Väljakutsed

“Ma küsin endalt alati, kui mul midagi ebaõnnestub - ja seda juhtub tihti, sest ma teen palju asju - kas see on sellepärast, et ma olen naine või sellepärast, et ma olen loll. Lihtsam on uskuda, et loll - rumal - sest seda ma saan muuta! Nii et ma alati püüan esmajoones muuta midagi oma lähenemises, õppida midagi juurde, avatult küsida, mis nüüd juhtus ja nii edasi.” /Naised küberturbes uuring/

Eesti ühiskonnas on meeste ja naiste sissetulekutes märkimisväärne palgalõhe ja on levinud ka vanamoodne arvamus, et mõned valdkonnad sobivad rohkem meestele. 2021. aastal avaldas Kantar Emor Sotsiaalministeeriumi tellitud uuringu lõppraporti “Klaasseinad ja klaaslagi Eesti IKT-s: müksud naiste osakaalu suurendamiseks IKT valdkonnas hariduses ja tööturul”. Uuringutulemused tõid esile väljakutsed tüdrukute ja poiste valikute mõjutamises, mis toimub läbi mänguasjade, huvitegevuse kuni karjäärivalikuni välja. 


Küsisime antud e-raamatu loomisel küberturbe sektoris töötavatelt naistelt, millised on nende kogemused ja saime teada, et naiste kogemused on väga erinevad. 

Naiste kogemused kübermaailmas on väga erinevad, leidub positiivset ja negatiivset. IT valdkonda mõjutab ühiskonna üldine ebavõrdsus ja eelarvamused. Samas, on näha ka muutusi, sest IT ja küberi valdkonda tuleb tööle aina enam naisi ja arvamused muutuvad iga päev. Tööandjad on erinevad ja ootused on erinevad, tuleb leida enda jaoks sobiv. 

Tulemused: 

81 protsenti arvab, et IT ja 70 protsenti arvab, et küberturbe sektorile on loodud ühest soost sõltuv stereotüüpne kuvand, mida ilmestavad eredalt laused: 


47,7 protsenti vastajatest arvab, et küberturbe valdkonnas on palgalõhe, 36,6 protsenti ei oska sellele küsimustele vastata. Selle kinnituseks mõned väljavõtted: 


38 protsenti vastanutest on oma tegevuses tundnud soolist diskrimineerimist, selle kinnituseks on toodud välja järgmised näited: 


Kõik kogemused ei ole negatiivsed, paljud vastajad ei tunneta soolist lõhet ja erinevust: