Kultura i škola

Kulturna djelatnost školske knjižnice u školi također je prilika za učenje i vrednovanje našeg rada.

Promocija Topoteke Ivanec - kraj i ljudi

Kao dio aktivnosti Kliofesta – festivala povijesti, događaja nacionalne razine, predstavili smo u petak lokalnoj zajednici, učenicima, roditeljima i djelatnicima Topoteku Ivanec – kraj i ljudi. Događaj na kojem je predstavljena nosio je naziv Topoteka Ivanec – kraj, ljudi, škola.

Kulturno-umjetnički program je nakon pozdrava dogradonačelnika Marka Friščića počeo ivanečkom himnom Poleg jedne vel’ke gore koju su izvele Nika Šincek i Mihaela Cahun, 7. c uz pratnju učiteljice Jelena Gotal. Slijedilo je predstavljanje učeničkih lenti pa su Mirjam Čavlek i Kaja Habek, učenice 3. c razreda predstavile razrednu Vremensku foto-lentu. Pripremila ih je njihova razrednica, Ivančica Krtanjek. Živu vremensku lentu predstavili su Tena Grđan, Eva Kramarić, Julijan Prašnjak iz 5. b, Fran Kihas, 7. a Davor Putarek, 7. d i Lovro Mavrek, 7. b. Njih je pripremila Suzana Jagić. 

Potom su Valentina Hojsak, Lidija Kostić i Lucija Čiček iz 8. a pročitale tri ulomka iz povijesti Ivanca koji su bili uvod u escape room Potraga za Topotekom Ivanec – kraj i ljudi. Riječ je o ulomcima o prvom spomenu Ivanca, osnutku škole u Ivancu i o Rudolfu Rajteru. Njih je pripremila Draženka Stančić. U zajedničkoj potrazi za Topotekom sudjelovali su svi nazočni, a konačnim otključavanjem šifre ponuđena je poveznica na nju. 

Slijedilo je izlaganje Suradnička digitalna platforma Topoteka doc. dr. sc. Vlatka Lemić, potpredsjednice međunarodnog konzorcija ICARUS i predsjednice hrvatske sekcije, a potom je dr. sc. Suzana Jagić, uz asistenciju Lovre Mavreka iz 7. d nazočnima predstavila ivanečku Topoteku. Po završetku promocije Topoteke u ugodnom su razgovoru dani i dodatni odgovori o ovoj temi.

Topoteke su mrežni arhivi lokalne povijesti i/ili tema kojima je cilj poticanje čuvanja, istraživanja i promicanja lokalne baštine i time su oni referentni lokalni povijesni izvori. U njihovoj izgradnji sudjeluje lokalna javnost te uređivač topoteke – naša škola, a svrha izrade je davanje povijesnog materijala koji se nalazi u privatnom vlasništvu široj javnosti na uvid uz pravilnu, utvrđenu indeksaciju.

Do sada prikupljeni materijali dolaze u najvećoj mjeri iz ruku obitelji naših učenika i djelatnika, a uskoro se, uz poziv na sudjelovanje dijeljenjem povijesnog materijala koji se nalazi u privatnom vlasništvu, nadamo i većem odazivu lokalne zajednice.

Topoteka Ivanec – kraj i ljudi nije samo školska, ona pripada svim ljudima našeg kraja kroz njihove uspomene, zabilježbe trenutaka i dokumenata iz života ivanečke zajednice te svima koji žele saznati nešto više o baštini i povijesti ivanečkog kraja, onima koji kao turisti dođu posjetiti naš kraj ili žele tu povijest dodatno proučiti u svrhu nekog istraživanja. Možete ju pogledati na adresi: https://ivanec.topotheque.eu/  ili preko QR koda. Kliofest Festival povijesti Kliofest 2024. 

Fotografije: Matea Miklošić

Svjetski dan kućnih ljubimaca 

Povodom Svjetskog dana kućnih ljubimaca napravili smo izložbu naših ljubimaca u padletu. U akciju su se uključili i učenici i učitelji. Aktivnost je dio projekta Daj šapi glas! Izložbu ljubimaca u alatu Padlet razgledajte na ovoj poveznici!

