Informativka 2020./21.

Predavanje o geotermalnoj energiji

Kao dio aktivnosti provedbe projekta Green Energy Saves The World u četvrtak je, 20. svibnja 2021., preko platforme Zoom održano predavanje na temu Geotermalne energije i mogućnosti njezina iskorištavanja u Hrvatskoj. Predavačica je bila dr. sc. Staša Borović, diplomirani inženjer geologije i viša znanstvena suradnica za geotermijska istraživanja s Geološkog instituta iz Zagreba koja je učenicima nastojala što viši približiti oblik izvora energije koji se možda i najmanje spominje od svih obnovljivih oblika energije.

Učenici su mogli uvidjeti odakle dolazi i kako geotermalna energija funkcionira te saznali zašto baš u Hrvatskom zagorju ima velik broj termalnih vrela, ali i nedovoljno iskorištene mogućnosti uporabe snage geotermalne energije. Skupu je prisustvovalo stotinjak učenika i njihovih učitelja. Predavanje je organizirano suradnjom učitelja Geografije Josipa Kraša i knjižničarke Draženke Stančić s Hrvatskim geološkim institutom.

Predstavljeno istraživanje Odraz reformskih promjena u školskoj knjižnici - razvoj knjižnica i knjižničarske struke

Školske knjižničarke Jasna Milički i Draženka Stančić predstavile su rezultate kvalitativnog istraživanja o razvoju školskih knjižnica i struke školskih knjižničara kroz zakonsku regulativu i utjecaje reformskih promjena u obrazovanju u predavanju Odraz reformskih promjena u školskoj knjižnici - razvoj knjižnica i knjižničarske struke na 32. Proljetnoj školi školskih knjižničara održanoj na mreži od 24. - 27. ožujka, 2021.

Predstavljeno istraživanje Što smo naučili u/o nastavi na daljinu?

Učiteljica Njemačkog jezika Ivana Matić i školska knjižničarka Draženka Stančić predstavile su rezultate kvantitativnog istraživanja Što smo naučili u/o nastavi na daljinu? na Communication Management Forumu 2021. Istraživanje je provedeno među učenicima 6. - 8. razreda naše škole. Nastojao se utvrditi prije svega utjecaj nastave na daljinu na uspjeh učenika te koje su sastavnice nastave na daljinu koje odgovaraju učenju učenika.

Slikom i pjesmom o gradu poleg jedne velke gore

Snimili smo video za Nacionalnu smotra Turističke kulture budući da se održala online. Projekt učenika 4. c razreda i Povijesne grupe OŠ Ivana Kukuljevića Sakcinskog, Ivanec. Predstavljaju ga Mihaela Cahun i Nika Šincek. Mentorice: Ivančica Krtanjek i Suzana Jagić. Klavirska pratnja: Sandra Šincek.

Školski i županijski Lidrano

U školskoj knjižnici održane su školska i županijska razina Smotre LiDraNo 2021. Školska se razina uobičajeno odvija u školskoj knjižnici. U njoj je sudjelovalo 10 učenika u kategorijama kazivanje poezije, novinarskom i literarnom izričaju. Na županijskoj razini se u našoj knjižnici održalo kazivanje poezije iz kategorije dramsko-scenskog izričaja koje je bilo emitirano na daljinu putem aplikacije Zoom.

Božićna priredba 2020.

U organizaciji školske knjižničarke Draženke Stančić, uz suradnju učitelja naše škole održana je virtualna Božićna priredba 2020. u aplikaciji Genial.ly. Možete ju razgledati ovdje.

Adventski kalendar dobrote - pismo učenicima 5. - 8. razreda

Dragi učenici, ušli smo u adventsko vrijeme, godina je zbog pandemije čudna i nitko od nas nije baš sretan s time. Svima nam je potrebno nade, mira, radosti i ljubavi. To je najlakše ostvariti ako smo dobri jedni prema drugima, ako podijelimo gestu dobrote.

Zato sam za vas sam osmislila jedan neobičan adventski kalendar na ovoj poveznici. On se temelji na aktivnostima kojima izražavamo dobrotu prema sebi, drugima, cijeloj planeti.

Otvorite svaki dan taj kalendar, ne morate provesti svaku aktivnost, provedite aktivnost koja vam se svidi te o njoj ostavite trag na Padletu.

U naslovu objave možete ostaviti svoje ime i razred. Nadam se da će vam se svidjeti te da ćemo pokrenuti val dobrote za kraj ove godine. Unaprijed zahvaljujem na sudjelovanju.


