persoonid küberturbes

Üks viis mõistmaks, kas küberturvalisus võib olla midagi mulle, on mõelda, milline isiksus ma olen. Kas minu huvide, tegevuste, oskuste ja iseloomujoontega võiks sobida töötamine IT- või küberturbe sektoris või sellega seonduvas valdkonnas.

/test valmis erinevate karjääripuid ja soovitusi uurides/

TEST - vasta küsimustele, et teada saada, millise küberturvalisuse persooni tüübi moodi oleksid sina?

Test aitab sul analüüsida oma tegevusi IT-valdkonnas võrreldes teistega.

Testi tulemused muutuvad ajas, kui hakkad mõne teema vastu enam huvi tundma.


1. Milline kirjeldus vastab sinu nägemusele endast?

A - Ma uurin ja puurin, sest tahan teada, mis on asjade sees. Ma annan teistele nõu, et lahendada ära keerulised probleemid, millele keegi lahendust ei oska leida.

B - Olen abivalmis, hea kuulaja, mind huvitab, et teised käituksid veebis turvalisemalt, sest siis on ka minul oma asju turvalisem kasutada

C - Ma tahan, et maailmas (sh internetis) ei oleks ebaõiglust. Olen valmis võitlema maailma kurjuse vastu!

D - Mulle meeldivad süsteemid ja suure pildi nägemine. Mulle meeldib töötada pinge all ja pidevalt uuesti asju ümber õppida ja uueks luua.

E -Mulle meeldib mõelda kriitiliselt, suhelda inimestega ja pakkuda neile lahendusi.


2. Millised oskused on sul olemas või võiksid olla?

A - otsustuskindlus, ohuteadlikkus, koostöö.

B - kriitiline mõtlemine, numbrite ja arvudega tegelemine, kommunikatsioon, mõjusus.

C - ohuteadlikkus, kriitiline mõtlemine, loovus, eetilisus, sotsiaalne teadlikkus.

D - kriitiline mõtlemine, numbrite ja arvudega tegelemine, ohuteadlikkus, juhtimine, mõjusus, kommunikatsioon, eetilisus.

E - paindlikkus, otsustuskindlus, kriitiline mõtlemine, ohuteadlikkus.


3. Millisena näed sa oma oskuste profiili Dr Esin Akay mudeli alusel

A - Olen talendikas ühes või kahes väga tehnilises teemas, milles olen oma oskuseid viinud tipptasemele.

B - Oman palju üldisi teadmisi oskuseid, mõistan tehnilist maailma, aga eelistan tegeleda inimestega ja nende aitamisega teemadel, milles olen läinud sügavuti.

C - Olen valinud endale ühe spetsiifilise tehnilise eriala, milles saan minna sügavuti.

D - Oman nii palju üldisi kui palju sügavaid teadmisi mitmetest erinevatest valdkondadest. Uuendan pidevalt oma teadmisi ja seon neid olemasolevaga, vajadusel õpin juurde, suhtlen vabalt inimeste ja masinatega.

E - Oman üldisi tehnilisi teadmisi, mõnda asja tean päris hästi ning oskan ka inimesi aidata ja nendega suhelda


4. Milline amet neist sulle kõige enam huvi pakuks?

A - küberturvalisuse testija - testib, kas loodud keskkond on turvaline.

B - küberturvalisuse konsultant - tutvustab kliendile sobilikke tooteid.

C - küberkriminalistika analüütik - kogub ja analüüsib asitõendeid, kui midagi on juhtunud.

D - küberpoliitika analüütik - loob reeglid, mille alusel turvaline keskkond luuakse.

E - küberintsidentidele reageerija - lahendab kliendi mure, kui süsteemi on sisse häkitud.


5. Kui kaua oled nõus aega veetma, et saada eksperdiks?

A - 1 aasta

B - kuni 6 kuud

C - 3 aastat

D - 5 aastat

E - 2 aastat


6. Kas sulle meeldib töötada selgetes piirides, ühe projektiga korraga?

A - ühe projektiga korraga ja väga sügavalt, vajadusel uurida asju, milles on vähe selgust.

B - mitmete projektidega ja inimestega korraga, aga pigem pinnapealselt.

C - mitme projektiga, aga igas kasutada oma spetsiifilisi erioskuseid.

