Pedagogu plānošanas prasmes kompetencēs balstītā izglītībā

Ievads

Pasaule mainās, mainās arī izglītības mērķi. Aktuāls kļūst jautājums - kas skolēnam patiešām ir jāzina un jāprot, absolvējot skolu? Kā mēs varam viņam palīdzēt būt veiksmīgam pasaulē, kuras vēl nav un kurā paši neesam dzīvojuši? Kompetencēs balstīta izglītība ir šī iespēja sagatavot skolēnu pielietot zināšanas, prasmes, attieksmes jaunās, sarežģītās situācijās.

Labas izglītības atslēga joprojām ir labs skolotājs. Lai stiprinātu skolotāja prasmes īstenot kompetencēs balstītu izglītību, šajā rokasgrāmatā piedāvājam dažādas pieejas, kā domāt par mācību procesu, konkrētu prasmju mācīšanu, kā arī dažādas metodes un piemērus stundas plānošanai. ["Izglītība 2030" kompetences ietvars (adaptēts pēc OECD 2016. Global competency for an inclusive world. France: OECD.)]

Par rokasgrāmatu

Labas izglītības atslēga joprojām ir labs skolotājs.

ES izglītības, mācību, jaunatnes un sporta programmas Erasmus + projekta "Pedagogu plānošanas prasmes kompetenču izglītībā" (projekta ID Nr. 2017-1-LV01-KA219-035454_1) ietvaros, sadarbojoties Latvijas, Norvēģijas un Itālijas pedagogiem, vēlējāmies stiprināt skolotāja prasmes īstenot kompetencēs balstītu izglītību un 21.gadsimta izglītības kvalitāti kopumā. Šajā rokasgrāmatā piedāvājam dažādas pieejas, kā domāt par mācību procesu, konkrētu prasmju mācīšanu, kā arī dažādas metodes un piemērus stundas plānošanai.

Katra izglītības reforma (pārmaiņas) sabiedrībā nāk ar virkni publikācijām, pētījumiem, ieteikumiem, kā skolotājam vajadzētu strādāt. Mazāk šajās reformās ir bijis praktisku padomu, kā tieši to izdarīt, ar kādiem paņēmieniem, piemēriem stādāt. Iztrūkusi skaidrība, kas no skolotāja iepriekšējā darba ir derīgais, vērtīgais, kas jaunais. Iztrūkuši praktiski piemēri, lai sasniegto jauno pārmaiņu mērķi. Tāds arī bija rokasgrāmatas mērķis- apkopot līdz šim semināros, mācībās, praksē izmantotus piemērus, sagrupēt tos skolotājam saprotamā sistēmā (šoreiz pēc 9 Gaņjē teorijas), tā sniedzot skolotājam praktisku palīdzību mācību stundu gatavošanā.

Praktisks padoms darbam ar rokasgrāmatu. Mūsuprāt, skolotājs ir radošs un elastīgs, un sapratīs, ka grāmatā iekļautās metodes ir izmantojamas dažādās stundas daļās, ne tikai grāmatā norādītajā. Viss atkarīgs no pieredzes, vajadzības, radošuma. Lai Jums noder un izdodas!

Rokasgrāmatas veidošanā piedalījās Valmieras Pārgaujas Valsts ģimnāzijas skolotāji sadarbībā ar skolotājiem no Itālijas un Norvēģijas, kā arī kolēģiem no Latvijas skolām- Ropažu novada vidusskolas (īpašs paldies Intai Ozolai un Lienei Trūpai), Preiļu 1. pamatskolas (īpašs paldies Norai Šnepstei), Aglonas vidusskolas (īpašs paldies Lidijai Šatilovai).

Paldies!

Par grāmatas tapšanā ieguldīto darbu un laiku LIELS PALDIES Valmieras Pārgaujas Valsts ģimnāzijas skolotājiem- projekta koordinatorei Sandai Deisonei, vizuālajai, tehniskajai pieejai un darbu kustinātājai Artai Pūgulei- Ignatei, iedvesmotājai Ilvai Lakučai, skolas metodiķei saturiskajos un grūtajos jautājumos Inesei Vilciņai, Nilam Mosejonokam, kurš kā metodiķis uzsāka šo ideju krāšanu, metodiķēm jomās Evitai Kornetei, Dzintarai Kalniņai, tulkotājām un metodiķēm Ilzei Dukurei un Danai Ukasai, tulkotājai Karīnai Dūnei un skolas direktorei Agitai Zariņai.

Par grāmatas tapšanā ieguldīto darbu un laiku LIELS PALDIES Bjørnegård skole (Norvēģija) direktoram, Pārgaujas senam draugam Ola Schiager, skolotājām Hanne Hertzenberg, Helene Cederstolpe Straith, Inga Bergseng, Linn Hovd Faye-Schjøll.

Par grāmatas tapšanā ieguldīto darbu un laiku LIELS PALDIES I.C.S Pian del Bruscolo skolas (Itālija) skolotājiem- visa kopā turētājai Margherita Campanella, skolotājām Bresca Elena, Cacioppa Cristiana, Comirato Cristina, Casadei Silva, Pieri Paola, Pierleoni Raffaella, direktoriem Marcello Masci un Daniela Pasciuti.

Bjørnegård skole


Norvēģija

I.C.S Pian del Bruscolo

Itālija

Valmieras Pārgaujas Valsts ģimnāzija

Latvija

Projekta identifikācijas Nr. 2017-1-LV01-KA219-035454_1