Krešimir Krnic na Mjesecu knjige u našoj knjižnici o prevođenju

U našoj smo knjižnici ugostili bivšeg učenika naše škole i sugrađanina Krešimira Krnica, profesora na katedri Indologije, Filozofskog fakulteta u Zagrebu, prevoditelja, književnika i nakladnika. Na susretu smo razgovarali o čitanju, prevođenju i njegovoj sličnosti s autorskim pisanjem, jezicima s kojih prevodi, koliko je zahtjevnije prevoditi za djecu i mlade nego za odrasle. Saznali smo kako je postao nakladnik, kako je odabrao svoj studij, kako je bilo biti učenik u našoj školi. Svatko je od nas otišao sa susreta s nekom osobnom spoznajom i uvidom. Krasno provedeni trenuci! Mjesec hrvatske knjige #Nektiriječnebudestranac #Mjesechrvatskeknjige

Dani europske baštine

Ove se godine Dani europske baštine obilježavaju se kao nacionalni događaj u rujnu i listopadu. Naša ih je škola obilježila u suradnji s Muzejom planinarstva. Tema obilježavanja bila je uporaba gline budući da je naš kraj poznat po tradiciji lončarstva, a obilježavanje je ostvareno u prostoru Muzeja. Tamo smo trima različitim radionicama povezali uporabu gline kroz povijest. U prvoj su radionici, koju je vodila učiteljica Povijesti Suzana Jagić, učenici izrađivali votivne, tj. zavjetne figurice životinja i venera kao što su to radili i naši preci u prapovijesti.

Figurice su se izrađivale radi osiguravanja blagostanja zajednice. Ova je radionica dio školskog projekta Gdje su nestali? koji se provodi s učenicima 5. razreda te Dodatne nastave Povijesti učenika 7. i 8. razreda.

U drugoj su se radionici učenici okušali u izradi predmeta iz gline na lončarskom kolu, a kroz izradu ih je vodila stručna suradnica knjižničarka Draženka Stančić. Tradicija izrade predmeta na kolu vezana je uz nedavnu prošlost našeg kraja kada se u selima vezanim uz Ivanec, Bedenec i Jerovec, izrađivala uporabna keramika, lončarija.

Treća radionica bavila se istraživanjem glinenog materijala i njegove primjene u moderno doba pa su učenice tehnikom utiskivanja ornamenata valjcima u glinu radile ukrasne zdjelice i tanjure. Radionicu je vodila učiteljica Likovne kulture Martina Gregur Županić.

Druga i treća radionica dio su projekta Gnjila i juogenj za učenike 5. – 8. razreda, Dodatne nastave Povijesti te izvannastavnih aktivnosti Vizualni identitet škole i Mlade knjižničarke.

Književni susret s Melitom Rundek

U našoj je školi za učenike 6. i 7. razreda održan književni susret s Melitom Rundek. Melita Rundek je, pokazalo se tijekom druženja, književnica sa šarmom i misijom promocije čitanja i k tome je knjižničarka. Bavi se slikanjem, pisanjem za časopise, glumila je, snimala emisije. Napisala je 34 knjige, od kojih su samo četiri za odrasle. Govorila nam je o pisanju knjiga, o samim njenim knjigama, porukama i zagonetkama u njima.

Bilo je zanimljivo slušati ju jer je važnost i potrebu za čitanjem zamotala u zabavan način komunikacije s našim učenicima. Nismo ju stigli pitati što smo sve željeli pa smo si obećali ponovno druženje. Po završetku susreta potpisala se učenicima na kupljene knjige i fotografirala se s njima.

Susret su vodile Mlade knjižničarke, a na pomoći u organizaciji zahvaljujemo učiteljicama Hrvatskog jezika i tehničkom osoblju.

Chef Tomislav Špiček u našoj školi

Jedna od aktivnosti našeg projekta TZP - Tradicionalna, a zdrava prehrana bila je i gostovanje chefa Tomislava Špičeka u našoj školi. On je u školskoj knjižnici u društvu učenika izvannastavnih aktivnosti Mali Građani, Domaćinstvo i Mlade knjižničarke govorio o svojim najranijim kulinarskim iskustvima, školovanju i praksi za kuhara, radu i ocjenjivanju poznatih restorana, značenju tradicionalne prehrane, što je to zdrava prehrana, važnosti čuvanja baštinske prehrane.

