Lidija i Hana Kostić, Valentina Hojsak, Matea Miklošić i Dora Vuđan su 22. lipnja, unatoč završenoj nastavnoj godini, na Danima Grada Ivanca predstavile naš projekt TZP - Tradicionalna, a zdrava prehrana, web stranicu projekta Za kuhaču možika te Kukuljevićev kolačić. Posjetitelji su uz kolačić mogli kušati druga tradicionalna jela. Održali smo i kviz na temu projekta za hrabre sugrađane. Autorica kviza je Matea Miklošić. Zahvaljujemo školskom timu za potporu našoj aktivnosti ravnatelju, kuharici Mirjani Lončar te učiteljicama Jasenki Solina i Suzani Jagić.

Projektni dan Naši projekti

Iza nas je Projektni dan Naši projekti na kojem su naši učenici predstavili 22 projekta koje su provodili ove školske godine. Komunikativni, hrabri, puni znanja, veselo su govorili o svojim projektima. Zahvaljujemo učiteljima koji su ih vodili zacrtanim fazama projekata, hvala svim posjetiteljima, prijateljima i obiteljima koji su dali podršku učenicima. Predstavljeni su projekti Croatian makers liga, Računajmo s abakusom, TZP – Tradicionalna, a zdrava prehrana, Erasmus + projekt Different but together, Kukuljević i mi, Erasmus + Green Energy Saves the Earth, STEM sajam – Prikaz fizikalnih pojava, STEM sajam – Ozobot i Micro:bit, izrada e-igara AI, STEM sajam – Kemija: radovi,

STEM sajam – Biologija: radovi mentorice Marine Švelec, STEM sajam – Biologija: radovi, mentorice Ivane God, eTwinning projekt POP – Planet or Plactic Project, Učinak staklenika, Uloga svjetlosti za proizvodnju hrane u listu, Kosti, Isparavanje vode, Osmoza kroz polupropusnu membranu jajeta, Razvoj  biljke cvjetnjače, Prirodna i geografska obilježja zavičaja (reljef i vode), Karta mojeg budućeg svijeta, Plastičnim čepovima do skupih lijekova (s Udrugom UOLL), Skupljajmo zajedno stare baterije.

Uz spomenute mentorice svojim projektima sudjelovali su i Željko Simić, Melita Brodar, Suzana Jagić, Draženka Stančić, Jasenka Solina, Sonja Poljak, Silvija Čavlek, Nataša Roginek, Lana Belač, Damir Švelec, Vedrana Dubovečak, Ivana Plahtarić, Renata Papec, Tatjana Črepinko, Martina Harjač i Vesna Vitez.

Radove su na projektnom danu predstavljali 8. a, 2. razredi, Mali građani, Domaćinstvo, 6. razredi, 7. d i e razred, učenici 7. i 8. razreda, polaznici Centra izvrsnosti, Informatičke grupe, 5. razredi i 7. e, 6. i 8. r. te 7. s, učenice 7. razreda, Mali ekolozi i DOD Geografija (5. i 6. r.), učenice 5. c, Volonterski klub Iksići.


Proslavljen Dan škole i obljetnica prvog govora na hrvatskom jeziku Ivana Kukuljevića Sakcinskog u Saboru 1843.

Ove smo godine proslavili Dan škole ranije nego što je to uobičajeno. Razlog je tome 180. obljetnica prvog govora na hrvatskom jeziku u Hrvatskom saboru kojeg je 2. svibnja 1843. održao Ivan Kukuljević Sakcinski po kojem naša škola nosi naziv. Iz tog je i razloga proslava bila i djelomice drugačija nego obično. Priredba se održala pod geslom iz čuvenog Kukuljevićevog govora „Jezik mora biti parvi srcu našemu … i uhu našemu.“ i sastojala od dva dijela. Za uvod je školski zbor izveo himnu naše škole. Učenicima su se najprije obratili ravnatelj škole Damir Jagić i zamjenik gradonačelnika Marko Friščić.

