Običaji

Životni običaji

Rođenje djeteta i prigledi

Negda su žene rodile doma. Dok se to dogodilo odma su zaklali kokoš i skuhali joj juhu jer je ona imela neka ljekovita svojstva, i dali su ju babelnici ( rodilji) čim je mogla jesti. Dale su joj svaki den juhu i ostalo donosile rođakinje i kumica (kuma). Gotovu juhu z rezancima nosili su v loncu v korpi na glavi, uz juhu su donesle kuhanu kokoš na tejeru i oko nje tri povetice (žemlje) i nekaj za vekšu decu v hiži. To su zvali prigled. Ako nešterni den nišči nije doši, onda su joj somi skuhali juhu, a ak je štela onda si je spila kupicu vina.

Ranije krstitki opće nije bilo. Kum i kumica su odma drugi den djete odnesli na krst v cirkvu na ronu mešu. Nakon krsta kum je išil doma, a kumica je vrnula djete. Spekli su joj dva jajca i dali su joj kupicu vina, ak su imeli.

Pokli su počeli određivati datum krštenja i pozvali su najužu rodbinu, roditelje i svoju braću i sestre sa ženama i muževima. Onda su priredili kokošju juhu i svinjsko meso, poveticu… i zabavljali su se negdi do pol noći. Kumici bi dali doma cjelu pečenu kokoš i poveticu za njezi ukučane. Kumica je trebala za priglet prvi pot donesti jednu korpu na glavi, a v roki liter vina, a drugi pot si je zela pomagačicu i donesla je dvije korpe. Umjesto torte donesla je pekarsko srce ili štrucu.

kazivač: Josip Habunek, 60 god.

zapisala: Kristina Kocijan

mjesto stanovanja: Radovan

datum kazivanja: 29.02.2008.

Babinjače

Žene nakon kaj su rodile nisu smjele v cierkvu ni k meše, već samo v šekeštriju.

Onda je došel župnik, dal je štolu pa su se žene prijele i tak ih je vodil i išle su jedna za drugu v cierkvu. Onda je župnik nad njimi molil i od onda su smele normalno v cierkvu i k meše.

Kazivač:Magda Hercezi, 1923.

Zapisala: Makoišće, Danijela Košćak

Datum: 23.11.2007.

Svadbeni običaji podravskog kraja

( Štefanija Novak i Mijo Križanić, 1954.)

Prije nego su se mlodenci spoznali k mlodenki dimo je došel neko iz mlodencove strone da pitaju pucu da li oće da dojde dečko z svojim roditeljima v snoboke. A v snoboke se hodalo v četrtek ili suboto. Dok su došli snoboki, roditelji su se dogovorali za miraz, a puca i dečko su sedeli i gledali se. Još su se dogovorili da peju na zapisek k župniku jer se mlodence v cerkvi ozivalo tri put. I tjeden posle trećeg ozivka bili su svati. Par ženi z sela koje su bole znale kuhati su došle v mlodenkinu hižu i od srede su se hapile preprovlati koloče i hrono kaj se bu jela na svatima. Dečko se storal za vino i stole. V soboto koli deset vur je došla švela koja je zašila kiklu kaj mlodenku obleče i složi ji frizuru. Mlodenke su najviše mele složene dve kite i oko čela lokne, iza šlajer. Kikle su ne bile široke nego su bile skromne i jednostavne, neje bilo puno čipke i ukrasi. Šlajer je bil dogi kak i kikla. Svila kaj je doli visila je bila obična, a oko glave je bila malo nabrona. Buket je slogala žena koja je znola s beloga papra slagati ružice, a doli se dela resparaga, zelenjava kaj je buket bil lepši i vekši. Mlodencu je isto švela zašila ancuga. Bandisti su počeli od mlodencove hiže igrati i hodati po selu i tak su pozivali goste. Prvo su išli po krsne i fermane kume , a onda ostalu rodbinu. I došli su k mlodenki na obed. Dok su došli do mlodenkine hiže, glavni kapiton je došel z mlodencem na prag hiže i kapeton je rekel: „Prešli samo dogi pot i dok smo došli polek vaše hiže tu nam je nekaj zadišalo. Da li vašem vrtu to raste ta ružica kaj je našem mlodencu zadišala?“ Domoći kapeton je rekel: „Dobro ste došli. Nek si ide mlodenec nutri v hižu pogledati da li je to ta ružica kaj mu je zadišala!“ I mlodenec je došel nutri i dok je našel mlodenku kušnul ju je i mlodenka je prijela mlodenca pod roko i zišli su van da si vidiju mlodenku. Onda su si seli si za stol i obedovali. Posle obeda je kapeton ispriča je mlodence roditeljima, braći, sestrama, kumovima i ostaloj rodbini, riječima:

„Hvaljen Isus i Marija. Dragi oče i majko! Vi ste mene na svakojake puteve spremali, ali na ovakav još niste. Ako vam sam se u životu što zamjerila oprostite vi meni a ja ću vama, a dragi Bog će svima skupa nama. Neka dragi Bog poživi naše roditelje. Živjeli.

Draga brate i sestre! Ako sam vam se što u životu zamjerila, oprostite vi meni, a ja ću vama, a dragi Bog će svima skupa nama. Neka dragi Bog poživi našu braću i sestre! Živjeli!

Dragi krsni i firmani kumovi! Ako sam vam se što u životu zamjerila oprostite vi meni, a ja ću vama, dragi Bog će svima skupa nama. Neka dragi Bog poživi naše kumove! Ja bih moli roditelje, brata, sestre i kumove da blagoslove mladence.“

Mladence se poškropilo svetom vodom govoreći reči: „U ime Oca i Sina i Duha Svetoga. Amen.“

Nakon spričevanja svati su žišli van i složili se v povorku. Prvo je išel zastavnik koji je nosil zastavu, pa su išli mlodenci, klencari, roditelji, kumovi, pa ostali svati i na kraju bandisti.

