Snieguma novērtēšana

Šī mācību notikuma mērķis ir konstatēt, kādā mērā katrs skolēns ir sasniedzis stundas rezultātus. Šī soļa īstenošanai nepietiek ar to, ka mēs skolēniem pajautājam viņu viedokli par to, vai viņi ir sasnieguši rezultātu. Skolotājam jādod iespēja skolēniem objektīvi konstatēt, vai viņi rezultātu ir sasnieguši. To var darīt, piemēram, ar uzdevumu, kura izpilde parāda, ka skolēns prot izdarīt tieši to, kas minēts stundas sasniedzamajā rezultātā. Tikai pēc tam, kad skolēni uzdevumu izpildījuši un noskaidrojuši, vai tas izdarīts pareizi, skolotājs var jautāt skolēniem, vai viņi sasnieguši stundas rezultātu, lūdzot savu atbildi balstīt tikko pildītā uzdevuma rezultātos. Šajā posmā notiek arī domāšana par mācīšanos. To var veicināt, skolēniem jautājot, ko un kā viņi darīja stundā un kā varētu to darīt labāk nākamreiz. Ar šiem jautājumiem varam aktualizēt produktīvākās uzvedības un sadarbības formas, situācijai piemērotākās mācīšanās stratēģijas u.c. [Skola 2030.lv]

Līmlapiņa ar jautājumu

Metodes apraksts. Skolēni saņem jautājumu, kā atbilde ir jāuzraksta uz līmlapiņas. Pēc tam skolotājs savāc līmlapiņās un var novērtēt skolēnu izpratni par stundas tematu. (Metodi piedāvā Norvēģija)

  • Matemātika. Ja tu met metamo kauliņu, kāda ir iespēja uzmest 6?

  • Sociālās zinības. Ko nozīmē «revolusjon»?

Brīvais raksts

Metodes apraksts. 5min laikā uzraksta brīvo rakstu par apgūto stundā, kurā iekļauj aprakstu par to uzzināja par stundas tēmu un jautājumu uz kuru neguvi atbildi. (Metodi piedāvā Latvija)

Pēdējais vārds

Metodiskais apraksts. Skolēnam tiek piedāvātas divu veidu kartītes - zaļa un sarkana. Ja skolēns izvēlas zaļo, saka vienu teikumu, ko apguva, ja sarkano, jautājumu, kas nebija skaidrs. (Metodi piedāvā Latvija)

Nepabeigtie teikumi

Metodes apraksts. Lai izzinātu skolēnu viedokli par apgūto tēmu, skolotājs sagatavo A1 papīra loksnes uz kurām uzraksta nepabeigtus teikumus un izvieto tās telpā. Skolēni apstaigā loksnes un pieraksta savu viedokli, kā arī komentē un papildina citu rakstīto. Uzdevuma laikā nedrīkst sarunāties. Pēc tam skolotājs var likt tos izlasīt skaļi un atbildes apkopo. (Metodi piedāvā Itālija un Latvija)

Iespējamie varianti

  • Līdz nākamajai stundai apņemos...

  • Esmu patīkami pārsteigts, jo...

  • Man vajadzētu pilnveidot...

  • Šodien uzzināju, ka...

  • Nekad...

  • Saviem klasesbiedriem vēlos pateikt...

  • Neesmu pārliecināts, vai šodien izvirzītie mērķi...

Skolotājs lasa tekstu, un skolēni pabeidz teikumus shēmā. Šādu uzdevumu var izpildīt skolēni ar īpašām vajadzībām.

Izejas biļete (2)

Metodes apraksts. Tālāk piedāvātās izejas biļetes var palīdzēt skolēnam reflektēt par savu mācību procesu un skolotājam saprast kā klasei kopumā un katram individuāli ir veicies ar uzdevumu. Lai izvērtēšanas process būtu mērķtiecīgāks pirms izejas biļetes skolēniem dod rakstīt, atsauc atmiņā stundas mērķi. (Piemēri dažādām izejas biļetēm) (Metodi piedāvā Latvija)

Pica

Metodes apraksts. Darba izvērtējumam tiek piedāvāta “pica” ar x gabaliem – katrs gabals ir viens mērķis/ veiktais uzdevums. Katrs atzīmē savu pozīciju – tuvāk vidum – ir sasniegts, tuvāk malai – nav. (Metodi piedāvā Latvija)

  • Picas metodi var izmantot arī rosinot skolēmus izvērtēt grupu darbu. Jo lielāks picas kumoss, jo lielāku darbu grupas dalibnieks veicis. Skolēni uzzīmē katrs savu grupas darba picu un uzraksta klāt atbildes uz jautājumiem, piemēram - kā tu domā, kādēļ katra grupas dalībnieka ieguldījums ir šāds, kā tu to skaidrotu? Vai grupas darbā visi tika aicināti iesaistīties un uzklausītas visas idejas? Kā varētu uzlabot sadarbību grupā? u.c.