U prvom dijelu su učenici prikazali svoje najuspješnije trenutke u kreativnom radu u ovoj školskoj godini. Uživali smo u njihovim recitacijama poput Neposlušnih stvari, Grigora Viteza koju su izveli učenici 3. c razreda, mentorice Mirjane Habek, Kako se pravi dječja pjesma Arsena Dedića koju su izveli učenici 4. b razreda, mentorice Vesne Pavlović, Moje domovine, Paje Kanižaja u izvedbi učenika 4. d razreda, mentorice Bojane Murić te Poškuodni mujcek, Ivanke Kunić u izvedbi Vanese Kolarek, mentorice Mirjane Putar.

Nazočili smo i dvjema razrednim plesnim točkama: Abecedi 1. a razreda, mentorice Irene Prekrit i Meksičkom plesu 1. b razreda, mentorice Mirele Kapustić, a Jazz dance su izvele učenice 4. c, koje je pripremila Tea Ribić. Mogli smo vidjeti i dva nastupa naših učenika članova plesnog kluba Takt iz Varaždina. Anja Strelec i Ivan Pilinger iz 5. d razreda izveli su sambu, a Barbara Videc iz 4. a je sa svojim partnerom Filipom Marčunom izvela jive.

Skupne scenske izvedbe pokazale su dvije skupine. Učenici 2. c razreda, voditeljice Ivančice Krtanjek predstavili su igrokaz Bajkovita škola, Marine Đurasek, a učenici 4. c razreda igrokaz Čudna bolest. Njih je pripremila Tea Ribić.

U završnom dijelu priredbe školski je zbor izveo i Gradu Ivancu, pjesmu koju je napisala unuka Ivana Kukuljevića Sakcinskog, Marina Kukuljević. Zbor je uvježbala Jelena Gotal. Dlijedila je recitacija ulomka pjesme Ivana Kukuljevića Sakcinskog, Domorodac, koju je izveo Luka Šoštar učenik 8. a razreda, a pripremila ga je Marija Videc. Na kraju su učenici Dramske grupe, voditeljice Silvije Čavlek, izveli dramatizaciju Kukuljevićevog govora koju je osmislila i režirala Nataša Roginek.

Priredbu su vodile Gabrijela Ribić iz 7.c i Eva Levanić iz 7. e koje je pripremila Irena Pejnović. U školskoj blagovaonici nazočnima je premijerno predstavljen i Kukuljevićev kolačić koji će od sada uz vizualni identitet škole i školsku himnu dodatno osnažiti prepoznatljivost škole. Kukuljevićev kolačić osmišljen je tijekom istraživanja tradicionalnih kolača i njihovih sastojaka na izvannastavnoj aktivnosti Domaćinstvo, a proces osmišljavanja usmjerila je voditeljica Domaćinstva Jasenka Solina. U organizaciji je s likovne strane sudjelovala i Martina Gregur Županić, uredivši pano sa spomenutim mottom i učeničkim crtežima Ivana Kukuljevića Sakcinskog.

Obilježavanje obljetnice govora i sve aktivnosti vezane uz Ivana Kukuljevića nastale su kao dio projekta Kukuljević i mi čije rezultate možete pogledati preko poveznice na školskoj webstranici ili ovdje. Projekt su osmislile učiteljica Povijesti Suzana Jagić i školska knjižničarka Draženka Stančić.


Dan medijske pismenosti u 2. c razredu

Obilježavanju Dana medijske pismenosti priključio se 2. c razred. Učenici su u školskoj knjižnici istraživali nasilje u animiranom filmu Jerry i zlatna ribica. Prisjetili su se animiranih filmova koje rado gledaju, ponovili značenje dobnih oznaka za gledanje TV sadržaja, prepoznavali scene s nasiljem, otkrivali razinu tolerancije na nasilje te utjecaj nasilja na psihički i fizički život ljudi.

Čitam – I read – Ich lese na Noći knjige u našoj školi

Noć knjige u našoj školi ponovno je obilježena međuškolskim natjecanjem u čitanju naglas Čitam - I read - Ich lese. Natjecanja su provedena u tri kategorije, natjecanje u čitanju naglas na hrvatskom, na engleskom te njemačkom jeziku. S učenicima naše škole u čitanju su sudjelovali i učenici OŠ Beletinec koje su dopratile mentorice Ljiljana Pereža i Suzana Đurasek Divjak te knjižničar Ivan Vincek.

