Kompimine

Maailm sõrmeotstes

Nahk katab ja kaitseb kogu keha. Kaitseb näiteks väliste vigastuste, haigustekitajate ja päikese kiirguse eest. Naha abil tunned temperatuuri, valu, puudutusi ning saad hinnata esemete kuju ja tekstuuri.

Klõpsa joonisel! Kas leiad kõik joonisel olevad närviretseptorid?

Naha ehitus

Nahk koosneb marrasknahast, pärisnahast ja nahaalusest koest. Marrasknahk on kõige õhem ja pealmine nahakiht. Kui oled kunagi komistanud ja kriimustanud kergelt katki põlve või küünarnuki, siis see ongi see. Kui marrasknahk läheb katki, hakkab see punetama ja võib-olla tuleb sealt ka paar piiska verd, aga üldiselt paraneb kiiresti ära.

Marrasknaha all on paksem pärisnahakiht, milles asuvad vere- ja lümfisooned, närvid, higi- ja rasunäärmed ning karvanääpsud. Karvanääpsud on need kohad, kust kehakarvad välja kasvavad. 

Pärisnaha all on rasvkude, mis kaitseb külma ja põrutuste eest ning sisaldab keha energiatagavara.

New York Public Library - Pimedate raamatukogu, braille kirja lugemine

Lugemine sõrmedega

Meeled täiendavad ja toetavad üksteist. Näiteks inimesed, kes ei näe või näevad halvasti, kasutavad punktkirja. Punktkiri on selline kiri, mida loetakse sõrmedega. 

Punktid on tasapinnast veidi kõrgemal, nii et sõrmedega on neid võimalik tunda ja eristada. Kasutatakse kuuepunktisüsteemi, nii et erinevad sümbolid moodustuvad kindlatest, kokkulepitud kombinatsioonidest. Kui seda piisavalt palju harjutada, muutuvad sõrmeotsad tundlikumaks ja lugemine väga kiireks. Kui aga pikka aega pole sõrmedega loetud, väheneb ka tundlikkus ja lugemine võib võtta kauem aega. See tundlikkus, kui punktkiri kord juba selge, tuleb muidugi üsna kiiresti tagasi.