Družio se i s našim kuharicama, kušao naš Kukuljevićev kolačić i hajdinu zlijevku, pohvalivši ih. Posjetio je 2. c i izazvao ogromno opće oduševljenje. Izrazio je i želju da dođe još jednom i da to bude pravi kulinarski susret.

Jadranka Čunčić Bandov podijelila s nama Šale, trice, zvrndalice 

Jadranka Čunčić Bandov predstavila Šale, trice, zvrndalice učenicima nižih razreda naše škole Učenici nižih razreda matične i svih područnih škola uživali su sudjelujući aktivno u tri lutkarske predstave Jadranke Čunčić Bandov, Šale, trice, zvrndalice. 

Predstave su održane za svaku smjenu zasebno, a jedna je održana u Područna škola Tina Ujevića Salinovec. Na predstavi u Salinovcu bili su, osim salinovečkih učenika, i učenici PŠ Kuljevčica i PŠ Prigorec. 

Jadranka Čunčić Bandov uvijek je odlično prihvaćena od učenika u našoj školi jer su njezine predstave iznimno maštovite s kreativno izrađenim lutkama iz najrazličitijih materijala te stoga što lako uključuje i malu publiku u aktivno sudjelovanje.

Humanitarna akcija projekta Daj šapi glas!

Naša je škola organizator i sudionik nacionalnog projekta Daj šapi glas! kojem je cilj senzibilizacija učenika i lokalne zajednice za brigu prema napuštenim životinjama, kao i izmjena stavova i ponašanja prema vlastitim kućnim ljubimcima kako bi se broj napuštenih životinja smanjio te kroz humanitarni i volonterski angažman učenika i njihovih bližnjih olakšao rad udruga koje se bave napuštenim životinjama.

Jedna od aktivnosti koju smo proveli je humanitarna akcija prikupljanja potrepština za udruge koje se bave napuštenim ljubimcima. To su već tradicionalno Udruga Spas iz Varaždina i Udruga Sklonište dobrote iz Čakovca. Zahvaljujemo svim učenicima, njihovim roditeljima te našim djelatnicima na potpori koja je i u ovoj akciji bila na visokom nivou!

Na poveznici na aplikaciju Padlet možete provjeriti kako je teklo prikupljanje donacija.


Mjuzikli su dopjevali u našu školu

Za učenike nižih razreda naše škole održane su dvije predstave u maloj školskoj dvorani. Put oko svijeta gledali su učenici 1., 3. razreda Matične škole i PŠ Kuljevčica, a Keko Eko učenici 2.  razreda. 

Predstave je za učenike povodom Dječjeg tjedna izvela produkcija Z iz Splita. Bilo nam je raspjevano, razigrano i veselo, a naučili smo više o kontinentima svijeta te se uvjerili kako dobro brinemo o svojem okolišu.

Projekt Virtualna umjetnost i kultura

Naša je škola sudjelovala u projektu Virtualna umjetnost i kultura Hrvatske edukacijske i razvojne mreže za evoluciju sporazumijevanja – HERMES. Za učenike nižih razreda bile su osmišljene i provedene radionice s pokusima Voda-zemlja-zrak za učenike nižih razreda, potom radionice kriptografije i forum teatra za učenike viših razreda. 

Školska knjižnica uključila se u projekt provodeći online radionicu forum teatra. Po završetku projekta učenicima su dodijeljene diplome.

Noćni čitateljski susret projekta Tuluma s(l)ova 

Učenici 8. razreda sudjelovali su u aktivnostima noćnog čitateljskog susreta školskog projekta Tulum s(l)ova koji naglašava važnost čitanja iz užitka naglas. Osim Ceremonijalnog čitanja koje se sastoji od čitanja iz užitka naglas, svaki je od tri razreda sudjelovao na još tri radionice u zasebnim prostorima škole, a voditelji radionica izmjenjivali su se u razredima.

