minu võimalused

Haridus jaguneb kolmeks - osa on kohustuslik, osa vabatahtlik ja osa ainult meist endist sõltuv.


Koolis omandatav haridus on ametliku nimetusega formaalne õpe. See on alati kavandatud ja struktureeritud, omab kindlat ülesehitust ja püüab saavutada õpiväljundeid ja -eesmärke. Õppija vaates on alati tegu sihipärase tegevusega teadmiste ja oskuste saavutamiseks. Põhikooliharidus on Eestis kõikidele kohustuslik. Kui põhikool on läbitud, siis järgneb gümnaasium või kutsekool ja siis juba ülikool (bakalaureuse, magistri- või doktoriõpe).


Vabatahtlik õpe jaguneb kaheks: korraldatud ja korraldamata. Korraldatud vabatahtlikku õpet nimetatakse mitteformaalseks (mida kutsutakse ka vabaõppeks) - näiteks huviringid või koolitused ja võistlused. Reeglina on tegevusel õpiväljundid, siia alla kuuluvad ka näiteks erinevad täiend- ja elukestva õppe programmid. Korraldamata õpe on see, mida inimene ise enda heaks läbi viib, terminina on kasutusel informaalne õpe (mida kutsutakse ka kogemus- või juhuõppeks). See ei ole organiseeritud, puuduvad kindlad õpiväljundid ning õppija vaates ei ole see sihipärane tegevus, vaid õppimine toimub kogemuste omandamisega.

Olenemata, mida praegu teed ja oma tulevikus valid - IT ja küberturbe valdkond ootavad sind nii noorena kui ka karjäärivahetajana!


Eesti parimad noored kübertalendid osalesid 2022 augustis Eesti Interneti Küberlaagris. Noored tutvustavad, kuidas leida endas julgus ja soov tegeleda IT ja küberturvalisusega - kuidas alustada?

Tegevusi talentidega toetatakse Eesti Interneti SA projektist “Eesti küberkaitse talendid Euroopasse ja parimate praktikate jagamine”, mille elluviija on Tallinna Tehnikaülikool.

TEST - vasta küsimustele, et teada saada, kui hästi oled kasutanud ära võimalusi saada küberturbe teemadel targemaks või kuidas sinu ümbrus toetab sinu IT-alast huvi?

Test aitab sul analüüsida oma tegevusi IT-valdkonnas võrreldes teistega.

Testi tulemused muutuvad ajas, kui hakkad teemadega enam ise edasi tegelema.


1. Viimasel kolmel aastal olen õppetöö osana:

A - Osalenud küberturbe (-kaitse) õppeprogrammis/õppinud küberkaitse/-turbe kursust kutsekoolis või käinud küberturbega seotud õppepraktikal.

B - Osalenud arvutiõpetuses, mille osa on ka küberturvalisuse moodul või olnud töövari mõnele küberturbega seotud inimesel.

C - Osalenud arvutiõpetuses.

D - Ei ole osalenud üheski IT-ga seotud ainetunnis.


2. Viimasel kolmel aastal olen huvitegevuse osana:

A - Osalenud küberturbe (-kaitse) huviringis.

B - Osalenud huviringis, mille osa on ka küberturvalisuse moodul.

C - Osalenud IT-huviringis või IT-alases tegevuses (robootika või mõni muu nt UnicornSquad, TechSisters koolitused).

D - Ei ole osalenud üheski IT-ga seotud ringitunnis.


3. Viimasel kolmel aastal olen kohtunud/osalenud mõnes tegevuses väliskülalisega:

A - olen igal aastal mitu korda osalenud tegevuses, kus väliskülaline on rääkinud küberturvalisusest.

B - olen kogu perioodi jooksul kord osalenud tegevuses päriselus, kus väliskülaline on rääkinud küberturvalisusest ja andnud ka tehnilisi nippe.

C - olen osalenud e-tunnis, kus esines välisesineja, kes on rääkinud küberturvalisusest (nt Targalt Internetis tegevuse raames).

D - Ei ole osalenud üheski tegevuses, kus väliskülaline oleks küberturvalisusest rääkinud.


4. Viimasel kolmel aastal olen käinud ekskursioonil:

A - kolmes või enamas IT või küberturbega seotud ettevõttes/ülikoolis.