Povorka je išla do cerkve i hodalo se u ritmu marša kojeg su igrali bandisti. Svati su došli do cerkve i dišli nutri, a bandisti su ostali vani. Župnik je venčal mlodence isto kak se i denes venča.

Posle vjenčanja mlodenci su prvi zišli z cerkve i posle njih ostali svati pa bandisti. Išlo se v mlodenkinu hižu na večerju, ples i prije pol noći se pobiral dor. Posle dora mlodenka se išla presleči pa su posle pol noći išlo pak v hižu od mlodenci. Tam se isto plesalo, a plesala su se kola, ples zelja, i tak. V jutro dok se razdenilo po selu se plesala seljančica. Si su se prijali za ruke i po selu plesali i huškali. Posle seljančice svati su se razišli i mlodenci su dišli spot.

Kazivač: Štefanija Križanić

Zapisala: Petra Križanić

Mjesto i datum: Ludbreg, 22. 10. 2008.

Negda se plesal- PLES ZELJA

Prvo su došle 3 žene z tenjerima, ali gori pokritima kaj se ne vidlo kaj je v njima, da prodaju zelje kapetonu. V jednom tenjeru je bilo zelje, v drugom jejce ili nekaj drugo kak za šolo, a v trećem je ne bilo ništ nutri. Kapeton je moral pogoditi v kojem tenjeru je zelje. Ako je ne pogodil dobil je z kuhačom po prstima dok je ne pogodil deje zelje. Onda se išlo plest zelje. Došli su dever i podsneholja k kapetonu i rekli: „Faljen Isus i Marija, gospon kapeton. Čuli smo takov glos da su Isus i Marija pri nas.”, a kapeton je rekel:„Bog blagoslovil se skupa nas. Storam pošteje, mlodam veselje, a tancarima dobro i povolno zdrovlje.” Onda su dever i podsneholja išli plesat na mađarski čardeš tak da se napravil jen korak levo i malo se poskočilo i tak pok desno. Onda su pak došli do kapetona i rekli:„ Mi smo zorali i ve idemo luknje delat.” Pak su išli plesat, pa su pak došli k kapetonu i rekli:„ Gospon kapeton, mi smo napravili luknje i ve idemo sadit.” i pak su išli plesat dok su splesali došli su do kapetona i rekli:„Evo, gospon kapeton, mi smo posadili zelje i ve ga idemo zalevat, ali bi trebali pomoć.” i onda su se klencari stali i išli plesat skup z njima. I onda su stali i kapeton je rekel:„Ovaj ples nek bude sem i sakom.” Si su se stali i išli plesat, a zelje je roslo.

Kazivač: Štefanija Križanić

Zapisala: Petra Križanić

Mjesto i datum: Ludbreg, 20. 10. 2007.

Negdašje vjenčanje

Negda su se vjenčanja održavala drugač nego ve. Dečko i puca su se zišli tak da dečko zagledav v puco i on se stav ziti z njom. Dogovoriv se je z svojim nabojšim prijatelom kaj pe z njim da zaprosijo to puco kaj pejo v snoboke. Dok su se oni dvo dogovorili šteri den pejo v hižo v šeroj ževi ta puca, morali so si još i lito vina nabaviti. Dok je došav dogovoreni den, na večer su išli k toj hiži, a sa sobom su zeli litro vina. Dok su doli v hižu pratitelj je rekev domačinu:

Hvaljen Isus i Marija! Dober večer sim v hiži. Mi smo saznali da v vašem vrtu raste lepa rožica pa smo vas došli prositi kaj bi našemu (ime dečka) njezino ime povedali i to rožicu za našega (ime dečka) dali. Te dečko vam je joko dober i bogat, ima 3 mekote zemle, 2 pojove, 30 vreč, 2 blazine i 6 vujkuši i ako vi privolite našemu (ime dečka) vašu rožicu , onda vas častimo litrom vina.

Por tjedni posle prosidbe, (ime dečka) došav je do puce s prsteni na dogovor koli datuma vjenčanja. Njezini mama i tata su privolili i več za mesec dni svati su počeli. Za svate su počeli preprovlati tjeden dni prije gostuvaja. Koli pripreme su im pomogli kumi i rodbina. Či je puca išla za snehu, prvi den je festa bila pre njoj, a drugi den pri njemu, a či je dečko išav za zeta te je fešta bila prvi den pri njemu, a drugi den pre njoj. Treči den je saki dvoriv svoje svate. Gostuvaje je trajalo tri dni i tri noći.

Na den venčaja gosti su shojali koli osme vure v jutro. Za zajtrek su im doli poznoto starinsko jesti hladnetinu i zdigane koloče. Za obed su jeli paprikaš, a provo slavje je počelo tek posle ženidbe. Mužikoši su se shojali koli jedenojst vur pre modenki, a tek posle su išli k mlodencu. Z mlodencom su došli po molodenku i tu je započela ceremonija. V to vreme se mlodenka kupuvala, a kupuvav ju je dever. Mlodenku su fest čuda cenili, a valda je i tulko vredila. Posle kupovaja mlodenke došlo je vreme njenoga opraštanja s mamom i tatijom. Glovno reč na gostuvaju je prevzev starešina. On je pelav mlodence na venčaje v cirkvo. Prije venčaja je starešina prosiv mlodenkinega tatu i mamu za oprost za se grehe koji im je mlodenka napravila. Na venčaje su išli pešice. Dever je išav z mlodenkom, a starešina z mlodencom. Posle venčaja su išli v onu hižu de je b ilo predidjena fešta. Prvi ples su plesali mlodenci. pili su i plesali tak ri dni i tri noći.

