Виховна робота

Лист Міністерства освіти і науки України від 10 серпня 2022 р. № 1/9105-22 «Щодо організації виховного процесу в закладах освіти у 2022/2023 н. р.»

переглянути

Правила для здобувачів освіти у закладі

переглянути

Виховна система школи:

«Сьогодні – учень, завтра – громадянин»


Ми виховуємо учня не як носія знань,

а як людину, яка має жити в суспільстві

і приносити йому користь.

В.О.Сухомлинський

Сучасне навчання спрямоване на забезпечення всебічного розвитку особистості шляхом навчання та виховання, які ґрунтуються на загальнолюдських цінностях та принципах науковості, інтегрованості, єдності навчання і виховання на засадах гуманізму, демократії, громадянської свідомості, взаємоповаги в інтересах людини, родини, суспільства, держави.

Проблема виховання громадянина постала перед людством тоді, коли виникла перша держава. І актуальною вона буде доти, поки держава існуватиме як соціальний інститут. Адже існує пряма залежність між державою і людиною. Якісно нову демократичну державу можуть створити лише свідомі громадяни, які люблять Україну, свій народ, націю і готові самовіддано служити їх інтересам. Тому громадянсько-патріотичне виховання займає провідну роль у вихованні молодого покоління. Процес державотворення, національно-культурне відродження, оновлення і переосмислення життя в Україні вимагають нового бачення громадянського виховання учнівської молоді. В концептуальних засадах Державної програми "Основні орієнтири виховання учнів 1-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів України" зазначено: "Мета сучасного освітнього процесу – не тільки сформувати необхідні компетенції, надати ґрунтовні знання з різних предметів, а й формувати громадянина, патріота; інтелектуально розвинену, духовно і морально зрілу особистість, готову протистояти викликам глобалізації життя".

Виховання особистості має бути спрямоване перед усім на розвиток патріотизму – любові та поваги перш за все до своєї сім’ї, навчального закладу, міста, держави. Сучасні діти в більшості соромляться бути патріотами України, вважаючи американців, французів більш достойними поваги в світі, не розуміючи, що повагу до нації формує кожен з нас. А проблема в тому, що молодь поняття "патріотизму" розуміє поверхнево. Тому завдання сучасної школи – формування громадянина-патріота, здатного розбудувати суверенну Україну, творчої особистості з високим рівнем інтелектуального і духовного розвитку. Громадянське виховання підростаючого покоління глибоко національне за змістом і носить державостверджуючий людинотворчий характер.

За таких умов ліцей стає важливою ланкою виховання свідомих, активних, високоморальних громадян Української держави, місцем емоційно-психологічної захищеності і душевного комфорту особистості учня, конструктивної співпраці та взаєморозуміння, ланкою, де формується національна свідомість, громадська зрілість, соціальна відповідальність за долю Батьківщини, за свою роль у національно-культурному відродженні України, її розквіті.

Виховати громадянина означає підготувати підростаючу особистість до участі в розв’язанні начальних і перспективних завдань держави, до управління її справами і виконання функції громадського діяча та захисника Батьківщини. Для цього потрібно сформувати в нього комплекс особистісних якостей і рис характеру, що є основою специфічного способу мислення та спонукальною силою дій, вчинків, поведінки.

Це актуальна проблема, бо від того, які напрями будуть обрані в навчально-виховній системі, які пріоритети в формуванні та становленні особистості будуть визначенні, залежатиме майбутнє України. І тому, громадянське виховання – це один із шляхів підготовки нового покоління до активного дорослого життя.

Ми живемо в надзвичайно складний і напружений час, час швидких змін і великих нововведень. Виховання дітей та учнівської молоді здійснюється в нових соціально - економічних та суспільно - політичних умовах.

Досвід показує, що ніякі плани не приносять бажаних результатів, якщо до них не застосовується системний підхід. Саме система дозволяє створити умови для прояву, реалізації та розвитку її учасників. Враховуючи це, педколектив школи працює над реалізацією виховної системи «Сьогодні – учень, завтра – громадянин»


АНАЛІЗ РОБОТИ ЗА 2021-2022 НАВЧАЛЬНИЙ РІК

Виховна робота та учнівське самоврядування

Виконуючи завдання і реалізуючи основні принципи виховної роботи, педагогічний колектив школи орієнтується на нормативно – правову базу з питань виховної роботи, а саме Закони України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», «Про охорону дитинства», «Концепцію виховання дітей та молоді», «Концепцію громадянського виховання», «Національну доктрину розвитку освіти», «Конвенцію про права дитини», «Декларацію прав дитини», «Основні орієнтири виховання …» та нормативно – правові акти, документи Міністерства освіти і науки України, обласного управління освіти, органів місцевого самоврядування.

