5 клас

Родинні фінанси

Розвиток ринкової економіки передбачає активну участь громадян в різних сферах фінансового життя країни. В усіх соціально – економічних процесах, що відбуваються в нашій країні зростає роль сім’ї. Саме у родині закладаються основи буття людини, її моральні та світоглядні якості, формуються навички вмілого господарювання. Фінансова грамотність допомагає домогосподарствам ефективно планувати і використовувати особистий бюджет, приймати рішення у сфері фінансів, виходячи зі своїх інтересів; орієнтуватися в послугах і продуктах, що пропонуються фінансовими установами.

Разом з тим, кожна сучасна людина намагається убезпечити себе та свою родину від негативних наслідків економічних коливань, створюючи особисту систему фінансової безпеки. Це обумовлює необхідність формування в учнів основної школи знань та практичних навичок з питань фінансової грамотності, що є основою фінансової безпеки. Від рівня фінансових знань залежить економічний добробут кожного громадянина, родини і суспільства в цілому.

Досвід розвинених країн показує, що підвищення рівня фінансової грамотності населення необхідно починати з ознайомлення школярів із даними питаннями якомога раніше.

Програма навчального курсу «Родинні фінанси» пропонується для вивчення учнями 5 класу і розрахована на один рік вивчення за двома варіантами: А – 17 годин, Б – 35 годин.

Метою курсу є підвищення рівня фінансової грамотності учнів 5 класу шляхом ознайомлення з основами управління родинними та власними фінансами, формування навичок раціонального використання фінансових ресурсів родини.

Головними завданнями курсу є:

- ознайомити учнів з основними поняттями навчального курсу;

- сформувати цілісне уявлення про роль родини у системі фінансово-економічних відносин;

- ознайомити учнів з основними правилами ведення родинних та особистих фінансів, правилами формування особистого бюджету;

- формувати вміння раціонального використання власних та родинних фінансів;

- навчати приймати раціональні фінансові рішення;

- формувати навички збільшення заощаджень, забезпечення фінансової безпеки родини.

Після вивчення курсу «Родинна економіка» учні:

- ознайомляться з теоретичними основами ведення родинних та особистих фінансів;

- знатимуть основи сімейного господарювання;

- умітимуть аналізувати бюджет родини і складати особистий фінансовий план;

- знатимуть як ефективно використовувати кошти, правильно розподіляти бюджет, створювати заощадження;

- розумітимуть роль родини як учасника фінансово-економічних відносин.

Структура курсу

Програма курсу будується за такими змістовими лініями:

Розділ I. ФІНАНСИ ЯК ЗАСІБ ЗАДОВОЛЕННЯ ПОТРЕБ ЛЮДИНИ

Розділ II. БЮДЖЕТ РОДИНИ І ОСОБИСТИЙ ФІНАНСОВИЙ ПЛАН

Розділ III. СІМЕЙНЕ ГОСПОДАРЮВАННЯ

Розділ IV. РОДИНА – УЧАСНИК СУСПІЛЬНИХ ВІДНОСИН

Навчальний курс має прикладний характер. Програма передбачає використання діяльнісного підходу при навчанні учнів. Практичні роботи, навчальні ігри, проекти є важливою складовою занять і дозволяють їм не лише краще запам’ятати вивчений матеріал, а й стати активними учасниками змодельованих навчальних ситуацій. Це дасть можливість сформувати в школярів навички, необхідні для забезпечення власного економічного добробуту і добробуту своєї родини.