Gostuvaje je završilo, svati su dišli, a mlodencu su detece dobili.

Kazivač: Nada Srnec (1940.) i Josip Srnec, (1937)

Zapisala: Santina Srnec, 2. a

Mjesto i datum: Pušćine

Gosti

Negda si se nije ženi s kijem bi se štel, neg kak su ti tata i mama odredili.Tata z mladencom je iši k puci vogledi i tom su se dogovorili da bodo gosti, aku su njezini pristali.Za tri tjedne su žene počele nusiti v gosti, tjedin dni se nosilo v gosti i se se pripravljalo. Pekle su se domače zdigenke z urehuv i sirnati štrukli. Dok su se mladenci oženili peleli su se na kolima, a v zimi na sonima. Kobila je vlekla te soni, a negda se znalo dogoditi da su se prehitili. Prvo je na stol došla kokušinjska juha, a posle kokušinu i svinjsku kuhanu meso. Jen dien i noć su gosti bile pri mladencu, i tak pri mladenki. Plesalo se im veselilo dok su mužikaši igrali na goslama i harmoniki.

Kazivač: Marija Čaklec

Zapisala: Nataša Čaklec

Datum i mjesto: studeni, 2007.

Starinske zagorske svadbe

O našim starinskim svadbama raspitala sam se kod moje bake. Govorila mi je o nekoliko svadbi na kojima je ona sudjelovala dok je bila mlada. Kaže da nisu bile raskošne kao danas, nego mnogo skromnije, ali su se gosti jednako dobro zabavljali.

Svadbe su se pripremale i dok nije bilo većih radova na polju kao naprimjer različite sjetve ili berbe. To je bilo najčešće u kasnu jesen ili zimu. Svadbe su se događale preko cijelog tjedna, od ponedjeljka do nedjelje. Mladenac je do svoje mladenke morao pješačiti i do nekoliko kilometara sa svojim gostima i mužikašima, nije bilo auta kao danas. Na svadbi nije bilo torta i kolača kao danas nego je bila domaća hrana kao što su purica i mlinci i vino. Umjesto torti pravile su se pogače. One su su donosile kao poklon mladencima. Poklanjali su se još i domaće životinje, npr. kokoši ili purice.Mladenka je nosila bijelu suknju od krutog materijala, bijelu košulju i rubac na glavi. Cipele je imala kakve si je mogla priuštiti jer nisu imali svi jednako tadašnjih dinara. Mladenac je nosio crne hlače i bijelu košulju i na košulji crni prsluk i sako. Nisu bili od finog materijala kao današnji. Mladenci prije braka nisu smjeli imati djece ili uopće stupiti u spolni odnos. Prve bračne noći su ih zaključavali u sobu te su ujutro provjeravali na plahtama da li je mlada bila djevica. Tkva pravila morala su se strogo poštovati. Inače mladenci nisu bili na dobrom glasu u selu.

Kazivač: Barbara Blažina, 1939.

Mjesto i datum: Budinšćina, 6. 1. 2008.

Zapisala: Valerija Blažina

Svadbeni, smrtni i pogrebni običaji remetinečkog kraja

O nekadašnjim svadbenim, smrtnim i pogrebnim običajima te o narodnoj nošnji mojeg Remetinečkog kraja ispričala mi je moja baka Barbara…¸¸Bilo ti je to ovak…

…dečko je bil spremni za sklopiti brak tek dok je završil vojsku, to je bilo negde posle dvadesete lete,a puca negde oko šesnajste i osamnajste lete.V snoboke je obično išel dečko, al sam ako je smel, ak je dobil pristanak, onda je drugi dan išel z japekom i z jednim norjakom v snoboke.Onda so oma i obavili zaruke.Nakon kaj so s zaručili, išli so supa k župniku kaj ih je zapisal, v cerkvi ih je tri pot ozval i onda so oni bili gosti. Skupljali so se svati. Mladencovi svati, domaći i barjaktar bili so najvažneši.

Tu je bil i dever. On je prije vjenčanja pazil na mladenku i podsnehalja koja je z deverom pratila mladenca.Na početku so se skupljali v mladencovi hiži, a onda so išli k mladenkini de so morali najprije iskati mladenku. Dok so dobili mladenku, isli so na obed, a posle obeda v cerkvu.

Za mladencom je išla podsnehalja, a za mladenkom dever. Posle so se vrnuli v mladencovu hižu, zabavljali se i plesali.Posle pol noči so došli mačkari i spelavali mačkarije,dali so mladenki dar, malo zaplesali, zapopevali i otišli.Drugi dan i kesneše, svatovi so hojdili na ostanjke…

Kazivač: Barbara Rabuzin

Zapisala: Barbara Rabuzin

Mjesto i datum: Presečno, ožujak, 2008.

Sprovod

Kak sigdi, tak i v našem kraju, dok je nešče vmr (umro), onda se složil skolik (odar) od četri stolca, a na deske se je dela plahta ili neko debelo platno. Zatim su mrtvaca oblekli tak kak ga bodu zakupali i deli su ga na tee skolik i oko njega su podevali svete sličice i vužgali sveče. Dok su to napravili onda su išli k tišlaru naručiti lies, pa onda k grobaru i župniku.

