Mi čitamo...

Na ovoj stranici objedinjene su aktivnosti poticanja čitanja u Godini čitanja koje su provedene s knjižničarkama u knjižnici ili za koje su učiteljima knjižničarke dale prijedlog aktivnosti ili su učitelji sami osmislili aktivnosti.

Prijedlog aktivnosti

Najčitatelji školske knjižnice

Uvidom u posudbu naše knjižnice pronašli smo najbolje čitatelje naše škole. Najviše knjiga među učenicima pročitala je Tena Grđan iz 3. b razreda. Ona je u ovom polugodištu pročitala 8 knjiga. Vito Borovečki iz 2. c pročitao je 6 knjiga, a isto toliko je pročitala i Helena Bregović iz 4. c razreda.

Najviše knjiga među učiteljima, njih 5, pročitala je učiteljica razredne nastave Mirjana Putar. Toliko je i pročitala prva učenica među višim razredima, Matea Miklošić iz 6. a razreda.

Prigodom proglašenja najčitatelja pitali smo ih o čitanju.

Knjižničarka: Kakav je osjećaj biti najbolja čitateljica škole?

Tena: Osjećaj je lijep, dobar, pohvalan, iznenadila sam se kad mi je učiteljica rekla. U prvom razredu nisam baš voljela čitati knjige, ali sam onda shvatila da je to malo zanimljivije jer usput nešto i naučite.


Knjižničarka: Kakav je osjećaj biti među najboljim čitateljima škole?

Vito: Bio sam sretan što sam bio drugi.

Helena: Taj osjećaj je jako dobar jer nikad još nisam bila među najboljim čitateljima.

Matea: To što sam među najboljim čitateljima škole čini me ponosnom i potiče na čitanje još više knjiga.


Knjižničarka: Što mislite, zašto čitate više nego drugi?

Tena: Zato jer me zanima što piše stalno u tim knjigama, stalno je nešto zanimljivoga, stalno se nešto dešava, čudno i lijepo.

Vito: Ne znam kako drugi čitaju. Volim čitati neke knjige jer mi je ponekad lakše pročitati što trebam znati.

Helena: Ja čitam više od ostalih jer volim čitati. Kad sam bila još manja zamišljala sam kako ću više moći čitati kad budem velika. Čitanje će mi pomoći da jednom budem medicinska sestra.

Matea: Mislim da ne čitam više nego drugi, samo sam malo redovitija u čitanju i pisanju lektire.


Knjižničarka: Što mislite o važnosti čitanja, tj. je li čitanje važno za ljude i zašto?

Tena: Važno je zato jer uvijek iz priče naučimo neku pouku.

Vito: Čitanje je važno za ljude. Mogu brže i lakše napraviti neki posao i onda imaju više vremena za djecu ili nešto drugo.

Helena: Čitanje je važno za ljude da nauče više stvari, da budu pametniji i uspješniji.

Matea: Mislim da je čitanje važno za sve ljude jer tako stvaraju maštu, osjećaju nove osjećaje i više toga znaju i nauče.

Najčitatelji su nagrađeni priznanjem i slatkim darom dok se za kraj školske godine razmišlja o nagradama vezanim uz čitanje. Nije teško pogoditi tip nagrade. Čestitamo najboljim čitateljima!

Klikčitzemska - program poticanja čitanja s razumijevanjem

Klikčitzemska je program poticanja čitanja koji je pokrenut ove školske godine u školskoj knjižnici. Cilj programa je jačanje čitateljskih vještina i kompetencija Učiti kako učiti te Uporaba IKT-a.

Radi se na izvorima koje knjižnica posjeduje ili osigurava pristup pri čemu se koriste strategije poput letimičnog, brzog čitanja, zamišljanja senzornih slika, evokacije prethodnih znanja, postavljanje pitanja, zaključivanja, prepoznavanja bitnog, provjera razumijevanja, sintetiziranja, ponovno čitanje, prepoznavanje problema ili glavnih ideja, razgovor sa znalcem, uporaba rječnika, sažimanje, promatranje ilustracija, povezivanje različitih dijelova teksta, predviđanje, pretraživanje pojmova u enciklopedijama, na internetu ili u fondu knjižnica, suradnički rad i sl.

Program podrazumijeva predstavljanje pojedinih strategija cijelim razredima te pojačan mentorski rad s grupama ili pojedincima na razvoju strategija čitanja s razumijevanjem.

Primjeri rada

Primjer zamišljanja senzornih (osjetilnih) slika s kombiniranjem prethodnih znanja bili su satovi na temelju slikovnice Figaro – mačak koji je hrkao, Jean-Baptiste Baroniana za učenike 2. razreda. Osim održanog sata, napravljena je i videolekcija za učenike u izolaciji i roditelje koji se žele osnažiti u jačanju vještine čitanja svoje djece.