D - mitme projektiga korraga mitmes astmes - linnulennult ja ka sügavalt.

E - intensiivselt mitmete tehniliste projektidega järjest oma ülesande raames, pigem pinnapealselt.


Tulemused:


Kui sa vastasid enim A-sid, siis sa oled Entusiast. Sa oled nagu leiutaja, kes ise uurib ja puurib asjades sügavikku. Teised tulevad sinu juurde nõu küsima, kui neil on vaja lahendada keerulisi probleeme. Sa oled kirglik, loov ja sisemiselt motiveeritud. Sinu oskused võimaldavad töötada järgmistes valdkondades: infrastruktuuri turvalisus, turvavahendite haldamine, turvariskide juhtimine, turvaarhitektuur.

Rollid/ametid: süsteemide turvaanalüütik, turvaadministraator, küberturvalisuse testija. Selleks, et saada testijaks peab sul olema eelnev IT taust ja pead samal ajal olema nutikas kastist välja mõtleja ja taluma ka rutiinset sama tegevuse kordamist sadu kordi.


Kui sa vastasid enim B-sid, siis sa oled Õpetaja, sest sa näed oma missiooni teisi harides. Sa oled abivalmis, hooliv, hea kuulaja. Sinu oskused võimaldavad töötada järgmistes valdkondades: turvariskide juhtimine, turvaarhitektuur, poliitika, juriidika ja kokkulepped, ärivaist.

Rollid/ametid: turvariski analüütik, rakenduste turvalisuse analüütik kui ka küberturvalisuse konsultandi amet. Ametit on omandada kergem, sest kui oled asja endale selgeks teinud, siis on sinu ülesandeks oma teadmisi jagada teistele.


Kui sa vastasid enim C-sid, siis sa oled Seikleja. Sa leiad endas motivatsiooni, kui saad minna võitlema õigluse eest, maailma kurjuse vastu. Sa oled empaatiline, kasutad oma aju ja intuitsiooni olukordade lahendamisel. Oskused on valdkonnas: arvuti kohtuekspertiis, turvaintsidentide juhtimine, läbistustestimine, arvuti kohtuekspertiis, infrastruktuuri turvalisus, ohtude modelleerimine.

Rollid/ametid: võrgu ja teenuste monitoorija, küberohtude küttija või küberkriminalistika analüütik. Valdkond on üsna spetsiifiline, seega õppimiseks kulub natuke kauem aega. Ilmselt tuleb kasu töötada IT-valdkonnas ka muudel ametitel, mis loovad karjääritee kõrgema astme spetsialistiks.


Kui sa vastasid enim D-sid, siis sa oled Kiire õppija, kes on enda arendamisest huvituv tegelane. Oled mõistnud, et IT-valdkonnas ei ole miski paigal ning eile õpitu võib täna olla juba muutnud. Ammutad endasse erinevaid vajalikke küberturbe alaseid teadmisi olles uudishimulik, uuriva mõtteviisiga ja sulle meeldib töötada pinge all. Oskused on valdkonnas: ärivaist, poliitika, juriidika ja kokkulepped, turvaarhitektuur ning turvariskide juhtimine. Rollid/ametid: infoturbejuht, küberstrateegia analüütik, küberpoliitika analüütik, küberkommunikatsiooni analüütik, küberprogrammi/tootejuht, kuid samu omadusi on vaja turvalisuse arhitektil. Siia astmele jõutakse üldiselt siis, kui tehakse endaga väga palju tööd ning karjääriredelil võidakse eelnevalt läbida väga palju erinevaid ameteid enne tippspetsialistiks saamist.


Kui sa vastasid enim E-sid, siis sa oled Probleemide lahendaja, kes otsib ise väljakutseid oma olemasolevas tegevuses, nt testib, kas tema tehnika on turvaline. Sa kasutad selleks kriitilist mõtlemist ja analüüsi. Oskused on valdkonnas: turvaintsidentide juhtimine, turvavahendite haldamine, infrastruktuuri turvalisus, IT haldus. Rollid/ametid: küberanalüütik, turvainsener, küberintsidentidele reageerija, haavatavuse analüütik, turvaoperatsioonide keskuse juht, kuid ka üldine kiire intsidentide haldus. Väljaõpe baseerub IT-teadmisel, millele on juurde õpitud ka küberturvalisust puudutavad oskused.