Kad je v hiži bil mrtvi, onda se vura zaustavila i zrcalo se okrenolo naopak. Mrtvac je jednu noć moral biti doma i cielu noć su ga čuvali prijatelji, rodbina, susedi,… Žene su povremeno molile krunicu, a muški su pili i kartali su se, a mladi su se riftikuvali ( udarali po guzi i onda su morali pogoditi tko je udario). Drugi den je bil sprevod od hiže su išli peške i nosili su mrtvaca, a ak je bil doma daleko od groblja onda su ga vozili na kolima, a v zimi na velikim sonima ( sanjkama). Jedna ženska je uvjek trebala ostati doma kaj bi za mrtvacem i onema koji su išli na sprevod zlijala kontu vode, na sprevod nije smela iti trudna žena. Lies z mrtvacem se nosil v Cirkvu de se služila meša za pokojnika. Pred oltarom je bil napravljen skolik de je župnik bagoslovil mrtvo tielo z svetom vodom i tamjanom. Poslije meše krenolo se z mrtvacem na groblje a potem (putem) se molila krunica i zapopevnula koja pobožna tožna pesma. Na groblju je sprevod vodil župnik (svečenik) , negda nije bilo možike niti govora kak denis.

Dok su se vrnoli doma onda su bile karmine, na karminama su se obično jeli domaći makaroni (mali punjeni valjčići) začinjeni z domaću mašču i iza toga su molili, a nakon toga jeli su juhu, meso, orehnjaču… i uz to su pili. Dok su si malo spili, onda su počeli i popevati pobožne pesme.

kazivač: Josip Habunek, 60 god.

mjesto stanovanja: Radovan

datum kazivanja: 7.03.2008.

zapisivač: Kristina Kocijan

Nekadašnji sprovod

«Evo dok ti je meni mamica hmrla, bila sam dete, al sega se zmislim. Prvo su ju žene došle obleči i oprati. Polegle su ju v krevet i dele joj krunico koli prsti. Tak je ležola jan den i stolno je nešči hodao glet jo. V noči su se mejali ko bu polek je. Drugi den je bio sprevod. Negda so ne to tak veliki sprevodi bili. Deli su ju v raku i veličasni je došao k nam doma ka je sprevoda održao. V dvoru ti je to bilo. Kakše mrtvačnice, nesmo mi za to znali. Dok je veličasni svoje rekeo, pomali samo išli pešice po cesti do grobja. To ti je onda normalno bilo. Tam ju je veličasni još jampot poškropio z svetom vodom i zakopali smo ju. Posle su još 3 dni žene k nam hodale Boga molit.»

kazivač: Marica Ratajec, moja baka

zapisala: Adrijana Ratajec

mjesto i datum: 20.siječnja 2008. godine

Smrt i pogreb

Dok je čovek vmiral, kre njega je stalno nešči sedel i pazil ga.Vužigala se je blagoslovljena svječica. Susedi so oblekli mrtvaca, deli ga na skolek i onda v les. V roke so mu deli krunicu, a po njemu svete slikice. Les se vojzil kolima na groblje, v pratnji župnika.Posle sprevoda v hiži so bile karmine…

Kazivač: Barbara Rabuzin

Zapisala: Barbara Rabuzin

Mjesto i datum: Presečno, ožujak, 2008.

Pogrebna povorka

Na ovi sliki so ti hmrli mamica. Zvoli su se Elizabeta Novak. Hmrli so 1973. leta. Negda so mrtvi ležali pre hiži. Doma so ga blekli v svečano opravo i tu je onda ležal jan den. Drugi den je velečasni mel propovijed o njemu. Dok je to se minulo, mrtvoga so deli v kočiju z kojima i tpeljali su ga na grobje. To kočiju je vozil tvoj pradeda, Valentin Krčmar. Tam so ga onda zakopali, a posle je bila meša za mrtvoga.

kazivač: Julijana Novak, 16.5.1944.

Mjesto i datum kazivanja: Mala Subotica, 14.12.2007.

GOVOR: kajkavski, govor Male Subotice

Godišnji običaji[1]

Fašjek

„ Na ove sliki so tvoj deda, Ivan Novak i njegov prijatelj, Josip Horvat. Fašjek je v drugom meseco. Ljudi so se blačili v maškore i hodali so po seli po hižama popevat. Ak so lepo spopevali dobili so krafline, cukore... Kaj so meli, to so si blekli. Oni su tu glumili moderne gospođe z groda. Drugi den, na Pepelnico se je išlo k meši. Velečasni je na čelo z pepelom na čelo napravil križa, kaj se pročistiš. Te den je bil velik post, i unda smo jeli sam graha pak ribe.“

„Na ovi drugi sliki so fašjenski svati. Ljudi z sela so se blekli v svate. Mlodenka je bila muški, Franjo Horvat, dok je mladoežja bila Ruža Horvat. Saki je nekaj bil. Bilo ga tu i kapetona, podsneholje, mužikaši, kak i običnih svati. Oni su ti se blekli tu pre sosedo, pre Hajosima, v svate i unda je prošecija z mužikom išla po seli. Na „vjenčanje“ so ne išli v cirkvo već v zadružni dom, de je posle sega toga, bilo narodno veselje.“[2]

Kazivač: Julijana Novak, 16.5.1944.

Datum kazivanja: 14.12.2007.

govor: kajkavski, govor Male Subotice

Zabilježila: Lidija Herman

Fašnik

Na Fašenk se obavezno kuhalo zelje i kokoš, pekli se kraflini. Sljedećeg dana na Pepelnicu djeca su se posela na postel i dok su bili bosi, noge su im se poškropile vodom od zelja kuhanog prvi dan. Verovali su da to štiti od ugriza zmije čez godinu.

Kazivač:Magda Hercezi

God.rođenja: 1923.

Zapisala:Danijela Košćak

Datum:Makoišće, 23.11.2007.

