Kuulmine

Kõrv avali

Kuulmiselunditeks on kõrvad. Tänu sellele, et neid on kaks, saab aju hinnata heliallika asukohta ja liikumist ruumis. 

Kõrv võtab õhust vastu helilainete võnkumisi. Kui näiteks lennuk lendab üle maja või keegi sosistab midagi kõrva, hakkab õhk sellest võnkuma. Kõrva jõudes vallandavad need võnked kõrva sees terve võnkumiste ahela, mille tulemusena sa heli tajudki.

Kõrva ehitus

Kõrv jaguneb väliskõrvaks, keskkõrvaks ja sisekõrvaks. Väliskõrva moodustavad kõrvalest, mille ülesanne on helide kinnipüüdmine ning kuulmekäik, mille kaudu need liiguvad edasi koljus asuvasse keskkõrva. 

Kuulmekäigust liigub heli trummikileni, mis omakorda võnkuma hakkab. Trummikile on õhuke, pisut nahataoline barjäär, mille ülesandeks on võngete edastamine kuulmeluukestele ning ühtlasi kaitseb see keskkõrva külma ja haigustekitajate eest. 

Keskkõrvas asuvad inimkeha kõige väiksemad luud. Need ongi  kuulmeluukesed, mida just mainisin. Neil on naljakad nimetused, nagu oleks sepatööriistad - vasar, alasi ning jalus. Need seal kannavad helisignaale edasi sisekõrva, kus asub veel üks naljaka nimega kuulmiselund, nimelt tigu. See tõesti meenutab kuju poolest teokarpi. Teost algavad kuulmisnärvi kiud juhivad signaalid ajju ja siis sa mõistadki võnkumisi helidena.

Klõpsa joonisel! Kas leiad kõik kõrva osad?
tasakaal.mp4

Tasakaal

Sisekõrv on lisaks kuulmisele ka tasakaalukeskus. Tasakaalumeele puudumisel oleks võimatu püsti seista ja liikuda. See meel registreerib keha asendi seoses raskusjõu toime ja liikumisviisiga. Keha liikumist tajume tänu kompimis- ja tasakaalumeele koostoimele. Näiteks lõbustuspargis “Ameerika mägedel” kihutaja tunnetab istet kompimismeele abil, tasakaalumeel annab aimu liikumissuunast. Ühtlasi, on inimene alati teadlik oma kehaasendist. Seda isegi siis, kui silmad on suletud või kui ta on pealaest jalatallani kinnises magamiskotis. 

Kas sinu tasakaal lubab teha järgi Dr. Jen Esquerit?

Testi ennast!

Kõik helid bbc.co.uk - © autoriõigus 2020 BBC