Dan prava životinja, 10. prosinca

Gledanjem lutkarske predstave za djecu Dobra srca, predavanjem na temu prava životinja i izradom plakata o pravima životinjama u našoj je školi obilježen Dan prava životinja. UNESCO je još 1978. godine usvojio Opću deklaraciju o pravima životinja kroz 14 članaka i koja je temelj za donošenje zakona o zaštiti životinja u svim državama. Zadnja verzija Zakona o životinjama donese na je 2017. godine. U verziji Opće deklaracije o pravima životinja iz 1990. u posljednjem se članku navodi kako su obrazovne i školske vlasti dužne osigurati edukaciju učenika o pravima životinja kroz njihovo promatranje, razumijevanje i poštivanje.

Lutkarska predstava Dobra srca udruge IKS na temu je građanske odgovornosti: što možemo napraviti kada pronađemo napuštene psiće, možemo li im pomoći i kako? Učenici su ju gledali na Youtube kanalu.

Predavanje o pravima životinja za učenike viših razreda održala je predsjednica udruge Animalex - Udruga studenata Pravnog fakulteta u Zagrebu za pravnu zaštitu životinja, Iris Ban-Krošelj. Ona je učenike upoznala s načinom na koji udruga pomaže životinjama u nevolji, vodeći prije svega postupke pred javnim institucijama hrvatske države u ime životinja, protiv neodgovornih ljudi. Također je uputila učenike kako i oni mogu pomoći u sličnim slučajevima i kome se treba obratiti.

Uz učenike naše škole, matične i PŠ Salinovec, predavanju su putem Zooma nazočili i učenici iz OŠ Franje Horvata Kiša, Lobor, OŠ „Ljudevit Gaj“, Mihovljan i njihove područne škole, OŠ Satnica Đakovačka, Satnica Đakovačka i Srednje škole iz Delnica koje su uključene u nacionalni projekt Daj šapi glas!.

Učenici su izrađivali i plakat na temu Prava životinja. Autorica ovdje prikazanog je Eva Cvek iz 7. c razreda.

Briga o vidljivosti međunarodnog i školskog projekta Green Energy Saves the Earth

Pozivamo zainteresirane da tijekom Erasmus dana sudjeluju u aktivnostima o obnovljivim izvorima. Doprinos školske knjižnice Erasmus danima ova je pozivnica.

Svjetski dan zaštite životinja, 4. listopada

Učenici 1. razreda obilježili su Dan zaštite životinja virtualnom izložbom svojih fotografija s ljubimcima. Na izložbi fotografija svaki je učenik predstavio svojeg ljubimca. Tim je događajem počeo i 5. ciklus projekta Daj šapi glas! u našoj školi kojem je cilj senzibilizacija učenika i njihove bliže i šire okoline za brigu prema napuštenim životinjama, kao i izmjena stavova i odnosa prema vlastitim kućnim ljubimcima promoviranjem odgovornog vlasništva.

1. a https://www.emaze.com/@AOWZLICWC/kuni-ljubimci?autoplay

1. b https://www.emaze.com/@AOWCQOIZR/nai-kuni-ljubimci

1. c https://www.emaze.com/@AOWZLZLQT/kuni-ljubimci?autoplay

1. d https://www.emaze.com/@AOWZLICLF/kuni-ljubimci-1-d?autoplay

Knjižnica - dio školskog tima međunarodnog Erasmus+ KA229 projekta Green Energy Saves the Earth

Green Energy Saves the Earth projekt kroz partnerstvo +škola iz šest zemalja u kontekstu klimatskih promjena, zagađenja i drugih pitanja okoliša donosi znanstvena rješenja - korištenje zelene energije koju priroda pruža, bez zagađenja i bez otpada, koristeći dostupne prirodne i čiste energetske izvore poput sunčeve svjetlosti, vjetra, vode, valova, geotermalne energije, pare i bioenergije za proizvodnju energije.

Preliminarno istraživanje u partnerskim školama pokazuje da učenici u 80% slabo poznaju zelenu energiju i trebaju je proučavati.

Ciljevi projekta su poboljšanje učeničkog znanja, znanstvenih i praktičnih vještina povezanih s prirodnom energijom i okolišem, privlačnije učenje prirodnih znanosti, promicanje uključivosti nudeći jednake mogućnosti učenja učenicima iz različitih socijalnih sredina.

Školska knjižnica osigurava prostor i pristup izvorima te podršku za individualno i grupno istraživanje učenika.