Svijećnica

Na Svijećnicu su, obavezno, dok su došli od meše, vužgali svijeću koja je bila blagoslovljena i baka je mojoj mami uzela pramen lasi i to joj skurila i tako svakom od ukučana, nakon toga je svijeću stisnula na tram v hiži. Pratili su onda dim, ak je išel prema van, vjerovali su da bu netko v hiži vmrl i to to je značilo da odnese van, a ak se vračal dim u unutrašnjost hiže to je značilo da bu se v redu, da nebu nitko vmrl.

Kazivač:Magda Hercezi

God.rođenja: 1923.

Zapisala:Makoišće, Danijela Košćak

Datum: 23. 11. 2007.

Običaji za Valentinovo

Deca su jako volela Valentinovo ili kak smo mi rekli „dok su se ženili ftičeki“, al ne kak denes jer su zaljubljeni nek jer su bežali po črlene čižmice.

Dok smo se si zbudili, mene i moju braću je mama porendala i rekla ka si moramo bosi bežati do kapelice jer su nam ftičeki donesli lepe črlene čižmice. Tak smo bežali ko bu prvi, a tak je zeblo jer navek je sneg bio. Dok smo vidli ka ga ih ne brnuli smo se dimo. Al meli smo ih, jer kak je bilo zima tak su nam noge počrlenile. Ali nigdor smo ti mi ne bili betežni zbog toga.

Doma se nam je mama navek smijola, al nesmo se srdili jer navek nam je kak za nagrado dola tak fine koloče. Tak ka smo i drugo leto meli volje iti bežat.

Kazivač: Marica Ratajec

zapisala: Adrijana Ratajec

Mjesto i datum: 14. veljače 2008.godine

Uskrs

Najprije se nabrala trava, koji kaki listiki i rožice.To se delo na jajca i unda se delo na najlonku i delo v rijenglu de je bila skuhana lupina od luka. Da su se skuhala, zvadila su se vun, najlonka i listi su se zeli doli i na jajcu su ostale lepe šare i bile su lepe tamnocrvene farbe. Na kraju su se premazale z špekom ko su se svijetile.

Kazivač: Josip Čaklec

Zapisala: Nataša Čaklec

Datum i mjesto: siječanj, 2008.

Vuzem

Za Vuzem, šteri je v nedelju, se se sprijemalo v subotu pokle dok se skurila vuziemnica.Tam su si bili, onda je mama išla domu slagat tak da ne treba v nedelju jutro.Mi smo ostali tam si i skupa spodirjalo oko ili ju preskakali dok smo bili vekši. Nosila se kuhana šunka štera se čuvala za to, onda su se kuhala jaja v loncu v šterom je bilo lupinje od luka i onda se v staro platno del list jagode, ili nečeg drugog, da to ostane bijelo. Pokle dok se to skuhalo je ostalo pofarbano.Još su se nosile i kobasice, puvetica i ostalo kaj je bilo doma. V nedelju dok se došlo doma z svečenja onda su si skupa jeli svetu jestovinu. Dok se to pojelo onda se išlo k familiji čestitati.

Zapisao:Petar Škrnjug

Ime kazivača:Veronika Škrnjug

Mjesto i datum: Horvatsko,16.ožujka 2008.

Uskrsni običaji

Za Uskrs bi se počelo pripremati od korizme. Svaki petak i nedjelju ide se na križni put.

Zadnji tjedan Veliki tjedan u kući bi se samo pripremalo za Uskrs,a djeca su bojala jaja s ljuskom od luka. Domačice bi pekle kolače u glinenim posudama. U subotu se kuhala velika

šunka, jaja, ribao bi se hren i sve se to stavlja u košaru da bude sutradan spremno na posvećenje hrane. U nedelju na sam Uskrs netko se jako rano digne i ode na misu na blagoslov hrane, to obično idu žene. Kad bi bilo sve gotovo žurili bi svi kod kuće, jer poslovica glasi ˝tko prije doma prije će biti gotov sa zemljom˝. Kod kuće bi ih svi čekali da počinju doručkovati posvećeno jelo. Nakon toga odlazi se susjedima i poznanicima da se čestita Uskrs.

Zapisao: Dario Purić

Ime kazivača: baka Katarina Purić

Mjesto i datum: veljača 2008.

Jurjevo

Jurjevo (23. 4.) se slavi u Okruglom Vrhu Jurjevo oduvijek. Okrugli Vrh nalazi se u Općini Sveti Juraj na Bregu, tako da se u mom selu uvijek događalo nešto oko tog kulta „Jurajevog“.

Starije su mi žene u selu pričale da su se za Jurajevo uvijek pleli vijenci iz brezinih kita i kupina. Vijenci su se pleli za ograde, kućne krovove, ulazna vrata, ali najvažnije za rukave djevojaka jer bi oni trebali štititi od duhova (breza) i od vještica (trnje).

Za Jurjevo su bile razne svečanosti na kojima se plesalo, pjevalo, pilo i tako se navještao dolazak proljeća, čak i postoji kolo koje se naziva Jurjevskim kolom.

kazivač: Ana Kovačić, 86 godina

zapisao: Josip Krnjak, 2. a

mjesto i datum: Okrugli Vrh, 21. 8. 2007.

Tijelovo

Na Tijelovo išla je prošencija koju su vodile djevojke v bjelini. Išlo se sve naokolo oko sela. Prva djevojka v rukama je nosila voju (2 šibe s listjem) i svakih deset koraka je dignula voju v zrak. Ostale puce nosile su košarice s cvijetjem i kad bi prva djevojka dignula voju v zrak, one bi se prignule, tj.poklekle što niže i sve u isto vrijeme bacile latice po nakle. Starije djevojke koje su išle s njima, na sebi su imale narodne nošnje.

Kazivač:Terezija Košćak, 1934.