Виховна робота в школі проводились згідно місії школи «Виховання здорової, всебічно розвинутої особистості з активною громадянською позицією» та відповідно до плану роботи школи на 2021/2022 навчальний рік.

У школі був розроблений план виховної роботи навчального закладу та плани виховної роботи класних керівників на 2021-2022 н.р. Ці плани охоплюють всі напрямки виховання: патріотичне, правове, моральне, художньо-естетичне, трудове, фізичне, екологічне, превентивне та включають в себе календарні, традиційні шкільні свята, заходи, конкурси, Програму, затверджену Міністерством освіти і науки України «Основні орієнтири виховання учнів 1-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів України», заходів щодо зміцнення моральності та утвердження здорового способу життя.

В основу діяльності школи покладено принцип гуманізму, демократизму, незалежності від політичних, громадських та релігійних організацій, поєднання загальнолюдського і національного взаємозв’язку, розумового, морального, фізичного і естетичного виховання, науковості, диференціації, індивідуалізації змісту і форм освіти, розвиваючого характеру навчання.

Виховна робота школи у 2021-2022 н.р. була спрямована на вирішення таких завдань:

  • створення умов для розумового, духовного, морального, фізичного розвитку учнів;

  • турбота про здоров'я учнів, пропаганда здорового способу життя;

  • естетичне, екологічне та трудове виховання як одна з складових підготовки учнів до дорослого життя;

  • продовження спільної роботи психолого-педагогічної служби з педагогами, учнями, батьками;

  • виховання громадсько-патріотичних якостей завдяки продовженню краєзнавчої та воєнно-патріотичної роботи.

Виконання завдань і реалізація основних принципів виховної роботи протягом навчального року здійснювалися за основними напрямками:

  • ціннісне ставлення до себе;

  • ціннісне ставлення до сім’ї, родини, людей;

  • ціннісне ставлення до праці;

  • ціннісне ставлення до природи;

  • ціннісне ставлення до культури і мистецтва;

  • ціннісне ставлення особистості до суспільства і держави.

Процес виховання – це система виховних заходів спрямованих на формування всебічно і гармонійно розвинутої особистості. Всі виховні заходи проводилися відповідно до річного плану школи, з метою змістовного дозвілля дітей, виховання патріотичних традицій свого народу, поваги до народних надбань, національних традицій, виховання здорового способу життя.

Протягом навчального року у школі було проведено такі виховні заходи:

  • забіг до Дня вшанування захисників України «Шаную воїнів. Біжу за героїв України» та лінійка пам’яті;

  • свято Першого дзвоника (1 вересня );

  • перший урок «Україна – моя країна»;

  • флешмоб до Дня Миру «Ми за мир»;

  • Олімпійський тиждень здоров’я «Будьмо радісні й здорові, спритні, дужі та бадьорі», в рамках якого відбувалися години спілкування: «Правила здоров’я» «Фізкультура і спорт як важливий компонент загальнолюдської культури і формування особистості», «Вести здоровий спосіб життя – це модно і корисно», «Дбайливе ставлення до свого здоров’я», «Ми - діти з планети здоров'я», «Здоров'я — це сучасно», «Спорт – грація, сила, здоров’я», «Життя – твій шанс, цінуй його», Олімпійський урок «Спортивні рекорди незалежної України», виставка книг «Спорт для всіх!», загальношкільне спортивне свято «Спорт – здоров’я, спорт – це сила, що дає всім дітям крила»;

  • до 80-тих роковин трагедії Бабиного Яру було проведено:

загальнонаціональний урок пам’яті, приурочений до 80-тих роковин трагедії Бабиного Яру (5-10 класи, класні керівники); конференція «80 років пам’яті: забуттю не підлягає» (10 клас, вчитель історії); тематичні уроки, лекції, бесіди про трагічні події у Бабиному Ярі (5 -10 класи); виставка тематичної літератури в шкільній бібліотеці.

