Bakterite maailm

Me elame mikroobide planeedil

Bakterid on kõige väiksemad elusorganismid, kes on võimelised iseseisvaks eluks. Samuti on tegemist vanima eluvormiga planeedil Maa. Tänaseks pole bakterid sugugi ainus eluvorm, kuid sellegipoolest moodustavad nad Maa biomassist 70 gigatonni! Näiteks loomi ja sealhulgas inimesi on kokku 2 gigatonni.

Preagu teame nende organismide kohta veel vähe, kuid innukas uurimistöö on hoogu kogumas. Kas ka sina sooviksid uurida baktereid?

Klõpsa joonisel ja uuri lähemalt Maa ajaloo kohta!

Bakterid on meie lahutamatud kaaslased, elades nii inimese keha sees, pinnal kui ka igal pool ümbruses. Sajad bakteriliigid võivad kutsuda meie keha oma koduks. On aeg harjuda mõttega, et sa pole kunagi üks, vaid kannad oma mikroobidest sõpru alati kaasas.

Proovi leida joonistatud koduköögist üles kohad, kus baktereid on kõige rohkem. Pea meeles, et bakterid armastavad niiskust ja soojust. Ka inimese kätel on palju baktereid, keda erinevaid pindu katsudes kodus laiali kanname. 

Klõpsa joonisel! Kas leiad kõik bakterite lemmikkohad üles?
Klõpsa joonisel! Uuri täpsemalt bakteriraku ehituse kohta.

Millised bakterid välja näevad?

Bakterid on ühest rakust koosnevad elusorganismid. Nad on kujult ja suuruselt üksteisest erinevad. On olemas kera- ja pulgakujulisi, aga ka spiraalse vormiga baktereid. Osadel bakteritel on väikesed karvakesed ehk piilid keha pinnal ja mõnedel on saba moodi vibur, mis aitab neil liikuda.

Tegemist on kõige väiksema eluvormiga meie planeedil ja inimsilmale polegi baktereid näha. Kujuta ette, et joonlaua ühe millimeetri peale mahub ritta ligi tuhat bakterit. 

Üksik bakter ei ole tegija. Nad on seltskondlikud ja tegutsevad meeskonnana, suheldes omavahel keemiliste ainete abil. Bakterite koloonia on geneetiliselt sarnaste bakterite rühm. Populatsiooni moodustavad  samasse liiki kuuluvad ja koos elavad, ent geneetiliselt erinevad bakterid. Bakterite kooslus on aga eri liiki kuuluvad, kuid koos elavad mikroorganismid. Mõiste mikrobioom tähistab kõiki samas keskkonnas elavaid mikroorganisme koos genoomiga. Vajadusel pritsivad bakterid ka mürki, et oma territooriumi sissetungijate eest kaitsta.


Lohista pilt õige mõiste juurde
4-6bakteritemaailm_täidetav.pdf

Lae alla 4.-6. klasside "Bakterite maailm" tööleht

7-9bakterdjainimene_täidetav.pdf

Lae alla 7.-9. klasside "Bakterid ja inimene" tööleht