3 lietas

Metodes apraksts. Skolēni stundas noslēgumā tiek aicināti uzrakstīt 3 lietas, kuras izdevās labi un kāpēc. Tāpat vēl 3 lietas, kas vēl ir jāuzlabo un kā to varētu izdarīt. (Darba lapas paraugs) (Metodi piedāvā Norvēģija)

Atziņa

Metodes apraksts. Katrs skolēns saņem vienu no papīra izgrieztu pēdu (kā stundas nospiedums). Uzdevums- viena atziņa par stundā darīto pēc sasniedzamā rezultāta. (Piemērs "Pēda") (Metodi piedāvā Latvija)

  • Literatūra. Viena mana atziņa par E.Veidenbauma dzeju.

Dārgumu lāde

Metodes apraksts. Lai izzinātu skolēnu viedokli par apgūto tēmu, skolotājs sagatavo papīra loksnītes, uz kurām skolēni uzraksta, kādu dārgumu no stundas temata ieliks stundas “dārgumu lādē” . Skolēni uzraksta savu dārgumu uz papīra sloksnītes, saloka to un ieliek lādē, kad visi ir savus dārgumus ievietojuši lādē, tie tiek samaisīti. Pēc tam skolotājs liek katram paņemt no lādes vienu papīra sloksnīti un izlasīt skaļi, kas uz tās ir rakstīts un komentēt, kapēc to var uzskatīt par stundas dārgumu. (Metodi piedāvā Latvija)

Termometrs

Metodes apraksts. Mācību stundas beigās skolotājs aicina skolēnus izmērīt sava stundas darba temperatūru, atzīmējot termometrā savu veikumu. To var darīt, gan līmējot pie termometra iedaļām lapiņas, gan katram skolēnam pierakstot savu vārdu utt. (Termometra piemērs) (Metodi piedāvā Latvija)

„Kā Tev gāja stundā?”

Metodes apraksts. Kabinetā uz sienas, pie durvīm piestiprinātas dažādas sejiņas. Zem katras sejiņas savs uzraksts. Mācību stundas beigās skolotāja aicina skolēnu novērtēt savu darbu mācību stundā un atdarināt/parādīt vienu no tām (tādā veidā novērtējot savu darbu stundā).

Šī metode tik praktizēta sākumskolas klasēs, ka arī vizuālās mākslas stundās. (Metodi piedāvā Latvija)

      • Gāja ļoti labi!

      • Vajadzēja daudz domāt!

      • Bija garlaicīgi!

      • Visu sapratu!

      • Palika daudz jautājumu!

      • Centos čakli strādāt

Pašvērtējums (1)

Metodes apraksts. Skolotājs sagatavo tabulu ar stundā apgūstamo zināšanu un prasmju aprakstu, kuras skolēni izvērtē stundas vai tēmas nobeigumā. (Piemēri)(Metodi piedāvā Norvēģija)

Pašvērtējums (2)

Metodes apraksts. Skolēns katru izteikumu par savu mācīšanos novērtē ar skaitļiem no 1 līdz 5. (1- nav taisnība; 5- pilnīga taisnība)!

  • Es šajā tematā visu saprotu.

  • Mācību grāmata palīdz man saprast šo tematu.

  • Klausīties ir viegli, un tas man palīdz.

  • Man ir daudz grūtību šajā tematā.

  • Man palīdz tas, ka varu apspriest idejas ar citiem.

  • Grupā ir vieglāk mācīties.

vai

  • Nē savu darbu stundā no 1 līdz 10!

vai

    • Lai es labāk saprastu tematu, skolotājs varētu…

    • Man vislabāk palīdz mācīties… (Metodi piedāvā Latvija)

Prasmju lapiņas

Metodes apraksts. Mācību tēmas/temata noslēgumā skolēns aizpilda “prasmju lapiņu”, kurā var atzīmēt, kuras no skolotāja iecerētajām prasmēm ir apguvis pilnībā, daļēji vai nav apguvis. Galvenais izvērtējumā ir paša skolēna formulētie secinājumi un uzdevumi turpmākajam darbam. (Piemērs prasmju lapiņai) (Metodi piedāvā Latvija)

Sasniedzamā rezultāta vizualizācija

Metodes apraksts. Klasē pie sienas ir lapa ar uzrakstu “Sasniedzamais rezultāts”. Katru stundu zem tās skolotājs pieliek lapu ar konkrētās mācību stundas sasniedzamo rezultātu. Stundas beigās skolēniem tiek izdalītas divu krāsu līmlapiņas: uz vienas skolēns uzraksta, ko viņš stundā iemācījās (“Es šodien iemācījos/sapratu….”), uz otras uzraksta, ko stundā nesaprata (“Es nesapratu….”). Līmlapiņas skolēni pielīmē pie stundas sasniedzamā rezultāta lapas – vienā pusē tās, ko stundā iemācījās, otrā – ko nesaprata. (Paraugs) (Metodi piedāvā Latvija)

Sistemātiski novērojumi

Metodes apraksts. Vērtēšanai ir jāuzlabo skolēna sadarbības, attiecību veidošanas prasmes, jāpapildina iegūtā pieredze un jārosina apzinātas pārdomas par savu darbu. Tādejādi novērtēšana kļūst par mācīšanās posmu,kas liek skolēniem aktīvi piedalīties mācību procesā.