  • мітинг пам’яті випускників школи, що загинули в зоні АТО:Снітко О.та Влодарський О.;

  • День працівників освіти. День самоврядування;

  • місячник правових знань, протягом якого учні малювали малюнки, створювали презентації, слухали бесіди про свої права та правопорушення а також про покарання у разі їх порушення;

  • спортивні змагання та змагання «Влучний стрілець» до Дня захисника та захисниці України;

  • 09.11 - «День писемності», де учні взяли участь у написанні Всеукраїнського диктанту;

  • День пам’яті жертв Голодоморів;

  • з метою профілактичної роботи щодо ВІЛ – інфекції та туберкульозу було проведено заходи;

  • були проведені заходи з нагоди Європейського дня боротьби з торгівлею людьми, Всеукраїнської акції «16 днів проти насилля», Міжнародного дня боротьби за скасування рабства, Міжнародного дня прав людини.

Гра- бесіда «Озирнись на свій вчинок» Класоводи Федоренко Л.В., Жабуровська К.П.


Гра – бесіда «Ми – різні, але ми - рівні» Класоводи Демченко Л.М., Шашенко В.М.


Бесіда «16 днів протидії гендерному насильству» Класний керівник Тищенко Т.Г.


Класна година «Світ без насильства» Класний керівник Тищенко Т.Г.

Година спілкування «Не проміняй свободу на рабство» Класний керівник Дубовецька-Кустрич О.М.

Круглий стіл «Життя цінний дар для кожного, поважай його» Класний керівник Дубовецька-Кустрич О.М.


Година спілкування «Знай свої права, виконуй обов’язки» Класний керівник Дубовецька-Кустрич О.М.


Правознавча абетка «Стосунки рівності та поваги» Класний керівник Момонт Т.І.


ГКК «Чи можуть бути права без обов’язків» Класний керівник Обремська Н.В.


Віртуальна виставка «Я проти рабства! А ти?» Класний керівник Смик О.В.


Година спілкування «Права людини – понад усе» Класний керівник Смик О.В.


Перегляд фільму «Посмішка Мони Лізи» Класний керівник Смик О.В.


Година спілкування «Життя проти насилля» Класний керівник Тузинська З.М.


Дискусія «Людяність в нелюдяний час» Класний керівник Тузинська З.М.


ГКК «Країною закону, права і моралі» Класний керівник Тузинська З.М.


Заняття «Чи знаєш ти свої права?» Шк. психолог Жабуровська К.П.


Перегляд фільму «Камінь, ножиці, папір» Шк. психолог Жабуровська К.П.


Гра «Настрій» Шк. психолог Жабуровська К.П.,соц.пед. Омельченко І.В.


Рекламна кампанія «Знай свої обов’язки та права» Шк. психолог Жабуровська К.П.


Тестування «Що я знаю про насилля?» Шк. психолог Жабуровська К.П.


Треннінг «Насилля серед нас. Бути чи не бути?» Шк. психолог Жабуровська К.П.


Виставка – колаж «У центрі всесвіту- дитина» Вч.обр. мист. Недашківська Т.М. Прес – центр УР


  • до місячника знань дітьми правил безпеки життєдіяльності

«Захисти себе сам» було проведені такі заходи:

Оперативна нарада «Організація та проведення місячника безпеки» 22.11.2021

« Організація роботи з питань формуванння здорового способу життя , безпечної поведінки вдома, на вулиці» (протипожежна і антитерористична діяльність) 23.11.2021

Інструктажі по профілактиці нещасних випадків при поводженні з вогнем, по протипожежній і електробезпеці з учнями

27.11.2021 - 10.12.2021

Конкурс малюнків « Рятівник-професія героїчна», «Діти проти надзвичайних ситуацій» 05.11.2021- 30.11.2021

Написання диктантів, переказів на тему «Безпека життєдіяльності дітей» та «Героїчна професія рятівника» 06.12-10.12.2021

Оновлення куточків безпеки , протягом місяця

«Перша допомога в надзвичайних ситуаціях» 29.11-02.12.2021

Консультації для батьків щодо попередження дитячого травматизму

Вікторина «Правила безпеки життєдіяльності» 15.12.-21.12.2021

Тематичні бесіди :

- «Поведінка у побуті»;

-«Експлуатація побутових газових та електричних пристроїв»;

- «На вулиці зі свійськими та дикими тваринами»;

- «Новорічні свята. Безпека та здоров’я»;

-«Пожежа в квартирі»;

- «Під час зимового відпочинку поблизу водоймищ»;

- Під час грози, сильного вітру, шквалів;

- При виявлені розливу ртуті;

- При користуванні предметами побутової хімії та піротехнічними засобами;

- При виявлені маловідомих предметів.