Vesna Vitez, Zdravka Friščić, Irena Pejnović, Ivana God i Josip Kraš kreirali su  i vodili radionice Okovani slon, Pitanja za budućnost, Escape room na temu iz Biologije te Potraga za školskim blagom, a u provedbi aktivnosti sudjelovale su Martina Bunić i Draženka Stančić – Ceremonijalno čitanje te Renata Papec koja je dokumentirala događaj kako bi učenici na Dodatnoj nastavi Informatike kreirali digitalne radove na temu noćnog čitateljskog susreta.  

Noćni se čitateljski susret napokon uspio održati nakon odgoda zbog epidemioloških uvjeta, a opuštenom atmosferom donio je i osvježenje generaciji kojoj su zbog pandemije uskraćene uobičajene opuštenije aktivnosti poput izleta ili maturalnog putovanja. Na panou se mogu razgledati podržavajuće i ohrabrujuće poruke okovanom slonu i svakome tko se osjeća sputan nekim situacijama koje ga okružuju u životu.  

Učenici 8. b razreda Marta Majcen i Luka Gladović izradili su na dodatnoj nastavi iz Informatike učiteljice Renate Papec u alatu  Sway svoje viđenje noćnog čitateljskog susreta školskog projekta Tulum s(l)ova u kojem su sudjelovali.

Virtualni Dan škole

Na rođendan Ivana Kukuljevića Sakcinskog (Varaždin, 29. V. 1816. – Puhakovec, Hrvatsko zagorje, 1. VIII. 1889), hrvatskog povjesničara, književnika, bibliografa i političara, domoljuba koji je prvi u Saboru progovorio hrvatskim jezikom, zahtijevajući da hrvatski, umjesto latinskog, postane službeni jezik i čija je obitelj posjedovala grad Ivanec, naša škola, ponosno noseći njegovo ime, slavi svoj imendan - Dan škole. Zbog iznimnih okolnosti taj dan proslavljamo objavom e-knjige Virtualni Dan škole. Knjiga sadrži radove učenika i njihovih učitelja te vas pozivamo da ju pogledate.

Noć knjige 2020..pdf

Knjižnični fotoizazovi

Povodom Noći knjige 2020. organizirali smo Knjižnične fotoizazove pozvavši sve učenike i učitelje da nam se priključe. Zajedno smo naučili što su to "shelfie", "bookface", "hrptostih", a originalno smo kreirali i "animalfie". Izložba Knjižnični izazovi dokaz je tog procesa učenja, a dostupna je na poveznici ispod. 

Predmetna priča - stvaralačko izražavanje

Planirano trajanje pisanja 1 sat, namijenjeno učenicima 5. - 8. r.


Pažnja, tražimo vesele pisce - povodom Međunarodnog dana knjige i autorskih prava i Dana hrvatske knjige!

Kako bismo obilježili Međunarodni dana knjige i autorskih prava i Dan hrvatske knjige pozivamo vas na neobičnu avanturu:

Pronađite u kući 3 predmeta (jedan koji vam se sviđa, jedan koji vam ide na živce i jedan prema kojem ste ravnodušni) te napišite priču tako da predmeti budu njeni likovi. Odaberite jednog od njih za glavni lik, drugi mu neka bude protivnik/neprijatelj, treći prijatelj jednome ili obojici. Možete dodati još likova, ako vam zatrebaju. U priči vodite računa što se događa s glavnim likom i ostalima (može biti ili smiješno ili napeto) i zašto se to događa. U naslovu priče neka budu spomenuta sva tri lika. Svoju priču pošaljite knjižničarki Draženki Stančić do 24. travnja u Teamsima u čavrljanju. Priče ćemo objaviti kao e-knjigu na stranicama knjižnice i škole. Aktivnost treba biti zabavna pa je stoga namijenjena onima koji se žele zabaviti pišući smiješnu ili napetu priču.



Radovi učenika u e-knjizi Predmetna priča na poveznici ispod.

Kultura na mreži

Željkine priče za mali odmor

svakog ponedjeljka, srijede i petka iza 13 sati Željka Horvat Vukelja priča svoje priče na Školskom portalu.

Kazalište Mala scena

Predstave za djecu i pričanje priča na You Tube kanalu

Adrianina čitaonica

Knjižničarka Adriana čita za vas

Muzej krapinskih neandertalaca

Muzej vučedolske kulture

Arheološki muzej Narona

Muzej antičkog stakla

Muzej iluzija