Natjecalo se 35 natjecatelja koje je pripremilo 14 mentorica (Marija Videc, Valentina Posavec Kovač, Suzana Đurasek Divjak, Vesna Pavlović, Bojana Murić, Andrijana Šincek, Tea Ribić, Bojana Zaplatić, Marina Putar, Lana Belač, Elizabeta Klampfl, Claudia Pintarić, Maja Brezovec, Ljiljana Pereža). Povjerenstva za prosudbu bila su sastavljena od dvoje učenika i učiteljice za svaku kategoriju, a i učenice su bile voditeljice na natjecanju. Natjecanje su podržali nakladnici Alfa, Profil Klett i Školska knjiga.

Najbolja čitateljica na hrvatskom jeziku bila je Eva Kramarić, 4. b razred, mentorice Vesne Pavlović, najbolje je čitala na engleskom jeziku Uma Miklaužić, 2. c, mentorice Bojane Zaplatić, a na njemačkom Vida Gotal, mentorice Elizabete Klampfl.

Čestitke učenicama i mentoricama!

Betežni zdravoga nosi - promocija slikovnice

U našoj je školi u utorak u 18.30 održana promocija slikovnice na temu narodne priče Betežni zdravoga nosi. Priča je objavljena prema zapisu kazivačice Jelke Foder iz Ivanca, rođene Fotez u Donjoj Voći 1954. Kazivanje je zapisao Darko Foder koju je i uredio slikovnicu. Ilustracije u slikovnici napravila je Veronika Đurasek u doba kad je još bila učenica naše PŠ Salinovec.

Program se je sastojao od razgovora s urednikom i ilustratoricom koji je bio upotpunjen kulturno-umjetničkim dionicama u kojima su sudjelovali učenici PŠ Tina Ujevića Salinovec i matične škole. Pjesmu Moja zemlja izveo je Dječji školski zbor dok je pjesmu Otud sem doma otpjevala Miriam Čavlek, pripremila ih je učiteljica Jelena Gotal. Iciku sam kušnula Ivanke Kunić recitirala je Vanesa Kolarek, mentorica joj je Mirjana Putar.

Šaljiv narodni prozni tekst Dvije šijeflje šniclinov, zabilježen u Ivancu, u knjizi Tragom narodne baštine Ivanečkog kraja, Ivanke Kunić, ispričala je nazočnima Valentina Hojsak. Narodnu priču o postanku krtice, Kak je kert postal zabilježenu u Tri kajkavske narodne pričice iz Punikvi (okolica Ivanca) zapisao Ivan Bukovec, Hrvatsko zagorje 3(1971), br. 1., str 31. - 32. preuzeto s Ivanečke bibliografije Marijana Kraša, pročitala je Dora Vuđan. Obje učenice pripremila je Draženka Stančić.

Dramska grupa PŠ Salinovec uprizorila je basnu Betežni zdravoga nosi tehnikom kazališta sjena. Njih je pripremila, a i vodila cijeli program Valentina Posavec Kovač. Sam urednik, koji je i poznati ivanečki pjesnik predstavio je i nekoliko svojih kajkavskih pjesama.

Događaju je nazočio veći broj ljudi zainteresiranih za kulturni događaj temeljen na njegovanju ivanečke kajkavštine.

Županija nagradila naše najčitatelje

U Županijskoj palači obilježili smo Dan hrvatskih knjižnica, prilikom čega su nagrađeni najbolji čitatelji školskih i gradskih knjižnica. Naši najbolji čitatelji Tessa Kolačko i Adam Jurman primili su poklon iz županovih ruku.

Miroslav Cmuk u našim razredima

Povodom Mjeseca knjige (15. 10. - 15. 11.) i Dana knjižnica (11. 11.) učenice 7. a Dora Vuđan, Matea Miklošić, Hana Kostić i Valentina Hojsak čitanjem su predstavile djela Miroslava Cmuka, školskog knjižničara iz 6. OŠ Varaždin koji više nije među nama, učenicima 1. i 3. razreda. Učenicima su pročitane četiri autorove knjige, Zimogrozni zrikavac Zrinko, Strašni Piki i strašljivi Riki, Knjiški vampir i Ljubav na drugi pogled. Nakon čitanja učenici su dobili zadatak ilustrirati prizor koji im je najviše ostao u sjećanju iz pročitanih knjiga. Od učeničkih ilustracija Mlade knjižničarke izradile su e-izložbu na padletu.