Відповідно графіку виховних годин:

  • Андріївські вечорниці (8 клас) кл. кер. Обремська Н.В.;

  • Свято Миколая, 4 клас, класовод Демченко Л.М.;

  • Новорічне свято «Солодкий Новий рік» (1-4 класи), «На порозі Новий рік – добрий, світлий чарівник» (5-7 класи), конкурсна програма «7 чудес Нового року» (8-10 класи);

  • Виховні години до Дня пам’яті героїв Крут;

  • День Єднання – 16.02.2022;

  • День пам’яті героїв Небесної сотні (вч. історії Дубовецька-Кустрич О.М.).

Враховуючи події в Україні, а саме військовий стан, з 24.02.2022 року були проведені заходи щодо вивчення ризиків, пов’язаних із вибухонебезпечними чи підозрілими предметами, та правил поводження з такими предметами, а саме:

Перегляд мультфільму про вибухонебезпечні знахідки.

Перегляд відео "Безпека дітей під час війни". Класовод Федоренко Л.В.


Бесіда з переглядом презентації "Вибухонебезпечні предмети. Правила поводження". Кл. кер. Обремська Н.В., Смик О.В.


Виховна година про правила поведінки з вибухонебезпечними предметами. Перегляд та обговорення "Мультфільм про вибухонебезпечні предмети" та відео "Мінна безпека. Квест. Правила поведінки з вибухонебезпечними предметами." Кл. кер. Тищенко Т.Г.


Перегляд відео "Не торкайся"."Як поводитись при виявленні невідомих предметів". Класовод Демченко Л.М.


Перегляд інформаційного матеріалу ДСНС "НЕ ЧІПАЙ" та відео "Обережно - підозрілий предмет" . Обговорення пам'ятки для дітей та дорослих "Небезпека від мін та снарядів" Кл. кер. Тузинська З.М.


Перегляд презентації - " Обережно: підозрізлий предмет" та відео " Дивні знахідки - у чому небезпека..." . Складання пам'ятки : правила поведінки з вибухонебезпечними предметами. Кл. кер.Дубовецька-Кустрич О.М.


Перегляд інформаційних плакатів "Обережно, вибухонебезпечно!" та відеоролика " Що робити, якщо ви виявили підозрілий предмет"

Кл. кер.Момонт Т.І.


Бесіда з переглядом мультфільму «Небезпечний предмет» Класоводи Жабуровська К.П., Шашенко В.М.


Також у цей період учні школи брали участь у фоточеленджі до Дня вишиванки, у конкурсі «Ми – діти України».

Протягом року у закладі діяло учнівське самоврядування, головою якого було обрано на виборах Ткаченко О.(10 клас). На засіданнях учнівського самоврядування обговорювалися питання відвідування учнями школи, поведінки учнів у школі, підготовка до загальношкільних свят, презентація виконання обов’язків голови та членів учнівського самоврядування.

Щодо спортивно-оздоровчого життя закладу (а саме: позакласні спортивно-масові заходи, тижні фізкультури і спорту) є насиченим і багатогранним. Вже кілька років поспіль працюють спортивні секції, які із задоволенням у відвідують учні. Систематично учні школи беруть участь в районних змаганнях, де показують непогані результати. Члени секції з боксу, а саме Хмельницька Єлизавета та Семененко Анна (7 клас) займали призові місця на обласних змаганнях. Сухобрус Денис (8 клас) зайняв ІІІ місце з тенісу, а Рупета Рената (10 клас) – ІІ місце з шахів.

Отже, можна зазначити, що виховна діяльність у школі проводиться на належному рівні, але поряд з позитивними моментами ще маємо деякі недоліки, Серед них: вживання нецензурної лексики, пропуски уроків без поважних причин, девіантна поведінка, культура поведінки та інші. Над ними потрібно спільно працювати і вчителям, і учням, і батькам.