Zapisala:Danijela Košćak

Datum: Makoišće, 23.11.2007.

Sveti Martin

Obično su tog dana ljudi gazili zelje. Navečer su probali novo vino iz svake bačve i tako ga krstili da ne bi bilo kiselo. Muškarci su išli jedni k drugima isto tako krstiti.

ispričala: Jelica Brezovec, rođena 1951.

datum: 13. ožujka 2008.

napisala: Jelena Vincek

Sveti Nikola

Darivanje djece na blagdan Sv. Nikole i nije toliko star običaj. Njegov dolazak v hižu nekad je bio povezan z molitvom. V vreme materijalnih oskudica darivanje se svodilo na simboličan način, kao dar dobila se jabuka ili nešto sl. Smisao Sv. Nikole, u biti, bila je provera kolko deca znaju moliti. Nagrada za onog koji je znal moliti bila je jabuka, a onim koji nisu znali moliti za kaznu im je Krampus svezal ruke i jako je ružil z lancima pa su se deca splašila pa su sljedeće ljeto znali moliti.

Danas se taj običaj zaboravlja zbog potrošačkog mentaliteta , pa se darovi kupuju i zaboravlja se taj kršćanski običaj.

Kazivač: Anđela Gerić

Zapisala: Petra Modrić

Mjesto i datum: Poljana Gornja, 10. 1. 2008.

Sveta Lucija

Na Sv. Luciju sije se u posudicu pšenica koja će stajati pod borom. Nakon blagoslova kuće tu bi pšenicu posadili u polju među ostalu tako da i ona bude blagoslovljena. Ponekad se primila pa su je kod žetve često prepoznali.

ispričala: Jelica Brezovec, rođena 1951.

datum: 13. ožujka 2008.

napisala: Jelena Vincek

Negda na Badnjak

Negda se na Badnjak na večer v kuhnju donesla slama i dela se pod stol. Gore na stolu se sve okoli posipalo s zrjem pšenice, kuruze i graha, a u sredinu stola se s zrja složil križ i po jemu nameali dinari. To se sve pokrilo s belim stoljnjakom i bilo je tak složeno celi Badnjak i Božić. Navečer na Badnak se uz taj stol molilo, a sedelo se dole na slami oko stola, dok su deca sedela pod stolom. Posle se pešice išlo na polnočku, a dok se došlo s polnočke, svi su se skupa skupili oko stola i jeli su hladnetinu i klobasice.

Celi dan na Božić je na stolu bilo zrje i penezi, a v jutro na Štefanje ko se prvi stal, zel si je sve peneze, ali je moral počistiti celi staol i slamu pod stolom.

kazivala: Dragica Šmer

zapisala: Mirjana Kos, 2. c

datum: 27. 11. 2007.

Običaji za Badnjak

„Na Badnjak, navečer oko osem vur, dok se živad nahranila i dok su se obavili si poslovi na dvorištu, ljudi su došli v hižu, vredili se i počeli su kititi bor. Nekad neje bilo žaruljica i kuglica, nego smo na bor znali vesiti kekse, v paper smo znali zamotati repu i orehe, bonbone i male jabuke. Te smo jabuke zvali Jabuke božićnice jer su bile male, lagane i tak črlene!

Dok su okitili bor, išli su ukrašavati stol. Na stol su deli beloga stolnjaka, a na stolnjaku su od zrnja napravili križa, deli su još i bidru (kuglof),a peneze i sjeme su deli zato kaj bu im drugo leto bole nego ove.

Nakon kičenja bora i hiže, najstariji član familije je odišel vum po slamu. Žena i deca su se okupili oko stola, a dok je domačin došel nutri z slamom si su se prekrižili i onda domačin počne bajati:

„Hvaljen Isus i Marija.

Na tom mladom letu,

zdravi, veseli,

tusti, debeli,

kak jeni jeleni.

Daj vam Bog

puriče,račiće,

v štali žrebice,

v kocu prasice,a od sega

največ Božjeg blagoslova.

Amen.“

Del je slamu pod stol i išli su večerjat. Jeli su se kaj su deli na stol, a najčešće je to bilo nekaj postnoga (jabuke,orehi).

Posle večerje se molilo, spominalo, deca su na slami skakala i čekali su polnoćku.

Posle polnoćke su išli spat.

V jutro, na sam Božić, išli su k meši. Za ručak su jeli hladnetinu i čurke.

Celi dan su se veselili i primali goste. “

Kazivači: Ivan i Zlata Mošmondor

Zapisala: Tea Mošmondor

Datum: 10.studeni 2007.

Božićna fotografija

Na fotografiji su moja baka Julijana Novak i njezin brat Josip Krčmar. Slika je nastala na Božić 1960. u njihovoj rodnoj kući. Evo što je baka rekla o toj fotografiji:

„ Na te sliki jo imam 16 let, a moj brat Joška 17. Slikali smo se v hiži de se spalo. V hižo se je donesla slama, štera se je dela pod stol. Na te slami smo spoli. Na Božić je ta slama ostala v hiži, nikaj se je ne pometalo. De je bila, tam je za Božić i ostala. Navečer smo z mamicom v sobi molili krunico. Onda smo išli na večerjo. Najveć se je jel kompot, pretepeni grah... Posle smo kinčili bora. Bora smo kupili v seli. Kinčili smo ga z kuglama, salonima i domaćim keksima. Posle smo se oblekli i unda se po seli špancerali i po drugim hižama smo hodali gledat kakši so jihovi bori. Dok je bilo pol noći išli smo v cirkvo na polnoćko. Unda ga ne bilo pokloni. Na Štefaje je po seli hodal velečasni kaj je posvetil hiže, križec je došel, govorili smo. Dok je velečasni dišel unda smo išli pospravljat slamo i čistit hižo.“

Kazivač: Julijana Novak, 16. 5. 1944.