Novo izdanje Šenoinih Povjestica za učenike s poteškoćama u čitanju i ratumijevanju

Danas nas je obradovalo iznenađenje na stolu. Izašlo je drugo izdanje Šenoinih Povjestica za učenike s poteškoćama u čitanju i razumijevanju. Autorski primjerci za veliki školski tim, stručne suradnice te učiteljice Hrvatskog jezika i Likovne kulture, projekt Slikuljica. Odličan uvod za travanjske obljetnice vezane uz knjige.

Čitam – I read – Ich lese 

Međuškolsko natjecanje u čitanju naglas 2022.

U našoj je školi održano Natjecanje u čitanju naglas Čitam – I read – Ich lese za učenike OŠ Beletinec i OŠ Ivana Kukuljevića Sakcinskog. Učenici su odmjerili snage u čitanju naglas na engleskom, hrvatskom i njemačkom jeziku, družili se i sudjelovali u radionici Dogodilo mi se…Natjecanje je kategorije prema jezicima pa je tako na natjecanju u čitanju naglas na engleskom jeziku sudjelovalo 15 učenika koje su pripremile mentorice Biljana Migač, Marina Putar i Bojana Zaplatić.

Na natjecanju u čitanju naglas na hrvatskom jeziku sudjelovalo je 9 učenika koje su pripremile mentorice Suzana Đurasek Divjak, Zdravka Friščić i Marija Videc. Elizabeta Klampfl, Ljiljana Pereža i Claudia Pintarić za natjecanje u njemačkom jeziku pripremile su 11 učenika.

Pobjednica u kategoriji engleskog jezika, u kojoj su sudjelovali samo učenici naše škole, bila je Una Petak, 7. d, drugo je mjesto osvojila Lara Geci, 7. d, a treće Nika Milec, 7. c. Najbolja čitateljica na hrvatskom jeziku bila je Mila Murić, 6. b, OŠ Ivanec, druga je bila Eva Polančec, 5. a, OŠ Ivanec, a treći Borna Sokol, 5. r. iz OŠ Beletinec. Najuspješnije čitanje na njemačkom jeziku predstavila je Gabrijela Ribić, 6. c, OŠ Ivanec, slijedio je Mateo Foder iz 6. e, OŠ Ivanec i treća je bila Sara Krznar, 7. r. OŠ Beletinec.

Tročlana povjerenstva koja su prosuđivala čitanja učenika sastojala su se od učiteljice jezika i dvoje učenika. Uz mentoricu Ljiljanu Pereža, u povjerenstvu za njemački jezik bile su Eni Kočet i Mara Milovec. U povjerenstvu za engleski jezik bile su učiteljica Marina Đurasek, te Anja Čehulić i Lara Šincek, a u povjerenstvu za hrvatski Irena Pejnović, Linda Šoštarek i Patrik Ostroški. Događanje su vodile učenice Helena Težak i Marta Slivar.

U organizaciji natjecanja sudjelovali su školski knjižničari Danijela Peček, Ivan Vincek, Draženka Stančić te učiteljica Njemačkog jezika Jasenka Solina. Nagrade za najbolje čitatelje te poklone za sve učenike donirali su nakladnici Alfa, Profil Klett i Školska knjiga te im stoga zahvaljujemo.

U našoj osnovnoj školi održana prva mobilnost Projekta Erasmus+ KA229 Green Energy Saves The Earth 

Prva mobilnost ERASMUS+ KA229 projekta Green Energy Saves the Earth (GESE) održana je od 25. do 27. listopada. Time je proveden važan dio projekta koji je zbog epidemije korone bio usporen, a počeo je prošle školske godine. Sastanak se održao uživo, vodeći računa o epidemiološkim mjerama, uz relativno povoljnu situaciju za sve sudionike koji su mogli doći te povoljne vremenske prilike. 