Primjer letimičnog, brzog čitanja i sažimanja učenici su vježbali u sklopu nastave medijske pismenosti prilikom čitanja brošura o fenomenima medijske pismenosti poput vrsta medija, internetu, senzacionalizmu, reklamama, videoigrama Društva za komunikacijsku i medijsku kulturu radi stvaranja umnih mapa.

Primjer pretraživanja interneta s kritičkom procjenom pronađenih izvora temeljen je na mentorskom rad s pojedincima i grupama učenika 6. razreda iz predmeta Geografije, gdje su učenici dolazili pretraživati uz knjižničarkino vođenje kroz pronađene izvore temu kolike su rezerve fosilnih goriva u svijetu, količinski i predikcijom godina.

Osjetila i organi osjetila

Čitanje sa zamišljanjem osjetilnih slika

Umne mape nastale nakon letimičnog čitanja

Zanimljiva stranica o rezervama nafte

Provjera vrijednosti stranice

Dan naših slikovnica u 1. a

Dan naših slikovnica

Kao dio aktivnosti pod mottom Mi čitamo... povodom Godine čitanja u našoj školi je održan Dan naših slikovnica.

Učenici su donijeli svoju slikovnicu u razred ili u knjižnicu i onda pričali o čemu je riječ u slikovnici ili su ih čitali. Djeca koja nisu imala svoju slikovnicu prethodno su posudila slikovnicu u knjižnici i kod kuće ih s roditeljima pročitali kako bi ju na Danu naših slikovnica mogli pročitati.


Čitateljski dan s gošćom čitateljicom

Učenicima 1. c povodom Godine čitanja u razred je došla gošća, mama knjižničarka, Iskra Petak. Učenicima je ispričala kako se postaje knjižničarka, što sve ona radi u knjižnici Srednje škole u Ivancu te pročitala slikovnicu Neobična knjižničarka.

To je priča o knjižničarki koja je voljela čitati, no imala je neobičan običaj da sve knjige koje pročita s oduševljenjem i u jednom dahu, odloži na najudaljeniju policu najudaljenije sobe najveće gradske knjižnice najvećeg grada na svijetu. I tako su sve divne priče koje su žudjele da budu ponovno pročitane bile zaboravljene i prašnjave. Dok jednoga dana likovi iz priča nisu odlučili iz knjiga krenuti u svijet i saznati zašto nitko nikada ne čita njihove priče.

Učenici su slušali s oduševljenjem. Nakon toga su joj pokazali i svoju razrednu knjižnicu. Ona im je predložila kako bi je mogli urediti i dala im zadatak da joj fotografiraju što su napravili. Oni su složili knjige i dogovorili se da će voditi bilješke koje su knjige posudili i kada su ih vratili.


Knjigomjer

Učenici su povodom Godine čitanja pod mottom Mi čitamo izrađivali knjigomjere. Riječ je o didaktičkim posterima sa „smajlićima“: tužnić, neodlučko, smješko. Njih su učenici pridijevali uz knjige koje su čitali ove godine. Prema zadanom predlošku obrazlagali su odabir ocjena za pojedinu knjigu.

Knjigomjer 3. d


Knjigomjer 4. a


Naša zajednička Božićna bajka

Učenici trećih razreda stvarali su novu zajedničku božićnu bajku potaknuti Božićnom bajkom Nade Iveljić. Nakon što su zajednički s knjižničarkama pročitali spomenuto djelo, podsjetili su se što je bajka kako bi mogli zajednički stvoriti novu bajku.

Knjižničarke su prizvale u svijest sličnost tuge ranjene crkvice iz bajke te škole koja ostaje usamljena, bez učenika, s početkom božićnih blagdana i školskih praznika. Pritom su ostavile likove zvijezde Večernjice i Mjeseca, a koje će životinje ovo dvoje prizvati u pomoć ostavljeno je na volju učenicima.

Stvaranje priče tako i počinje metodom „nastavi priču“, uvod iznosi knjižničarka, a potom se u priču uključuju redom učenici koji sjede na stolicama u krugu. Ako netko zapne s inspiracijom, preskače ga se, a u sljedećem krugu već i taj učenik smisli jednu ili više rečenica kojima razvijaju radnju bajke.