Недоліком у вихованні школярів сьогодні є недостатня робота з підвищення моральності й культури поведінки учнів у школі й за її межами. Більшість учнів потребують формування міжособистісних стосунків. У багатьох дітей не сформоване правильне розуміння культури зовнішнього вигляду, який відповідав би їх віковим особливостям. Деякі підлітки мають низький рівень культури поведінки в громадських місцях. Вирішення цієї проблеми, зокрема соціалізації вихованців, повинно у новому навчальному році стати для педколективу, батьків та громадськості пріоритетним.

Облік відвідування та правовиховна робота

Адміністрація школи тримає на постійному контролі відвідування учнями навчальних занять. З цією метою ведеться журнал відвідування учнями навчальних занять, кожного дня відмічаються в класних журналах відсутні на уроках. В більшості випадків учні пропускають заняття через хворобу або поважну причину, яку вказують батьки. Але поряд з цим є і пропуски без поважних причин, що пояснюються низькою мотивацією до навчання, слабким або взагалі відсутнім контролем з боку батьків. Найбільше пропусків без поважних причин має Шакірова Рената, 4 клас. При виявленні пропусків занять без поважних причин проводилися профілактичні бесіди з учнями та батьками. Також класними керівниками і вчителями-предметниками постійно проводиться профілактична робота з учнями щодо запізнень на уроки.

В школі велика увага приділяється правовиховному напрямку та профілактики правопорушень. Особлива увага приділяється роботі з сім’ями, що опинилися в важких життєвих умовах, соціально незахищеним категоріям учнів, учням схильним до правопорушень. З ними систематично проводиться індивідуальна робота з метою надання необхідної допомоги.

З початку 2021-2022 н.р. на внутрішкільному обліку схильних до правопорушень перебуває шестеро учнів. З цими учнями проводиться відповідна робота класними керівниками, практичним психологом та соціальним педагогом, налагоджено постійний зв’язок з їх батькам. В школі створена Рада профілактики правопорушень, на засіданнях якої розглядалися питання поведінки та навчання учнів, зокрема учня 7 класу Бобровника Владислава.

Постійний контроль за відвідуванням учнями навчальних занять з боку адміністрації, педагогічного колективу, цілеспрямована робота класних керівників з даного питання дозволяє визначити роботу у цьому напрямку задовільною.

Охорона дитинства

Керуючись Законом України «Про освіту», Законом України «Про охорону дитинства», «Конвенції ООН про права дитини», програми «Діти України», педагогічний колектив школи приділяє велику увагу роботі з питань охорони дитинства. В 2021-2022 н. р. педколектив школи працював над виконанням загальнодержавної програми соціальної підтримки дітей, сімей та молоді.

Було складено соціальний паспорт школи, уточнено та поновлено банк даних дітей здобувачів освіти: з неповних сімей (12 чол.), дітей-сиріт (2 чол.), здобувачів освіти, які перебувають на обліку ССД, як діти, які перебувають у СЖО (2 чол.), здобувачів освіти з інвалідністю (3 чол.), здобувачів освіти, батьки яких були або є учасниками АТО (12), здобувачів освіти з багатодітних сімей (18), здобувачів освіти, які перебувають на внутрішкільному контролі (6 чол.). здобувачі освіти з малозабезпечених сімей (1).

Адміністрація школи в першу чергу піклується про дітей вказаних категорій при виділенні путівок на оздоровлення. Проводились індивідуальні бесіди з батьками та дітьми, анкетування, профілактика. Педколектив школи контролює відвідування учнями навчальних занять, ведеться журнал обліку відвідування, в який щодня записуються відсутні учні, проводиться профілактична робота.

З метою недопущення порушення в сім’ї прав дитини, колектив школи співпрацює з Гранітненським, Федорівським старостатом, службою у справах дітей при Малинській міській раді, дільничним інспектором у справах дітей та кримінальною інспекцією у справах дітей. Проводились презентації, диспути з учнями 9-10 класів щодо вибору професії. Адміністрація школи контролює працевлаштування випускників 9-10 класів, які продовжують навчання у ВНЗ, технікумах, училищах, ліцеях, коледжах тощо.

Дирекція школи підтримує обдаровану молодь. Майже половина дітей із соціально незахищених категорій мають достатній та високий рівень знань, беруть участь у шкільних заходах та міських виставках, олімпіадах, спортивних змаганнях, де отримують нагороди за перемогу.


План виховного процесу по місяцях у закладі освіти на 2022-2023 .р.

переглянути