Vispusīgam novērtējumam būtu jāņem vērā ne tikai skolēna galaproduktu, bet arī process, kas veikts, lai to sasniegtu. “Sistemātiskie novērojumi dod iespēju skolotājam ieraudzīt skolēna mācību procesu,darbības, kuras skolēns veic, lai pareizi izpildītu uzdevumu (..), un, balstoties novērojumos, pielāgotu mācību procesam nepieciešamos ārējos resursus (grāmatas, tehnoloģijas u.c.) un iekšējos resursus (apņemšanās, sadarbības prasmes u.c.).”) Itālijas izglītības vadlīnijās C.M. n3/2015 ir ieteikts kādos priekšmetos vislabāk attīstīt katras no prasmēm, attieksmēm, kur izmantot sistemātisko novērošanu. Tad skolotājs nodefinē līmeni katrai prasmei, procesam (augstākais, vidējais, pamata, iesācēja). [C.Petracca “Valutare e certificare nella scuola” Ed. Lisciani 2015, pag.102.] (Metodi piedāvā Itālija)

  • Pievienotajā materiālā ir paredzēts, ka skolotājs konkrētu skolēnu vērtē veicot novērojumus atkārtoti 3 reizes. Materiāls paredzēts skolotāja izmantošanai, novērojumu veikšanai. (Piemērs novērošanas vedlapai)

Kognitīvā autobiogrāfija

Metodes apraksts. Skolēnam tiek lūgts izstāstīt, kas ir pats interesantākais saistībā ar viņu un kāpēc, kādas grūtības viņš/viņa sastapa un kā viņš tās pārvarēja. Ļaut skolēnam aprakstīt veikto darbību secību, izceļot biežākās kļūdas un iespējamos uzlabojumus, un, visbeidzot, veikt pašvērtējumu ne tikai par rezultātu, bet arī par pieņemto veidošanas procesu. Skolotājs var piedāvāt skolēniem rakstīt šādu autobiogrāfiju kāda projekta noslēgumā vai temata noslēgumā, kur nepieciešams lai skolēns apzināti izvērtētu savu pieredzi, tādējādi veicinot mācīšanos no šīs pieredzes. (Darba lapa) [from the Italian C.M. n.3/2015 (Guidelines)] (Metodi piedāvā Itālija)

Vairākas izvēles (2)

Metodes apraksts. Skolēni var izpildīt īsu, vairāku izvēļu jautājumu viktorīnu par svarīgāko informaciju . Tā kā tā nav ieskaite, bet informācijas nostiprināšana, viktorīna nedrīkstētu saturēt vairāk par trim jautājumiem. (Metodi piedāvā Norvēģija)

Skolēna tāfele

Metodes apraksts. Skolotājs var pajautāt bērniem jautājumus uz kuriem viņi atbild, pierakstot atbildes vai nu uz papīra lapas, vai mobilās ierīces. Pēc brīža skolotājs lūdz skolēniem vienlaicīgi parādīt atbildes. (Metodi piedāvā Norvēģija)

Pašpārbaude izmantojot Kahoot

Metodes apraksts. Kahoot.it vietnē ir sagatavoti jautājumi, vai skolēni ir sapratuši instrukcijas, informāciju. Skolotājs redz visu skolēnu rezultātus. Lai šo metodi izmantotu, katram skolēnam vajag elektronisku ierīci. (Metodi piedāvā Norvēģija)

Uzdevumu atrisinājums uz klases sienas

Metodes apraksts. Skolotājs piedāvā uzdevumu, lai pārbaudītu skolēnu zināšanas. Klasē pie sienas vienā vai vairākās vietās izvieto atbilžu lapas, kurās skolēni var pārbaudīt vai ir pareizi izpildījuši uzdevumu. (Metodi piedāvā Itālija un Latvija)

  • Pirmā valoda itāļu valoda un svešvalodas. Skolotājs sagatavo informāciju- tie var būt tādi vārdi kā sinonīmi vai/ un antonīmi. Skolēniem jāatrod vārdi, kuri pieder katrai kategorijai.

  • Ģeogrāfija. Skolotājs parāda valsts/ kontinenta karti, skolēniem kartē jāievieto informācija ar vietu nosaukumiem, reģioniem, galvaspilsētām… utt.

Refleksija ar kustību

Metodes apraksts. Metode vairāk piemērota jaunākiem skolēniem. Pieskarieties ar roku galvai, ja jūs šodien sapratāt… / Turiet rokas augšā, ja jūs šodien nesapratāt…/ Sakrustojiet rokas, ja jums neizdevās…(Metodi piedāvā Latvija)