Čitanje Božićne bajke Nade Iveljić


Smišljanje naše Božićne bajke


10 knjiga koje moraš pročitati do 10. rođendana

Lista 3. a razreda

Pustolovina čitanja u 3. razredima

Osim kreativnog čitanja Božićne bajke, učenici 3. razreda dodatnu su pozornost posvetili knjigama radeći lektiru inovativnom metodom lektire iz vrećice – 3. b i c razred. Osim toga učenici 3. a razreda napravili su listu „10 knjiga koje moraš pročitati do svog desetog rođendana“. Predlagali su knjige koje bi se trebale naći na popisu i onda glasali za njih. Koje su knjige predložili, vidi se na fotografiji ispod.

Pročitali i preporučamo!

Učenici 6. d razreda pisali su na Satu razrednika preporuke za knjige koje su pročitali i koje smatraju vrijednim za pročitati. Našlo se na popisu i lektirnih i nelektirnih knjiga što je za svaku pohvalu. Preporučene su Priča o Leu Messiju, Harry Potter, Gregov dnevnik, Kraljević i prosjak, Čudnovate zgode Šegrta Hlapića, Tom Gates – moj savršeni svijet, Družba Pere Kvržice, Kronike iz Narnije, Crvenkapica i Durica.

Preporuka Gregovog dnevnika

Najviše učenika je preporučilo knjigu Gregov dnevnik pa je to top knjiga u 6. d razredu.

Sajam knjiga u knjižnici za kolege djelatnike naše škole

U ožujku ove godine naša je školska knjižnica primila veliku donaciju knjiga. Donacije je lijepo dobiti, no tu se uz knjige koje u dobrodošle u specifičnu knjižnicu kao što je školska, nađe i onih koje su vrijedne, ali ne mogu biti prepoznate kao one koje mogu biti podrška nastavnom procesu i zauzimaju mjesto knjigama koje to jesu,

Stoga smo za te vrijedne knjige organizirali sajam namijenjen našim zaposlenicima, ljubiteljima knjiga. Sajam je trajao dva tjedna i velik dio knjiga je našao svoj novi dom u kabinetima naših učitelja i u domovima naših zaposlenika.

Poticati čitanje kod učenika vlastitim primjerom jedna je od uspješnijih metoda poticanja čitanja, sretni smo što smo i na taj način doprinijeli važnoj temi povodom Godine čitanja.


Knjigokalendar

Učenici 8. b razreda napravili su na Satu razrednika interaktivni plakat Knjigo – kalendar koji donosi 12 knjiga – dodatnih sadržaja koje se moraju pročitati tijekom godine dana.

Osim popisa plakat sadrži 12 kutijica u kojima se nalazi objašnjenje o predloženoj knjizi ili časopisu koje je potrebno pročitati prije nego se prihvati prijedlog za čitanje te je potom potrebno vratiti papirić u kutijicu.

Na plakatu se nalaze i propagandne poruke, tj. lijepe misli o čitanju.

Autorice Helena Canjuga i Gabrijela Galić

Digitalne dočitnice

Učenici 7. d razreda razigrali su maštu izradom digitalnih dočitnica. Osnovni uvjet bio je da dočitnica sadrži citate o čitanju ili citate iz omiljenih knjiga.

Top lista omiljenih sadržaja za čitanje 7. c razreda

Knjižničarka Danijela Peček je obilježila je Godinu čitanja sa 7. c razredom na satu razrednika. Učenici su predstavili omiljene materijale za čitanje. Svaki učenik je ukratko prezentirao svoju omiljenu knjigu, časopis ili strip. Nakon toga, razred je glasao za 5 najzanimljivijih knjiga – časopisa – stripova pa je tako stvorena lista od Top 7 najzanimljivijih. Popis je izložen u učionici razreda.

"Ako želiš znati - i osjećati - ČITAJ!"



Školski dan dječjih časopisa

Kao jedna od aktivnosti poticanja čitanja u Godini čitanja u našoj je školi održan Školski dan dječjih časopisa. Tijekom te aktivnosti svim učenicima škole podijeljen je po jedan primjerak dječjeg časopisa. Riječ je o časopisima koji su zadnjih dvije-tri godine stizali u školsku knjižnicu.

Školska je knjižnica darovanjem dječjih časopisa izašla iz svog prostora i omogućila svakom učeniku da ima svoj časopis i da ga može čitati, zamijeniti s drugima, jasnije vidjeti njegovu strukturu kao izvora znanja i zabave.









Rekompozicija književnih tekstova stripom i videom

Učitelj Informatike je povodom Godine čitanja pred učenike stavio dva izazova. Osmislio je SF priču i učenicima dao zadatak da ju pročitaju i na temelju priče osmisle strip. Učenici su svoje stripove kreirali u alatu Canva. Sljedeći zadatak bio je pomoću alata Fotografije napraviti video na temu poznate bajke.