Zapisala: Lidija Herman

Mjesto i datum: Mala Subotica 14.12.2007.

GOVOR: kajkavski, govor Male Subotice

Polnočak

Na Badnjak se nije smelo jesti nike masnog i onda se samo jelo mlijeko i sir šteri se imel doma jer su bile krave. Pekle su se povetice od oreha i maka i to su bile neke finije stvari. Na Badnjak još se kitil bor. Nije furt bil bor jer on koji nije išel v šumu je natrgal grane i del ih je ispod trama njih par i onda su se kitili z jabukama, orehima i paperima koji su bili pofarbani. Onda se išlo na polnočku. Ja sam išla sa svojim tatom ili što je mogel, i ostali susedi su išli jer je to bil običaj, i onda smo si skup išli. Po potu su se popijevale božične pesme. Mama je ostala doma i ona je spravljala jesti za dok dojedmo k domu. Posle te meše se zela jedna grančica z borice i oni mali plodovi su se nisili k domu. Onda se to devalo v koledu i onda se nekaj jelo. To je bila hladnetina jer je ona masna, a to se nije prije smelo jesti. Onda su se još jele i povetice koje su se slagale i pilo se vino. Posle se išlo spat. Mala deca su donesla slamu pod stol i tam su spala jer su štela biti kak mali Isus jer se on rodil na slamici.

kazivala: Veronika Škrnjug

zapisao: Petar Škrnjug

Datum: Horvatsko, 25. studenoga 2007.

Ukrasi za Badnjak

Nekada su naše bake delale lustere od slame, ta izrada trajala je duo pa se to počelo delati dva tjedna prije.Žene su se navečer skupljale kad su mele vremena. Kuće su se kitile tim ukrasima na Badnjak kada su trajale zadnje priprave za Božić.Ti ukrasi su se delali : posušeni slamki raži, koje su se devale namakat prije nego smo ih koristili jer su bile jako tvrde i suhe pa su se u vodi omekšale i bile su savitije, pa je bilo lakše ih savijati u kocku. Išlo je: jedna kocka, pa duga slamka raži, pa kocka, pa tak u niz kocaka dobil se lanic za ukras.

Kazivač: Anđela Gerić

Zapisala: Petra Modrić

Mjesto i datum: Poljana Gornja, 10. 01. 2008.g.

Božične jaslice

Tekom celog leta skupljam plodove biljaka u šumi, mahovine, kore, češere te se skupljaju plodovi iz polja, seoskih imanja, vrtova, žitarice , orasi, ukrasno bilje (suho). Kad dojde vreme Božića ja si to donesem i denem na stol i počnem delati:U mom telu se rodiju raznolike misli o izgledu jaslica. Najpre si od trske napravim podlogu i krov jaslica. Na podlogu si denem posušenu mahovinu, zatim se bacam na posel da napravim malog Isusa, Mariju, Josipa, pastire i zvijezdu repaticu. Mariji, Josipu, pastirima napravim glavu od oraha, zatim telo od perušinja kukuroza, ko oči na lice devam male posušene ljeske kad cvetaju. Zvezdu delam od klasova pšenice mađusobno spletenih. Onda na mahovinu prvo devam pastire, Mariju, Josipa u sredinu devan male slame i na slamu malog Isusa. Na krov devam zvezdu i male bršljana i tako ja delam ja jaslice za svaki Božić.

Kazivač: Anđela Gerić

Zapisala: Petra Modrić

Mjesto i datum: Poljana Gornja, 10. 01. 2008.g.

Bakin Badnjak, Božić i Štefaje

Gazdarica, domaćica je počela spremati v jutro. Pekiu se je kruh; pekiu se je v peći i to krušnoj peći. Onda pekle su se pogače v onim okrouglim bitrama, to je z većinom bilo de je bolje siromašna obitelj. Tam se je djevalo pol belog brašna i pol koruznog. Prije ni bilo kaj bi se bili pekli kolači, ovi sitni kakvi, frkači i to, toga ni bilo. Spekla se pogača, orehnjača, makovnjača ili što je kaj imiui, takve stvari. Onda navečer se sprjemalo. Slagal se cimer. To se djevalo gore, za ruženice se napikala jelovina i tu se je gori lijepo onda, to ni bilo kuglica ni ničega, tu su se nevesile one sitne jabuke, obične jabuke, moreju biti kolačići, bomboni, to su bili oni s zlatnim papjerom složeni. To se nakitilo i onda se donesla slama navečer notri i djela se slama doli, popravilo se i tu su deca spala, cielu noć je to bilo i na Božić i skroz do Štefaja jutra ta slama doli i onda dok se se to složilo, dok se slamica složila, a to se je slagalo jer se Isus rodiu na slamici to je bil znak, onda se molilo. Z večinom se molilo Oče naš, Zdravo Marijo, Slava Ocu i krunica. Onda se je postavil stol; na čoškove su djevali repu, a djevali su je zato jer na kojem je kraju repa bolje stirala, na tom djelu bu poslje bolji rod i slama na stol i gori se pokrilo s stoljnjakom i onda se gori dela strugajnka ili korpica, a v nju se je namešalo žito, se vrste žita, pšenica, kuruza, grah, se kaj raste, to se namješalo i to se delo na sredinu stola i nutri jena sveća i to je to bilo. Onda navečer, popjevalo se. Popjevale su se božićne pesme, tak ukućani su se skupa zišli i onda se išlo k polnoćki. Na Badnjak je bil post i ni se jelo nikakvo meso. To se postilo do večera do toga dok se je pojavila prva zviezda, onda se je tak moglo najesti, ali ni mesa ili nekaj takvog, nego neke postne hrane. I onda poslie, kak se išlo k polnoćk, nevek je nešće ostal doma i tej je pripremiu, ak se imelo, kobasice, onda kuhani čaj s rumom ili z rakijom i dok se došlo z polnoćke onda se to jelo. To je bilo prvo kaj se moglo jesti na Božić i na Božić se je ne nikam hodilo k nikomu, nikam k sosedu niti niš, samo doma i na Štefaje onda se v jutri išlo k sosedima čestitat, tek se onda išlo četsitat. I to se poželelo za drugo let i to:

