ГОТУЄМОСЬ ДО ШКОЛИ  РАЗОМ

Підготовка  дітей  до школи

   Одні вважають, що потрібно починати готувати малюка з трьох років, інші – за рік до вступу до школи. Але взагалі-то усе дошкільне життя дитини – це і є підготовка до школи. Найголовніше – не впадати в крайності. Не перестаратися із заняттями, викликавши заздалегідь відразу до вчення. Але і не пускати усе на самоплив, сподіваючись, наприклад, на вихователя дитячого саду.

Оцінити розвиток майбутнього першокласника можна самим. Спеціальні тести цілком доступні, але одна окремо взята методика не дозволяє повністю оцінити усі сторони розвитку дитини. Та все ж така перевірка покаже, над чим варто ще попрацювати.

Дитину вважають неготовою до школи, якщо вона:

Зазвичай, коли говорять про “шкільну” готовність малюка, мають на увазі головним чином його інтелектуальний розвиток. Але є ще одна, не менш важлива сторона. І пов’язана вона з психологічною підготовкою дитини. Ось на які моменти варто звернути увагу.

 

В СКІЛЬКИ Ж РОКІВ ПОТРІБНО ВІДДАВАТИ ДИТИНУ ДО ШКОЛИ?

Проблема готовності дитини до школи існувала, мабуть, завжди. Її намагаються. розв’язати вчені всіх країн. То в якому з ж віці краще йти до школи? Методи навчання вдосконалюють, сучасні діти розвиваються швидше… Може, не варто засиджуватися вдома – нехай краще йдуть навчатися раніше? Але, з іншого боку, якщо маленька дитина не готова, то чи не стане систематичне навчання занадто важким і чи не зашкодить здоров’ю? Адже діти, не готові до систематичного навчання, важче й довше пристосовуються до школи, у них частіше виникають негаразди в навчанні. Серед них значно більше тих, хто не встигає за програмою не тільки в початковій школі, а й у старших класах. Звідси й проблеми зі здоров’ям найперше – нервово-психічні порушення.


Уже наприкінці дошкільного віку в дитини формується бажання перейти до значущої діяльності, що стає передумовою, готовності до навчання.

Почувши від педагогів, що необхідними умовами готовності до школи є знання того і того, батьки у своїх стараннях не знають міри, а можливостей дітей не беруть до уваги. Іноді діти знають усі сузір’я, але не знають, на якій вулиці вони живуть. Важлива прикмета інтелектуальної готовності до школи – не просто розрізнені знання, уявлення про предмети і їхні властивості, а перш за все – вміння бачити зв’язки і закономірності, бажання дитини зрозуміти, що від чого і чому.

Дитину можна і треба вести в школу в тому віці, коли у неї сформувалися три сфери, що показують готовність дитини до школи:

Тільки при сукупності цих трьох сфер дитину можна відводити в школу.


ДИТИНА ЙДЕ ДО ШКОЛИ. РАДОЩІ Й ТУРБОТИ

Часто доводиться чути: “Хто ж має готувати дитину до навчання у школі, хто відповідає за успішність у початкових класах – батьки, сім’я, вихователі дитячого садочка, вчителі, школа?” Більшість дошкільнят відвідує дитячі садки або ж підготовчі заняття при школах, ліцеях, гімназіях, і батьки зазвичай сподіваються на те, що дітей до школи підготують вихователі, вчителі. Проте, як показує досвід, жоден найкращий дитячий заклад – ані дитячий садок, ані початкова школа (підготовчі заняття) – не можуть замінити сім’ї, сімейного виховання.


ЯКЩО МАМІ ЦЕ НЕЦІКАВО, ЗНАЧИТЬ НЕ ПОТРІБНО І ДИТИНІ

У дитячому садку та на підготовчих заняттях дітям прищеплюють багато корисних навичок, навчають малювання, усного рахунку, письма і читання. Але якщо заняттями дитини не цікавляться в сім’ї, не надають їм належного значення, не заохочують до старанності, дитина теж починає ставитися до них недбало, не прагне працювати краще, виправляти свої помилки, долати труднощі в роботі.


Деяких дітей така неуважність батьків глибоко ображає, вони замикаються, перестають бути щирими й відвертими. І навпаки, інтерес батьків до справ дошкільнятка надає особливого значення всім досягненням дитини. Допомогу у подоланні перепон, які виникають під час виконання будь-яких завдань, наші діти завжди приймають із подякою – і це сприяє зближенню між батьками та дітьми.