B -ühes IT või küberturbega seotud ettevõttes/ülikoolis.

C - olen külastanud IT/küberturbega seotud ettevõtet/ülikooli enam kui 3 aastat tagasi.

D - ei ole külastanud ühtegi IT/küberturbega seotud ettevõtet/ülikooli.


5. Viimasel kahel aastal olen osalenud:

A - KüberNaaskli või samaväärsel võistlusel (nt CyberBattle, Magic CTF vms).

B - KüberPuuringu või samaväärsel võistluse eelvoorus/põhivoorus.

C - KüberPähkli, KüberNööpnõela või samaväärse digitaalse ohutuse alase ankeedi täitmisel.

D - ei ole osalenud ühesgi võistluses ega uuringus.


6. Oma vabal ajal:

A - tegelen suurema osa ajast IT-st enam teada saamisega, nt haldan süsteeme või programmeerin oma huviks või tasu eest.

B - vaatan vahel IT-teemalisi videosid, loen artikleid, et olla valdkonna arengutega kursis.

C - olen IT-s tavakasutaja, olen nii palju kursis kui sotsiaalmeedias, koolis-kodus või uudistes teemast räägitakse.

D - püüan IT-teemasid vältida, sest seda juttu on juba liiga paju.


7. Mina ja minu sõbrad:

A - kui kellelgi on IT-alane mure, siis minu poole pöördutakse esimesena (seda nii koolis kui eraelus, ka kodused küsivad abi just minult).

B - kui kellegil on IT-alane mure, siis ma oskan enamus kergeid asju ise ära lahendada. Kui on mure suurem, siis on mul sõber, kes mind aitab.

C - arutame IT-asju sõpradega, aga see on üsna pinnapealne. Pigem tunne, et see ei ole otseselt minu teema.

D - IT-st hoian eemale ja ka sõpradega me seda teemat oma aruteludes pigem ei käsitle.


8. Minu pere ja peretuttavad:

A - minu peres või peretuttavate hulgas on küberturbe või IT-ga sügavalt seotud inimesi, kellega räägin aeg-ajalt juttu erinevatel teemadel.

B - minu peres või peretuttav on IT-valdkonnas töötav inimene, kelle poole saan pöörduda abi saamiseks.

C - minu peres ei ole IT-valdkonnaga seotud inimesi, aga me saame kõik IT-asjadega hästi hakkama.

D - minu peres ei saada IT-asjadega hästi hakkama.


Iga A vastus annab 4 punkti, B = 2 punkti; C=1 punkt ja D = 0 punkti.


Kui said 27-32, siis oled ilmselt üsna valdkonna võimalustega kursis. Oled otsinud ise lahendusi ja tegeled aktiivselt võimaluste kasutamisega. Sulle ei ole võõras leida endale vestluspartner küberturbe teemal, külastada mõnda ettevõtet või näidata ennast parimalt võistlustel. Kui on mure, siis pöördutakse just sinu poole. IT-valdkond on ilmselt see, mis saab sinu karjääris keskpunktiks.


Kui said tulemuseks 20-26, siis oled üsna teadlikult oma tegevusi küberturbe ja IT teemadel saanud suunata. Sa oled osalenud ilmselt paljudes tegevustes nagu käinud ekskursioonidel, kohtunud välisesinejatega, osalenud uuringutes. Sul on head eeldused, et asuda IT-valdkonnas õppima või töötama, kui sinu huvi säilib.


Kui sa said tulemuseks 4-19, siis oled IT-teemadega veel vähe kokku puutunud, kuid samas piisavalt, et mõista valdkonna olulisust. Kui soovid oma tegevuses ja oskustes olla infoühiskonnas edukas, siis võiksid leida enam võimalusi kuidas teemast enam teada saada. Nt. loed uudiseid, vaatad teemakohaseid videoid, leiad kursuseid ning pakud ennast välja mõnda lihtsamat IT-mure lahendama, et selle käigus uusi oskuseid omandada.


Kui sa said tulemuseks 0-3, siis ilmselt ei ole IT-teemadega väga kokku puutunud. Kui su soov on sellega enam tegeleda, siis kindlasti leia endale sõpru, kes teemast enam teavad. See on esimene samm, et olla infoühiskonna aktiivne liige.