''Daj vam Bog sega,

žita, pono žita,

pune koce sviji,

pune štale blaga,

''Bog vam daj picekov, racekov ,

pureki, goskici, patkici,

debele prasice, debele telice,

pone škrije žita,

pone lagve vina,

i sega kaj si od Boga želijete''

Tak je onda ta čestitka bila. I tak je prešiu Božić s tim i onda se je v jutro slama pobrala na Štefaje, onda se je pomelo. Prije se je ne niš, niti krevet slagal, niti posoda prala, niš, niš, niš, ništa se nije delalo na Božić. Sve se je pripremilo djen prije i na Božić se samo skuhala juha, već kaj je što imiu, kokoš i ako je bila kolina nekaj svinjskog i to je to bilo na Božić, a ne neki pohanci ili kaj se ne. Tak ti je se to prešlo.

Ime kazivača: Marija Plečko, rođ. 1933.

Zapisao: Igor Plečko

Mjesto i datum:U Vidovcu, 22. prosinca 2007.

Što se radilo za i pred Božić!

Na Badnjak se po šumi iskal bor. Doma su se radili lanceki i rože od i lusteri od slame.

Na Badnjak se pekla pera od mlijeka, vrhnja i sira - bez ičeg masnog i kuhala se ladetina koja se ijela posle polnočke.Držali su se starog posta.

Del se kruh na stol, tata je donesel navezanu slamu i rekel: „Hvaljen Isus i Marija!“, a ostali su odgovorili: „Uvijek je Isus hvale vrijeden!“.

Mama je imala žito - kukuruz, šenicu i onda je to tata zel i počel zazivati: „ Čuko!!! Piko!!! Daj nam Bog picekov, racekov, purekov, kruha, vina i Božjega blagoslova i mira!“.Onda ostali na to kažu: „Bog nam dej!“ Tada se molilo za mir, zdravlje i sreću uz 3 „Očenaša“ i 3 „Zdravo Marije“. Nakon toga jel se krampijer na šalatu i pero. Nakon toga išlo se na polnočku. Pošto je bila kmica, ljudi su natesali doge trijeske i napravili pušelj.Time su svijetili po putu. Kad su se jednom ugasile, drugi je vužgal svoje. Nakon polnočke jela se ladetina.

Za Božić v jutro se ijela bijela kava, a prije toga ladetina. Niš se nije zmetalo niti pobiralo, samo se k stolu primelo. Kuhala se kokoš, pekel puran i gibanica, štrukli od sira. Si su jeli s iste zdele. Prije jela molila se molitva: „Oče naš, Dragi Bože, blagoslovi nam ovo jelo da nam bude na korist za dušu i tijelo“. A nakon jela: „Oče naš, hvala ti, Bože, za ovaj dar kojeg si nam dal“.

Kazivač:Terezija Košćak

God.rođenja: 1934

Zapisala: Makoišće, Danijela Košćak

Datum: 11.02.2008.

Što se jelo zimi

Nam deci je najlepše bilo dok smo mi mali brali jabuke, hruške, slive, dunje, višnje i onda smo nesli mami štera je to dijela na najže da se dobro posuši. Dok se to v jesen posušilo pospravilo se za zimu jer onda nije bilo ničega. Dok je došla zima, to se delo v jeden lonec i skuhalo se i onda se napravil kompot.To se onda pil sok jer je bil slatki i k tome se jelo to kaj se skuhalo ili su se slagali štruklji koji su se jeli v nedelju dok se došlo z meše.

Zapisao:Petar Škrnjug

Ime kazivača:Veronika Škrnjug

Mjesto i datum: Horvatsko,16.ožujka 2008.

Tomaševo

Na Tomaševo se održavao posljednji sajam u godini u Varaždinu. Tog su dana ljud išli kupiti namirnice i ostalo što im je bilo potrebno za proslavu Božića i Nove Godine.

ispričala: Jelica Brezovec, rođena 1951.

datum: 13. ožujka 2008.

napisala: Jelena Vincek

Vincekovo

Vincekovo su slavili samo muškarci imenom Vinko i svi ostali koji su se prezivali Vincek. K sebi su pozvali prijatelje, susjede i mužikaše. Počastili su ih vinom.

Tog dana ptica je u prirodi morala „smočiti kljun“, ako u prirodi nije bilo sve smrznuto. To je značilo da će te godine biti puno vina.

ispričala: Jelica Brezovec, rođena 1951.

datum: 13. ožujka 2008.

napisala: Jelena Vincek

[1] Klasifikacija na godišnje običaje i životne običaje preuzeta od S. Hranjeca u „Zipka u horvatskom cvetnjaku “ Čakovec, 1991., str. 58: „Narodne običaje, one što se iznova ponavljaju svake godine, obično zovemo godišnji običaji. Rabe se i nazivi: kalendarski, ročni i periodični, stoga što se obdržavaju stalno u određeni dan ili više dana u godini, ponajviše uz kakve blagdane, crkveno-kalendarske datume ili pak uz godišnje klimatske mijene.“

[2]