Memento prijateljstva 6/ memento for friendships

eTwinning projekt

O projektu

Šesta godina projekta Memento prijateljstva.

Memento prijateljstva je projekt koji kroz niz aktivnosti s učenicima od 1.- 4.razreda razvija kompetencije Građanskog odgoja i obrazovanja.(MPT)

- Razvijat ćemo kod učenika: socijalne vještine, prihvatljivo ponašanje, samostalnost, samopouzdanje, međusobno uvažavanje kroz pridržavanje zajedničkih dogovorenih pravila.

Web stranica projekta:

http://mementoprijateljstva.weebly.com/

Projekt od 2015. ima pisano odobrenje MZO za sprovođenje u školama.

CILJEVI

Učenici će kroz niz aktivnosti stjecati znanje o sebi, razumjeti svoje emocije, razvijati odgovornost prema sebi i drugima. Usvajat će i njegovati kroz razne poticajne situacije i aktivnosti: temeljne humane vrijednosti kao što su prijateljstvo i nenasilje, pravednost i empatija. Učenici će primjenjivati dječja prava u svakodnevnom životu i naučiti se preuzimati odgovornost u svakodnevnom životu.

RADNI POSTUPAK

Projekt će trajati od rujna 2019. do svibnja 2020.

Sastoji se od nekoliko faza:

a) traženje sadržaja koje mogu promijeniti/primjeniti znanje o učeniku građaninu u svojoj okolini

b) aktivni rad na projektu /preporuka: radionice GOO , istraživanje teme, tražanje zakonskih okvira primjene određene teme/

c) svoje uratke te dječja zapažanja spremat će u zasebnu mapu na Twinspaceu

d) vrednovat ćemo projekt međusobnom valorizacijom učenika i učitelja putem prezentacije projekta koristeći videokonferencije, prezentiranjem projekta na smotri projekta GOO


OČEKIVANI REZULTATI

Svaki učenik će nakon provedenih radionica izraditi svoj "Memento prijateljstva" kao osobni podsjetnik na stečeno znanje o Građanskom odgoju i obrazovanju koji će primjenjivati u daljnjem obrazovanju kao poticaj za daljnje suradničko učenje unutar svoje razredne zajednice.

1. radionica - Razredna pravila

Ponovili smo razredna pravila i potpisali dogovor o pridržavanju.

2. radionica - Zarobimo riječi i rečenice

Nakon pročitane pjesme Riječi M. Kušeca razgovarali smo o nazubljenim i oštrim riječima, kako one djeluju na nas, gdje ih i od koga čujemo/ ili smo ih mi izrekli i kako se pritom osjećamo.

Učenici su u tablicu upisivali riječi i rečenice koje vole/ ne vole čuti i kako se osjećaju kada ih čuju.

Svaki učenik je dobio papir za pisanje. Na papir su zapisali sve riječi i rečenice koje su čuli ili izrekli, a uvredljive su, proste, neprijateljske, nazubljene, oštre, nepoželjne. Pospremili smo ih u kutiju, a kutiju zalijepili selotejpom kako nepoželjne riječi ne bi iz nje pobjegle. Te riječi i rečenice više nitko nikad neće pročitati niti vidjeti osim njih samih. Kutiju ćemo na satu Likovne kulture ukrasiti prema želji jer ružnim riječima treba biti lijepo da ne požele napustiti svoj novi dom.


3. radionica - Dječja prava (Dječji tjedan)

Uredili smo stranicu novog portfolija. Prošlogodišnje materijale smo pažljivo pospremili. Ponovili smo dječja prava (Konvencija o pravima djeteta) naglašavajući članke na kojima ćemo i dalje raditi. Iz predloška smo naučili razliku između želja i potreba, prava i odgovornosti ( dužnosti).

Istražujemo dječja prava

Članak 12, pravo da se čuje naše mišljenje;

Članak 13, sloboda izražavanja;

Članak 28, pravo na obrazovanje;

Članak 31, pravo na slobodno vrijeme i igru.

4. radionica - Dječja prava



5. radionica - Poštujemo li razlike među nama? uz Međunarodni dan tolerancije 16.11.

Učenici su u paru promišljali o rješenjima situacija napisanih na papirićima. Svoja rješenja situacija su zapisali i podijelili svoje mišljenje/ rješenje situacije s ostalim učenicima.

Cilj radionice:

  • osvijestiti da su svi primjeri primjeri kršenja dječjih prava, slučajevi koji se događaju u dječjim društvima i da je nužno da svaki član skupine javno istupi i založi se za prava obespravljenog ako se nađe u takvoj situaciji


6. radionica - Dobrota u nama i oko nas

7. radionica - Žena kao model

7.radionica MP Žena kao model.pdf