Крок за кроком, проявляючи велике терпіння, йдіть разом зі своєю дитиною далі й далі стежиною знань, і з кожним наступним кроком відчуватимете міцніше підґрунтя. Допомагайте – це основне! І вогник пізнання нового, вогник цікавості, радості й щастя світитиме в дитячих очах…

ЯК ДОПОМОГТИ ДИТИНІ АДАПТУВАТИСЯ ДО ШКОЛИ

Літо швидко минуло, і от настав вересень. Для дитини настає зовсім нове життя, дo якого їй доведеться пристосовуватися. Фахівці вважають, що перші місяці в школі – найскладніший час у житті багатьох учнів. Як зробити так, щоб дитина почувалася комфортно в нових умовах, як допомогти адаптуватися?

Якщо ви знаєте, що ваш малюк складно пристосовується до нових умов, то обов’язково візьміть відпустку на пару тижнів. Тоді й адаптація минатиме значно легше: ви зможете раніше забирати дитину після уроків, не залишаючи її у групі продовженого дня і матимете час поговорити з нею про те, що сьогодні було в школі. Спочатку вам доведеться робити з першокласником уроки, а це дуже важливо, адже навчити дитину самоорганізації просто необхідно.

ПАМ’ЯТКА ДЛЯ БАТЬКІВ: ПІДГОТОВКА ДИТИНИ ДО ШКОЛИ

 

 


Що повинен знати і вміти майбутній першокласник.

Вислів «підготувати дитину до школи» — це не лише купівля новенької форми, портфеля й зошитів. Це ще й певний рівень знань, які майбутній першокласник повинен опанувати до того, як переступить поріг навчального закладу. Схвильована мама хапається за голову: що ж робити? Й починає екзекуції навчанням. Та чи насправді вони доречні? І чи настільки “неготова” до школи дитина, яка погано читає?

Як визначити, чи готова дитина до школи і що для цього потрібно.

Вступ до школи — це новий і надзвичайно складний етап у житті 6–7 річних дітей та їх батьків. Напевно, перед кожним з учасників цієї події стоїть безліч питань, на які вони активно шукають відповідь.

Перш за все необхідно знати, що прихід 6–7 річної дитини до школи збігається з психологічною кризою, пов’язаною з необхідністю навчання у школі і необхідністю взяти на свої маленькі плечі ряд обов’язків, які раніше виконували дорослі.

Не так важливо, чи вміє дитина читати і писати! Важливим є те, чи психологічно готова дитина до навчання, чи сформовані у неї мисленнєві операції, чи готова сприймати і слухати вчителя, чи готова до навчальних навантажень.

Ось орієнтовний перелік того, що необхідно дитині знати і вміти на кінець дошкільного періоду.

Соціально-суспільні, побутові знання

Діти знають:

Діти вміють розповідати про свою сім’ю:

Діти мають уявлення:

Мисленнєві операції

Діти вміють:

Моторика та координація

Діти вміють:

ОЦІНИТИ ПІДГОТОВЛЕНІСТЬ СВОЄЇ ДИТИНИ ДО ШКОЛИ БАТЬКАМ ДОПОМОЖЕ ТЕСТ «ЧИ ГОТОВА ДИТИНА ДО ШКОЛИ?»

Кожна позитивна відповідь оцінюється в 1 бал. Результати тестування залежать від кількості позитивних відповідей на запитання тесту. Отже, якщо їх:

15 – 18 – дитина готова йти до школи. Ви не дарма з нею працювали, а шкільні труднощі, якщо і виникнуть, можна легко подолати;

10 – 14 – ви на правильному шляху, дитина багато чого навчилася, а запитання, на які ви відповіли “ні”, підкажуть Вам, над чим іще потрібно попрацювати;

9 і менше – почитайте спеціальну літературу, постарайтеся приділяти більше часу заняттям з дитиною і зверніть увагу на те, чого вона не вміє.

Результати можуть Вас розчарувати. Але пам’ятайте, що всі ми – учні у школі життя. Дитина не народжується першокласником, готовність до школи – це комплекс здібностей, що піддаються корекції. Вправи, завдання, ігри, обрані Вами для розвитку дитини, легко і весело можна виконувати з мамою, татом, бабусею, старшим братом – з усіма, хто має вільний час і бажання навчатися разом з дитиною. Добираючи завдання, зверніть увагу на слабкі місця розвитку дитини.