Učitelji i ravnatelji pet zemalja sastali su se kako bi predstavili i evaluirali do sada učinjeno, isplanirali zajedničke aktivnosti, najavili svoje zasebne školske aktivnosti te se stručno usavršavali. Usavršavanje su vodili Candan Kafali, nastavnica Prirodnih znanosti te Erhan Yaşar, nastavnik Tehnološkog dizajna. Oboje su članovi turskog tima privatne srednje škole Fernur Sözen Ortaokulu iz mjesta Küçükkuyu, Ayvacik, Canakkale.

Ostale škole u projektu su, uz dvije već spomenute, OŠ Jordan Jovkov, Varna, Bugarska, 1. Srednja škola Kalampaka, Meteora, Grčka, Strukovna škola Holboca, Iași, Rumunjska, ujedno i škola iz koje je voditelj projekta Chrys Vrajitoru, te Istituto Comprensivo "Anastasio De Filis", Terni, Italija, koji nam se zbog epidemioloških uvjeta nisu mogli pridružiti ovaj put. Također u ovom susretu nije bila planirana mobilnost učenika. Ukupno je na 1. međunarodnom susretu, uz 15 gostiju bilo 24 sudionika.

Sudionici su po dolasku vrednovali aktivnosti prve godine projekta, raspravljajući o poteškoćama u provedbi projekta na razini svake škole i na razini zajedničkih aktivnosti škola. Potom su predstavljeni tiskani primjerci Vodiča o obnovljivoj energiji te prvi broj Magazina projekta na engleskom jeziku. U digitalnoj verziji dostupni su za uporabu na spomenutoj stranici projekta. Tijekom trodnevnog susreta odabran je i logo projekta na temelju radova učenika iz svih škola. Autorstvo odabranog loga pripada učenicima iz rumunjske Strukovne škole Holboca.

Radni dio mobilnosti sastojao se od predavanja i radionica, a neobavezni dio od posjeta muzeju Dvor Trakošćan, Friščićevom mlinu u Prigorcu te razgled Zagreba uz turističkog vodiča. 

Školska knjižnica pratila je događanja i izvještavala o njima na web stranici škole, facebook stranici škole, slala informacije medijima.

Objave:

Web stranica škole

Facebook stranica škole

eIvanec

Varaždinski.hr


Erasmus Days u našoj školi - Green Energy Saves the Earth aktivnosti

I ove su se godine obilježili Erasmus dani u našoj školi. Radionice Kako destilirati sunčanom energijom i Kako napraviti mlin za vodu vodila je učiteljica Melita Brodar, a radionice Geotermalna elektrana i Auto na solarni pogon učitelj Damir Švelec. Plakat - pozivnica stigla je iz radionice školske knjižnice.

Humanitarna akcija Sjeti me se - početak novog ciklusa Daj šapi glas!

Povodom Sjeti me se četvrtka, dana u kojem dijelimo važnost udomljavanja kućnih ljubimaca i stavljamo naglasak na sve kućne ljubimce - siročiće koji čekaju u skloništima i udrugama, a koji se ove godine održava 23. rujna (četvrtog četvrtka u rujnu) počeli s aktivnostima iz projekta Daj šapi glas. 

Spomenutu smo obljetnicu povezali humanitarnom akcijom Sjeti me se s Međunarodnim danom zaštite životinja koji se obilježava 4. listopada. U akciju prikupljanja hrane, veterinarskih i potrepština za svakodnevni boravak napuštenih životinja uključio se velik broj učenika tijekom tog razdoblja. Prikupljene donacije dostavili smo lokalnim udrugama i azilima Spas i Životni zov iz Varaždina i Prijatelji životinja i Sklonište dobrote iz Čakovca.

Osim humanitarne akcije u školi se odvijao i cijeli niz drugih aktivnosti. Učenici nižih razreda slikali su svoje ljubimce, posjetili uzgajivačnicu zečeva – kućnih ljubimaca, izrađivali tangram s temom životinja.

Učenici viših razreda izrađivali su i logo na temu Međunarodnog dana zaštite životinja kroz aktivnost Životinjski izazov unutar eTwinning projekta Živimo zeleno 2 / Living greenly 2. Tom su prilikom oba projekta povezali svojim izazovom – pozivom ostalim sudionicima eTwinning projekta da se priključe projektu Daj šapi glas!