Strip Energetski elementi, autor Bartol Canjuga, 5. d

Video Ivica i Marica, autorica Mihaela Siročić, 5. s

SF priča Energetski elementi, autor Željko Simić


I lektira može biti zabavna

Nakon pročitane lektire Družba Pere Kvržice - Mato Lovrak, učenici 4. c su se u skupinama bavili različitim aktivnostima.

Prva skupina osmislila je intervju za Peru Kvržicu. Nakon što su osmislili pitanja i odgovore, intervju su odglumili pred razredom.

Druga je skupina osmislila naziv svoje družine i ispričala jednu svoju pustolovinu koju su proživjeli kao družina.

Treća skupina napravila je brošuru kojom će predstaviti roman i zainteresirati ostalu djecu da pročitaju Družbu Pere Kvržice.

Četvrta skupina izradila je umnu mapu s osnovnim podacima o pročitanom romanu.

Zajedničkim snagama riječi pretačemo u slike

Učenici 4. b razreda su u skupinama preoblikovali pjesme iz zbirke Grigora Viteza u slike. Najprije su zajedno analizirali jednu njegovu odabranu pjesmu. Svaka skupina je određivala vrstu pjesme, temu, motive i stilska izražajna sredstva.

Nakon toga učenici su oslikali motive i pjesničke slike, a na kraju sata jedan učenik iz svake skupine je prezentirao rad svoje skupine.

Knjigoliste

Popis knjiga koje bi preporučili jedni drugima radili su i učenici 6. c, d i e te 8. c razreda. Provjerite njihove preporuke i ustanovite slažu li se s vašom ili vi preferirate neke druge naslove!


Pjesma učenice Simone Vuglač, 7. b, inspirirana knjigama i Godinom čitanja

Sakrit ću se

Sakrit ću se u riječi.

Šetat ću među slovima.

Početi nova poglavlja,

okretati nove stranice.

Živjet ću u knjigama.

Slobodno ću hodati među rečenicama,

upoznavati čudesne svjetove.

U knjigama je moj dom.

Tamo sam sretna i sigurna,

tamo mogu biti svoja,

mogu biti što god poželim.


Moja najdraža knjiga

Učenici 8. a razreda predstavili su na satu razrednika svoje najdraže knjige. Za to su iskoristili ilustracije u boji koje su stavili na pano u svom razredu.

Razredna knjiga

Učenici 2. b razreda birali su najdražu Razrednu knjigu. Složili su se da je to Ružno pače. Razgovarali su o njoj i razlozima zbog kojih su se odlučili za nju. Više o tim razlozima vidljivo je na Coogle mapi.

Lektirna pantomima je baš fora

Učenici 5. a razreda na Satu razrednika igrali su igru Lektirna pantomima. Bili su podijeljeni u 4 grupe s četiri učenika od kojih je svaka grupa pripremila po 4 naziva lektire ili imena/nadimke likova iz neke od lektira. Zapisali su ih na papiriće i predali kao grupa školskoj knjižničarki koja je potom rotirala pojmove i grupe.

Učenik koji nije bio ni u jednoj grupi mjerio je vrijeme potrebno za pogađanje svakoj grupi. Pogađanje unutar 20 sekundi donosilo je 10 bodova, a sve što su duže pogađali samo 2 boda. Grupa koja je pogađala sastojala se od jednog predstavljača pojmova koje je izvlačio i troje pogađača pojmova.

Igra ih je toliko ponijela da su ostali igrati i za vrijeme školskog odmora, a prisjetili su se i nekih lektira, likova i radnji kroz koje su ti likovi bili predstavljeni.

Radionica Forum teatra kao dio projekta Virtualna umjetnost i kultura

Projekt Virtualna umjetnost i kultura realizirao se u partnerstvu udruga HERMES i FabLab, uz financijsku podršku Europskog socijalnog fonda iz Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali. Iz naše su škole na radionici Forum teatra sudjelovale učenice 7. b i d razreda zainteresirane za književnost, dramsku umjetnost, pokret, ples.

Radionicu je vodila Sanja Kocon Vranješ, plesačica koja ima dugogodišnje pedagoško iskustvo vođenja plesnih radionica. Vođene voditeljicom uz pomoć školske knjižničarke učenice su u online radionici osmišljavale pokretom, zvukom i plesom pojedine pojmove inspirirane književnim djelom Sherlock Holmes i likovi plesača Arthura Conana Doylea, a čiji se zaplet formira oko dešifriranja kriptirane poruke. Forum teatar radionica je trajala 90 minuta.

Sudionice su kroz radionicu istraživale pokret i komunikaciju pokretom te da kroz razne zadatke dale rješenja koja će biti inspiracija za finalnu koreografiju predstave Likovi plesača, koju će izvoditi profesionalni plesači.