Що потрібно першокласнику до школи?

Коли дитина готується стати першокласників, то кожна мама хоче його забезпечити всім самим необхідним. Але зараз на ринку таке велике розмаїття шкільного приладдя, що не важко і розгубитися. Перед походом на ринок або в магазин краще скласти список необхідних речей для першокласника, щоб вже точно купити все, що потрібно для навчання.

 

Що потрібно для першокласника до школи (орієнтовний список)

· зошити в клітинку та косу лінію – по 10 шт;

· обкладинки для зошитів – 20 шт;

· обкладинки для книг 1 класу – 1 упаковка;

· жорстка папка для зошитів – 1шт;

· закладки для книг – 1 упаковка;

· підставка для книг – 1 шт;

· ручка синя – 3-5 шт;

· прості олівці – 5 шт;

· пенал – 1 шт;

· точилка з боксом – 2шт;

· гумка – 3 шт;

· лінійка 15-20 см – 1шт.

5. Для уроків малювання та праці:

· кольорові олівці (більше 12 кольорів) – 1упаковка;

· альбом (24 – 36л) – 2шт

· баночка непроливайка – 1шт;

· палітра – 1шт;

· фарби акварельні (8 -10 кольорів) – 1шт;

· пензлики для малювання – товстий, середній, тонкий або 1 набір;

· кольоровий папір – 2 набори;

· кольоровий картон – 2 набори;

· білий картон – 1 упаковка;

· щільна папка для праці – 1 шт;

· клей ПВА з пензликом – 1 шт;

· фартух, нарукавники, клейонка;

· пластилін – 1 пачка;

· дощечка для ліплення пластиліну – 1 шт;

· ножиці з заокругленими кінцями – 1шт.
6. Для уроків фізкультури:

· футболка – 1-2 шт;

· спортивні штани або шорти – 1 шт;

· кеди або кросівки.

Які канцтовари зі списку для першокласника краще купувати?

Ручки
Дитина тільки починає писати, тому слід дотримуватися таких рекомендацій:
· чим простіше – тим краще, зручно лежати в руці і вона не повинна клацати;

· краще з прогумованої накладкою (краще тригранної), щоб не було мозолів;

· вибирати кулькову або масляну ручку з товщиною стрижня 05 – 07 мм.
Прості та кольорові олівці
Прості олівці повинні бути середньої м’якості (ТМ або НВ) без гумки на кінці, а кольорові навпаки, чим м’якше, тим краще ними малювати і менше будуть ламатися.
Зошити
Рекомендується купувати зошити для першокласників без яскравих малюнків, щоб вони менше відволікалися, але важливіше якість паперу :

· папір не повинен бути сірим, жовтим або сліпучо білою, краще з легким блакитним відтінком;

· яскравість разлиновки залежить від зору, для дитини з хорошим зором вибирати бліду разлиновку, а зі слабким – яскраву;

· листи не повинні бути шорсткими.
Портфель
До вибору портфеля слід поставитися дуже відповідально, адже першокласник буде його носити кожен день і не порожній, тому його треба вибирати з дитиною, щоб можна було відразу приміряти.
Вибирати слід за такими критеріями:

· спинка: краще ортопедична або жорстка з м’якими прокладками;

· лямки: шириною 4-8 см з м’якими подушками на плечах, регульовані, з легким вигином;

· вага: з вантажем не повинен перевищувати 10% ваги дитини;

· розміри: по ширині повинен відповідати плечей дитини;

· наявність світловіддзеркалюючих елементів;

· кількість кишень: краще два великих відділення і кілька маленьких кишень.
Купивши за списком все те, що потрібно для навчання першокласника у школі, ви станете спокійніше і впевненіше, а ваша дитина з великою радістю і охотою піде до школи вчитися.

Побажання батькам першокласника

Цього року Ваша дитина йде до першого класу. Це велика подія у Вашій сім’ї. Щоб Вашій дитині було добре, затишно i цiкаво в нашому навчальному закладі, дозвольте дати Вам кiлька порад.

Десять речей, якi повиннi зробити батьки першокласника 1-го вересня.

Бажаємо успiху!